Справа № 640/13351/19 Суддя (судді) першої інстанції: Кузьменко В.А.
06 жовтня 2020 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Федотова І.В.,
суддів: Єгорової Н.М. та Сорочка Є.О.,
за участю секретаря Лисенко І.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 грудня 2019 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови від 12 липня 2019 року №1473 "Про накладення штрафу на ДП "НЕК "Укренерго" за порушення ліцензійних умов з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами, ухилення від виконання рішення НКРЕКП та здійснення заходів державного регулювання".
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 грудня 2019 року позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить скасувати рішення та прийняти нове, яким у задоволені позову відмовити.
До Шостого апеляційного адміністративного суду від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, яким підтримав позицію суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які з'явились в судове засідання, дослідивши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, відповідно до постанови НКРЕКП від 12 липня 2019 року №1473 "Про накладення штрафу на Державне підприємство "НЕК "Укренерго" за порушення ліцензійних умов з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами, ухилення від виконання рішення НКРЕКП та здійснення державного регулювання", керуючись статтями 17, 19 та 22 Закону України "Про Національну комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" та статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" НКРЕКП постановила накласти на Державне підприємство "НЕК "Укренерго" штраф у розмірі 1700000,00 грн. за порушення пункту 3.10 Ліцензійних умов, якими установлено, що ліцензіат має діяти згідно з законодавством України, зокрема: частиною дев'ятою статті 14 Закону України "Про Національну комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" щодо обов'язку виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішень Регулятора, зокрема вимог: постанови НКРЕКП від 01 лютого 2019 року №129 "Про накладення штрафу на ДП "НЕК "Укренерго" за порушення Ліцензійних умов з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами, ухилення від виконання рішення НКРЕКП та здійснення заходів державного регулювання", а саме:
- абзацу третього підпункту 2 пункту 2 постановляючої частини щодо розроблення та оприлюднення у строк до 01 березня 2019 року на власному веб-сайті в мережі Інтернет форм надання постійних та періодичних даних користувачами системи передачі/розподілу та відповідних інструкцій щодо їх заповнення, про що у строк до 15 березня 2019 року повідомити НКРЕКП та Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області із наданням належним чином завірених копій підтвердних документів;
- абзацу четвертого підпункту 3 пункту 2 постановляючої частини щодо надання у строк до 01 квітня 2019 року до НКРЕКП та Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області доопрацьованого Звіту з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей;
- підпункту 4 пункту 2 постановляючої частини щодо забезпечення, починаючи з 04 лютого 2019 року, надання до НКРЕКП та Управління; НКРЕКП у м. Києві та Київській області щотижневого звіту:
- стосовно виконання заходів із впровадження в експлуатацію програмного і технічного забезпечення для функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг, виконання функцій адміністратора розрахунків, спрямованих на виконання вимог Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №307, зокрема щодо кожного з етапів впровадження, передбачених контрактом УЕ/5/1 "Balancing Market & Ancillary Services System (BM&AS System) and Settlement System" від 19 липня 2018 року №09-1/1684-18, укладеним між ДП "НЕК "Укренерго" та Joint Venture "IP Systems Zrt. and smart technologies Management-Beratungs-und Beteiligungsgesellschaft mbH", із зазначенням розподілу відповідальності між розробником програмного забезпечення та замовником (ДП "НЕК "УКРЕНЕРГО") та з наданням підтверджуючих документів;
- стосовно стану виконання заходів із укладення договорів про надання послуг з передачі електричної енергії з суб'єктами роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №312, та забезпечення виконання своїх функцій як оператора системи передачі щодо споживачів, приєднаних до електричних мереж системи передачі, та їх електропостачальників.
Відповідно до пункту 1 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", у межах здійснення заходів державного регулювання, зобов'язано Державне підприємство "НЕК "Укренерго":
- забезпечити належне функціонування інформаційної системи Market management system для безпечної та ефективної роботи балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг, а також для виконання необхідних функцій оператора системи передачі на ринку електричної енергії;
- у строк до 15 липня 2019 року надати до НКРЕКП та Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області належним чином завірену копію акта вводу в промислову експлуатацію Інформаційної системи Market management system версія 1.0;
- у строк до 01 серпня 2019 року надати до НКРЕКП та Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області доопрацьований, з урахуванням зауважень та пропозицій НКРЕКП, Звіт з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей;
- у строк до 25 жовтня 2019 року надати до НКРЕКП та Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області належним чином завірену копію акта вводу в промислову експлуатацію Інформаційної системи Market management system версія 2.0;
- починаючи з 15 липня 2019 року забезпечити надання до НКРЕКП та Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області:
- щотижневого звіту щодо впровадження Інформаційної системи Market management system,
- щомісячного звіту стосовно виконання заходів із реорганізації (перетворення) оператора системи передачі та стосовно підготовки до сертифікації оператора системи передачі, у тому числі відповідно до вимог Порядку здійснення сертифікації оператора передачі електричної енергії, затвердженої постановою НКРЕКП від 10 серпня 2017 року №106.
Вказана постанова прийнята за результатами розгляду акту від 26 червня 2019 року №227, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері енергетики та Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами, затверджених постановою НКРЕ від 11 жовтня 1996 року №152.
За наслідком перегляду рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку колегія суддів враховує наступне.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвиток ринкових відносин, мінімізацію витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначає Закон України "Про ринок електричної енергії".
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України "Про ринок електричної енергії" державне регулювання ринку електричної енергії здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.
Згідно пункту 72 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" Регулятором є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг".
Статтею1 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно з частинами першою-третьою статті 3 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Частиною першої статті 14 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті. Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію. У разі розгляду Регулятором питання, що містить таємну інформацію, порядок доступу до якої регулюється законом, Регулятор приймає рішення про розгляд такого питання в режимі закритого слухання.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Згідно з частинами другою та третьою статті 19 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора. Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.
Частина четверта статті 19 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" передбачає, що під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.
Відповідно до частини п'ятої статті 19 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.
Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Відповідно до частини другої статті 22 Закону України "Про Національну комісію за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг" передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
Згідно з частиною третьою статті 22 Закону України "Про Національну комісію за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг" у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Відповідно до частини четвертої статті 22 Закону України "Про Національну комісію за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг" регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання".
Отже, НКРЕКП, як Регулятор, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, має право здійснювати державний контроль, зокрема шляхом проведення відповідних перевірок, за результатами яких складаються акти, та застосовувати санкції до суб'єктів господарювання за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг у розмірах, встановлених Законом України "Про ринок електричної енергії".
Згідно з частиною першою статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Пунктом 1 частини другої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" встановлено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності.
Відповідно до частини третьої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді: 1) попередження про необхідність усунення порушень; 2) штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
Підпунктом "б" пункту 4 частини четвертої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів) у таких розмірах: від 5 тисяч до 100 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню: за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню.
Отже, за порушення ліцензіатом, що провадить господарську діяльність на ринку електричної енергії, відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності що підлягає ліцензуванню, НКРЕКП має право прийняти рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів) у розмірі: від 5 тисяч до 100 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Апелянт стверджує, що акт перевірки було розглянуто з дотриманням строків, передбачених Законом України "Про Національну комісію за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг", зазначеним законом, норми якого є спеціальними не передбачено зобов'язання Регулятора прийняти рішення про накладення санкцій у п'ятиденний термін з моменту виявлення порушення.
Частиною шостою статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що рішення Регулятора про застосування санкцій за правопорушення, передбачені цією статтею, може бути прийнято протягом п'яти днів з дня виявлення правопорушення Регулятором.
Процедуру організації та проведення планових та позапланових перевірок, порядок оформлення результатів перевірок та порядок застосування санкцій до ліцензіатів за порушення законодавства та ліцензійних умов установлює Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затверджений постановою НКРЕКП від 14 червня 2018 року №428 (далі - Порядок).
Відповідно до пунктів 5.1, 5.2 Порядку за результатами проведених планових та позапланових перевірок складається акт перевірки у двох екземплярах. У разі відмови уповноваженої особи ліцензіата прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається ліцензіату рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки. Ліцензіат, діяльність якого перевірялася, має право надати до НКРЕКП письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. У разі відсутності у ліцензіата пояснень та обґрунтувань до акта перевірки він може повідомити НКРЕКП про це листом за підписом уповноваженої особи у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
Пунктом 5.4 Порядку передбачено, що у разі виявлення порушень акт про результати перевірки розглядається на засіданні НКРЕКП, що проводиться у формі відкритого слухання, не пізніше п'яти робочих днів після отримання від ліцензіата, діяльність якого перевірялася, письмових пояснень та обґрунтувань до акта перевірки, але не пізніше десяти робочих днів з дати отримання ліцензіатом акта про результати перевірки. За результатами розгляду приймається рішення про застосування до ліцензіата санкцій, передбачених законами України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", "Про ринок природного газу" та "Про теплопостачання".
Отже, рішення Регулятора про застосування санкцій за правопорушення на ринку електричної енергії може бути прийнято протягом п'яти днів з дня виявлення правопорушення Регулятором.
Законом України "Про Національну комісію за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг" та Порядком передбачена відповідна процедура прийняття Регулятором рішень про застосування до ліцензіата санкцій за правопорушення на ринку електричної енергії, зокрема, право ліцензіата надати до НКРЕКП письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки; розгляд на засіданні НКРЕКП, не пізніше п'яти робочих днів після отримання від ліцензіата письмових пояснень та обґрунтувань до акта перевірки, але не пізніше десяти робочих днів з дати отримання ліцензіатом акта про результати перевірки.
При цьому, рішення про застосування до ліцензіата санкцій за правопорушення на ринку електричної енергії має бути прийнято в межах визначених Законом України "Про Національну комісію за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг" та Порядком строків.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, перевірка Державного підприємства "НЕК "Укренерго" проведена у період з 19 червня 2019 року по 26 червня 2019 року.
Акт перевірки отримано представником позивача 26 червня 2019 року, про що свідчить відповідна відмітка на акті, вчинена директором з юридичного забезпечення Юркова М.О .
Відповідно до частини п'ятої статті 19 Закону України "Про Національну комісію за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг" позивач надав пояснення щодо висновків, викладених у акті перевірки, у листі від 03 липня 2019 року, який отриманий НКРЕКП 04 липня 2019 року.
Наразі, акт перевірки відповідач повинен був розглянути не пізніше п'яти робочих днів після отримання від ліцензіата письмових пояснень до акта, але не пізніше десяти робочих днів з дати отримання ліцензіатом актів про результати перевірки, тобто не пізніше 06 липня 2019 року.
Натомість, відповідач прийняв оскаржувану постанову лише 12 липня 2019 року, порушивши при цьому строки прийняття рішення про застосування до ліцензіата санкцій за правопорушення на ринку електричної енергії, встановлені чинним законодавством.
Отже, при прийнятті оскаржуваної постанови НКРЕКП порушила вимоги частини сьомої статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", частини шостої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" в частині дотримання п'ятиденного строку накладення санкції, і порушила строки розгляду акта перевірки, визначені Порядком.
Зазначений висновок відповідає правовим позиціям, висловленим Верховним Судом у постановах від 18 липня 2019 року у справі №826/14481/17 та від 14 липня 2019 року у справі №826/3880/18.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що невиконання суб'єктом владних повноважень вимог законодавства в цій частині зводить нанівець законність всієї процедури розгляду акту перевірки та, як наслідок, прийнятого за її результатами рішення.
Колегія суддів звертає увагу, що в разі прийняття такого рішення поза межами законодавчо визначених строків, воно не може вважатись правомірним.
Щодо суті виявлених відповідачем порушень, а саме невиконання позивачем вимог постанови НКРЕКП від 01 лютого 2019 року №129 "Про накладення штрафу на ДП "НЕК "Укренерго" за порушення Ліцензійних умов з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами, ухилення від виконання рішення НКРЕКП та здійснення заходів державного регулювання" колегія суддів зазначає про наступне.
Апелянт вказує, що позивачем не виконано вимог абзацу третього підпункту 2 пункту 2 постанови НКРЕКП від 01 лютого 2019 року №129 щодо розроблення та оприлюднення у строк до 01 березня 2019 року на власному веб-сайті в мережі Інтернет форм надання постійних та періодичних даних користувачами системи передачі/розподілу та відповідних інструкцій щодо їх заповнення в частині недотримання термінів, встановлених Постановою № 129.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, форми 1ОСР, 2ОСР, ЗОСР, 4ОСР, 5ОСР та 6ОСР та інструкція із заповнення форм позивачем оприлюднені на офіційному веб-сайті ДП "НЕК "Укренерго" 12 лютого 2019 року, про що НКРЕКП повідомлено листом від 01 березня 2019 року №01/7367.
Враховуючи викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ДП "НЕК "Укренерго" в повному обсязі виконало вимоги НКРЕКП щодо своєчасного оприлюднення форм надання постійних та періодичних даних користувачами системи передачі/розподілу та відповідних інструкцій форм збору інформації та відповідних інструкцій до них.
Форми 1ЕГ0, 2ЕГ0, ЗЕГО, 4ЕГ0 та інструкції із заповнення форм, які оприлюднені на веб-сайті ДП "НЕК "Укренерго", які оприлюднено 01 квітня 2019 року розроблені додатково.
Розробка форм 1ЕГ0, 2ЕГ0, ЗЕГО та 4ЕГ0, а також відповідної інструкції щодо їх заповнення відбувалася виключно для роботи з програмним комплексом Plexos для підготовки проекту Звіту з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей на 2020-2029 роки. Вони були висвітлені на сайті позивача пізніше з метою отримання інформації під новий Звіт з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей. Початок розробки нового Звіту заплановано на липень-серпень 2019 року.
Для розробки попередніх Плану та Звіту, на сайті ДП "НЕК "Укренерго" висвітлені форми щодо отримання інформації, а саме:обласні державні адміністрації-форми El, Е2, ЕЗ, Е4; енергогенеруючі компанії (АЕС, ГЕС, ГАЕС, ТЕС, ТЕЦ, ВЕС та СЕС) - форми 1АЕС, 2АЕС, 1ГЕС, 2ГЕС, ЗГЕС, 4ГЕС, 5ГЕС, 1ГАЕС, 2ГАЕС, ЗГАЕС, 4ГАЕС, 5ГАЕС, 1ТЕС, 2ТЕС, 1ТЕЦ, 2ТЕЦ, 1ВЕС, 2ВЕС, ЗВЕС, 4ВЕС, 5ВЕС, 1СЕС, 2СЕС, ЗСЕС, 4СЕС, 5СЕС; електропередавальні компанії-форми 1ПРТ, 2ПРТта ЗПРТ; регіональні диспетчерські центри ДП "НЕК "Укренерго" - форма 1ЕС.
Щодо порушення, на думку апелянта, позивачем вимог абзацу 4 четвертого підпункту 3 пункту 2 постанови НКРЕКП від 01 лютого 2019 року №129 щодо надання у строк до 01 квітня 2019 року до НКРЕКП та управління НКРЕКП у м.Києві та Київській області доопрацьованого Звіту з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей в частині неврахування при доопрацюванні проекту Звіту відповідності всіх пропозицій та зауважень регулятора, з урахуванням листа від 05 червня 2019 року, яким повідомлено про те, що у доопрацьованому проекті Звіту, зауваження, застереження та пропозиції Ругелятора враховано частково.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, на виконання положень статті 19 Закону України "Про ринок електричної енергії" та пункту 3.4 розділу 2 Кодексу системи передачі позивач у 2018 році розробив проект документу "Звіт з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей 2018р." (далі - Звіт), який 20 листопада 2018 року оприлюднено на офіційному сайті компанії. За результатами громадських обговорень та консультацій проекту Звіту, які проведено 11 грудня 2018 року в адміністративному приміщенні позивача здійснено його доопрацювання.
Проект Звіту згідно з вимогами законодавства наданий на затвердження відповідачу разом із супровідним листом від 14 грудня 2018 року №01/49292.
У подальшому відповідач у листі від 30 січня 2019 року №1045/13.1/7-19 висловив позивачу зауваження до вказаного проекту Звіту з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей.
Приймаючи до уваги зауваження Регулятора та на виконання абзацу четвертого частини третьої пункту 2 постановляючої частини постанови НКРЕКП від 01 лютого 2019 року №129 ДП "НЕК "Укренерго" у листі від 29 березня 2019 року №01/11354 направило до відповідача та Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області доопрацьований Звіт з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей.
Окрім того, відповідач повідомив позивача про недоліки доопрацьованого Звіту лише у листі від 05 червня 2019 року №6130/13.1/7-19, однак, необхідність подальшого доопрацювання проекту вказаного Звіту не свідчить про невиконання позивачем вимог відповідача.
Натомість, в силу приписів статті 14 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", обов'язковими до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг є саме рішення Регулятора, які оформлюються постановами або розпорядженнями, а не листами і тому не є обов'язковими до виконання та не можуть свідчити про порушення позивачем вимог пункту 3.10 Ліцензійних умов та статті 14 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", оскільки прийняті не у спосіб, визначений законом.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про виконання ДП "НЕК "Укренерго" у повному обсязі вимог абзацу четвертого частини третьої пункту 2 постановляючої частини постанови відповідача від 01 лютого 2019 року №129 в частині направлення до 01 квітня 2019 року до відповідача та Управління НКРЕКП в м. Києві та Київській області доопрацьованого проект Звіту з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей.
Також, безпідставними є висновки відповідача про порушення позивачем вимог постанови НКРЕКП від 01 лютого 2019 року №129 в забезпечення надання ДП "НЕК "Укренерго" починаючи з 04 лютого 2019 року до НКРЕКП та Управління НКРЕКП у м.Києві та Київській області щотижневого звіту, оскільки позивачем до Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області з 04 лютого 2019 такі звіти надавалися на електрону адресу kievtp@ukr.net, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Окрім того, позивач додатково надавав до НКРЕКП Звіт за період з 22 по 28 квітня 2019 року в паперовому вигляді, який надіслано листом від 06 травня 2019 року №01/16063 разом зі звітом за період з 29 квітня по 05 травня 2019.
Щодо подання звітності в частині стану виконання заходів із укладення договорів про надання послуг з передачі електричної енергії з суб'єктами роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 та забезпечення виконання функцій як оператора системи передачі щодо споживачів, приєднаних до електричних мереж системи передачі, та їх електропостачальників.
Апелянт в цій частині стверджує, що Законом України «Про ринок електричної енергії» встановлено строки запровадження нової моделі ринку електричної енергії 01 липня 2019 року, а позивачем не надано акту прийому-передачі виконаних робіт щодо кастомізації (налаштування) стандартних програмних продуктів до вимог нормативно-правових актів та акту вводу в промислову експлуатацію ММS, що свідчить про порушення пункту 3.10 Ліцензійних умов з передачі електричної енергії.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач обрав і використовує програмне забезпечення, що автоматизує його процеси як оператора системи передачі (ОСП). Дана система управління ринком розроблена з врахуванням вимог до продуктивності і надійності, що дозволяє гарантувати точність і збереження всіх розрахунків та інформації учасників ринку. Крім того, програмне забезпечення повністю відповідає вимогам, викладеним у розділі 1.11 Правил ринку, про що свідчать протоколи про проведення тестувань, зокрема:
- система управління ринком повністю відповідає операціям, передбаченим Правилами ринку, затвердженими постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №307;
- система управління ринком відповідає загальноприйнятим принципам належної комерційної практики, заснована на сучасних, придатних і надійних інформаційних і комунікаційних технологіях та відповідає суворим специфікаціям по безперебійній роботі, підвищеній надійності і цілісності зберігання даних;
- база даних і канали передачі даних системи управління ринком захищені за допомогою спеціальної системи безпеки, не допускають доступ сторонніх осіб до Інформації з обмеженим доступом. Сама система забезпечує захист від доступу до інформації з баз;
- система управління ринком безперебійно функціонує;
- незалежний аудитор (KPMG) видав позитивний висновок про відповідність рішення, що застосовується в інформаційній системі, чинному законодавству.
При цьому, Закон України "Про ринок електричної енергії", Правила ринку не встановлюють вимог до того, в якому етапі експлуатації повинна знаходитися система, що свідчить відсутність у НКРЕКП підстав вимагати у ДП "НЕК "Укренерго" надання акту прийому-передачі виконаних робіт щодо кастомізації (налаштування) стандартних програмних продуктів до вимог нормативно-правових актів та акту вводу в промислову експлуатацію.
Відповідно доводи апелянта про допущені ДП "НЕК "Укренерго" порушення пункту 3.10 Ліцензійних умов з передачі електричної енергії в цій частині є безпідставними.
Також, суд першої інстанції вважав, що позивачем процедура корпоратизації та сертифікації здійснювалась у відповідності з чинним законодавством, однак висновки суду першої інстанції в цій частині апелянтом не заперечуються.
Відповідно до частини п'ятої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" при визначенні санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, враховують серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку електричної енергії та учасників ринку, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини.
Відповідно до частини другої статті 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання. Санкція, що застосовується до суб'єкта господарювання при першому порушенні, не може бути вищою за мінімальну санкцію, передбачену відповідним законом.
Отже, суб'єкт владних повноважень при визначенні розміру санкції має врахувати в своєму рішенні серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку електричної енергії та учасників ринку, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини а при виборі розміру стягнення оцінити ступінь тяжкості вчиненого правопорушення та його небезпечність.
Однак, оскаржуваною постановою до позивача застосовано максимальний розмір штрафу, передбаченого пунктом 4 частини четвертої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії", а саме 1700000,00 грн., без обґрунтування тяжкості вчиненого позивачем правопорушення та відповідність вчиненого правопорушення розміру штрафу.
Разом з тим, колегія суддів враховує, що відповідальність за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Регулятора, прийнятих у межах його повноважень, встановлена підпунктом "а" пункту 5 частини четвертої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" у межах від 1 тисячі до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність оскаржуваного рішення в частині накладення на ДП "НЕК "Укренерго" штрафу у розмірі 1700000,00 грн. за порушення пункту 3.10 Ліцензійних умов та невиконання постанови НКРЕКП від 01 лютого 2019 року №129 "Про накладення штрафу на ДП "НЕК "Укренерго" за порушення Ліцензійних умов з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами, ухилення від виконання рішення НКРЕКП та здійснення заходів державного регулювання".
Також, згідно з підпунктом 2 пункту 2 резолютивної частини оскаржуваної постанови ДП "НЕК "Укренерго" зобов'язано у строк до 15 липня 2019 року надати до НКРЕКП та Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області належним чином завірену копія акта вводу в промислову експлуатацію Інформаційної системи Market management system 1.0., однак такі вимоги відповідача не відповідають положенням чинного законодавства, оскільки Закон України "Про ринок електричної енергії", Правила ринку та інші нормативні документи не встановлюють вимог до того, на якому етапі експлуатації повинна знаходитися система.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що критерії, за якими адміністративний суд перевіряє рішення суб'єктів владних повноважень, визначені у ч. 2 ст. 2 КАС України.
Так, частинами 1, 2 ст.2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведена правомірність та обґрунтованість прийнятого ним рішення з урахуванням вимог встановлених ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про притаправність постанови НКРЕКП від 12 липня 2019 року №1473 "Про накладення штрафу на Державне підприємство "НЕК "Укренерго" за порушення ліцензійних умов з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами, ухилення від виконання рішення НКРЕКП та здійснення державного регулювання" та наявністю підстав для її скасування.
Крім того, судова колегія зазначає, що згідно п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
З урахуванням вищевикладеного колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позову.
Таким чином, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, яким повно встановлено обставини справи та правильно застосовано норми матеріального і процесуального права.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.
Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 грудня 2019 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст постанови виготовлено 07.10.2020 року.