Рішення від 08.10.2020 по справі 855/66/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 855/66/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2020 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Єгорової Н.М.,

суддів: Сорочка Є.О., Федотова І.В.,

за участю секретаря: Казюк Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 20209 року ОСОБА_1 звернулася до Шостого апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просила суд:

- визнати незаконною та протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо неінформування Чернеччинську сільську територіальну виборчу комісію Охтирського району Сумської області про порушення кандидатом від Сумської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» ОСОБА_2 та не вирішення питання перерахунку застави сплаченої неналежним суб'єктом за кандидата від Сумської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» ОСОБА_2

- зобов'язати Центральну виборчу комісію проінформувати Чернеччинську сільську територіальну виборчу комісії про допущені порушення кандидатом від Сумської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» ОСОБА_2 та вирішити питання перерахунку застави сплаченої неналежним суб'єктом за кандидата від Сумської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» ОСОБА_2 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Сумською обласною організацією політичної партії «Слуга Народу» недотримано квоти під час формування виборчого списку кандидатів на посаду сільського голови Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області. Наголошує, що застава за кандидата ОСОБА_2 внесена не у встановленому законом порядку.

Відповідачем подано відзив на адміністративний позов, в якому він просить відмовити в його задоволенні у повному обсязі. В обґрунтування своїх доводів зазначає, що умов та обмежень щодо висування кандидата на посаду сільського голови місцевою організацією політичної партії стосовно необхідності дотримання будь-яких "квот", як на те вказує позивач, Виборчим кодексом України не встановлено. Підкреслює, що приписи чинного виборчого законодавства не містять положень про зобов'язання Центральної виборчої комісії інформувати територіальні виборчі комісії щодо вирішення питання перерахування застави, сплаченої для реєстрації кандидата на відповідних місцевих виборах.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників процесу, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів встановила.

ОСОБА_1 є кандидатом на посаду Чернеччинського сільського голови Охтирського району Сумської області на перших виборах Чернеччинської сільської ради 25 жовтня 2020 року, що підтверджується посвідченням за № 62 від 30 вересня 2020 року, виданим Чернеччинською сільською територіальною виборчою комісією Охтирського району Сумської області.

Відповідно до наявних в матеріалах справи відомостей про зареєстрованих кандидатів на посаду голови Чернеччинської сільської ради, кандидатами на вказану посаду є дві особи:

- ОСОБА_2 від Сумської обласної організації політичної партії «Слуга Народу»;

- ОСОБА_1 - самовисуванець.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законами України «Про вибори народних депутатів України», «Про Центральну виборчу комісію».

Вважаючи, що застава за кандидата ОСОБА_2 внесена не у встановленому порядку, а Сумською обласною організацією політичної партії «Слуга Народу» не дотримано квоти під час формування виборчого списку, про що Центральна виборча комісія була зобов'язана проінформувати Чернеччинську сільську територіальну виборчу комісію, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Відповідно до положень статті 69 Конституції України народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.

Згідно пункта 20 частини 1 статті 92 Основного Закону, виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.

Основним нормативно-правовим актом, що визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів є Виборчий кодекс України у редакції на час виникнення спірних правовідносин (далі - Кодекс).

Згідно пункта 4 частини 2 статті 206 Кодексу відповідна територіальна виборча комісія, яка встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, результати виборів сільського, селищного, міського голови реєструє кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірених осіб, представників, уповноважених осіб організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу та видає їм посвідчення.

При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що відповідно до підпункту 3 пункту 2 розділу ХХХХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про місцеві вибори", крім положень стосовно організації та проведення повторних, проміжних, додаткових виборів і заміщення депутатів, обраних у багатомандатному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів депутатів місцевих рад.

Таким чином, посилання позивача в обґрунтування своїх позовних щодо бездіяльності Центральної виборчої комісії на норми ч. 8 ст. 43 Закону України «Про місцеві вибори», на переконання суду, є помилковими

Згідно з частиною 1 статті 32 Кодексу спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства є виборчі комісії.

Частиною 1 статті 202 Кодексу визначено, що систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять:

Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів;

територіальні виборчі комісії:

а) виборча комісія Автономної Республіки Крим;

б) обласні виборчі комісії;

в) районні виборчі комісії;

г) міські виборчі комісії;

ґ) районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом);

д) селищні, сільські виборчі комісії;

дільничні виборчі комісії.

При цьому статус Центральної виборчої комісії визначається Конституцією України, Кодексом, Законом України "Про Центральну виборчу комісію" та іншими законами.

Так згідно з частиною 1 статті 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, та законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів, зокрема депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнських місцевих референдумів у порядку та в межах, установлених законами України

Частиною 2 статті 3 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" визначено, що Комісія та її члени зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України.

У силу приписів статті 32 Кодексу територіальні виборчі комісії діють як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.

Виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, Кодексом та законами України.

Територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України, (частина перша статті 206 Кодексу).

Згідно з пунктом 4 частини другої статті 206 Кодексу реєстрація кандидатів на посаду сільського голови та видача їм посвідчень належить до повноважень відповідної територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати виборів сільського голови.

У контексті наведеного судова колегія зауважує, що враховуючи положення Кодексу та зміст позовної заяви територіальною виборчою комісією, яка здійснює реєстрацію кандидатів на посаду Чернеччинського сільського голови Охтирського району Сумської області, є Чернеччинська сільська територіальна виборча комісія Охтирського району Сумської області.

Відповідно до статті 24 Основного Закону України, частини 8 статті 7 Кодексу громадяни України мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не допускаються обмеження щодо участі громадян України у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та Кодексом.

Згідно зі статтею 11 та частиною 2 статті 216 Кодексу громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, яке ними через місцеві організації політичних партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому Кодексом.

Питання висування та реєстрації кандидатів на місцевих виборах унормовано розділом XXXVII Кодексу.

Так згідно з частиною 1 статті 224 Кодексу відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, за умови отримання нею таких документів:

заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, підписаної керівником організації партії та засвідчене:" печаткою організації партії або організації відповідної партії вищого рівня, або печаткою партії;

рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї організації партії, яке має бути підписане керівником організації партії та засвідчене печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня, а у разі висування місцевою організацією партії кандидата на посаду міського голови - також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї організації партії, яка повинна також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зобов'язання в разі обрання протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати у порядку, встановленому законом, в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права (у разі відсутності таких підприємств чи корпоративних прав - зазначити про їх відсутність), а також зобов'язання в разі обрання припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції та законів України несумісні з посадою сільського, селищного, міського голови (у разі відсутності такої діяльності чи такого мандата - зазначити про їх відсутність);

документа про внесення грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;

автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського

голови на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (складається у друкованому вигляді); ^

однієї фотографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови розміром 4x6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;

копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Подання документів до сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, здійснюється представником відповідної організації партії, уповноваженим на це довіреністю від організації партії.

Відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред'явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 Кодексу, та подання ним документів, передбачених пунктами 4-7 частини першої статті 224 Кодексу, а також подання особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних у зв'язку з участю у місцевих виборах (частина друга статті 224 Кодексу).

Кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови реєструється відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією, за умови подання їй документів, передбачених статтею 224 Кодексу (частина 1 статті 229 Кодексу).

При цьому, Кодексом встановлено певні обмеження щодо висування кандидата на посаду сільського голови та правові наслідки висування не дотримання цих обмежень. Так, згідно з частиною шостою статті 229 Кодексу у разі якщо особа, висунута організацією партії за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, одночасно висунута кандидатом від іншої організації партії та/або шляхом самовисування, уповноважений член територіальної виборчої комісії не пізніше наступного дня звертається до зазначеної особи з вимогою подати до комісії заяву про підтвердження згоди балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від однієї організації партії або шляхом самовисування. Така заява може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або подана до комісії особисто.

Однак, колегія суддів вважає за необхідне наголосити, що будь-яких інших умов та обмежень щодо висування кандидата на посаду сільського голови місцевою організацією політичної партії, зокрема стосовно необхідності дотримання будь-яких "квот", як на те вказує позивач, Кодексом не встановлено. Крім того, згідно зі статтею 221 Кодексу, яка унормовує порядок висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не передбачено формування будь-яких виборчих списків кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, які висуваються місцевою організацією політичної партії.

З урахуванням наведеного, судова колегія приходить до висновку про передчасність твердження позивача щодо порушення порядку висування кандидата на посаду сільського голови Сумською обласною організацією політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" ОСОБА_2 , який є єдиним кандидатом на посаду Чернеччинського сільського голови Охтирського району Сумської області в частині не дотримання "квоти під час формування виборчого списку Сумською обласною організацією політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" щодо кандидатів на посаду Чернеччинського сільського голови Охтирського району Сумської області".

Крім іншого, згідно з частиною 2 статті 3 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія та її члени зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та іншими законами України.

Разом з тим, положення Кодексу, зокрема статті 225, яка унормовує питання визначення та сплати грошової застави, не містить норми, яка покладає на Центральну виборчу комісію обов'язок щодо перевірки стосовно дотримання порядку сплати застави кандидатом реєстрацію якого здійснює відповідна територіальна виборча комісія, щодо інформування територіальних виборчих комісій, з даного питання чи щодо вирішення питання перерахування застави сплаченої для реєстрації кандидата на відповідних місцевих виборах.

Крім того, частиною 2 статті 229 Кодексу передбачено, що подання документів до відповідної сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови закінчується за тридцять днів до дня голосування.

Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, за умови отримання нею зокрема, документа про внесення грошової застави відповідно до статті 225 Кодексу.

Таким чином, законодавцем передбачено, що органом, уповноваженим організовувати підготовку та проведення, зокрема, виборів Чернеччинського сільського голови Охтирського району Сумської області є Чернеччинська сільська територіальна виборча комісія Охтирського району Сумської області, що підтверджує відсутності обов'язку ЦВК перевіряти питання перерахунку застави, сплаченої для реєстрації кандидата на відповідних місцевих виборах.

Поряд з викладеним судова колегія зауважує, що відповідачем до відзиву на позовну заяву додано копію постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 5 жовтня 2020 року у справі № 583/3523/20, з аналізу змісту якої вбачається, що позивач зверталася до суду з позовом до Чернеччинської сільської територіальної виборчої комісії з вимогами скасування постанови комісії від 25 вересня 2020 року про реєстрацію на посаду голови Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 , висунутого Сумською обласною організацією політичної партії "Слуга Народу.

При цьому, судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Таким чином, враховуючи зазначені обставини та докази у їх сукупності, судова колегія приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення даного адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законами України «Про Центральну виборчу комісію» , ст. ст. 2, 4, 5, 139, 143, 194, 241, 246, 250, 268, 269, 271, 272, 273, 278 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження в порядку ч. 1 ст. 272 КАС України та може бути оскаржене безпосередньо до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у дводенний строк у порядку, встановленому ч. 2 ст. 278 КАС України.

Відповідно до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Головуючий суддя Н.М. Єгорова

Судді Є.О. Сорочко

І.В. Федотов

Головуючий суддя Єгорова Наталія Миколаївна

Судді: Сорочко Євген Олександрович