Рішення від 05.10.2020 по справі 240/9050/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2020 року м. Житомир справа № 240/9050/20

категорія 112040201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Нагірняк М.Ф.,

секретар судового засідання Добровольська Н.А,

за участю: представника відповідача - Філіманкова І.Г., Вдовенко М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства "Черняхів-добробут" про стягнення санкцій та пені в сумі 69267,21 грн,

встановив:

Житомирське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з позовом до Комунального підприємства "Черняхів-добробут" про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідність на загальну суму 69267,21 грн.

В обґрунтування позовних вимог, Позивач зазначив, що в порушення приписів Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" Відповідач у 2019 звітному році не забезпечив виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, в кількості одна особа, у зв'язку з чим зобов'язаний сплатити адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі, встановленому чинним законодавством.

Ухвалою суду від 19.06.2020року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі і її призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Судові засідання, призначені у справі на 16.07.2020року, на 03.09.2020року, 17.09.20 року не відбулися по причині неявки представників сторін та подання відповідних клопотань.

Позивач в судове засідання не прибув, направив суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представники Відповідача, в судовому засіданні проти позову заперечили і пояснила, що дійсно до Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів подано звіт за 2019рік про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Пояснили, що Відповідач вживав заходів щодо працевлаштування осіб з інвалідністю. З цією метою розвішував різного роду оголошення про запрошення таких осіб на роботу.

Одночасно представники Відповідача підтвердили, що дані, зазначені в звіті за 2019рік, в тому числі щодо середньооблікової кількості штатних працівників та розміру адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, заповнені особисто Відповідачем, але пояснили, що фінансове становище підприємства не позволяє забезпечити робочі місця для осіб з інвалідністю

Розглянувши подані документи та матеріали та заперечення представника Відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні відносини між сторонами в даній справі щодо соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні, в тому числі щодо забезпечення прав таких на працевлаштування та оплачувану роботу, регулюються правовими нормами Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21 березня 1991 року N 875-XII (надалі - Закон N 875-XII), що були чинні на день виникнення спору.

Як встановлено судом, Комунальне підприємство "Черняхів-добробут" є юридичною особою, яке, відповідно до статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", зобов'язане створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів.

Як встановлено судом, Відповідач подав звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2019 рік (за формою № 10-ПІ), згідно якого середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача впродовж 2019 року становила 21 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 0 осіб, а кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону N 875-XII - 1 особа. Середньорічна заробітна плата штатного працівника становить 68419,05 грн. (а.с.5).

Згідно зі ст.19 Закону N 875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Приписами статті 20 вказаного Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону N 875-XII. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

У разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом.

Одночасно суд враховує, що Нормами наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 31.05.2013 №316 "Про затвердження форми звітності №3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" та Порядку її подання" затверджена форма звітності №3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" та Порядок подання форми звітності №3-ПН Інформація про попит на робочу силу (вакансії)".

Згідно з вимогами названого Порядку форма N 3-ПН заповнюється роботодавцями та подається до базового центру зайнятості незалежно від місцезнаходження роботодавця. Форма N 3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії.

Разом з тим, як встановлено судом, всупереч вказаним вимогам Відповідач протягом 2019року не подавав жодного звіту за формою N 3-ПН про створення робочих місць для осіб з інвалідністю. Вказані обставини підтверджуються дослідженим судом листом Черняхівської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості (а.с.8).

Таким чином, Відповідачем протягом 2019року не створено жодного робочого місця для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Представники Відповідача помилково ототожнюють обов'язок щодо створення таких робочих місць із вжиттям заходів по їх працевлаштуванню, хоча жодних доказів на підтвердження своїх доводів суду не надали.

Отже, наявні всі підстави для застосування до Відповідача передбаченої відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій за не виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у кількості одного робочого місця, що становить 68419,05грн.

Доказів погашення Відповідачем вказаної заборгованості в установлений Законом строк суду не надано.

Відповідно до п.2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Як зазначено в п.4 цього ж Порядку, порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.

Згідно розрахунку розмір пені Відповідачу нараховано в сумі 848,16грн.

За таких обставин позов підлягає задоволенню, а кошти в сумі 69267,21грн. (68419,05грн. + 848,16грн.) підлягають стягненню з Відповідача на користь Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України, для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі, відсутні.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України

вирішив:

Позов задовольнити, стягнути з Комунального підприємства "Черняхів-добробут" (вул. Слобідська, буд. 10, смт. Черняхів, Житомирської області, 12301, код ЄДРПОУ 34546877) на користь Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Домбровського, 38 м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 38035726) адміністративно-господарську санкцію та пеню на загальну суму 69267,21грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.Ф. Нагірняк

Повне судове рішення складене 08 жовтня 2020 року