Іменем України
08 жовтня 2020 року
Київ
справа №520/4705/19
адміністративне провадження №К/9901/8190/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Желєзного І.В.,
суддів: Берназюка Я.О., Коваленко Н.В.,
розглянув у письмовому провадженні
касаційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Харківського окружного адміністративного суду у складі судді Мороко А.С. від 7 липня 2019 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: головуючого судді Старосуда М.І., суддів: Мінаєвої О.М., Макаренко Я.М. від 21 лютого 2020 року
у справі №520/4705/19
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
І. РУХ СПРАВИ
1. У травні 2019 року ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі також - ГУ ПФУ в Харківській області, відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - відповідач 2), в якому просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо перерахунку йому пенсії з 1 січня 2018 року, виходячи з розрахунку 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області перерахувати йому пенсію, виходячи з розрахунку 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з 1 січня 2018 року і здійснити йому виплату перерахованої суми пенсії з 1 січня 2018 року із врахуванням раніше виплачених сум та в подальшому виплачувати йому пенсії, виходячи з розміру 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невключення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, видану на його ім'я, додаткових видів грошового забезпечення для обчислення йому пенсії, а саме: надбавки за науковий ступінь кандидата наук в розмірі 5 відсотків від посадового окладу станом на 1 січня 2018 року; надбавки за службу в умовах режимних обмежень, так званої надбавки за таємність у розмірі 15 відсотків від посадового окладу станом на 1 січня 2018 року; надбавки за особливості проходження служби з: 1 березня по 31 грудня 2018 року - у розмірі 10 відсотків від посадового окладу; 1 січня 2019 року - 65 відсотків від посадового окладу; надбавки за оперативну службову діяльність 50 відсотків від посадового окладу; премії з: 01 березня по 31 грудня 2018 року у розмірі - 20 відсотків від посадового окладу; 1 січня 2019 року - 35 відсотків;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 включити в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, виданої на ім'я ОСОБА_1 , додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу та направити в ГУ ПФУ в Харківській області для перерахунку призначеної позивачу пенсії, а саме: надбавки за науковий ступінь кандидата наук в розмірі 5 відсотків від посадового окладу станом на 1 січня 2018 року; надбавки "за службу в умовах режимних обмежень", так званої надбавки за "таємність" у розмірі 15 відсотків від посадового окладу станом на 1 січня 2018 року; надбавки за особливості проходження служби з: 01 березня по 31 грудня 2018 року - у розмірі 10 відсотків від посадового окладу; 1 січня 2019 року - 65 відсотків від посадового окладу; надбавки за оперативну службову діяльність 50 відсотків від посадового окладу; премії з: 01 березня по 31 грудня 2018 року у розмірі - 20 відсотків від посадового окладу; 1 січня 2019 року - 35 відсотків;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області після отримання від Харківського обласного військового комісаріату нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, виданої на ім'я ОСОБА_1 , з урахуванням наведених у прохальній частині цієї адміністративної позовної заяви додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 , провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу та здійснити єдиним платежем виплату позивачу перерахованої суми пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення з 1 січня 2018 року із врахуванням раніше виплачених сум та вподальшому виплачувати позивачу 100 відсотків перерахованого розміру пенсії, виходячи з вказаних додаткових видів грошового забезпечення;
- для забезпечення належного захисту прав позивача, у разі необхідності, вийти за межі заявлених позовних вимог.
2. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 7 листопада 2019 року, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2020 року, адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 1 січня 2018 року, виходячи з розрахунку 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення; зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області перерахувати пенсію позивачу, виходячи з розрахунку 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з 1 січня 2018 року та здійснити виплату позивачу перерахованої суми пенсії з 1 січня 2018 року із урахуванням раніше виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
3. 25 травня 2020 року позивач подав до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 7 листопада 2019 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2020 року, в якій просить їх скасувати в частині відмови у задоволенні позову та ухвалити нову постанову про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
4. Ухвалою Верховного Суду від 25 травня 2020 року відкрито касаційне провадження у справі.
5. 18 червня 2020 року до Верховного Суду надійшов відзив відповідача 1 на касаційну скаргу, в якому просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач з 2013 року отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня року 1992 №2262-ХІІ (далі також - Закон №2262-ХІІ). На момент призначення пенсії розмір пенсії позивача становив 80 відсотків грошового забезпечення.
7. З 1 січня 2018 року та з 1 січня 2019 року ГУ ПФУ в Харківській області здійснено перерахунок пенсії позивача в розмірі 70 відсотків грошового забезпечення без урахування додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за науковий ступінь кандидата наук, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за таємність, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за оперативну службову діяльність, премії, що підтверджується наявними в матеріалах справи перерахунками пенсії по пенсійній справі №2001012873 з 1 січня 2018 року та з 1 січня 2019 року.
8. 22 березня 2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії, виходячи з 80 відсотків основних видів грошового забезпечення, зазначених в останній довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення з 1 січня 2018 року, та здійснити виплату перерахованої суми пенсії з 1 січня 2018 року єдиною сумою. Відповідь на вказану заяву на адресу позивача не надійшла.
9. 22 березня 2019 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просив подати до ГУ ПФУ в Харківській області нову довідку для перерахунку пенсії за вислугу років, виходячи з основних видів грошового забезпечення, зазначених в останній довідці Харківського обласного військового комісаріату, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення з 1 січня 2018 року.
10. Листом від 22 квітня 2019 року №ФХ-121956/944 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивача про те, що відповідачем проведено перерахунок грошового забезпечення колишніх військовослужбовців для обчислення їм пенсій на підставі частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова №103), постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45. Кабінетом Міністрів України змін до Постанови №103 щодо порядку та умов проведення перерахунку пенсій не внесено, відтак відсутні підстави для складання довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовцям, звільненим з військової служби, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
11. Вважаючи такі дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
12. В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем 1 при здійсненні перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року протиправно зменшено основний розмір грошового забезпечення, а відповідачем 2 не включено в довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій, додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії.
13. Відповідач 1 заперечував щодо задоволення позову, посилаючись на те, що з 1 січня 2018 року позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ та постанови №103, довідки від 26 березня 2018 року №222/4/166/239/1312, виданої військовою частиною НОМЕР_1 . Зазначив, що відповідно до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції Закону від 27 березня 2014 року №1166, що діяла на час проведення перерахунку) максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. Довідка від 26 березня 2018 року №222/4/166/239/1312 не містила відомостей про надбавку за науковий ступінь, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження служби, надбавку за оперативну діяльність, премію. Відповідач 1 керувався лише тими показниками грошового забезпечення позивача, які надані уповноваженим органом, та не міг визначати і враховувати інші показники, окрім тих, що включені до вказаної довідки.
14. Відповідач 2 заперечував щодо задоволення позову, посилаючись на те, що 26 березня 2018 року військовою частиною НОМЕР_1 складено довідку про розмір грошового забезпечення позивача №222/4/166/239/1312, яка не включала додаткові види грошового забезпечення. Діючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає подання ІНФОРМАЦІЯ_3 довідки про додаткові види грошового забезпечення, крім передбачених Постановою №103.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
15. Суд першої інстанції, задовольняючи частково позовні вимоги, дійшов висновку про те, що порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін не зазнавала, а також нормами постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 (далі - Постанова №704) та Постанови №103, а тому застосування статті 13 статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, відмовляючи в задоволенні частини позовних вимог, виходив з того, що вимога позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в подальшому виплачувати пенсію позивачу, виходячи з розміру 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, є передчасною. Перерахунок пенсії позивача правомірно здійснено на підставі довідки військової частини НОМЕР_2 про розмір грошового забезпечення від 26 березня 2018 року №222/4/166/239/1312, яка складена відповідно до Постанови №103 з такими складовими: посадовий оклад, оклад за військовим званням (полковник), надбавка за вислугу років (50 відсотків), та пункту 5 Порядку №45. Скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не дають відповідачу додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу. Порядок №45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до головних управлінь Пенсійного фонду України за вимогою осіб, які отримують пенсію на підставі Закону №2262-ХІІ. Водночас, ані Порядок №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру, вказаного у довідці грошового забезпечення, окремі види грошового забезпечення.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВУ НА НЕЇ
16. Позивач у касаційній скарзі не погоджується з рішеннями судів попередніх інстанцій в частині відмови у задоволенні позову, посилаючись на те, що з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.10991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ). При вирішенні спору у даній справі судами не враховано висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19.
17. У відзиві на касаційну скаргу відповідач 1 заперечує проти вимог касаційної скарги позивача, вважає їх необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки рішення Харківського окружного адміністративного суду від 7 листопада 2019 року та постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2020 року в оскаржуваній частині ухвалені відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
VI. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
18. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України), колегія суддів зазначає наступне.
19. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
20. Згідно з положеннями частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
21. Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
22. Норми матеріального права в цій справі суд застосовує в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, які регулюються, зокрема, Законом №2262-ХІІ та Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII.
23. Відповідно до статті 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
24. Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
25. Частиною 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
26. Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
27. Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
28. Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
29. Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
30. Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
31. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
32. Абзацом першим пункту 5 Порядку №45, у редакції Постанови №103, встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
33. Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
34. Тобто, Постановою №103 було встановлено, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення, зокрема, додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), цією постановою не передбачено.
35. Як встановлено судами попередніх інстанцій, з 1 січня 2018 року та з 1 січня 2019 року ГУ ПФУ в Харківській області здійснено перерахунок пенсії позивача в розмірі 70 відсотків грошового забезпечення без урахування додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за науковий ступінь кандидата наук, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за таємність, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за оперативну службову діяльність, премії, що підтверджується наявними в матеріалах справи перерахунками пенсії по пенсійній справі №2001012873 з 1 січня 2018 року та з 1 січня 2019 року.
36. Разом з цим, колегія суддів враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 5 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45.
37. Відповідно до приписів статті 265 КАС України з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині.
38. Відповідно до положень статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
39. Цей принцип, закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, треба розуміти так, що дія акта починається з моменту набрання ним чинності і припиняється з втратою актом чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
40. 30 вересня 2010 року Конституційний Суд України ухвалив рішення № 20-рп/2010 у справі щодо конституційності Закону України «Про внесення змін до Конституції України» від 8 грудня 2004 року № 2222-ІУ, яким визначено юридичні наслідки визнання нормативно-правового акта нечинним, часові межі чинності такого акта, а також і відповідні межі дії відновлених норм з початкової редакції Основного Закону.
41. Тобто, за загальним правилом, моментом припинення календарної дії приписів закону в цих випадках є момент набрання законної сили відповідним судовим рішенням. Тобто, відповідний акт визнається нечинним на майбутнє.
42. Таким чином, оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатка 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 - 5 березня 2019 року діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
43. Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивач 22 березня 2019 року звернувся до Харківського обласного військового комісаріату із заявою, в якій просив подати до ГУ ПФУ в Харківській області нову довідку для перерахунку пенсії за вислугу років, виходячи з основних видів грошового забезпечення, зазначених в останній довідці Харківського обласного військового комісаріату, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення з 1 січня 2018 року.
В свою чергу, відповідач 2 листом від 22 квітня 2019 року №ФХ-121956/944 відмовив у задоволенні вказаної заяви позивача.
44. Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема органи Пенсійного фонду та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
45. Так, на час звернення позивача до відповідача 2 із заявою про видачу нової довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
46. Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року №937 на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
47. З огляду на наведене, на відповідача 2 покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
48. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
49. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
50. Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
51. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
52. 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
53. Зокрема, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови №704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).
54. Окрім цього, Постановою №704 передбачено здійснення преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5 постанови № 704).
55. Так, підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
56. Таким чином, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, отже саме з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Разом із цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
57. Водночас, відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
58. Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
59. Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
60. Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
61. Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше в рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд установив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні від 16 вересня 1996 року «Гайгузус проти Австрії», у якому якщо особа робила внески у певні фонди, у тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
62. За змістом правової позиції ЄСПЛ у справі «Кечко проти України» (рішення від 8 листопада 2005 року) у межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
63. Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні «Великода проти України» від 3 червня 2014 року зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
64. Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25 листопада2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.
65. У рішенні від 31 липня 2003 року у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
66. При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
67. Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що дії відповідача 2 щодо відмови подати до ГУ ПФУ в Харківській області нову довідку для перерахунку пенсії за вислугу років позивача виходячи з основних видів грошового забезпечення, зазначених в останній довідці Харківського обласного військового комісаріату, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та, як наслідок, непроведення відповідачем 1 позивачу перерахунку пенсії порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне законодавство передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах.
68. Такий висновок відповідає правовій позиції, викладеній у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 грудня 2019 року, ухваленому у зразковій справі №160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року (провадження № 11-20заі20), а також у постановах Верховного Суду, зокрема, від 11 серпня 2020 року у справі №520/2986/19, від 3 вересня 2020 року у справі №400/949/19, від 18 вересня 2020 року у справі №620/1918/19.
69. Щодо вимог, заявлених до ГУ ПФУ в Харківській області, то колегія суддів вважає їх передчасними, оскільки у відповідача 1 не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача до моменту отримання належної довідки від відповідача 2, видача якої з урахуванням певних складових є предметом спору у цій справі.
70. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 24 квітня 2019 року у справі №644/4132/16-а та від 16 липня 2020 року у справі №642/1088/16-а.
71. Таким чином, з урахуванням положень статей 350, 351 КАС України, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішень в оскаржуваній частині щодо відмови у задоволенні позову та ухвалення у цій частині нового судового рішення про часткове задоволення позову.
Керуючись статтями 345, 349, 351, 355, 356 КАС України, Верховний Суд
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 7 листопада 2019 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2020 року в частині позовних вимог, в задоволенні яких відмовлено, скасувати та у цій частині ухвалити нову постанову про часткове задоволення позову.
Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 5 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-XII та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 1 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
У задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовити.
В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 7 листопада 2019 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2020 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий І.В. Желєзний
Cудді: Я.О.Берназюк
Н.В.Коваленко