Рішення від 06.10.2020 по справі 260/2871/20

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2020 року м. Ужгород№ 260/2871/20

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання Ватлін Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 06 жовтня 2020 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 08 жовтня 2020 року.

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач, МВС України), яким просить визнати протиправними дії МВС України, які полягають у відмові скласти та подати до управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст. ст. 43 та 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, за формою, передбаченою додатком № 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 7 та зобов'язати МВС України скласти та подати до управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку "про розмір грошового забезпечення", ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року з повною інформацією, за формою, передбаченою додатком № 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, з показників, що містяться в пенсійній справі ОСОБА_1 , із обов'язковим врахуванням та включенням до розміру грошового забезпечення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним)званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, у відповідності до вимог ст. ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відмова у складенні та надісланні нової довідки до органу пенсійного забезпечення призводить до нарахування йому пенсії без врахування всіх складових, передбачених законодавством та порушення його прав та інтересів.

Ухвалою суду від 07.09.2020 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач подав до суду відзив, в якому зазначено, що в якості підстави для позову позивач зазначив, що відповідачем при виготовленні довідки на ім'я позивача про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії для подальшого перерахунку пенсії протиправно не було враховано норми постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 . Водночас, відповідач вважає, що види грошового забезпечення, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294, з яких розраховувалась пенсія Позивачу, до довідки не включено, оскільки вказана постанова не поширюється на поліцейських.

Оскільки законодавець прирівняв колишніх працівників органів внутрішніх справ до поліцейських, тому відповідач вважає, що для перерахунку пенсії має враховуватись грошове забезпечення поліцейських. Відтак, надбавки, які виплачувались позивачу у період його служби в органах внутрішніх справ, не можна враховувати для перерахунку пенсії з грошового забезпечення поліцейського, адже вони не виплачуються за відповідною посадою (посадою, яка за кваліфікаційними характеристиками, зокрема, назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена).

Таким чином, відповідач вважає, формуючи довідку, Міністерство внутрішніх справ України діяло з урахуванням норм чинного законодавства визначила грошове забезпечення позивачу за відповідною (прирівнюваною) посадою поліцейських.

Заявою від 30.09.2020 року позивач уточнив позовні вимоги в частині вірного зазначення номеру постанови КМУ, що вказана у прохальній частині позовної заяви, а саме: замість помилково зазначеної постанови № 8, просить вважати правильним постанову КМУ № 988.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та з 2002 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.

Згідно з довідкою Управління МВС України в Закарпатській області про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 від 06.06.2012 року, відповідно до постанови КМ України від 07.11.2007 року № 1294 грошове забезпечення за нормами чинними на 01.04.2012 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою заступника начальника штабу УМВС в Закарпатській області, яку він обіймав на день звільнення зі служби становить: посадовий оклад - 1310,00 грн.; оклад за військовим званням полковник/капітан 1р. - 135,00 грн.; надбавка за вислугу років 40 % від ПО+ППО+ВЗ - 578,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % від ПО+ППО+ВЗ+НВР - 1011,50 грн.; надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 15 % від ПО - 196,50 грн.; доплата за оперативно-розшукову діяльність 46 % від ПО - 602,60 грн.; премія 87,9 % від грошового забезпечення - 3369,73 грн.

В подальшому, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року з 01.03.2019 року, ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснено перерахунок пенсії позивачеві із наступних складових та сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3400,00 грн.; оклад за військове звання - 2400,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2900,00 грн.; робота з таємними виробами, носіями, документами 15 % 15 % - 510,00 грн.; премія 11,84 % - 1090,46 грн.

07.07.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту персоналу організації освітньої та наукової діяльності структурного підрозділу МВС України із заявою, в якій у зв'язку з набранням 05.03.2019 року законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18 просив підготувати та надати ГУ ПФУ в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку такої.

Листом від 17.07.2020 року за № Р-11310/22 у задоволенні заяви було відмовлено з огляду на відсутність законодавчих підстав у МВС для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмов у направленні до органів Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з 19.11.2019 року, з метою захисту порушеного, на думку позивача, його конституційного права на соціальний захист, ОСОБА_1 звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Статтею 46 Конституції України також передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, регулюються нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).

Відповідно до преамбули Закону № 2262, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Спірні правовідносини в даній адміністративній справі виникли з приводу відмови уповноваженими органами у видачі оновленої довідки для перерахунку пенсії позивача з 19.11.2019 року. Заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що у зв'язку зі визнанням нечинними з 05.03.2019 року п.п. 1,2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року в нього виникло право на перерахунок пенсії.

При вирішенні питання обґрунтованості заявлених позовних вимог суд враховує те, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ.

Так, порядок здійснення перерахунку раніше призначених пенсій врегульовано нормами ст. 63 Закону №2262. Відповідно до ч. 1 зазначеної статті, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону №2262, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

29.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей". Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 3 ст. 116 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України забезпечує проведення, зокрема, політики у сфері соціального захисту.

Отже, зазначеною законодавчою нормою Кабінету Міністрів України делеговано повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку. При цьому, пенсія працівників органів внутрішніх справ у зв'язку з запровадженими законодавчими змінами прив'язана до розміру та складових грошового забезпечення працівників поліції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02.12.2015 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (ч. 3 ст. 51 Закону №2262-XII).

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення ч. 2 ст. 51 Закону №2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року (далі - Порядок № 45) (у редакції зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року), відповідно до п. 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до абз. 2 п. 5 Порядку № 45, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

При цьому, у Додатку 3 до Порядку №45 встановлено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року (далі - Постанова №103) прийнято рішення перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

При цьому, передбачено, що розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Отже, вказаними нормативно-правовими актами з 24.02.2018 року (дата набрання чинності Постанови №103 та внесених нею змін) обмежено складові грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія працівників органів внутрішніх справ. При цьому вказаною постановою розмежовано порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців та працівників органів внутрішніх справ як таких, що проводиться на підставі різних законодавчих норм та з врахуванням різних складових грошового забезпечення.

Так, зокрема, п. 3 постанови №103 було передбачено, що пенсії працівників органів внутрішніх справ перераховуються з таких складових грошового забезпечення поліцейського, як оклад за посадою, спеціальним званням, відсоткова надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988. В той час, як порядок перерахунку пенсій військовослужбовців врегульовано п.п. 1, 2 постанови №103 з врахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704.

Пунктом 1 постанови № 988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988, чинним законодавством України було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу та надбавка за особливості служби в приймальниках-розподільниках для бродяг.

Проте такі надбавки не передбачені постановою № 988 для поліцейських.

В подальшому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року та постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Разом з тим, суд зауважує, що предметом розгляду в адміністративній справі №826/3858/18 була правомірність положень виключно пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, якими врегульовано перерахунок пенсії військовослужбовців, а не працівників органів внутрішніх справ. Постанова №103 в частині п. 3, п. 5 Порядку №45 (в частині працівників органів внутрішніх справ) і додаток 3 Порядку № 45 ані зазначеним рішенням суду, ані жодним іншим рішення суду станом на 19.11.2019 року (дата, з якої позивач просить видати оновлену довідку) протиправною не визнавалась.

Отже, визнання протиправними положень пунктів 1, 2 постанови №103 не є підставою для видачі ОСОБА_1 оновленої довідки для перерахунку його пенсії з 19.11.2019 року.

Так, зокрема, положення щодо порядку перерахунку пенсії працівників органів внутрішніх справ після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року залишилися незмінними.

Форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), передбачена додатком 3 до Порядку №45, також залишилася незмінною.

Оскільки відповідач є суб'єктом владних повноважень, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, відповідно, підстав для видачі ОСОБА_1 оновленої довідки станом на 19.11.2019 року за відсутності законодавчо встановлених підстав - не має.

Суд вважає помилковим посилання позивача на правові висновки Верховного Суду в зразковій справі №160/8324/19, оскільки дана адміністративна справа не містить всіх ознак типової справи, наведених у рішенні від 18.12.2019 року, зокрема, в частині заявлених вимог: позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов'язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704.

Як з тексту рішення Верховного Суду від 18.12.2019 р., так і з ознак типової справи вбачається, що така стосується пенсіонерів-військовослужбовців, пенсія яких перераховується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р. Однак як вже було зазначено судом раніше пенсії працівників органів внутрішніх справ переховуються в іншому порядку.

Стосовно зауважень позивача про перевищення Кабінетом Міністрів України наданих законодавством повноважень при прийнятті постанови №103 та внесених до порядку №45 змін, що стосуються обмеження складових грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії працівників органів внутрішніх справ, суд зазначає наступне.

Процесуальне законодавство передбачає право осіб, які вважають, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, звернутися до суду з адміністративним позовом, в тому числі, про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень.

Постанова №103 є нормативно-правовим актом, а тому, в разі, якщо позивач вважає, що така в ч. п. 3 прийнята з перевищенням повноважень, враховуючи вимоги ст. 27 КАС України, могла бути оскаржена до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Проте п. 3 постанови №103, на відміну від п.п. 1 та 2, у встановленому нормами КАС України порядку оскаржений не був, а тому станом на 19.11.2019 року (дата, станом на яку позивач просить видати оновлену довідку) залишався чинним.

Питання встановлення наявності чи відсутності повноважень у Кабінету Міністрів України на прийняття рішень щодо зміни структури грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ не є предметом розгляду в даній адміністративній справі, а тому суд не може вирішувати дане питання межах прийняття рішення в спірних правовідносинах.

Разом з тим, суд враховує, що в п. 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 Конституційний Суд України визначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року №5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

Окрім того, право держави встановлювати законодавчі обмеження щодо розміру соціальних виплат узгоджується також з правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні від 03 червня 2014 року у справі "Великода проти України", в якому суд, розглянувши скаргу, зазначив, що зменшення розміру пенсійного забезпечення не є порушенням права власності у розумінні Протоколу №1, оскільки таке зменшення відбувається шляхом внесення законодавчих змін до акта, яким встановлено таке право власності. Суд зауважив, що першою і найважливішою вимогою статті 1 Протоколу №1 є те, що будь-яке втручання з боку державних органів в мирне володіння майном, повинно бути законним і що воно повинне переслідувати законну мету в інтересах суспільства. Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним переслідуваній меті. Іншими словами, необхідно знайти справедливий баланс до вимог загальних інтересів спільноти та вимог захисту основних прав особистості. Необхідний баланс не буде знайдений, якщо особі або особам доводиться нести індивідуальний і надмірний тягар. Зменшення розміру пенсії могло бути обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася Україна.

За правилами встановленими ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи встановлені судом обставини та досліджені докази, суд приходить висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись ст. ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10 код 00032684) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

2. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Рейті