Справа №428/1225/20
Провадження №2/428/1363/2020
24 вересня 2020 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Кордюкової Ж.І.,
за участю секретаря Чумак Ю.А.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Власова М.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Луганської обласної державної адміністрації - обласної військово-цивільної адміністрації, третя особа голова Луганської обласної державної адміністрації - керівник обласної військово-цивільної адміністрації Гайдай Сергій Володимирович, начальник Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи Хамчич Євген Анатолійович про визнання протиправним та скасування розпоряджень «Про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи» від 26.12.2019 року №1071, «Про призначення Хамчича Є.» від 10.02.2020 №50-к,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Луганської обласної державної адміністрації - обласної військово-цивільної адміністрації, третя особа голова Луганської обласної державної адміністрації - керівник обласної військово-цивільної адміністрації Гайдай Сергій Володимирович, начальник Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи Хамчич Євген Анатолійович про визнання протиправним та скасування розпоряджень «Про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи» від 26.12.2019 року №1071, «Про призначення Хамчича Є.» від 10.02.2020 №50-к.
В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що в розпорядженні голови Луганської обласної державної адміністрації - обласної військово-цивільної адміністрації Гайдая С.В. «Про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи» від 26.12.2019 року №1071 зроблені некоректні посилання на правові принципи проведення конкурсу, зазначені у відповідних нормах порядку і законах щодо вимог проведення вказаного конкурсу. Вказане бюро не відносилось до 13.05.2019 року до лікувально-профілактичних закладів, у зв'язку з чим у його статуті помилково були вказані відповідні відомості.
Вибори представників трудового колективу Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи до складу постійно діючої конкурсної комісії відбулись з порушенням чинного законодавства та вимог п. 8.4. Статуту, оскільки участь у голосуванні брало 57 осіб, повинно було не менше 74. Дата проведення загальних зборів була призначена некоректно, в той час, коли більшість завідувачів структурних підрозділів були у відпустках. Не було отримано погодження профспілкового комітету щодо проведення загальних зборів.
Оголошення рішення постійно діючої конкурсної комісії від 17.01.2020 року відбулось з порушенням.
В оголошеннях про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи критерії до цієї посади не відповідають вимогам Закону України «Про судову експертизу».
Секретарем конкурсної комісії призначено особу, яка вже була секретарем під час проведення конкурсу згідно з розпорядженням від 20.02.2019 року №112 та допустила порушення, що є неприпустимим.
Конкурсна комісія допустила порушення, визначивши як вимогу до претендента на посаду стаж роботи на керівних посадах 5 років, при тому, що цей стаж повинен бути для керівника обласного рівня на керівних посадах 7 років.
Його взагалі не допустили до участі в конкурсі у зв'язку з невідповідністю конкурсної пропозиції встановленим до неї вимогам.
Позивач просив суд з урахуванням остаточно уточнених позовних вимог в заяві від 13.05.2020 року визнати протиправним та скасувати розпорядження «Про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи» від 26.12.2019 року №1071, «Про призначення Хамчича Є. » від 10.02.2020 року №50-к.
12.02.2020 року судом постановлено ухвалу про відкриття провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали подати до Сєвєродонецького міського суду Луганської області відзив на позов.
13.03.2020 року судом постановлено ухвалу про залишення заяви про збільшення позовних вимог без руху.
19.05.2020 року судом постановлено ухвалу про залучення до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи Хамчича Євгена Анатолійовича.
05.03.2020 року відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог. Свою позицію обґрунтував тим, що у зв'язку зі звільненням 18.08.2017 року попереднього керівника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи посада начальника бюро стала вакантною. З метою проведення конкурсного відбору було видано розпорядження «Про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи» від 26.12.2019 року №1071, яке було оприлюднено на офіційному веб-сайті відповідача. Також згідно з розпорядженням від 15.01.2020 року №21 було створено постійно діючу конкурсну комісію з проведення конкурсів на зайняття посад керівників закладів охорони здоров'я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області та затверджено її склад. За результатом проведеного конкурсу було видано розпорядження на посаду начальника бюро Хамчича Є. від 10.02.2020 року №50-к. Розпорядження «Про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи» від 26.12.2019 року №1071 не порушує прав позивача, оскільки він не є суб'єктом правовідносин, що склались. Прийняття зазначеного розпорядження є виключною компетенцією голови Луганської обласної державної адміністрації - обласної військово-цивільної адміністрації.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, підтвердив доводи, викладені в позовній заяві. Додатково пояснив, що подання цього позову до суду є способом захисту свого права від майбутнього звільнення.
Представник відповідача Власов М.Л. в судовому засіданні уточнені позовні вимоги не визнав з підстав, які викладені в письмовому відзиві на позов, просив відмовити в їх задоволенні. Додатково пояснив, що спірне розпорядження №1071 від 26.12.2019 року є організаційно-розпорядчим документом, яким вирішено провести конкурс на зайняття вакантної посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи та надано конкретні доручення Департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації. Позивач не є суб'єктом правовідносин, які склались в результаті прийняття відповідачем оскаржуваного розпорядження, відповідно, дане розпорядження не може порушувати прав, свобод чи інтересів позивача, оскільки воно не породжує для нього права на захист, тобто права на звернення із цим адміністративним позовом. Більш того, прийняття такого розпорядження є виключною компетенцією голови обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації на управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні обласних рад, призначення і звільнення їх керівників, визначеною пунктом 5 частини третьої статті 4 Закону «Про військово-цивільні адміністрації» та є складовою права на управління цим об'єктами, до якого позивач не повноважний втручатися. Таким чином, позивач не обґрунтував існування реального негативного впливу на його конкретні права чи інтереси, у зв'язку з прийняттям відповідачем оскаржуваного розпорядження. Оскільки розпорядженням від 26.12.2019 року № 1071 не порушуються будь-які права, свободи та інтереси позивача, то у даному випадку його права нічим не порушені.
Третя особа Гайдай С.В. в судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Третя особа Хамчич Є.А. в судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи, проте надав заяву про розгляд справи без його участі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Згідно із абзацом третім статті 1 Указу Президента України «Про утворення військово-цивільних адміністрацій» № 123/2015 від 05.03.2015 року, утворено Луганську обласну військово-цивільну адміністрацію.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» у день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації області припиняються згідно із цим Законом повноваження обласної ради, її виконавчого апарату, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах.
Згідно із пунктом 5 частини третьої статті 4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» до повноважень обласних військово-цивільних адміністрацій віднесено повноваження із здійснення управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні обласних рад, призначення і звільнення їх керівників.
З пункту 8 частини третьої статті 6 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» вбачається, що керівник військово-цивільної адміністрації видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради.
Таким чином, Луганська обласна державна адміністрація набула статусу Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, а голова облдержадміністрації - статусу керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації.
Відповідно до пункту 1.1 розділу 1, пункту 7.1 розділу 7 Статуту Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи, затвердженого розпорядженням голови Луганської обласної ради № 175 від 10.10.2014 року (надалі - Статут), Луганське обласне бюро судово-медичної експертизи є комунальним лікувально-профілактичним закладом охорони здоров'я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області, управління яким здійснює Луганська обласна рада або уповноважений нею орган. Начальник Бюро призначається на посаду і звільняється з посади рішенням обласної ради.
Згідно з копією розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації «Про звільнення ОСОБА_6 » № 359-к від 18.08.2017 року звільнено ОСОБА_6 з посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи 18.08.2017 року відповідно до статті 45 КЗпП України, розірвавши достроково укладений з ним контракт.
Отже, з 19.08.2017 року посада начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи стала вакантною.
Відповідно до копії розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації «Про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи» № 1071 від 26.12.2019 року, зобов'язано провести конкурс на зайняття вакантної посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи; Департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації забезпечити оприлюднення на офіційному веб-сайті облдержадміністрації цього розпорядження та оголошення про початок формування постійно діючої конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посад керівників закладів охорони здоров'я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області.
З копії оголошення про початок формування постійно діючої конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посад керівників закладів охорони здоров'я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області вбачається, що на підставі додатку до розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації №1071 від 26.12.2019 року оголошено про початок формування постійно діючої конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посад керівників закладів охорони здоров'я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області (надалі - Конкурс).
27.12.2019 року на офіційному веб-сайті відповідача оприлюднено вказані розпорядження та оголошення.
Таким чином, з метою конкурсного відбору претендентів на посаду начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи та на підставі пункту 5 частини третьої статті 4, пункту 8 частини третьої статті 6 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», статті 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1094 від 27.12.2017 року (надалі - Порядок), було оголошено Конкурс на зайняття вакантної посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи з одночасним створенням відповідної конкурсної комісії.
Згідно із копією розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації «Про створення постійно діючої конкурсної комісії з проведення конкурсів на зайняття посад керівників закладів охорони здоров'я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області» №21 від 15.01.2020 року створено постійно діючу конкурсну комісію з проведення конкурсів на зайняття посад керівників закладів охорони здоров'я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області та затверджено її склад.
Відповідно до частини десятої статті 16 Основ законодавства України про охорону здоров'я порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу другого пункту 1 Порядку №1094 його вимоги поширюються на відбір кандидатур на посади керівників державних і комунальних закладів охорони здоров'я.
Згідно із копією Протоколу №1 засідання постійно діючої конкурсної комісії з проведення конкурсів на зайняття посад керівників закладів охорони здоров'я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області від 17.01.2020 року, вирішено взяти до відома Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1094 від 27.12.2017 року стосовно організації діяльності конкурсної комісії з проведення конкурсів на зайняття посад керівників закладів охорони здоров'я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області; оприлюднити публікацію оголошення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи на офіційному веб-сайті облдержадміністрації.
З інформації про рішення постійно діючої конкурсної комісії з проведення конкурсів на зайняття посад керівників закладів охорони здоров'я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області від 17.01.2020 року вбачається, що ухвалено оголошення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи, затверджено зміст оголошення та оприлюднено його на офіційному веб-сайті облдержадміністрації.
Відповідно до оголошення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи на підставі Додатку до протоколу № 1 від 17.01.2020 року засідання конкурсної комісії з розгляду заяв претендентів і доданих до них документів відбудеться 03.02.2020 року о 14-00 годині в приміщенні Луганської обласної державної адміністрації (зала засідань № 220) за адресою: Луганська область, місто Сєвєродонецьк, проспект Центральний, будинок 59.
З копії Протоколу № 2 засідання постійно діючої конкурсної комісії з проведення конкурсів на зайняття посад керівників закладів охорони здоров'я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області від 03.02.2020 року вбачається, що ОСОБА_1 вирішено не допускати до участі у конкурсі, у зв'язку із невідповідністю встановленим вимогам до конкурсної пропозиції (абзац третій частини першої пункту 31 Порядку), Хамчича Євгена Анатолійовича допустити до участі у конкурсі (частина друга пункту 31 Порядку); визначено засідання конкурсної комісії із розгляду конкурсних пропозицій, проведення співбесіди та здійснення відбору переможця конкурсу 07.02.2020 року о 09-00 годині (у приміщенні Луганської обласної державної адміністрації за адресою: Луганська область, місто Сєвєродонецьк, проспект Центральний, будинок 59); скаргу, що надійшла на засідання конкурсної комісії з проведення конкурсів на зайняття посад керівників закладів охорони здоров'я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, взяти до відома та надати відповідь згідно з чинним законодавством.
Відповідно до копії Протоколу № 3 засідання постійно діючої конкурсної комісії з проведення конкурсів на зайняття посад керівників закладів охорони здоров'я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області від 07.02.2020 року, вирішено визначити переможцем конкурсу на зайняття посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи Хамчича Євгена Анатолійовича , внести подання голові обласної державної адміністрації - керівнику обласної військово-цивільної адміністрації Сергію Гайдаю про розгляд питання та прийняття рішення про призначення Хамчича Євгена Анатолійовича на посаду начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи, як переможця конкурсу, з укладенням контракту (згідно статті 16 Основ законодавства України про охорону здоров'я, контракт укладається на строк від трьох до п'яти років).
З копії подання голови Конкурсної комісії з проведення конкурсів на зайняття посад керівників закладів охорони здоров'я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області Катерини Безгинської на ім'я голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Гайдая С.В. від 07.02.2020 року вбачається, що Комісія просить розглянути питання та прийняти рішення про призначення Хамчича Євгена Анатолійовича , як переможця конкурсу, на посаду начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи, з укладенням контракту (згідно статті 16 Основ законодавства України про охорону здоров'я, контракт укладається на строк від трьох до п'яти років).
Відповідно до копії розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації «Про призначення Хамчича Є. » № 50-к від 10.02.2020 року призначено Хачича Євгена на посаду начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи, як переможця конкурсу на цю посаду, з 10.02.2020 року на підставі його заяви, уклавши з ним контракт.
Суд зауважує, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим.
Вказане підтверджується і нормою частини другої статті 124 Конституції України, в якій закріплено, що юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір. Тобто, обов'язковою умовою для застосування інституту судового захисту має бути наявність юридичного спору між сторонами у справі, тобто порушення однією стороною законних прав та охоронюваних інтересів іншої сторони.
Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає, що начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище. Не поширюють свою дію ці положення й на правові ситуації, що вимагають інших юрисдикційних (можливо позасудових) форм захисту від стверджувальних порушень прав чи інтересів.
Таким чином, право на оскарження рішення суб'єкта владних повноважень мають лише особи, чиї права, свободи та інтереси порушуються оскаржуваним рішенням. Особи, чиї права, свободи та інтереси не порушуються таким рішенням суб'єкта владних повноважень, права оскаржувати такі рішення не мають.
Суд звертає увагу на те, що позивач повинен довести, а суд встановити факти або обставини, які б свідчили про порушення індивідуально виражених прав чи інтересів позивача з боку відповідача, внаслідок прийняття оскаржуваного рішення.
Позивач ОСОБА_1 не надав суду доказів того, що рішення суб'єкта владних повноважень, а саме розпорядження голови Луганськоїобласної державної адміністрації - керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації «Про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи» № 1071 від 26.12.2019 року та «Про призначення Хамчича Є. » № 50-к від 10.02.2020 року порушує його права, свободи та інтереси.
Прийняття таких розпоряджень є виключною компетенцією голови обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації на управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні обласних рад, призначення і звільнення їх керівників, визначеною пунктом 5 частини третьої статті 4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» та є складовою права на управління цим об'єктами.
Крім того, позивач ОСОБА_1 був ознайомлений з рішенням постійно діючої конкурсної комісії з проведення конкурсів на зайняття посад керівників закладів охорони здоров'я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, прийнятим на засіданні 03.02.2020 року, де його було вирішено не допускати до участі у конкурсі, у зв'язку із невідповідністю встановленим вимогам до конкурсної пропозиції (абз. третій частини першої пункту 31 Порядку), але його не оскаржив в порядку та строки, передбачені чинним законодавством України.
Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Суд вважає, що позивачем не доведено факту невизнання чи порушення його прав внаслідок прийняття відповідачем оскаржуваних розпоряджень, та необхідності їх захисту в судовому порядку.
Таким чином, факти, викладені позивачем у позовній заяві в обґрунтування позовних вимог, не знайшли свого підтвердження в ході судового засідання, належними та допустимими доказами, що має наслідком відмову в їх задоволенні.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати позивачу не відшкодовуються, оскільки судом відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258 - 259, 263 - 265, 268, 272 - 273, 354-355, Перехідними положеннями ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду через Сєвєродонецький міський суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 29.09.2020 року.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Луганська обласна державна адміністрація - обласна військово-цивільна адміністрація, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр-т Центральний, б. 59; код ЄДРПОУ 00022450.
Представник відповідача: Власов Михайло Львович , місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр-т Центральний, б. 59 , паспорт НОМЕР_2 .
Третя особа: голова Луганської обласної державної адміністрації - керівник обласної військово-цивільної адміністрації Гайдай Сергій Володимирович, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр-т Центральний, б. 59.
Третя особа: начальник Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи Хамчич Євген Анатолійович, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова, б. 2-б.
Суддя Ж.І. Кордюкова