Рішення від 01.10.2020 по справі 400/1795/20

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

01 жовтня 2020 р. № 400/1795/20

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до:Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, проспект Миру, 34,Миколаїв,54034

про:визнання протиправним та скасування наказу від 10.03.2020 р. № 149-ДК,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з вимогами визнати протиправним та скасувати наказ №149-ДК від 10.03.2020, виданий відповідачем, про усунення порушень, виявлених під час проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Свої позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 обґрунтував тим, що позивач не згоден з результатами перевірки в частині порушення абз. 6 ст. 5 Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність». Відповідно до абз. 6 ст. 5 Закону зазначено, що суб'єктами топографо-геодезичної і картографічної діяльності є юридичні та фізичні особи, які володіють необхідним технічним та технологічним забезпеченням та у складі яких за основним місцем роботи є сертифікований інженер-геодезист, що є відповідальним за якість результатів топографо-геодезичних і картографічних робіт. Згідно з вимогами діючого законодавства України у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності ФОП ОСОБА_1 отримав кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника №002968. Зазначений сертифікат підтверджує відповідність інженера-землевпорядника кваліфікаційним характеристикам професії та його спроможність самостійно складати окремі види документації з оцінки земель (крім експертної грошової оцінки земельних ділянок), виконувати топографо-геодезичні роботи, проводити інвентаризацію земель, перевіряти якість ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень земель при здійсненні землеустрою. Відповідач помилково вважає, що ФОП ОСОБА_1 допустив порушення абз.6 ст.5 Закону, яке полягає в тому, що на підприємстві відсутній сертифікований інженер-геодезист, що є відповідальним за якість результатів топографо-геодезичних і картографічних робіт. Відповідач припустився помилки у зв'язку з тим, що Законом України «Про внесення змін до законів України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність» та «Про землеустрій» внесені зміни до ст.5 Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність» та абз.6 ст.5 цього Закону викладено у новій редакції. Однак, відповідач не звернув уваги на те, що Закон не містить положень щодо анулювання та/або скасування кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників отриманих до набрання цим законом чинності та якими надається інженерам-землевпорядникам виконувати топографо-геодезичні роботи. Отже, ФОП ОСОБА_1 здійснює/виконує топографо-геодезичні роботи на підставі кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника №002968. Тобто, кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника, підтверджує статус ФОП ОСОБА_1 , як суб'єкта топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Також, позивач зазначає, що відповідно до ч.7 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов'язків суб'єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду (контролю), така норма трактується в інтересах суб'єкта господарювання. При здійсненні планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності ФОП ОСОБА_1 працівниками відділу Держгеокадастру, не виконано вимоги ч.4 ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» щодо письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення заходу. Повідомлення про проведення заходу було вручене 24.02.2020. Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на 2020 рік, затверджений наказом Держгеокадастру та опублікований на веб-сайті. Згідно з Річного плану, датою початку здійснення планового заходу щодо додержання законодавства у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності визначено 02.03.2020. Отже, повідомлення письмове суб'єкта господарювання про проведення планового заходу мало бути вручене ФОП ОСОБА_1 не пізніше 21.02.2020.

Відповідач позов не визнав, надіслав відзив, в якому просив у задоволенні позову відмовити. Свою позицію аргументував тим, що на підставі наказу про перевірку від 06.03.2020 було складено Акт про перевірку ФОП ОСОБА_1 від 10.02.2020 №149-ДК, видано наказ про усунення порушень, зазначених в акті. Позивач надав до ГУ Держгеокадастру інформацію про усунення порушень. На підставі зазначеного листа, підготовлено доповідну запису від 24.04.2020 з пропозицією вважати вимоги наказу виконаними. Також, на Інспекційному порталі опубліковано відомості щодо перевірки ФОП ОСОБА_1 , у графі «статус виконання» - «виконано».

В судові засідання представники позивача та відповідача не з'явились.

Суд розглянув справу 08.10.2020, відповідно до вимог ст.262 КАС України, без проведення судового засідання, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» та Рішення Ради суддів України від 17.03.2020 №19, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця 25.06.2013. Основним видом діяльності підприємця ОСОБА_1 є діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах (основний).

ОСОБА_1 має кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника №002968, виданий 26.03.2013, який підтверджує його спроможність самостійно складати окремі види документації із землеустрою та документації з оцінки земель (крім експертної грошової оцінки земельних ділянок), виконувати топографо-геодезичні і картографічні роботи, проводити інвентаризація земель, перевіряти якість ґрунтованих, геоботанічних та інших обстежень земель при здійсненні землеустрою.

26.11.2019 наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №306, затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2020 рік. Відповідно до цього плану заплановано проведення перевірки у ФОП ОСОБА_1 .

21.02.2020 Головним управлінням Держгеокадастру у Миколаївській області видано наказ №96-ДК «Про здійснення планового заходу державного нагляду (контролю)», відповідно до якого вирішено провести плановий захід стосовно ФОП ОСОБА_1 .

06.03.2020 відповідачем складено Акт за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності №96-ДК/0011АП/02/01/-20.

Актом виявлені порушення: 1) відомості про стан пунктів Державної геодезичної мережі України та мереж згущення, які використовувалися для створення знімальних мереж, як вихідні дані, до визначених нормативно-правовими актами установ не надавались; 2) на підприємстві відсутній сертифікований інженер-геодезист, що є відповідальний за якість результатів топографо-геодезичних і картографічних робіт; 3) топографо-геодезичні і картографічні матеріали не підписуються сертифікованим інженером-геодезистом.

10.03.2020 ГУ Держгеокадастром у Миколаївській області видано наказ №149-ДК «Про усунення порушень, виявлених під час проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності», яким ФОП ОСОБА_1 запропоновано усунути порушення зазначені в Акті перевірки до 05.04.2020.

12.03.2020 ФОП ОСОБА_1 повідомив ГУ Держгеокадастру про усунення порушень, зазначених в Акті перевірки.

24.04.2020 ГУ Держгеокадастру у Миколаївській визначено, що ФОП ОСОБА_1 вимоги наказу від 10.03.2020 виконав та порушення усунув.

Відповідно до абз.6 ст.5 Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність» суб'єктами топографо-геодезичної і картографічної діяльності є юридичні та фізичні особи, які володіють необхідним технічним та технологічним забезпеченням та у складі яких за основним місцем роботи є сертифікований інженер-геодезист, що є відповідальним за якість результатів топографо-геодезичних і картографічних робіт.

Таким чином, відповідно до зазначеної норми, умовою проведення топографо-геодезичної і картографічної діяльності, є наявність в штаті суб'єкта господарювання на постійній основі сертифікованого інженера-геодезиста, який відповідає за якість результатів топографо-геодезичних і картографічних робіт.

Відповідно до Закону України «Про землеустрій» передбачений статус інженерів-землевпорядників, а Законом України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність» інженерів-геодезистів.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства №392 від 28.07.2017 «Про питання сертифікації інженерів-землевпорядників та інженерів-геодезистів» затверджено Порядок роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста.

Позивач надав суду копію кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника. Натомість відомостей про те, що у позивача чи у його найманих працівників є сертифікат інженера-геодезиста позивачем не надано.

За таких обставин, вимоги абз.5 ст.6 Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність» на час перевірки не виконані.

Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю), у разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до ч.11 ст.7 Закону, у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.

У цьому випадку, суд вбачає, що позивач підписав Акт перевірки без зауважень, вимоги про усунення виявлених під час перевірки порушень добровільно усунув, про що своєчасно повідомив відповідача. Жодних санкцій або заходів реагування до нього відповідачем не застосовано.

Щодо аргументів позивача про несвоєчасність повідомлення його про проведення планового заходу, то зазначену тезу у позовній заяві не підтверджено жодним доказом. Доказів того, що повідомлення про проведення планового заходу вручене позивачу 24.02.2020 не підтверджено.

У будь-якому випадку, суд констатує, що спірний наказ жодним чином не порушив прав позивача, а тому підстав для його скасування не вбачається.

В задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (проспект Миру, 34,Миколаїв,54034 39825404) відмовити.

2. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 08.10.2020.