Справа № 420/10197/20
08 жовтня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Корой С.М.,
секретаря судового засідання Назар С.М.,
за участю сторін:
представника позивача - Лупу С.С. (згідно ордеру),-
розглянувши у відкритому судовому засіданні з урахуванням особливостей встановлених ст. ст. 268-273 КАС України справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №137 від 06.10.2020 року «Про скасування реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування»,-
До Одеського окружного адміністративного суду 06.10.2020 року о 22:12 год. надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, якою скасовано реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 3 шляхом самовисування.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що постановою Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області «Про реєстрацію кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади шляхом самовисування» № 11 від 16.09.2020 зареєстровано ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 3 шляхом самовисування. 06.10.2020, як стало відомо зі слів заступника голови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 в ніч з 05.10.2020 на 06.10.2020 Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області прийнято ряд рішень про скасування реєстрації окремих кандидатів у депутати у багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади, зокрема й позивача.
З посиланням на положеннями ст.20, ст.22, ст.33, ч.8 ст.195, ст.231 Виборчого кодексу України, позивач вказує, що про розгляд питання про скасування реєстрації позивача кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 3 шляхом самовисування ОСОБА_1 не було повідомлено та відповідне питання розглянуто за відсутності позивача, що свідчить про протиправність оскаржуваної постанови, ухвалення останньої з порушенням вимог частини другої статті 231ВК України. Крім того, станом на момент подання даного позову Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісію Білгород-Дністровського району Одеської області копію рішення про скасування реєстрації позивача кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 3 шляхом самовисування позивачу не надано, що, на думку позивача, свідчить про недотримання ОСОБА_3 сільською територіальною виборчою комісію Білгород-Дністровського району Одеської області приписів частини третьої статті 231 ВК України.
Також, як стверджує позивач, у порушення частини п'ятої статті 231 ВК України, станом на момент подання даного позову Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісію Білгород-Дністровського району Одеської області рішення про скасування реєстрації позивача кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 3 шляхом самовисування не оприлюднено на офіційному веб-сайті (за наявності) відповідної виборчої комісії, веб-сайтах відповідних місцевих рад (за наявності) або в інший визначений цими комісіями спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії.
Вищенаведене, на думку ОСОБА_1 , свідчить про протиправність оскаржуваної постанови.
Ухвалою суду від 07.10.2020 року судом:
- прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, якою скасовано реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 3 шляхом самовисування;
- призначено судове засідання на 08 жовтня 2020 року о 09 год. 30 хв. у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, у залі судових засідань №23;
- встановлено сторонам строки для подання заяв по суті спору;
- зобов'язано Кароліно - Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області надати у строк до 16 год. 00 хв. 07 жовтня 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: 65062, м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, належним чином засвідчені копії: постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород- Дністровського району Одеської області, якою скасовано реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 3 шляхом самовисування; документів, які слугували підставою для прийняття постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород- Дністровського району Одеської області, якою скасовано реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 3 шляхом самовисування; протоколу засідання Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород- Дністровського району Одеської області на якому було розглянуто питання про скасування реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 3 шляхом самовисування.
07.10.2020 року (вх.№ЕП/16445/20) від відповідача до суду надійшла копія постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 06.10.2020 року (00:15 год.) №137 «Про скасування реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування», якою скасовано реєстрацію кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 3 ОСОБА_1 , висунутого шляхом самовисування.
Крім того, до суду надійшов лист Гродівської селищної територіальної виборчої комісії Покровського району Донецької області від 05.10.2020 року №3вих який адресовано Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії, яким повідомлено щодо реєстрації 22.09.2020 року кандидатами на посаду депутатів Гродівської селищної об'єднаної територіальної громади осіб, згідно переліку, зазначеного у ньому.
У визначений судом строк, копії документів, які слугували підставою для прийняття постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород- Дністровського району Одеської області, якою скасовано реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 3 шляхом самовисування та протоколу засідання Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород- Дністровського району Одеської області на якому було розглянуто питання про скасування реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 3 шляхом самовисування на адресу суду не надходило.
07.10.2020 року о 23:52 год. за вх.№41638/20 від представника позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій ОСОБА_1 просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №137 від 06.10.2020 року «Про скасування реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування».
Ухвалою суду від 07.10.2020 року судом прийнято до розгляду заяву про уточнення позовних вимог (від 07.10.2020 року вх. №41638/20) ОСОБА_1 до Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №137 від 06.10.2020 року «Про скасування реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування».
07.10.2020 року о 23:53 год. за вх.№ 41639/20 від представника позивача до суду надійшло клопотання про постановлення окремої ухвали відносно Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області.
У судовому засіданні 08.10.2020 року представник позивача підтримав позовні вимоги та просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання відповідач був повідомлений належним чином та завчасно.
Суд зазначає, що ані у визначений судом строк, ні станом на дату розгляду даної справи з боку відповідача відзиву на позовну заяву не надходило.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрований по АДРЕСА_1 , на підтвердження чого до суду надано копію паспорта серії НОМЕР_1 .
15 вересня 2020 року ОСОБА_1 подав до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії заяву та інші, визначені частиною першою статті 223 Виборчого кодексу України, документи для реєстрації кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, по багатомандатному виборчому округу №3.
Розглянувши вищевказані документи, Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія встановила їх відповідність вимогам Виборчого кодексу України та прийняла постанову «Про реєстрацію кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади шляхом самовисування» № 11 від 16.09.2020 року, якою зареєстровано ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 3 шляхом самовисування (а.с.6-7).
18.09.2020 року ОСОБА_1 видано посвідченні №1 кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади (а.с.8).
Судом встановлено, що о 00 год.15 хв. 06 жовтня 2020 року Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області прийнято постанову №137 «Про скасування реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування», якою керуючись п.8 ч.1 ст.231 Виборчого кодексу України скасовано реєстрацію кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 3 ОСОБА_1 , висунутого шляхом самовисування.
У постанові вказано, що відповідно до п.8 ч.1 ст.231 Виборчого кодексу України Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області виявлено обставини, які позбавляють кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах 25.10.2020 року по багатомандатному виборчому округу № 3 ОСОБА_4 , права бути обраним депутатом до Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади.
Вважаючи постанову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №137 «Про скасування реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування» протиправною, позивач звернувся до суду з даною
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовані, зокрема, Виборчим кодексом України.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст.38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає Виборчий кодекс України.
Відповідно до частин 1 ст.63 Виборчого кодексу України, рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, можуть бути оскаржені до суду або до виборчої комісії.
Згідно з ч.2 ст.63 Виборчого кодексу України оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, до суду, а також розгляд та вирішення справ судом здійснюються в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 64 Виборчого кодексу України визначено, що суб'єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до п. 1-1 ч.2 ст.64 Виборчого кодексу України, виключно до суду шляхом подання позовної заяви оскаржуються: рішення чи дії окружної виборчої комісії, рішення чи дії територіальної виборчої комісії, крім встановлених цим Кодексом випадків.
Згідно з ч.1 ст.10 Виборчого кодексу України вимоги до кандидатів встановлюються Конституцією України та цим Кодексом.
Частинами 1, 2 статті 193 Виборчого кодексу України визначено, що депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.
Депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
Умови реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови визначені ст.224 Виборчого кодексу України.
Відповідно до ч.1 ст.224 Виборчого кодексу України, відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, за умови отримання нею таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, підписаної керівником організації партії та засвідченої печаткою організації партії або організації відповідної партії вищого рівня, або печаткою партії;
2) рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї організації партії, яке має бути підписане керівником організації партії та засвідчене печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня, а у разі висування місцевою організацією партії кандидата на посаду міського голови - також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);
3) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї організації партії, яка повинна також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зобов'язання в разі обрання протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати у порядку, встановленому законом, в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права (у разі відсутності таких підприємств чи корпоративних прав - зазначити про їх відсутність), а також зобов'язання в разі обрання припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції та законів України несумісні з посадою сільського, селищного, міського голови (у разі відсутності такої діяльності чи такого мандата - зазначити про їх відсутність);
4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;
5) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (складається у друкованому вигляді);
6) однієї фотографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
7) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до ч.2 ст.224 Виборчого кодексу України відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред'явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 цього Кодексу, та подання ним документів, передбачених пунктами 4-7 частини першої цієї статті, а також подання особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних у зв'язку з участю у місцевих виборах.
Частиною 4 статті 224 Виборчого кодексу України визначено, що відповідальність за достовірність та точність відомостей у документах, зазначених у пункті 5 частини першої цієї статті (для осіб, висунутих шляхом самовисування - передбачених частиною другою цієї статті), поданих до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, несуть особи, висунуті кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови.
Статтею 229 Виборчого кодексу України визначено порядок реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Так, відповідно до ч.1 та ч.2 вказаної статті кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови реєструється відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією, за умови подання їй документів, передбачених статтею 224 цього Кодексу. Подання документів до відповідної сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови закінчується за тридцять днів до дня голосування.
Згідно ч.7 ст.229 Виборчого кодексу України сільська, селищна, міська виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови або заяви про самовисування та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію відповідного кандидата або про відмову в його реєстрації.
Частиною 8 статті 229 Виборчого кодексу України визначено, що відомості про реєстрацію кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови із зазначенням суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), всіх попередніх прізвищ, власних імен, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування оприлюднюються територіальною виборчою комісією у визначений нею спосіб.
Згідно з частиною 9 статті 229 Виборчого кодексу України у разі реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія у триденний строк з дня прийняття рішення про реєстрацію видає представнику організації партії або кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови відповідне посвідчення кандидата за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Рішення про реєстрацію кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови в триденний строк з дня його прийняття розміщується відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на її офіційному веб-сайті (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений нею спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії.
Відомості щодо зареєстрованих кандидатів на посаду міського голови із зазначенням суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), всіх попередніх прізвищ, власних імен, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня висування кандидатом на посаду голови змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата передаються для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку.
Умови скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови визначені статтею 231 Виборчого кодексу України.
Так, відповідно до ч.1 ст.231 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі (під час виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) у разі:
1) звернення кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування із заявою про відмову від балотування. Така заява може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або подана до відповідної виборчої комісії особисто;
2) звернення організації партії не пізніш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування щодо скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови відповідно до рішення, прийнятого у порядку, передбаченому статутом партії, яке додається до такого звернення. Зазначені документи підписуються керівником та засвідчуються печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії;
3) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови;
4) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за межі України для постійного проживання;
5) отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови визнано недієздатним;
6) набрання щодо кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення або виявлення територіальною виборчою комісією факту наявності у кандидата судимості за такий злочин, не погашеної або не знятої в установленому законом порядку;
7) порушення порядку висування кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого частиною четвертою статті 216 цього Кодексу, в тому числі неподання кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови у порядку, встановленому цим Кодексом, заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від організації партії у разі виявлення включення цієї особи до виборчих списків, списків кандидатів до відповідної ради кількох організацій партій;
8) виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом, сільським, селищним, міським головою.
У разі надходження звернень, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї частини, територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидата у депутати у триденний строк з дня надходження звернення, але не пізніш як за вісімнадцять днів до дня голосування.
У разі скасування реєстрації кандидата у депутати, включеного до єдиного та територіального виборчих списків організації партії, такий кандидат одночасно виключається із відповідних виборчих списків. При цьому черговість (порядкові номери у відповідних виборчих списках) інших кандидатів не змінюється.
У разі надходження звернень, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї частини, менш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування такі звернення територіальною виборчою комісією не розглядаються, рішення щодо них не приймаються, про що суб'єкт звернення повідомляється листом за підписом голови або за його дорученням - члена відповідної виборчої комісії.
Відповідно до ч.2 ст.231 КАС України рішення про скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови з підстав, передбачених у пунктах 3-8 частини першої цієї статті, приймається відповідною виборчою комісією не пізніш як на третій день після отримання нею документів, що встановлюють відповідні факти чи підтверджують настання відповідних обставин.
Територіальна виборча комісія розглядає питання про скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у присутності такого кандидата та представника організації партії у виборчій комісії. Про час розгляду такого питання зазначені особи повідомляються не пізніш як у день, що передує дню розгляду. У разі відсутності зазначених осіб, належним чином повідомлених про засідання з розгляду цього питання, питання розглядається територіальною виборчою комісією за відсутності зазначених осіб.
Так, зазначеною у пункті 8 частини 1 статті 231 Виборчого кодексу України підставою для скасування реєстрації кандидата у депутати є виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, права бути обраною депутатом, сільським, селищним, міським головою.
Відповідно до частини 2 статті 6 Виборчого кодексу України основні виборчі права громадян України включають: право вільно обирати (право голосу на виборах) та право бути обраним.
Статтею 10 Виборчого кодексу України, яка регулює відносини щодо права бути обраним, передбачено, що вимоги до кандидатів встановлюються Конституцією України та цим Кодексом.
Згідно з частиною 1 статті 193 «Право бути кандидатом на місцевих виборах» Виборчого кодексу України депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.
Статтею 70 Конституції України визначено, що право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними.
Відповідно до частини 2 статті 193 Виборчого кодексу України не може бути обраний депутатом, сільським, селищним, міським головою громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
Таким чином, з системного аналізу вищезазначених норм вбачається, що вжитий у пункті 8 частини 1 статті 231 Виборчому кодексі України термін «обставини, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, права бути обраною депутатом» стосується тих вимог, яким повинна відповідати особа, яка балотується в депутати (а саме: вимог щодо віку, громадянства, дієздатності та відсутності судимості тощо) і в разі недотримання яких, особа втрачає право бути обраною.
Судом встановлено, що позивач є особою, яка має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.
Доказів, які б спростовували вищевказане, на адресу суду не надано.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що керуючись пунктом 8 частини 1 статті 231 Виборчого кодексу України, при прийнятті спірної постанови, Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області діяла не на підставі закону.
Як вже вказано вище, відповідно до абз.1 ч.2 ст.231 Виборчого кодексу України рішення про скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови з підстав, передбачених у пунктах 3-8 частини першої цієї статті, приймається відповідною виборчою комісією не пізніш як на третій день після отримання нею документів, що встановлюють відповідні факти чи підтверджують настання відповідних обставин.
Так, ні у визначений судом строк, ні станом на дату та час прийняття рішення у даній адміністративній справі доказів отримання відповідачем документів, що встановлюють відповідні факти чи підтверджують настання відповідних обставин для скасування реєстрації депутатом позивача до суду не надано.
Щодо наданого відповідачем до суду листа Гродівської селищної територіальної виборчої комісії Покровського району Донецької області від 05.10.2020 року №3вих, суд зазначає наступне.
Так, відповідачем не наведено жодного доводу чи обґрунтування щодо того на підтвердження якої обставини до суду надано вказаних документ. Відзиву на позовну заяву, як вже вказано судом, до суду з боку відповідача також не надано.
При цьому з вказаного листа вбачається, що він адресований Кароліно-Бугазській сільської територіальної виборчої комісії і у ньому повідомлено щодо реєстрації 22.09.2020 року кандидатами на посаду депутатів Гродівської селищної об'єднаної територіальної громади осіб, згідно переліку, зазначеного у ньому.
Так, в переліку осіб, який міститься в листі від 05.10.2020 року №3вих наявні дані щодо особи - ОСОБА_1 , 1978 року народження.
В той же час, суд зазначає, що згідно паспорта ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , який є позивачем по даній справі датою його народження є ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Тобто, дата народження особи, яка вказано у листі від 05.10.2020 року №3вих із паспортними даними « ОСОБА_1 » і дата народження позивача є різними.
Так, відповідно до ч.1 ст.73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Таким чином, лист від 05.10.2020 року №3вих в розумінні .1 ст.73 КАС України не є належним доказом по даній адміністративній справі, оскільки не містить інформацію щодо предмета доказування, яким в даному випадку є правомірність постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №137 від 06 жовтня 2020 року «Про скасування реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування», якою керуючись п.8 ч.1 ст.231 Виборчого кодексу України скасовано реєстрацію кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 3 ОСОБА_1 , висунутого шляхом самовисування.
Як зазначено представником позивача, позивач жодних документів Гродівської селищної територіальної виборчої комісії Покровського району Донецької області не подавав на підтвердження вказаної обставини до суду надано роздруківку відомостей щодо зареєстрованих кандидатів у депутати Гродівської селищної об'єднаної територіальної громади Покровського району Донецької області з якої вбачається, що позивач у вказаному переліку - відсутній.
Таким чином, до суду відповідачем не надано доказів наявності підстав для ініціювання процедури прийняття рішення про скасування реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 3 шляхом самовисування.
Водночас, суд зазначає, що згідно з абз.3 ч.2 ст.231 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія розглядає питання про скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у присутності такого кандидата та представника організації партії у виборчій комісії. Про час розгляду такого питання зазначені особи повідомляються не пізніш як у день, що передує дню розгляду. У разі відсутності зазначених осіб, належним чином повідомлених про засідання з розгляду цього питання, питання розглядається територіальною виборчою комісією за відсутності зазначених осіб.
Як зазначено позивачем та не спростовано відповідачем, ОСОБА_1 не був запрошений на засідання територіальної виборчої комісія та не приймав участь при розгляді питання про скасування реєстрації його кандидатом у депутати.
Критерій щодо ухвалення адміністративного акта з урахуванням права особи на участь у процесі його прийняття випливає з принципу гласності прийняття рішень. Відповідний орган зобов'язаний застосовувати цей критерій у процесі прийняття рішення, особливо, якщо воно матиме несприятливі наслідки для особи. Особа, щодо якої приймається рішення, має право бути вислуханою, наводити доводи та докази на їх підтвердження.
Таким чином, до суду не надано з боку відповідача доказів дотримання приписів абз.3 ч.2 ст.231 Виборчого кодексу України при прийнятті спірного рішення.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 32 Виборчого кодексу України визначено, що виборчі комісії зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим Кодексом та законами України.
Рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийнято з перевищенням її повноважень, може бути скасовано виборчою комісією вищого рівня або судом (ч. 15 ст. 36 Виборчого кодексу України).
Враховуючи встановлення судом порушень, які допущено Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області при прийнятті спірної постанови та враховуючи, що доказів наявності підстав, які визначено п.8 ч.1 ст.231 Виборчого кодексу України для скасування реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 3 шляхом самовисування до суду не надано, суд дійшов висновку, що постанова Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області прийнято постанову №137 від 06 жовтня 2020 року «Про скасування реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування» є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії” (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень має на увазі, що рішення має бути прийняте з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.
Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі “Суомінен проти Фінляндії” (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
У Рішенні від 10 лютого 2010 року у справі “Серявін та інші проти України” Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
У Рішенні від 27 вересня 2010 року по справі “Гірвісаарі проти Фінляндії” зазначено, що ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №137 від 06.10.2020 року «Про скасування реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування».
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем до адміністративного позову документ про сплату судового збору не доданий.
Згідно з частиною 9 статті 273 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір”, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у сумі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” встановлено, що з 01 січня 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб розмірі становить 2102 гривень.
Таким чином, розмір судового збору за подання даного адміністративного позову складає 840,80 грн. (0,4 від 2102 грн.).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на вищевикладене, оскільки позивачем не було сплачено судовий збір при подачі позову, враховуючи висновку суду про задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 840,80 грн.
З приводу наданого представником позивача клопотання про постановлення окремої ухвали відносно Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, суд зазначає наступне.
Згідно частини першої статті 278 КАС України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше визначене законом рішення. У разі виявлення порушень, що можуть бути підставою для притягнення до відповідальності не за правилами цього Кодексу, суд постановляє окрему ухвалу з повідомленням про наявність таких порушень і надсилає її до органів чи осіб, уповноважених вжити у зв'язку з цим заходів, встановлених законом.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
Отже, за приписами вказаних положень постановлення окремої ухвали є правом, а не обов'язком суду.
Крім того, суд вважає, що задоволення позовних вимог є достатнім заходом для усунення порушень прав позивача, причин та умов, що цьому сприяли, та відновлення прав позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 73, 77, 90, 139, 241-246, 268-273, 278, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №137 від 06.10.2020 року «Про скасування реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування» - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №137 від 06 жовтня 2020 року «Про скасування реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування».
Стягнути з Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) на рахунок: отримувач коштів - УК у м. Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA338999980313181206084015005; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу - судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Одеський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35118626.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом двох днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач - Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області (вул. Приморська, 1, с.Кароліно-Бугаз, Овідіопольський р-н, Одеська обл., 67844, код ЄДРПОУ 43782503).
Суддя Корой С.М.
.