Рішення від 28.09.2020 по справі 240/11793/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2020 року м. Житомир справа № 240/11793/20

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Нагірняк М.Ф.,

секретар судового засідання Добровольська Н.А.

за участю: представника позивача - Реус Д.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнаня протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Представник ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призначення малолітній ОСОБА_1 пенсії у зв'язку із втратою годувальника, викладену в листі від 28.12.2019року, та зобов'язання призначити таку пенсію.

Ухвалою суду від 07.08.2020року після усунення недоліків позовної заяви відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 14.09.2020року за згодою представника ОСОБА_2 замінено належного Позивача у справі з ОСОБА_2 на ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Одночасно судом ухвалено про закриття підготовчого провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі і пояснив, що ОСОБА_2 є матір'ю малолітньої ОСОБА_1 і, відповідно її законним представником. Під час проходження військової служби в районі проведення антитерористичної операції зник безвісті ОСОБА_3 , батько ОСОБА_1 .

Рішенням Малинського районного суду Житомирської області від 11.07.2017року, що набрало законної сили, визнано ОСОБА_3 безвісті відсутнім.

На звернення законного представника Позивача Відповідач листом від 28.12.2019року відмовив у призначенні малолітній ОСОБА_1 пенсії у зв'язку із втратою годувальника.

Таку відмову представник Позивача вважає протиправною, так як малолітня ОСОБА_1 має право на призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Відповідача по справі, в судове засідання не прибув, направив суду письмові заперечення проти позову. В письмових запереченнях представника Відповідача зазначено, що причиною відмови у призначенні пенсії Позивачу стала виключно відсутність інформації в Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, щодо ОСОБА_3 .

Заслухавши пояснення представника Позивача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення пенсії, в тому числі зі зниженням пенсійного віку, регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV (надалі-Закон N 1058-IV), що були чинні на день виникнення таких відносин.

За приписами статті 8 Закону N 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Частиною першою статті 26 Закону N 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017року.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року N 1788-XII (надалі - Закон N 1788-XII) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Як зазначено в абзаці третім частини першої статті 36 цього ж Закону N 1058-IV, непрацездатні члени сім'ї особи, зниклої безвісти, у порядку, передбаченому Законом України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти", які були на її утриманні, незалежно від тривалості страхового стажу годувальника, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника у порядку, встановленому цим Законом, якщо інше не передбачено Законом України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти".

Судом встановлено та визнається сторонами, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є дочкою ОСОБА_2 (матір) та ОСОБА_3 (батько), що підтверджується дослідженими судом копіями свідоцтва про народження, свідоцтва про одруження та рішення Малинського районного суду Житомирської області від 05.02.2014року про розлучення батьків Позивача (а.с.28-31).

Судом встановлено та визнається сторонами, що ОСОБА_3 був призваний 22.04.2015року на військову службу по мобілізації і з 27.10.2015року вважається зниклим безвісті в районі проведення антитерористичної операції. Рішенням Малинського районного суду Житомирської області від 11.07.2017року, що набрало законної сили, визнано ОСОБА_3 безвісті відсутнім (а.с.19).

Судом встановлено та визнається сторонами, що 10.09.2019року ОСОБА_2 як законний представник ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 звернулася до Відповідача із заявою про призначення Позивачу пенсії у зв'язку з втратою годувальника та подала відповідні документи.

Як зазначено в листі Відповідача від 28.12.2019року та в запереченнях Відповідача на позов, у призначенні спірної пенсії Позивачу було відмовлено виключно по причині відсутності інформації в Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, щодо ОСОБА_3 .

Такі доводи Відповідача не відповідають обставинам справи та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та підлягає скасуванню з огляду на таке.

Безспірно, відповідно до вимог ст.12 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти" від 12 липня 2018 року N 2505-VIII Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (далі - Реєстр), створюється з метою збирання, накопичення та централізації відомостей про таких осіб, а також обліку інформації, необхідної для їх ефективного розшуку.

Порядок ведення Реєстру встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, відповідно п.93 Плану пріоритетних дій Уряду на 2020 рік, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2020 р. N 1133-р, створення всіх умов для діяльності такого Реєстру та надання соціальної допомоги родинам зниклих безвісті заплановано лише на грудень 2020року.

Одночасно суд враховує, що алгоритм дій Відповідача, як територіального органу Пенсійного фонду, що призначення пенсій врегульовано правовими нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постанова правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1 ( надалі - Порядок N 22-1).

Безспірно, за приписами підпункту 4 пункту 2.3 Порядку N 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 26.12.2018 р. N 29-1) до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу, а також такі документи: свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт внесення до цього реєстру інформації про безвісне зникнення особи, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, отримана в порядку, передбаченому статтею 15 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти".

Разом з тим, Відповідач не врахував, що надання інформації з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, отримана в порядку, передбаченому статтею 15 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти", є одним із альтернативних документів, передбачених підпунктом 4 пункту 2.3 Порядку N 22-1.

Надання Відповідачу Рішення Малинського районного суду Житомирської області від 11.07.2017року, що набрало законної сили, про визнання ОСОБА_3 безвісті відсутнім виключає необхідність обов'язкового надання інформації з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Таким чином, Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до вимог абзацу третього частини першої статті 36 цього ж Закону N 1058-IV має право на призначення їй пенсії у зв'язку з втратою годувальника, а тому відмова Відповідача, викладена в листі від 28.12.2019року, є протиправною та підлягає скасуванню.

При визначенні способу захисту порушеного права Позивача суд враховує, що статтею 45 Закону N 1058-IV визначаються строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії. При цьому, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Звернення законного представника Позивача до Пенсійного фонду щодо призначення пенсії надійшло лише 10.09.2019року.

Таким чином, порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити саме з 10.09.2019року малолітній ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію у зв'язку із втратою годувальника відповідно до вимог абзацу третього частини першої статті 36 цього ж Закону N 1058-IV.

Згідно квитанції від 21.07.2020року ОСОБА_2 за подання даного позову в інтересах малолітньої ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 сплачено судовий збір в розмірі 1682,00грн.

Разом з тим, відповідно до вимог п.7 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб.

Таким чином, судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 1682,00грн. підлягають поверненню з Державного бюджету як помилково сплачені.

Керуючись статтями 2, 77, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Визнати протиправну відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призначення малолітній ОСОБА_1 пенсії у зв'язку із втратою годувальника, викладену в листі від 28.12.2019року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 10.09.2019року призначити малолітній ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію у зв'язку із втратою годувальника.

Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 1682,00грн. підлягають поверненню з Державного бюджету як помилково сплачені.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк

Повне судове рішення складене 07 жовтня 2020 року