Ухвала від 08.10.2020 по справі 380/7207/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/7207/20

УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗАЛУЧЕННЯ ТРЕТІХ ОСІБ

08 жовтня 2020 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання відповідача № 1300-0806-7/78346 від 02 жовтня 2020 року про залучення третьої особи у справі № 380/7207/20 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просить:

- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 134550007591 від 04 серпня 2020 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах з березня 2020 року;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати, а саме сплачений при поданні позову судовий збір та витрати на правову допомогу.

Ухвалою судді від 11 вересня 2020 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін. У залученні Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» до участі у справі як третьої особи без самостійних вимог відмовлено.

06 жовтня 2020 року від відповідача через канцелярію суду надійшло клопотання № 1300-0806-7/78346 від 02 жовтня 2020 року про залучення третьої особи. Вказане клопотання мотивоване тим, що позивач до позовної заяви долучив довідки, видані Львівським міським комунальним підприємством «Львівтеплоенерго» № 72-к від 07 лютого 2020 року та № 72/2-к від 07 лютого 2020 року про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Відповідач зазначає, що частиною 2 статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено відповідальність за достовірність даних і документів, виданих для оформлення пенсії. Так, підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, та відшкодовують її. Крім того, відповідач посилається на пункт перший частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до якого підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам за Списком № 2.

Враховуючи вищевикладене, відповідач просить для повного та всебічного розгляду справи, а також для об'єктивного дослідження доказів залучити як третю особу Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго».

Вирішуючи вказане клопотання відповідача, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Аналіз вищезазначеної норми права вказує, що підставою для залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору є обґрунтоване передбачення, що рішення суду у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.

Таким чином, зазначаючи про необхідність залучення до участі у справі третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору учасник справи повинен обґрунтувати, як саме рішення суду у справі може вплинути на її права, свободи, інтереси або обов'язки.

Як слідує зі змісту поданого клопотання про залучення третьої особи, відповідач просить залучити до участі в справі, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» з таких підстав:

1. До позовної заяви позивач долучив довідки, видані Львівським міським комунальним підприємством «Львівтеплоенерго» № 72-к від 07 лютого 2020 року та № 72/2-к від 07 лютого 2020 року про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а відповідно до частини 2 статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, та відшкодовують її;

2. Пунктом першим частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам за Списком № 2;

3. «З метою повного та всебічного розгляду справи, а також об'єктивного дослідження доказів».

Щодо першої підстави, суд зазначає про те, що предмет спору у цій справі не стосується питання відповідальності Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» за шкоду завдану громадянину за видачу недостовірних документів, та відшкодування її. Та обставина, що Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» видало позивачу довідки № 72-к від 07 лютого 2020 року та № 72/2-к від 07 лютого 2020 року про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній жодним чином не свідчить про те, що рішення суду у цій справі може вплинути на права та обов'язки такого підприємства.

Щодо другої підстави суд враховує, що предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності спірного рішення відповідача № 134550007591 від 04 серпня 2020 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тобто, у цій справі спір між сторонами фактично стосується питання наявності чи відсутності у позивача права на призначення йому пільгової пенсії за віком за Списком № 2.

Питання ж відшкодування органу Пенсійного фонду фактичних витрат на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України не охоплюється предметом спору у цій справі, а може виникнути лише у подальшому, після призначення пільгової пенсії позивачу та уже між іншими учасниками цих правовідносин, а саме між органом Пенсійного фонду та відповідним підприємством чи організацією, які зобов'язані таке відшкодування проводити.

Тому рішення суду у межах спірних правовідносин, які виникли між сторонами у цій справі не може вплинути на права та обов'язки Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго».

Щодо третьої підстави суд звертає увагу відповідача на те, що, як уже було зазначено вище, з аналізу приписів частини другої статті 49 КАС України можна дійти висновку, що єдиною підставою для залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору є обґрунтоване припущення, що рішення суду у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Залучення ж третіх осіб до участі в справі «з метою повного та всебічного розгляду справи, а також об'єктивного дослідження доказів» нормами Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено.

Підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що в задоволенні клопотання відповідача № 1300-0806-7/78346 від 02 жовтня 2020 року про залучення третьої особи належить відмовити.

Керуючись статтями 49, 243, 248 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання відповідача № 1300-0806-7/78346 від 02 жовтня 2020 року про залучення третьої особи у справі № 380/7207/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Згідно з статтею 256 КАС України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Згідно з статтею 49 КАС України ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Повний текст ухвали складено 08 жовтня 2020 року.

Суддя Клименко О.М.