05 жовтня 2020 року Справа № 280/5162/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Запорізької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
31 липня 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі-позивач) до виконавчого комітету Запорізької міської ради (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати незаконними дії щодо демонтажу спеціалізованого причіпу - спеціалізований ПР - фургон легковий - В, 2019 року випуску, кузов НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , власник ОСОБА_1 , відповідно до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради 264/34 від 22.06.2020 «Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: проспект Металургів, 6»;
зобов'язати відповідача повернути спеціалізований причіп - спеціалізований ПР - фургон легковий - В, 2019 року випуску, кузов НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , власник ОСОБА_1 , який було демонтовано на підставі рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради 264/34 від 22.06.2020 «Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: проспект Металургів, 6».
Ухвалою суду від 05.08.2020 відкрито спрощене позовне провадження, розгляд адміністративної справи призначено без повідомлення/виклику представників сторін.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що йому на праві власності належить спеціалізований причіп - спеціалізований ПР - фургон легковий - В, 2019 року випуску, кузов НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , який після придбання був залишений за адресою АДРЕСА_1 , оскільки позивач не мав можливості його перемістити. Проте, у липні 2020 року позивачу стало відомо, що причіп зник з місця де позивач його залишив, а після з'ясування обставин встановлено, що зазначений причіп був демонтований за рішенням відповідача. Позивач зазначає, що протиправними діями відповідача було порушено його право власності на майно, що йому належить. Також, позивач вказує на те, що під час демонтажу належному позивачу причіпу, відповідачем порушено пункту 11.5 - 11.8 Правил благоустрою території. Також, позивач вказував на те, що причіп ним не використовувався у підприємницькій діяльності, а тому посилання відповідача на неотримання дозвільних документів на розміщення торгівельного об'єкту вважає безпідставними. Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначив, що рішення ВК Запорізької МР від 22.06.2020 №264/34 «Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: проспект Металургів, 6» прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України. Відповідач зазначає, що актом обстеження території №0515 від 17.06.2020, Інспекцією з благоустрою Запорізької міської ради виявлено факт розміщення засобу дрібнороздрібної торговельної мережі для провадження підприємницької діяльності, без достатніх правових підстав без відповідних дозвільних документів на об'єкті благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: пр.Металургів, 6. При цьому, відповідачем зазначено, що відповідно до інформації отриманої від управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, департаменту та містобудування Запорізької міської ради, районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровськогму району, дозвільні документи на такого об'єкта не надавались. За таких обставин, відповідач вважає, що оскільки було виявлено порушення вимог законодавства у сфері благоустрою, то відповідачем правомірно вжито заходів щодо усунення таких порушень. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що 17 червня 2020 року Інспекцією з благоустрою Запорізької міської ради проведено перевірку стану благоустрою території м. Запоріжжя, за адресою: пр.Металургів, 6, за результатами якого складено Акт обстеження території №0515.
Відповідно до висновків Акту обстеження території №0515 зазначено, що: «за адресою: пр.Металургів, 6, на час проведення обстеження виявлено факт розміщення засобу дрібнороздрібної торгівельної мережі для провадження підприємницької діяльності, який встановлений у супереч Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п.4.3.1, п.6.13.6, п.7.4.4 Правил благоустрою території м.Запоріжжя, затверджених рішенням Запорізької міської ради від 22.06.2011 №41. Таким чином, наявні порушення вимог законодавства у сфері благоустрою. Також згідно з базою даних Департаменту архітектури та містобудування ЗМР інформація щодо наявності будь-яких дозвільних документів на розміщення вищезазначеної споруди у відділі містобудівного кадастру Департаменту не зареєстрована. За інформацією Управління з питань земельних відносин ЗМР за адресою АДРЕСА_1 , договори оренди землі не значаться. Згідно листа районної адміністрації по Дніпровському району від 16.06.2020 №01/01-20/0669 за адресою пр. Металургів, 6, зазначений засіб дрібнороздрібної торгівельної мережі розміщено на не законних підставах. В дислокації району ж виключно місця для реалізації прохолоджуючих напоїв або морозива зі спеціалізованого обладнання.».
На підставі Акту обстеження території №0515, Інспекцією з благоустрою запропоновано усунути наслідки порушення правил благоустрою шляхом демонтажу (транспортування) об'єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів, у встановленому порядку, винести питання на розгляд Виконавчого комітету Запорізької міської ради.
Рішенням ВК Запорізької МР від 26.06.2020 №264/34 «Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: пр. Металургів, 6» вирішено усунути наслідки порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя, затверджених рішенням міської ради від 22.06.2011 №41 (далі - Правила) шляхом демонтажу засобу пересувної дрібнороздрібної торгівельної мережі, встановленого без відповідних дозвільних документів, розташованого на об'єкті благоустрою м.Запоріжжя за адресою: проспект Металургів, 6.
Позивач не погодившись з правомірністю дій щодо демонтажу належного йому причепа, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд зазначає, що Закон України «Про благоустрій населених пунктів» визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Територія - сукупність земельних ділянок, які використовуються для розміщення об'єктів благоустрою населених пунктів: парків, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, шляхів, площ, майданів, набережних, прибудинкових територій, пляжів, кладовищ, рекреаційних, оздоровчих, навчальних, спортивних, історико-культурних об'єктів, об'єктів промисловості, комунально-складських та інших об'єктів у межах населеного пункту.
Згідно ч.1 ст.5 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.
Так, рішенням Запорізької міської ради від 22.06.2011 №41 затверджено Правила благоустрою території міста Запоріжжя, які визначають порядок благоустрою та утримання об'єктів благоустрою міста Запоріжжя, регулюють права та обов'язки учасників правовідносин у сфері благоустрою території міста, визначають комплекс заходів, необхідних для забезпечення чистоти і порядку у місті.
Відповідно до пункту 1.2 Правил благоустрою території міста Запоріжжя, Правила спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини, і є обов'язковими для виконання на території міста Запоріжжя всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, органами самоорганізації населення, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства.
Згідно пункту 1.4 Правил благоустрою території міста Запоріжжя, організацію благоустрою міста Запоріжжя забезпечують органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, встановлених законом, їх положеннями, статутами. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території міста Запоріжжя.
Відповідно до пп.4.3.10, 4.3.20 п.4.3 Правил благоустрою території міста Запоріжжя, на об'єктах благоустрою юридичним особам (їх філіям, представництвам, відділенням), фізичним особам-підприємцям, а також громадянам забороняється: самовільно розміщувати конструкції, які мають рекламний або інший характер, інформаційно-рекламні плакати, торговельні лотки, кіоски, павільйони; здійснювати паркування автотранспорту на газонах та інших не встановлених для цього місцях.
Згідно пп.6.13.6 п.6.13 Правил благоустрою території міста Запоріжжя, на об'єктах благоустрою міста забороняється розміщення малих архітектурних форм а також пересувних елементів вуличної та сезонної торгівлі, якщо їх власниками (користувачами) не укладено договір про пайову участь в утриманні об'єктів благоустрою з уповноваженим органом Запорізької міської ради (якщо право на земельну ділянку не набувається іншим чином). Власники або користувачі зазначених об'єктів зобов'язані також укладати договори на вивезення відходів.
Відповідно до пп.7.4.4 п.7.4 Правил благоустрою території міста Запоріжжя, забороняється самовільно встановлювати точки торгівлі з лотків, автомобілів, причепів, столиків, візків у не призначених для цього місцях.
Суд зазначає, що матеріали адміністративної справи не містять жодних доказів на підтвердження наявності у позивача будь-яких дозвільних документів на розміщення належного йому причепу за адресою: пр.Металургів, 6, як торговельного об'єкту чи як неторговельного об'єкту (оренда землі, договір про пайову участь в утриманні об'єктів благоустрою, тощо).
Більш того, з урахуванням того, що позивачем причіп придбано 19.11.2019, а рішення про його демонтаж прийнято 26.06.2020, то зазначене свідчить про те, що даний причіп розміщувався більш ніж пів року без наявності дозвільних документів.
Також, суд зазначає, що позивач оскаржує правомірність демонтажу його причепу, відповідно до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради №264/34 від 22.06.2020 «Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: проспект Металургів, 6», проте, за зазначеним рішенням фактично демонтовано пересувний об'єкт торгівлі, що підтверджується наданими до відзиву документами.
Доказів того, що відповідачем було демонтовано інший об'єкт, який мав інший вигляд, інші характеристики, не використовувався для торгівлі, тощо, матеріали адміністративної справи не містять.
Також, суд звертає увагу на те, що позивачем оскаржуються саме дії по демонтажу причепу, відповідно до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради 264/34 від 22.06.2020 «Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: проспект Металургів, 6», разом з тим, як на даний час, так і на час вчинення спірних дій, таке рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради 264/34 від 22.06.2020 було чинним та не скасовано.
А відповідно на виконання зазначеного рішення відповідальні особи зобов'язані були звільнити об'єкт благоустрою від самовільно розміщеного об'єкту.
Посилання позивача на положення розділу 11 Правил благоустрою території міста Запоріжжя, суд відхиляє, оскільки такий розділ виключено з зазначених Правил, відповідно до рішення Запорізької міської ради №64 від 18.12.2019 «Про скасування рішення Запорізької міської ради від 27.03.2013 №13 «Про внесення доповнення до Правил благоустрою території м.Запоріжжя, затверджених рішенням Запорізької міської ради від 22.06.2011 №41 «Про Правила благоустрою території міста Запоріжжя».
Щодо доводів позивача на непорушність права власності, суд зазначає, що питання права власності виходить за межі адміністративного судочинства, оскільки в даному випадку, суд перевіряє виключно дії відповідача, як суб'єкта владних повноважень, а саме чи міг відповідач приймати рішення про демонтаж об'єкту чи ні.
У разі якщо позивач вважає, що на даний час відповідачем порушуються його приватні права, як власника причепу, то відповідно позивач має право звернутися до суду в порядку цивільного судочинства або до правоохоронних органів, у разі якщо вважає, що належний йому причіп утримується відповідачем незаконно.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною ч.2 ст.77 КАС України, визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За результатами розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку, що під час вчинення дій по демонтажу належного позивачу причепу, відповідач діяв обґрунтовано та на підставі наданих повноважень.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_3 ) до виконавчого комітету Запорізької міської ради (69105, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 206, код ЄДРПОУ 02140892) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Новікова