Справа № 420/7528/20
07 жовтня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Завальнюка І.В.,
за участю секретаря - Салюк О.Ю.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Білгород-Дністровської міської ради про визнання частково протиправними та нечинними нормативно-правових актів,
Позивач звернулася до суду із вказаним адміністративним позовом, в кому просить суд визнати протиправним та нечинним п. 4.1 Положення про Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я, затвердженого рішенням Білгород-Дністровської міської ради від 23.06.2020 № 1303, - в частині встановлення вимоги до освіти директора департаменту, а саме вищої медичної освіти.
Ухвалою судді від 21.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 14.09.2020 о 11:00 год.
Копію вищезазначеної ухвали направлено на зазначену в адміністративному позові електронну адресу ОСОБА_1 : ІНФОРМАЦІЯ_1 та отримано позивачем 26.08.2020, про що останньою надіслано до суду відповідне підтвердження згідно з ч. 2 ст. 129 КАС України (а.с. 152).
На підставі Розпорядження № 7 від 13.09.2020 щодо запровадження додаткових заходів, спрямованих на запобігання коронавірусної хвороби (COVID-19), згідно з яким в Одеському окружному адміністративному суді, у зв'язку із виявленням випадку захворювання співробітника суду, 14-15 вересня 2020 року в приміщенні суду проводились дезінфекція та протиепідеміологічні заходи, підготовче засідання перенесено на 28.09.2020 о 11:30 год.
Повістку про виклик до суду ОСОБА_1 на 28.09.2020 о 11:30 год. направлено на зазначену в адміністративному позові електронну адресу ОСОБА_1 : ІНФОРМАЦІЯ_1 та отримано позивачем 14.09.2020, про що останньою надіслано до суду відповідне підтвердження згідно з ч. 2 ст. 129 КАС України (а.с. 160).
У підготовче судове засідання, призначене на 28.09.2020 о 11:30 год. позивач не з'явилась, причини неявки суду не повідомила, будь-яких клопотань чи заяв до суду не надала, у зв'язку із чим неявка позивача визнана судом неповажною; наступне підготовче засідання призначено на 07.10.2020 о 12:30 год.
Однак у підготовче засідання, призначене на 07.10.2020 о 12:30 год., позивач повторно не з'явилась. Натомість, 07.10.2020 засобами електронного зв'язку з використанням системи «Електронний суд» направила до суду клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи.
В обґрунтування клопотання зазначено, що постановою Білгород-Дністровської міської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 23.09.2020 № 17 ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом на посаду Білгород-Дністровського міського голови Білгород-Дністровського району Одеської області від 06.10.2020 Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє».
Окрім того, постановою Білгород-Дністровської міської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 23.09.2020 № 16 ОСОБА_1 також зареєстрована кандидатом у депутати Білгород-Дністровської міської ради від Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє».
Згідно з планом-графіком заходів з проведення передвиборної агітації Одеської обласної організації політичної партії «За майбутнє» на 07.10.2020 (тобто в день судового засідання) заплановано ряд агітаційних заходів по місту Білгороду-Дністровському з моєю участю як кандидата на посаду Білгород-Дністровського міського голови та кандидата у депутати міської ради, зокрема, проведення зборів громадян з мешканцями міста стосовно положень передвиборних програм кандидата на посаду міського голови та кандидатів у депутати до міської ради.
Таким чином, з метою повноцінної реалізації свого конституційного права бути обраною на зазначені посади органу місцевого самоврядування, ОСОБА_1 повинна приймати участь у вищезазначених заходах передвиборної агітації та публічно роз'яснювати виборцям положення своїх передвиборних програм, що в свою чергу унеможливлює прийняття участі в судовому засіданні по цій справі 07.10.2020.
Крім того, позивач послалась на приписи п.2 ч.2 ст.205 КАС України щодо необхідності відкладання судового засідання в разі першої неявки позивача, а також просила визнати причини неявки в судове засідання 07.10.2020 позивача по справі № 420/7528/20, ОСОБА_1 поважними та відкласти розгляд справи на іншу дату.
Представник відповідача в судовому засіданні наполягав на необхідності залишення адміністративного позову без розгляду через повторну нявку позивача.
Вислухавши думку представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду з огляду на наступне.
В силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Принцип рівності сторін у процесі є лише одним з елементів більш широкого поняття справедливого судового розгляду, яке також включає фундаментальний принцип змагальності процесу (Ruiz-Mateos v. Spain, рішення від 23 червня 1993 р., серія A, N 262, с. 25, § 63).
Більш того, принцип рівності сторін у процесі - у розумінні "справедливого балансу" між сторонами - вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (Dombo Beheer B. V. v. the Netherlands, рішення від 27 жовтня 1993 р., серія A, N 274, с. 19, § 33 та Ankerl v. Switzerland, рішення від 23 жовтня 1996 р., Reports 1996-V, стор. 1567-68, § 38).
Принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, і відповісти на них (рішення у справі Ruiz-Mateos, наведене вище, с. 25, § 63).
Однак поведінка позивача не відповідає принципам конвенційного прецедентного права, які вимагають виявляти ретельність у проведенні процедурних заходів, утримуватися від використання тактики зволікань та використовувати всі можливості, надані національним правом, для прискорення процесу.
Вирішуючи процесуальне питання, суд враховує висновки Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках справи № 160/4719/19, провадження №К/9901/27113/19 (ЄДРСРУ № 88187295), в межах якої суд касаційної інстанції досліджував питання щодо процесуальних наслідків неявки позивача в судове засідання та залишення позову без розгляду.
Так, процесуальні наслідки неявки позивача в підготовче засідання визначаються ст. 181 КАС України, в якій зазначено, що підготовче засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 розділу II цього Кодексу («Розгляд справи по суті») з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цією главою.
Відповідно до ч. 5 ст. 205 КАС України у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. Якщо відповідач наполягає на розгляді справи по суті, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 240 КАС України передбачено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позивач не прибув (повторно не прибув, якщо він не є суб'єктом владних повноважень) у підготовче засідання чи у судове засідання без поважних причин або не повідомив про причини неявки, якщо від нього не надійшло заяви або клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Наведеними нормами окреслено характер процесуальної поведінки, яка зобов'язує учасників справи діяти сумлінно, проявляти добросовісне ставлення до наявних у них прав і здійснювати їхню реалізацію так, щоб забезпечити неухильне та своєчасне (без значних затримок та невиправданих зволікань) виконання своїх обов'язків, встановлених законом або судом, зокрема, щодо явки у судове засідання.
З конструкції п. 4 ч. 1 ст. 240 КАС України слідує, що правило про залишення позову без розгляду у випадку повторної неявки має застосовуватися до позивачів, які не є суб'єктами владних повноважень.
Суд на підставі аналізу матеріалів справи та думки інших учасників справи повинен, серед іншого, дослідити питання можливості розгляду справи по суті за відсутності позивача, відсутності заяви позивача про розгляд справи за його відсутності, а також з'ясувати інші обставини справи.
Вищевикладене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках справи № 815/1394/18, адміністративне провадження №К/9901/17639/19 (ЄДРСРУ № 84494048).
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду у справі № 310/12817/13 від 22.05.2019, процесуальний закон не вказує на необхідність врахування судом поважності причин повторної неявки позивача до суду. Такі положення процесуального закону пов'язані із принципом диспозитивності судочинства, у відповідності до змісту якого особа, яка бере участь у справі, самостійно розпоряджається наданими їй законом процесуальними правами.
За висновком Верховного Суду, який в силу ч. 5 ст. 242 КАС України підлягає врахуванню при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, зазначені наслідки настають незалежно від причин повторної неявки, які можуть бути поважними. Таким чином, навіть маючи докази поважності причин неявки позивача, суд повинен залишати позовну заяву без розгляду.
Повертаючись до розглядуваного питання, суд також враховує, що згідно з п.2 ч.3 ст.2, ч.1 ст.8 КАС України однією із засад адміністративного судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно до ч.2 ст.44 КАС України учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Крім наявних прав особи, що беруть участь у справі, наділені також певними обов'язками, що кореспондують процесуальним правам інших осіб, та дають змогу здійснювати ефективний розгляд справи судом. При цьому процесуальні права і обов'язки будь-якої особи, яка бере участь у справі, не можуть визнаватися більш або менш важливими ніж права і обов'язки іншої особи, яка бере участь у справі.
Згідно з ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини
Так, Європейський суд з прав людини в рішення від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосереднього його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Передбачене ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S. A. v. Spain") від 07.07.1989).
Згідно з ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ч. 5 ст. 205 КАС України у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. Якщо відповідач наполягає на розгляді справи по суті, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що зазначена норма дисциплінує позивача, як ініціатора судового розгляду, стимулює його належно користуватися своїми правами та не затягувати розгляд справи. Якщо позивач не може взяти участь в судовому засіданні, він може подати заяву про розгляд справи за його відсутності. Така заява може бути подана на будь-якій стадії розгляду справи. Правове значення в даному випадку має лише належне повідомлення позивача про день та час розгляду справи, повторність неявки в судове засідання та неподання заяви про розгляд справи за відсутності позивача.
Відтак, повторна неявка позивача, незалежно від її причини, свідчить про недобросовісне користування належними їй процесуальними правами та порушення прав інших учасників справи, що сприяє зволіканню у розгляді справи.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позивач не прибув (повторно не прибув, якщо він не є суб'єктом владних повноважень) у підготовче засідання чи у судове засідання без поважних причин або не повідомив про причини неявки, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності.
На підставі викладеного, враховуючи, що позивач про час та місце підготовчого засідання повідомлена належним чином, повторно не з'явилася у підготовче засідання та від неї не надійшло клопотання розгляд справи без її участі, при цьому представник відповідача наполягав на залишення позову без розгляду, керуючись п. 4 ч. 1 ст. 240 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Білгород-Дністровської міської ради про визнання частково протиправними та нечинними нормативно-правових актів - залишити без розгляду.
Роз'яснити позивачу його право на повторне звернення до адміністративного суду в загальному порядку після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено 08.10.2020.
Суддя І.В. Завальнюк