Україна
Донецький окружний адміністративний суд
06 жовтня 2020 р. Справа№200/6614/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ 43132826, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, 87515) до фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості у розмірі 394937,73 грн., суд -
14 липня 2020 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Донецькій області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 394937,73 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за ОСОБА_1 , станом на 28.05.2020 року, обліковується заборгованість у сумі 394937,73 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою грошових зобов'язань нарахованих на підставі податкових-повідомлень рішень та пені (п.п. 129.1.2 ст.129 Податкового кодексу України), які не оскаржувались в адміністративному чи в судовому порядку, з наступних платежів: 263096,00 грн., код платежу 14030800 (Акцизний податок з ввезених транспортних засобів крім мотоциклів та велосипедів); 40882, 5 грн., код платежу 15010200 (мито на товари, які ввозяться громадянами); 90959, 23 грн., код платежу 14070100 (ПДВ з ввезених на територію України товарів). Станом на теперішній час сума заборгованості перед бюджетом самостійно відповідачем не сплачена, таким чином у Головного управління ДПС у Донецькій області виникли правові підстави для стягнення боргу.
27 липня 2020 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
До судового засідання сторони не з'явилися, про дату, час та місце засідання повідомлені належним чином.
Відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
З огляду на зазначене, оскільки у судове засідання не прибули представники сторін, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Головне управління ДПС у Донецькій області є правонаступником повноважень Головного управління ДФС у Донецькій області та у відповідності до норм Податкового кодексу України є органом уповноваженим здійснювати функцію контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом, а також перевіряти достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та зборів).
Відповідач, ОСОБА_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відповідною довідкою Відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб департаменту адміністративних послуг Маріупольської міської ради 30425/10 від 19.02.2019 року.
У період з 23 по 27 липня 2018 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області булла проведена документальна позапланова невиїзна перевірка платника податків - фізичної особи ОСОБА_2 з питань державної митної справи, в частині дотримання вимог податкового, митного, валютного та іншого законодавства щодо переміщення транспортного засобу, ввезеного 21.05.2017 року в митному режимі транзиту, за результатами якої було складено акт від 03 серпня 2018 року № 835/05-99-13-04/ НОМЕР_1 .
За висновками вказаного акту ОСОБА_2 в порушення ст.90, ч.1 ст.93, п.1 ч.1 ст.95, ст.102, ст.284, п.2 ч. 1 ст.292, ст.295, п.4 ч.І0 ст.374 Митного кодексу України здійснив ввіз на митну територію України транспортного засобу в митному режимі транзит без сплати митних платежів та не дотримав умов такого транзиту, внаслідок чого, в порушення ст.289, ст.293, ч.4 ст.296, ст.276, ст.278, ст.377 Митного кодексу України та ч.З п.180.1 ст. 180, п.185.1 ст.185, п.206.6 ст.206, п.212.1 ст.212, п. 213.1 пп. 213.3.3 ст.213, п.218.3 ст.218 Податкового кодексу України (далі - ПК України), не сплатив митні платежі, які згідно з діючим законодавством необхідно сплатити до бюджету України при ввезені транспортного засобу на митну територію України в сумі 252 664, 20 грн., а саме в розмірі наступних платежів: мита у розмірі - 11 846, 24 грн.; акцизного податку у розмірі - 178 963, 53 грн.; податку на додану вартість у розмірі - 61 854, 43 грн.
На підставі вказаного акту Головним управлінням ДФС у Донецькій області 20.09.2018 року прийняті податкові повідомлення-рішення форми «Р»:
№0012181304 за платежем - акцизний податок з ввезених транспортних засобів (крім мотоциклів та велосипедів) на загальну суму 263096,00 грн.,
№0012191304 за платежем - податок на додану вартість з ввезених на територію України товарів, на загальну суму 40882, 5 грн.,
№0012201304 за платежем - мито на товари, які ввозяться (пересилаються) громадянами, на загальну суму 90959, 23 грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення направлені позивачу засобами поштового зв'язку та були повернуті поштою у зв'язку із закінченням встановленого строку зберігання.
З метою погашення податкового боргу контролюючим органом на адресу відповідача надсилалася податкова вимога форми «Ф» від 30 жовтня 2018 року № 642-17. Поштове відправлення було повернуто поштою у зв'язку із закінченням встановленого строку зберігання.
Станом на день подання позову за відповідачем обліковується податковий борг в сумі 394937,73 грн. який самостійно останнім не сплачено.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:
грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).
штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Як визначено п.п. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Згідно із п.59.1 ст.59 Податкового кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Так, на виконання вимог п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України контролюючим органом була виставлена та направлена відповідачу податкова вимога форми «Ф» № 642-17 від 30 жовтня 2018 року про сплату податкового боргу в розмірі 528207,90 грн.
Податковий борг відповідача також підтверджується матеріалами справи, зокрема, розрахунком ціни позову по боржнику, витягом з облікової картки платника податків.
Пунктом 87.11 ст.87 Податкового кодексу України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п.95.2 статті 95 Податкового кодексу України).
Внаслідок того, що відповідачем на дату судового розгляду справи податковий борг добровільно не сплачено, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми податкового боргу в загальному розмірі 23800,00 грн., обґрунтованими, доведеними і такими, що належать задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат судом не здійснюється, оскільки відповідно до частини 2 статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ 43132826, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, 87515) до фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості у розмірі 394937,73 грн. - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) податковий борг у розмірі 394937,73 грн., а саме:
- 263096, 00 грн., код платежу 14030800 (Акцизний податок з ввезених транспортних засобів крім мотоциклів та велосипедів);
- 40882, 5 грн., код платежу 15010200 (мито на товари, які ввозяться громадянами);
- 90959, 23 грн., код платежу 14070100 (ПДВ з ввезених на територію України товарів)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О.О. Галатіна