Постанова від 07.10.2020 по справі 380/2708/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2020 рокуЛьвівСправа № 380/2708/20 пров. № А/857/6815/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Качмара В.Я., Мікули О.І.,

з участю секретаря Ратушної М.І.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Мазан С.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 травня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання провести перерахунок пенсії,-

суддя в 1-й інстанції - Гулкевич І.З.,

час ухвалення рішення - 13.05.2020 року,

місце ухвалення рішення - м. Львів,

дата складання повного тексту рішення - не вказано,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до ч.20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» в редакції рішення Другого сенату Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року в розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, визначеної в довідці прокуратури Львівської області від 28.02.2020 року № 18-760 вих-20 без обмеження граничного розміру, з врахуванням проведених виплат з 13.12.2019 року.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13 травня 2020 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення відповідача про відмову у проведенні перерахунку пенсії позивачу за вислугою років від 12.03.2020 року № 1300-0326-8/13311. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років позивачу з 13.12.2019 року відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14.10.2014 року, у розмірі 90% розміру грошового забезпечення, на підставі довідки Прокуратури Львівської області № 18-760 вих-20 від 28.02.2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права та невстановлення всіх обставин справи, просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року 1789-XII (далі - Закон № 1789), що регулювали порядок перерахунку пенсії втратили чинність. Згідно з ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII (далі - Закон № 1697) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р(ІІ)/2019 положення ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 визнано таким, що не відповідає Конституції України, є неконституційним. Відповідно, право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненнями починаючи з 13.12.2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настає не раніше 13.12.2019 року. Окрім того, позивач при зверненні з заявою про перерахунок пенсії долучив довідку про розмір заробітної плати, видану на підставі постанови Кабінету міністрів України "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" від 30.08.2017 року № 657 (далі - постанова № 657). Водночас, п. 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 року № 1155 (далі - постанова № 1155), встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру», а тому підстав для перерахунку пенсії немає.

Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримала, просить рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 травня 2020 року скасувати та прийняти постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

Позивачка в судовому засіданні апеляційну скаргу заперечила, просить рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 травня 2020 року залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників справи, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач до 31.03.2015 року працювала в органах прокуратури. З 12.02.2011 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України "Про прокуратуру" у розмірі 90% від заробітної плати.

Постановою Сокальського районного суду Львівської області від 11.08.2015 року у справі № 454/1739/15-а визнано протиправними дії та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області провести перерахунок позивачу пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 01.04.2015 року № 18/843вих.15 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 року № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ, що діяла станом на лютий 2011 року) з розрахунку 90% від суми місячного заробітку - 8029,90 грн., з індексацією пенсії як непрацюючому пенсіонеру, без обмеження суми пенсійної виплати, а також виплатити різницю в пенсії за минулий час (6 місяців) із 17.01.2015 року. Допущено до негайного виконання постанову суду в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області здійснення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років позивача у межах суми стягнення за один місяць.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2017 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області задоволено частково. Постанову Сокальського районного суду Львівської області від 11.08.2015 року у справі № 454/1739/15-а - змінено. З абзацу третього резолютивної частини постанови виключено слова - "з індексацією пенсії, як непрацюючому пенсіонеру". Доповнено резолютивну частину постанови абзацом 4 : "позовні вимоги в проведенні перерахунку пенсії позивачці за період 01.04.2014 року по 16.01.2015 року включно - залишити без розгляду". В решті постанову залишено без змін.

05.03.2020 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та довідкою про розмір заробітної плати, що враховується при перерахунку пенсії, виданою прокуратурою Львівської області 28.02.2020 року за № 18-760вих.20, у зв'язку із ухваленням рішенням Другого сенату Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року.

Рішенням від 12.03.2020 року відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії позивачу за вислугу років з посиланням на те, що право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненнями, що надходять починаючи з 13.12.2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настає з 13.12.2019 року. Крім того, підстави для перерахунку пенсії згідно довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку пенсій, виданої прокуратурою Львівської області від 28.02.2020 року № 18-760 вих.-20- відсутні, оскільки розмір заробітної плати (грошового забезпечення), відповідно до постанови Кабінету № 657 визначено за нормами чинними станом на 06.09.2017 року.

Колегія суддів зазначає, що на час призначення позивачу пенсії (2011 рік) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися ст. 50-1 Закону № 1789, згідно якої, зокрема ч. 1, 12, 17 ст. 50-1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку; обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком; призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

До ст. 50-1 Закону № 1789 вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI (далі - Закон № 3668), унаслідок яких наведена вище ч. 17 ст. 50-1 Закону № 3668 з 01.10.2011 року стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

14.10.2014 року ухвалено новий Закон № 1697.

Ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 (в первинній редакції) мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Отже, первісна редакція ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 та ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789 містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

З 15.07.2015 року втратив чинність Закон № 1789 (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:

ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789 (діяла до 15.07.2015 року) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;

ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 (набрала чинності 15.07.2015 року) викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Таким чином, законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Судами неодноразово встановлювалось, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 року № 7-р(II)/2019, яким визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; положення ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Також Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7 р(II)/2019: ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 підлягає застосуванню в первинній редакції: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Таким чином, у позивача є право на перерахунок пенсії.

Відповідач, зокрема, посилається на положення постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 за змістом п. 7 якої встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».

Апеляційний суд зазначає, що чинна з 13.12.2019 року норма ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Суд враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року.

Крім того, слід звернути увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування.

Враховуючи вищенаведене, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 86 Закону № 1697 на підставі довідки прокуратури Львівської області від 28.02.2020 року № 18-760 вих-20 з 13.12.2019 року (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019), а тому рішення від 12.03.2020 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років є протиправним.

Апеляційний суд також погоджується з висновками суду першої інстанції, що належним та ефективним способом відновлення порушеного права позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугою років відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону № 1697, в первинній редакції, на підставі довідки прокуратури Львівської області в розмірі 90% місячної заробітної плати, з урахуванням отриманих сум. Колегія суддів також зазначає, що оскільки останній перерахунок пенсії позивача проводився з розміру 90% від суми місячного заробітку, то саме з такої суми має проводитись і наступний перерахунок і підстав для її зменшення немає.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.

Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 308,310,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 травня 2020 року у справі № 380/2708/20 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А. Р. Курилець

судді В. Я. Качмар

О. І. Мікула

Повне судове рішення складено 08 жовтня 2020 року