Постанова від 08.10.2020 по справі 500/2886/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2020 рокуЛьвівСправа № 500/2886/20 пров. № А/857/11978/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого судді Ніколіна В.В.

суддів Гінди О.М., Пліша М.А.

за участі секретаря судового засідання Пильо І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2020 року (суддя - Чепенюк О.В., м. Тернопіль) у справі за адміністративним позовом Тернопільської територіальної організації Радикальної партії ОСОБА_1 до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Тернопільська територіальна організація Радикальної партії Олега Ляшка 02.10.2020 звернулася до суду з адміністративним позовом до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії, у якому просила: визнати протиправною та скасувати постанову Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 29.09.2020 №40 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Тернопільської територіальної організації Радикальної Партії ОСОБА_1 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року»; зобов'язати Тернопільську обласну територіальну виборчу комісію зареєструвати кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради на підставі документів, поданих 24.09.2020 представником політичної партії «Радикальна партія Олега Ляшка». В обґрунтування позовних вимог вказує, що постанова Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 29.09.2020 №40 є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки порушує гарантії реалізації виборчих прав громадян, не відповідає засадам виборчого процесу та створює переваги громадянам, які здійснюють висування кандидатів у місцеві ради через організації партій, які мають статус юридичної особи. Позивач стверджує про дотримання ним положень статті 225 Виборчого кодексу України в частині внесення грошової застави організацією відповідної партії вищого рівня, оскільки політична партія «Радикальна партія Олега Ляшка» є юридичною особою і організацією вищого рівня по відношенню до Тернопільської територіальної організації Радикальної партії ОСОБА_1 , яка, не маючи статусу юридичної особи, не може відкривати банківський рахунок, у тому числі з метою внесення у безготівковій формі грошової застави. Відтак грошова застава сплачена та внесена за реєстрацію кандидатів, включених до переліку кандидатів у депутати Тернопільською територіальною організацією Радикальної партії ОСОБА_1 саме політичною партією «Радикальної партії Олега Ляшка», як партією вищого рівня від якої висунуто кандидатів, що не суперечить статті 225 Виборчого кодексу України. Крім того, позивач звертає увагу, що жодна норма Виборчого кодексу України не містить вимог щодо форми та змісту документу, який повинен підтверджувати внесення застави (за виключенням вимоги щодо дотримання безготівкового способу внесення), тобто організація партії самостійно визначає спосіб та порядок виконання обов'язку щодо внесення грошової застави. З огляду на вищевикладене, вважає, що належним способом захисту порушеного права Тернопільської територіальної організації Радикальної партії ОСОБА_1 буде визнання протиправною та скасування постанови Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 29.09.2020 №40 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Тернопільської територіальної організації Радикальної Партії ОСОБА_1 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року» та зобов'язання відповідача зареєструвати кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради на підставі документів, поданих 24.09.2020 представником політичної партії «Радикальна партія Олега Ляшка».

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2020 року у справі №500/2886/20 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії Тернопільської області від 29.09.2020 №40 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Тернопільської територіальної організації Радикальної Партії ОСОБА_1 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року». Зобов'язано Тернопільську обласну територіальну виборчу комісію Тернопільської області зареєструвати кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради від Тернопільської територіальної організації Радикальної Партії Олега Ляшка, поданих до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії Тернопільської області 24.09.2020 представником політичної партії «Радикальна партія Олега Ляшка». Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії Тернопільської області на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 2102 грн.

Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, його оскаржив відповідач, який із покликанням на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про відмову в задоволенні позовних вимог. В доводах апеляційної скарги зазначає, що позивачем не надано належних доказів, а судом першої інстанції не встановлено, що кошти, які сплачено у вигляді грошової застави були саме Тернопільської територіальної організації Радикальної партії ОСОБА_1 , а не іншої місцевої організації політичної партії чи політичної партії «Радикальна партія Олега Ляшка» з всеукраїнським статусом. Крім того, апелянт вважає, що політична партія «Радикальна партія Олега Ляшка» є всеукраїнською організацією і не може мати статус місцевої організації вищого рівня в розумінні статті 225 Виборчого кодексу України, з огляду на що не може вносити грошову заставу.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу проти доводів та вимог останньої заперечив, вважаючи їх безпідставними, а рішення суду першої інстанції, яке просить залишити без змін, - обґрунтованим та законним.

Учасники справи, в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, а тому, апеляційний суд, відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності учасників справи, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що Постановою Верховної Ради України від 15.07.2020 «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25.10.2020.

Постановою Центральної виборчої комісії від 30.08.2020 №208 «Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року» оголошено з 05.09.2020 початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25.10.2020.

Переліком політичних партій, якими прийнято рішення про участь їх місцевих організацій у місцевих виборах 25.10.2020, опублікованим на офіційному сайті Центральної виборчої комісії, передбачена Політична партія «Радикальна партія Олега Ляшка», яка 04.09.2020 прийняла відповідне рішення про участь місцевих та територіальних організацій партії у місцевих виборах.

Рішенням зборів Тернопільської територіальної організації політичної партії Радикальної партії ОСОБА_1 від 17.09.2020 прийнято рішення про висунення кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради та затверджено єдиний і територіальні виборчі списки кандидатів у депутати від Тернопільської територіальної організації політичної партії Радикальної партії ОСОБА_1 .

Позивач 24.09.2020 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив зареєструвати кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати від Тернопільської територіальної організації політичної партії Радикальної партії ОСОБА_1 .

Згідно довідки від 24.09.2020 №11 Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії о 21 год 30 хв. 24.09.2020 представником Тернопільської територіальної організації Радикальної партії ОСОБА_1 , Пастернаком Д. Я. подано, а відповідачем в особі голови ОСОБА_2 прийнято наступні документи: заяву про реєстрацію кандидатів у депутати; рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від організації партії; єдиний виборчий список та територіальні виборчі списки кандидатів у паперовому вигляді та на електронному носії; заяви осіб, включених до виборчих списків організації партії, про згоду балотуватися кандидатами в депутати від цієї організації політичної партії; автобіографії кандидатів у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді; заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини кожного кандидата в депутати; документ про внесення грошової застави; фотографії осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати розміром 4x6 см (по 1 фотографії кожного з кандидатів); копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді книжечки кожного кандидата в депутати; передвиборну програму.

Тернопільська обласна територіальна виборча комісія 29.09.2020 о 17 год. 15 хв. прийняла постанову №40 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Тернопільської територіальної організації Радикальної Партії ОСОБА_1 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року».

Підставою для відмови слугувало те, що під час розгляду та вивчення поданих документів членами Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії встановлено, що у поданому платіжному доручені від 21.09.2020 №260 суб'єктом внесення грошової застави вказана політична партія «Радикальна Партія Олега Ляшка». Так, як статтею 225 Виборчого кодексу України та пунктом 3 постанови Центральної виборчої комісії від 21.08.2020 №193 «Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах» встановлено вичерпний перелік суб'єктів внесення грошової застави і до цього переліку не входять політичні партії, як окремі суб'єкти, внесення застави іншим, ніж визначено Виборчим кодексом України суб'єктом, а саме політичною партією « ІНФОРМАЦІЯ_1 », це свідчить про порушення Тернопільською територіального організацією політичної партії Радикальна Партія Олега Ляшка вимог статті 225 Виборчого кодексу України, а отже, про відсутність у Тернопільської територіальної організації політичної партії Радикальна Партія ОСОБА_1 документа, який би свідчив про внесення нею грошової застави відповідно до статті 225 Виборчого кодексу України.

Тобто підставою для відмови Тернопільській територіальній організації політичної партії Радикальна Партія Олега Ляшка у реєстрації кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради на місцевих виборах 25.10.2020 є відсутність належного документа про сплату організацією партії грошової застави. При цьому, недоліків (помилок чи неточностей) у поданих позивачем документах чи інших підстав для відмови у реєстрації кандидатів у депутати відповідачем в оскаржуваній постанові не наведено.

Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив із того, що оскаржувана постанова Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 29.09.2020 №40 не відповідає критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є необґрунтованою та підлягає скасуванню, оскільки політична партія «Радикальна партія Олега Ляшка» є організацією вищого рівня Тернопільської територіальної організації політичної партії Радикальна партія Олега Ляшка, з огляду на, що сплата грошової застави політичною партією замість Тернопільської територіальної організації Радикальної Партії ОСОБА_1 , яка висунула кандидатів в депутати обласної ради, відповідає вимогам передбаченим пунктом 5 частини першої статті 222, абзацу четвертому частини другої статті 225 Виборчого кодексу України. Крім того, суд першої інстанції враховуючи те, що визнання протиправним і скасування оскаржуваного рішення не призведе до повного захисту прав позивача, оскільки реєстрація кандидатів у депутати обласних рад закінчилася, дійшов висновку про необхідність зобов'язати відповідача зареєструвати кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради від Тернопільської територіальної організації Радикальної Партії Олега Ляшка, поданих до комісії 24.09.2020 представником політичної партії «Радикальна партія Олега Ляшка».

Проаналізувавши матеріали справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про правильне застосування норм матеріального та процесуального права та повне з'ясування обставин справи судом першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Приписами статті 36 Конституції України, закріплено право громадян України на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей..

Згідно зі статтею 71 Конституції України вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Спеціальним нормативно-правовим актом, що відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, є Виборчий кодекс України.

Статтею 1 Виборчого кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначено, що вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом. Вибори є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Пунктом 3 частини першої статті 3 Виборчого кодексу України встановлено, що відповідно до Конституції України в Україні проводяться зокрема, місцеві вибори.

Відповідно до статті 11 Виборчого кодексу України громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно із частиною першою статті 22 Виборчого кодексу України, суб'єктом виборчого процесу відповідних виборів є: 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб'єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.

Порядок висування та реєстрації кандидатів на місцевих виборах визначений Розділом XXXVII Виборчого кодексу України.

Так, частиною другою статті 216 Виборчого кодексу України передбачено, що право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій (далі - організація партії) у порядку, передбаченому цим Кодексом.

Отже, організацією політичної партії, через яку реалізується право виборців висувати кандидатів у депутати обласної ради, є місцеві організації політичних партій.

Частинами першою-третьою статті 219 Виборчого кодексу України визначено, що висування кандидатів у депутати організацією партії, формування та затвердження єдиного та територіальних виборчих списків здійснюється на її зборах, конференції організації партії у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом.

Організація партії може висунути кандидатом у депутати особу, яка є членом цієї партії, або безпартійну особу, яка відповідно до статті 193 цього Кодексу має право бути обраною депутатом.

Організація партії висуває кандидатів з числа осіб, зазначених у частині другій цієї статті, у вигляді єдиного виборчого списку, який формується та затверджується на зборах, конференції організації партії.

Згідно з частиною десятою статті 219 Виборчого кодексу України рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від партії приймається шляхом затвердження єдиного виборчого списку та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, віднесених організацією партії до відповідних територіальних виборчих округів, які додаються до такого рішення і є його невід'ємною частиною. Рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати підписується керівником організації партії і скріплюється печаткою цієї місцевої організації партії або печаткою організації партії вищого рівня, а також погоджується центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою партії.

Умови реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 і більше тисяч) визначені статтею 222 Виборчого кодексу України.

Згідно пункту 5 частини першої цієї статті, виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті, сільська, селищна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання таких документів, зокрема, документа про внесення організацією партії грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу.

Тобто, одним із документів, що повинні в обов'язкову порядку подаватися до міської виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати включених до територіальних виборчих списків організації партії, є документ про внесення грошової застави.

В свою чергу, абзацом четвертим частини другої статті 225 Виборчого кодексу України передбачено, що організація партії, яка висунула список кандидатів у депутати обласної, районної у місті, а також міської, селищної, сільської (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) ради, або організація відповідної партії вищого рівня, після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, на кожні 90 тисяч виборців відповідного єдиного територіального виборчого округу для кожного виду виборів окремо.

Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави встановлюється Центральною виборчою комісією спільно з Міністерством фінансів України не пізніш, як за шістдесят днів до дня голосування (частина сьома статті 225 Виборчого кодексу України).

Відповідно до частини сьомої статті 225 Виборчого кодексу України розроблено «Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах», затверджений постановою Центральної виборчої комісії від 21.08.2020 №193.

Згідно з пунктом 2 Порядку №193 грошова застава вноситься після початку виборчого процесу та до подання документів для реєстрації кандидата (кандидатів) на відповідних місцевих виборах територіальній виборчій комісії одним платежем у безготівковій формі на спеціальний (депозитний) рахунок відповідної територіальної виборчої комісії для внесення грошової застави.

Пунктом 3 Порядку №193 визначено, що грошова застава вноситься, зокрема, такими суб'єктами, як місцевою організацією політичної партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати обласної, районної, районної в місті, а також міської, селищної, сільської ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня.

Згідно з частиною першою статті 227 Виборчого кодексу України кандидати у депутати, включені організацією партії до єдиного та територіальних виборчих списків, реєструються територіальною виборчою комісією Автономної Республіки Крим, відповідною територіальною обласною, районною, міською, районною у місті, сільською, селищною виборчою комісією за умови подання комісії документів, передбачених статтею 222 цього Кодексу.

У відповідності до частини шостої статті 227 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія не пізніш, як на п'ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 230 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах, у разі відсутності хоча б одного з документів, зазначених у пунктах 1-5 частини першої статті 222, пунктах 1, 2, 4 частини першої статті 223 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави).

З матеріалів справи встановлено, що на підтвердження сплати грошової застави у сумі 178048 грн. позивачем до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії надано платіжне доручення від 21.09.2020 №260, відповідно до якого платником вказано політичну партію «Радикальна партія Олега Ляшка», код ЄДРПОУ 37279703, призначення платежу «Грошова застава місцевої організації ПП «Радикальна партія Олега Ляшка», яка висунула виборчий список кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради».

Разом з тим, підставою для відмови у реєстрації кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради стало те, що грошова застава була внесена з порушенням вимог пункту 5 частини першої статті 222, абзацу 4 частини другої статті 225 Виборчого кодексу України та постанови Центральної виборчої комісії від 21.08.2020 №193 «Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах».

Тобто, обласною виборчою комісією виявлено, що грошову заставу внесено не Тернопільською територіальною організацією Радикальної Партії Олега Ляшка, яка висунула кандидатів на посади депутатів, а політичною партією «Радикальна партія Олега Ляшка».

Однак, суд апеляційної інстанції не може погодитися з такою позицією відповідача з огляду на наступне.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

Згідно із статтею 3 Закону України «Про політичні партії в Україні» політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку. Політичні партії в Україні створюються і діють тільки із всеукраїнським статусом.

Частина перша статті 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачає, що реєстрація політичних партій, їхніх обласних, міських і районних організацій, первинних осередків або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», після перевірки поданих матеріалів.

З моменту реєстрації політичної партії у визначеному законом порядку вона набуває статусу юридичної особи (частина друга статті 11 ЗаконуУкраїни «Про політичні партії в Україні»).

Відповідно до частини третьої статті 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» реєстрація обласних, міських, районних організацій або інших структурних утворень політичної партії, передбачених статутом політичної партії, здійснюється з набуттям статусу юридичної особи, якщо наявність такого статусу передбачена статутом партії, або без статусу юридичної особи.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 13.10.2010 зареєстровано політичну партію «Радикальна партія Олега Ляшка».

Відповідно до пункту 4.1. Статуту політичної партії «Радикальна партія Олега Ляшка» (далі - Партія) у новій редакції, затвердженого протоколом від 25.07.2020 №1 (далі - Статут), організаційну структуру Партії складають: первинні осередки Партії; місцеві організації Партії; територіальні організації Партії.

Згідно із пунктом 4.3 Статуту, організації партії використовують найменування Партії з доповненнями, які визначають їх місце в організаційній структурі Партії, визначені цим Статутом у відповідності до адміністративно-територіального устрою України.

Для кожної організації Партії керівними органами вищого рівня є: 4.4.1 керівні органи організацій Партії вищого рівня; 4.4.2 центральні керівні органи Партії (підпункту 4.4 пункту 4 Статуту).

За змістом положень підпункту 17.2 пункту 17 Статуту територіальна організація Партії об'єднує місцеві організації Партії згідно з існуючою системою адміністративно-територіального устрою України.

Згідно з підпунктом 17.5 пункту 17 Статуту територіальні організації діють без статусу юридичної особи або зі статусом юридичної особи згідно з рішенням Президії Політичної ради Партії.

Отже, Тернопільська територіальна організація Радикальної партії Олега Ляшка відповідно до організаційної структури Партії, визначеної Статутом, є структурною одиницею Партії, створеною у Тернопільській області, діє без статусу юридичної особи та об'єднує місцеві організації Партії.

Свідоцтвом про реєстрацію структурних утворень політичної партії від 09.02.2011 №164 підтверджується реєстрація Тернопільської територіальної організації Політичної партії Радикальна партія Олега Ляшка.

Проаналізувавши правові норми Закону України «Про політичні партії в Україні» та Статут, який, зокрема, визначає місце обласних осередків в організаційній структурі політичної партії, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що політична партія «Радикальна партія Олега Ляшка» відносно Тернопільської територіальної організації Радикальної партії ОСОБА_1 в розумінні статті 225 Виборчого кодексу України та пункту 3 постанови Центральної виборчої комісії від 21.08.2020 №193 «Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах», є організацією відповідної політичної партії вищого рівня.

Також колегія суддів зауважує, що відповідно до частини шостої статті 14 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія, а також місцева організація політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, зобов'язані відкрити рахунки в установах банків України, на які перераховуватимуться всі кошти у безготівковій формі.

Пунктом 29.9 Статуту Партії передбачено, що обов'язок відкриття рахунків в установах банку покладений саме на партію.

Позивач не зареєстрований, як юридична особа, відповідно не має відкритих банківських рахунків, що у свою чергу унеможливлює сплату грошової застави безпосередньо Тернопільською територіальною організацією Радикальної Партії Олега Ляшка.

Враховуючи те, що місцевий осередок партії не має цивільної правоздатності та не має банківського рахунку в статусі «осередок партії без статусу юридичної особи», відтак, єдиним суб'єктом сплати застави від місцевого осередку є безпосередньо сама партія.

Колегія суддів зауважує, що реєстрація місцевого осередку в статусі юридичної особи це право, а не обов'язок партії.

Таким чином, оскільки політична партія «Радикальна партія Олега Ляшка» є організацією вищого рівня Тернопільської територіальної організації політичної партії Радикальна партія Олега Ляшка, сплата грошової застави політичною партією замість Тернопільської територіальної організації Радикальної Партії ОСОБА_1 , яка висунула кандидатів в депутати обласної ради, відповідає вимогам передбаченим пунктом 5 частини першої статті 222, абзацу четвертому частини другої статті 225 Виборчого кодексу України та постанові Центральної виборчої комісії від 21.08.2020 №193 «Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах».

З огляду на встановлені обставини та викладені норми законодавства, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що спірна постанова Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 29.09.2020 №40 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Тернопільської територіальної організації Радикальної Партії Олега Ляшка на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року» не відповідає критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є необґрунтованою, протиправною та підлягає скасуванню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача зареєструвати кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради на підставі документів, поданих 24.09.2020 представником політичної партії «Радикальна партія Олега Ляшка», апеляційний суд зазначає таке.

За приписами частини першої статті 278 Кодексу адміністративного судочинства України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше визначене законом рішення.

Суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Відповідно до частини четвертої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Судом встановлено і визнається відповідачем, що єдиним недоліком поданих позивачем документів та, як наслідок, прийняття спірного рішення було внесення грошової застави неналежним суб'єктом. Недоліків інших поданих документів, необхідних для реєстрації кандидатів у депутати до Тернопільської обласної ради на перших місцевих виборах 25.10.2020, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати від Тернопільської територіальної організації Політичної партії Радикальна партія Олега Ляшка, не встановлено.

Отже, враховуючи те, що визнання протиправним і скасування оскаржуваного рішення не призведе до повного захисту прав позивача, оскільки реєстрація кандидатів у депутати обласних рад закінчилася, апеляційний суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати Тернопільську обласну територіальну виборчу комісію зареєструвати кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати Тернопільської обласної ради від Тернопільської територіальної організації Радикальної Партії Олега Ляшка, поданих до комісії 24.09.2020 представником політичної партії «Радикальна партія Олега Ляшка».

В підсумку, апеляційний суд переглянув оскаржуване рішення суду і не виявив порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до ухвалення незаконного судового рішення, щоб його скасувати й ухвалити нове.

Міркування і твердження відповідача не спростовують правильності правових висновків цього рішення, у зв'язку з чим його апеляційна скарга на рішення суду не підлягає задоволенню.

Таким чином, враховуючи вищенаведене у сукупності, беручи до уваги при цьому кожен аргумент, викладений учасниками справи, рішення суду першої інстанції у цій справі є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, в судовому рішенні повно і всебічно з'ясовані обставини в адміністративній справі, та колегія суддів не вбачає підстав для його скасування.

Відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, колегія суддів враховує, що апелянтом при зверненні з апеляційною скаргою, а також на момент її вирішення не було сплачено судовий збір.

Відповідно до частини дев'ятої статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягненим судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Так, як за звернення до суду із вказаною апеляційною скаргою, відповідач не сплатив судовий збір, то суд апеляційної інстанції вважає за необхідне стягнути з відповідача до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3153 грн. за подання апеляційної скарги.

Крім того, колегія суддів зазначає, що відповідно до частини третьої статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273-277, 282-286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.

Керуючись статтями 272, 273, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2020 року - без змін.

Стягнути з Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії (код ЄДРПОУ 43758685) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 3153 (три тисячі сто п'ятдесят три) грн. за наступними реквізитами «Отримувач коштів - УК у Галицькому районі м.Львова; код отримувача за ЄДРПОУ 38007573; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); МФО 899998; рахунок отримувача UA218999980313161206081013004; код класифікації доходів бюджету 22030101; Восьмий апеляційний адміністративний суд».

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя В. В. Ніколін

судді О. М. Гінда

М. А. Пліш