Справа № 495/3632/20
№ провадження 1-кс/495/2012/2020
Про тимчасовий доступ до речей та документів
"08" жовтня 2020 р. м. Білгород - Дністровський
Білгород - Дністровський міськрайонний суд Одеської області, у складі:
слідчого судді Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білгород-Дністровському клопотання слідчого Білгород-Дністровського ВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 погодженого прокурором Білгород-Дністровської місцевої прокуратури Одеської області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей та документів, -
30.09.2020 року слідчий Білгород-Дністровського ВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, погодженим прокурором Білгород-Дністровської місцевої прокуратури Одеської області ОСОБА_4 .
В клопотанні слідчого зазначено, що у 2019 році посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час відчуження та укладення договорів оренди земельних ділянок №1811/1, №1811/2, №1811/3, №1811/4 та №1811/5, розташованих на території кооперативу садоводів та індивідуального дачного будівництва (далі - КСІД) « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в смт Затока м. Білгород-Дністровський Одеської області, проведено фіктивну реєстрацію об'єктів нерухомого майна, на підставі завідомо підроблених проектів землеустрою щодо відведення вказаних земельних ділянок, вчинене групою осіб за попередньою змовою, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам територіальної громади смт Затока м. Білгород-Дністровський Одеської області.
В порядку до ст. 214 КПК України, відомості по даному факту внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020160000000116 від 06.02.2020 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364, ч. 3 ст. 358 та ч. 4 ст. 358 КК України щодо зловживання службовим становищем, підроблення документів вчинене повторно за попередньою змовою групою осіб та використання завідомо підробленого.
Досудовим розслідуванням встановлено, що рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 № 367 від 02.06.2017 року, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у оренду терміном на 49 років, площею 0,3 га, із земель сільськогосподарського призначення для ведення садівництва за адресою: ділянка АДРЕСА_1 , на підставі технічного паспорту на садовий (дачний) будинок, якого фактично не існує, та який нібито розташований на вказаній земельній ділянці, право власності на який згідно з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно зареєстровано за ОСОБА_5 та ОСОБА_6 на праві спільної часткової власності.
З метою розробки проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки в оренду, на підставі завдання на виконання робіт та заяв ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , після укладення договору № 270 від 09.09.2019 року, ФОП ОСОБА_7 , розпочато розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки в оренду.
Також, рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 № 370 від 02.06.2017 року, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у спільну сумісну власність, площею 0,0486 га, із земель сільськогосподарського призначення для ведення садівництва за адресою: ділянка АДРЕСА_2 , на підставі технічного паспорту на садовий (дачний) будинок, якого фактично не існує, та який нібито розташований на вказаній земельній ділянці, право власності на який згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно зареєстровано за ОСОБА_8 та ОСОБА_9 на праві спільної часткової власності.
З метою розробки проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки у власність, на підставі завдання на виконання робіт та заяв ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , після укладення договору № 337 від 09.11.2019 року, ФОП ОСОБА_7 розпочато розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки у власність.
Встановивши наявність достатніх доказів, 28.04.2020 року ОСОБА_7 , повідомлено про підозру у вчинені злочинів, передбачених ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 358 та ч. 4 статті 358 КК України.
Під час досудового розслідування виникла необхідність у детальному аналізу до копій заяв з системи електронного документообігу Держгеокадастру - «Док. Проф.», які були подані розробниками проектів землеустрою для погодження за адресами: АДРЕСА_3 , земельна ділянка № НОМЕР_1 та АДРЕСА_4 .
Відповідно до ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, в тому числі тимчасовий доступ до речей і документів
Згідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що зазначені документи, можуть бути використані як докази, мають суттєве значення для проведення подальшого об'єктивного, повного та неупередженого досудового розслідування і призначення та проведення судових експертиз.
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та наполягав на його задоволені, а також просить розглянути клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів за відсутністю особи, в якої перебуває в користуванні зазначені документи, оскільки існує реальна загроза пошкодження, схову або знищення даного майна, яке необхідно вилучити, а тому факт завчасного ознайомлення його із ухвалою суду про проведення тимчасового доступу до речей може перешкодити установленню істини у кримінальному провадженні.
Суд розглядає клопотання за відсутність особи у володінні якої знаходяться документи, для збереження вказаних документів.
Вислухавши слідчого, вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню, з наступних підстав.
У відповідності до п. 19 ч. 1 ст. 3 КПК України, сторонами кримінального провадження є - з боку обвинувачення: слідчий, керівник органу досудового розслідування, прокурор, а також потерпілий, його представник та законний представник у випадках, установлених цим Кодексом; з боку захисту: підозрюваний, обвинувачений (підсудний), засуджений, виправданий, особа, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, їхні захисники та законні представники.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Крім того, відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Враховуючи те, що слідчим доведена необхідність тимчасового доступу до речей та документів, які знаходяться в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_5 - з можливістю ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх копії.
Керуючись ст. ст. 159-164 КПК України, суд,-
Клопотання слідчого Білгород-Дністровського ВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 про тимчасовий речей та доступ до речей та документів - задовольнити.
Надати слідчому СВ Білгород-Дністровського ВП ГУНП в Одеській області майору поліції ОСОБА_3 , а також за його дорученням співробітникам Білгород-Дністровського ВП ГУНП в Одеській області, тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходяться в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_5 - з можливістю ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх копії, а саме: копії заяв із системи електронного документообігу Держгеокадастру - «Док. Проф.», які були подані розробниками проектів землеустрою для погодження за адресою: АДРЕСА_3 , земельна ділянка КСІДБ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » № НОМЕР_1 ; копії заяв із системи електронного документообігу Держгеокадастру - «Док. Проф.», які були подані розробниками проектів землеустрою для погодження за адресою: АДРЕСА_3 , земельна ділянка КСІДБ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » № НОМЕР_2 .
Ухвала діє строком до 08.11.2020 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя