Рішення від 08.10.2020 по справі 160/7553/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2020 року Справа № 160/7553/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні ді, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 07.07.2020 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:

- визнання протиправним та скасування рішення б/номеру від 10.06.2020 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Про відмову у призначенні пенсії» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку із не зарахуванням до стажу роботи період роботи з 19.11.1982 по 10.01.1994 та часу навчання з 01.09.1975 по 23.06.1979;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 період роботи з 19.11.1982 по 10.01.1994 та період навчання в Дніпродзержинському технікумі промислового транспорту з 01.09.1975 по 23.06.1979.

2. Ухвалою суду від 13.07.2020 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); відповідачу надано строк для надання відзиву на позовну заяву та витребуваних доказів.

3. 28.07.2020 від відповідача надійшли витребувані судом докази, а саме копія пенсійної справи позивача.

4. 07.08.2020 засобами поштового зв'язку від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказом його направлення позивачу, надано додаткові пояснення у справі з додатками.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

5. Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії та надав всі необхідні документи, проте відповідачем листом від 10.06.2020 відмовлено у призначенні пенсії, мотивуючи відсутністю загального стажу роботи 27 років та зазначено, що загальний стаж складає 16 років 11 місяців 19 днів.

6. До страхового стажу не зараховані періоди з 19.11.1982 по 10.01.1994 (відсутнє посилання на статтю КЗпП при звільненні, що не відповідає вимогам «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» № 58 від 29.07.1993 зі змінами), з 01.09.1975 по 23.06.1979 (виправлення особистих даних в дипломі).

7. Запис пункту 13 трудової книжки від 10.01.1994 виконано без перекреслень, не містить ніяких виправлень. Крім того, запис зроблено у чіткій послідовності та відповідності дати, номеру запису із посиланням на відповідний наказ, на підставі якого внесено відповідний запис і завірено печаткою роботодавця, тобто здійснений відповідно до Інструкції.

8. Щодо виправлення особистих даних в дипломі позивач звертає увагу на те, що всі дані написані українською мовою, прізвище, ім'я та по-батькові є вірними та не містять виправлень. Тому, орган Пенсійного фонду мав змогу визначити належність цього документу позивачеві. Крім того, інформація про період навчання співпадає та підтверджується даними, зазначеними в довідці від 05.06.2020 № 57, виданій Придніпровським державним металургійним коледжем.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

9. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» стаж необхідний для призначення пенсії у 2020 році складає 27 років.

10. До страхового стажу позивача не було зараховано періоди роботи з 19.11.1982 по 10.01.1994 в АТП Дніпропетровської фірми «Мебель», реорганізованого в Орендну виробничу торгово-комерційну фірму «Меблі», та час навчання з 01.09.1975 по 23.06.1979 в Дніпродзержинському технікумі промислового транспорту.

11. Стосовно періодів роботи з 19.11.1982 по 10.01.1994 - відсутнє посилання на статтю КЗпП при звільненні, що не відповідає вимогам «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» № 58 від 29.07.1993 зі змінами; з 01.09.1975 по 23.06.1979 - виправлення особистих даних в дипломі.

12. Будь-яких інших документів, підтверджуючих період роботи з 19.11.1982 по 10.01.1994, та час навчання з 01.09.1975 по 23.06.1979, передбачених Порядком № 637, позивач не надав.

13. Дані помилки в документах не дають можливості спеціалістам Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати страховий стаж позивачу.

14. З урахуванням наданих документів, страховий стаж позивача становить 16 років 11 місяців 19 днів.

15. У зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу 27 років, позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

16. 27.05.2020 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (Петриківський відділ обслуговування громадян (сервісний центр)) з заявою про призначення пенсії за віком.

17. До заяви позивачем надано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; паспорт НОМЕР_1 ; трудову книжку НОМЕР_2 ; військовий квиток НОМЕР_3 ; диплом (свідоцтво, атестат) про навчання; довідку з ДПІ про облік як суб'єкт підприємницької діяльності (свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця); довідку із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення від 27.05.2020; заяву про спосіб виплати пенсії (для виплати через банк) б/н від 21.05.2020.

18. Заяву та документи прийнято 27.05.2020 і зареєстровано за № 601.

19. Відділ з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, розглянувши заяву ОСОБА_1 від 27.05.2020, прийняв рішення «Про відмову в призначенні пенсії», оформлене листом від 10.06.2020 № 0400-0305-8/41417, яким відмовив у призначенні пенсії з наступних підстав:

- починаючи з 01.01.2020 право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років мають чоловіки за наявності страхового стажу не менше 27 років;

- згідно наданих документів загальний стаж роботи на дату звернення становить 16 років 11 місяців 19 днів. Право на призначення пенсії відсутнє;

- додатково повідомляємо, що до страхового стажу не зараховані періоди:

-- з 19.11.1982 по 10.01.1994 - відсутнє посилання на статтю КЗпП при звільненні, що не відповідає вимогам «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» № 58 від 29.07.1993 зі змінами;

-- з 10.01.1994 по 20.10.1994 - відсутнє посилання на статтю КЗпП при звільненні, що не відповідає вимогам «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» № 58 від 29.07.1993 зі змінами;

-- з 24.10.1994 по 21.07.1998 - на печатці, якою завірено запис про звільнення неможливо прочитати назву підприємства;

-- з 01.09.1975 по 23.06.1979 - виправлення особистих даних в дипломі.

20. Всього не зараховано 19 років 5 місяців 23 дні.

21. З ІКІС ПФУ «Підсистема призначення та виплати пенсії» вбачаються наступні зараховані періоди:

- з 08.08.1979 по 09.10.1979 (0 років 2 місяці 2 дні);

- з 26.10.1979 по 11.11.1981 військова служба строкова (2 роки 0 місяців 16 днів);

- з 03.02.1982 по 05.11.1982 (0 років 9 місяців 3 дні);

- з 01.04.2004 по 31.12.2006 (2 роки 2 місяці 16 днів);

- з 01.01.2007 по 31.12.2008 (2 роки 0 місяців 0 днів);

- з 01.01.2009 по 31.12.2019 (9 років 9 місяців 12 днів);

- всього 16 років 11 місяців 19 днів.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

22. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

23. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

24. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

25. Положеннями статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

26. Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

27. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

28. Згідно із пунктом д) частини третьої статті 56 Закону № 1788-XII до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

29. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.

30. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

31. Згідно із частиною першою статті 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

32. Відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

- з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.

33. За правилами статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

34. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).

35. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).

36. Пунктом 4.1. Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

37. Згідно з пунктом 4.2. Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності);

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

38. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2. цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

39. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління (пункт 4.3 Порядку № 22-1).

щодо підтвердження періодів роботи

40. Згідно із статтею 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

41. Відповідно до пункту першого «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

42. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

43. Пунктом 3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

44. Згідно із пунктом 18 Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

щодо оформлення записів у трудовій книжці

45. Мовою оригіналу Відповідно до «Инструкции о порядке ведения трудовых книжек на предприятиях, в учреждениях и организациях», утвержденной постановлением Госкомтруда СССР от 20.06.1974 № 162:

- «трудовая книжка является основным документом о трудовой деятельности рабочих и служащих;

- трудовые книжки ведутся на всех рабочих и служащих государственных, кооперативных и общественных предприятий, учреждений и организаций*, проработавших свыше 5 дней, в том числе на сезонных и временных работников, а также на нештатных работников при условии, если они подлежат государственному социальному страхованию;

- все записи в трудовой книжке о приеме на работу, переводе на другую постоянную работу или увольнении, а также о награждениях и поощрениях вносятся администрацией предприятия после издания приказа (распоряжения), но не позднее недельного срока, а при увольнении - в день увольнения и должны точно соответствовать тексту приказа (распоряжения);

- записи производятся аккуратно, перьевой или шариковой ручкой, чернилами черного, синего или фиолетового цвета;

- в случае выявления неправильной или неточной записи сведений о работе, переводе на другую постоянную работу, о награждениях и поощрениях и др. исправление производится администрацией того предприятия, где была внесена соответствующая запись. Администрация по новому месту работы обязана оказать работнику в этом необходимую помощь;

- исправленные сведения о работе, о переводах на другую постоянную работу, о награждениях и поощрениях и др. должны полностью соответствовать подлиннику приказа или распоряжения. В случае утраты приказа или распоряжения либо несоответствия их фактически выполнявшейся работе исправление сведений о работе производится на основании других документов, подтверждающих выполнение работ, не указанных в трудовой книжке;

- в разделах «Сведения о работе», «Сведения о награждениях», «Сведения о поощрениях» трудовой книжки (вкладыша) зачеркивание ранее внесенных неточных или неправильных записей не допускается;

- в графе 3 раздела «Сведения о работе» в виде заголовка пишется полное наименование предприятия;

- в графе 3 пишется: «Принят или назначен в такой-то цех, отдел, подразделение, участок, производство» с указанием их конкретного наименования, а также наименования работы, профессии или должности и присвоенного разряда. Записи о наименовании работы, профессии или должности, на которую принят работник, производятся: для рабочих - в соответствии с наименованиями профессий, указанных в Едином тарифно-квалификационном справочнике работ и профессий рабочих; для служащих - в соответствии с наименованиями должностей, указанных в ОСОБА_2 номенклатуре должностей служащих, или в соответствии со штатным расписанием;

- если за время работы рабочего или служащего наименование предприятия изменяется, то об этом отдельной строкой в графе 3 трудовой книжки делается запись: «Предприятие такое-то с такого-то числа переименовано в такое-то», а в графе 4 проставляется основание переименования - приказ (распоряжение), его дата и номер;

- при увольнении рабочего или служащего все записи о работе, награждениях и поощрениях, внесенные в трудовую книжку за время работы на данном предприятии, заверяются подписью руководителя предприятия или специально уполномоченного им лица и печатью предприятия или печатью отдела кадров;

- бланки трудовых книжек и вкладышей к ним хранятся в бухгалтерии предприятия как документы строгой отчетности и выдаются по заявке в подотчет лицу, ответственному за ведение трудовых книжек;

- по окончании каждого месяца бухгалтерия требует от лица, ответственного за ведение трудовых книжек, отчета о наличии бланков трудовых книжек и вкладышей к ним, с приложением приходного ордера кассы предприятия. На испорченные при заполнении бланки трудовых книжек и вкладышей к ним составляется акт (примерная форма акта прилагается)».

46. Зазначена Інструкція втратила чинність на підставі наказу Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України № 58 від 29.07.1993.

47. Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.1993 № 58 затверджено «Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників» (у редакції, дійсній на час спірних правовідносин) в якій, зокрема, зазначено:

- трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника;

- трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п'ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню;

- записи в трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону;

- усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження);

- записи в трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону;

- записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення;

- у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов'язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу;

- бланки трудових книжок і вкладишів до них зберігаються в бухгалтерії підприємства як документи суворої звітності і видаються за заявкою у підзвіт особі, відповідальній за ведення трудових книжок;

- по закінченні кожного місяця особа, яка відповідає за ведення трудових книжок, подає бухгалтерії звіт про наявність бланків трудових книжок і вкладишів до них і про суми, що одержані за заповнені трудові книжки і вкладиші до них, з додатком прибуткового ордеру каси підприємства.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

48. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.

49. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

50. Згідно із частиною першою статті 5, частиною другої статті 9 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

51. Позивач у позовній заяві просить визнати протиправним та скасувати рішення б/номеру від 10.06.2020 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Про відмову у призначенні пенсії».

52. Однак, розглянувши заяву позивача від 27.05.2020 про призначення пенсії за віком, Відділом з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийнято рішення «Про відмову у призначенні пенсії», яке оформлено листом від 10.06.2020 № 0400-0305-8/41417.

53. Таким чином, суд розглядає на предмет законності рішення «Про відмову у призначенні пенсії», яке оформлено листом від 10.06.2020 № 0400-0305-8/41417.

54. Суд зазначає, що Відділ з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є не окремою юридичною особою, а структурною одиницею Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

щодо визнання протиправним та скасування рішення відповідача, яке оформлене листом від 10.06.2020 № 0400-0305-8/41417

55. Відповідач, розглянувши заяву позивача про призначення пенсії від 27.05.2020, прийняв рішення про відмову у її призначенні від 10.06.2020 № 0400-0305-8/41417, та не зарахував до страхового стажу наступні періоди із визначенням підстав незарахування:

- з 19.11.1982 по 10.01.1994 - відсутнє посилання на статтю КЗпП при звільненні, що не відповідає вимогам «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» № 58 від 29.07.1993 зі змінами;

- з 10.01.1994 по 20.10.1994 - відсутнє посилання на статтю КЗпП при звільненні, що не відповідає вимогам «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» № 58 від 29.07.1993 зі змінами;

- з 24.10.1994 по 21.07.1998 - на печаті якою завірено запис про звільнення неможливо прочитати назву підприємства;

- з 01.09.1975 по 23.06.1979 - виправлення особистих даних в дипломі.

(щодо неналежного оформлення записів у трудовій книжці)

56. Через неналежне оформлення записів роботодавцями позивача у трудовій книжці до страхового стажу не зараховані періоди роботи з 19.11.1982 по 10.01.1994, з 10.01.1994 по 20.10.1994, з 24.10.1994 по 21.07.1998.

57. Згідно трудової книжки НОМЕР_2 у незараховані періоди позивач:

- записи № № 8-13: з 19.11.1982 по 10.01.1994 працював на посаді водія в АТП Дніпропетровської фірми «Мебель», реорганізованого в Орендну виробничу торгово-комерційну фірму «Меблі», звільнений за власним бажанням;

- записи № № 14-15: з 10.01.1994 по 20.10.1994 «Принят в малое коммерческое предприятие «Диана» на должность зам.директора по коммерческим вопросам», звільнений за власним бажанням;

- записи № № 16-17: з 24.10.1994 по 21.07.1998 працював в Експлуатаційно-лінійному управлінні автошляхів водієм 2 класу, звільнений по статті 38 КЗпП України - власне бажання.

58. Відповідно до «Інструкцій про порядок ведення трудових книжок працівників», які діяли у періоди роботи позивача бланки трудових книжок і вкладишів до них зберігаються в бухгалтерії підприємства як документи суворої звітності і видаються за заявкою у підзвіт особі, відповідальній за ведення трудових книжок

59. Пунктом 4 Постанови Кабінету міністрів України «Про трудові книжки працівників» від 27.04.1993 № 301 передбачено, що відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання та видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства. За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.

60. З урахуванням викладеного, на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.

61. Відсутність посилання чи неточних записів, відсутності печатки не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність ведення та заповнення трудової книжки.

62. Таким чином, недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.

63. Зазначена правова позиція узгоджується з правовою позицією, яка викладена у постанові Верховного Суду від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а. .

64. Крім того, відповідач не врахував, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного страхового стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.

(щодо виправлень у дипломі)

65. Диплом НОМЕР_4 видано ОСОБА_1 на підтвердження того, що він у 1975 році вступив до Дніпродзержинського технікуму промислового транспорту і в 1979 році закінчив повний курс технікуму по спеціальності Технічне обслуговування і ремонт автомобілів.

66. Рішенням кваліфікаційної комісії від 23.06.1979 ОСОБА_1 присвоєно кваліфікацію технік-механік.

67. При написанні українською мовою у диплом імені « ОСОБА_3 » наведена літера «н», однак судом не встановлено, що зазначене є виправленням особистих даних.

68. Зазначений диплом також заповнено російською мовою: «Настоящий диплом выдан ОСОБА_4 в том, что он в 1975 году поступив в Днепродзержинский техникум промышленного транспорта и в 1979 году окончил полный курс названного техникума по специальности Техническое обслуживание и ремонт автомобилей. Решением Государственной квалификационной комиссии от 23.06.1979 ОСОБА_4 присвоена квалификация техник-механик.».

69. Таким чином, період навчання позивача підтверджується наданим до Пенсійного фонду дипломом НОМЕР_4 .

70. Крім того, у військовому білеті НОМЕР_5 зазначено освіта: Дніпродзержинський технікум промислового транспорту у 1979 році.

71. Позивачем до позовної заяви надано довідку від 05.06.2020 № 57, видану Дніпровським державним металургійним коледжем, в якій зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно навчався у Дніпродзержинському технікуму промислового транспорту на денному відділенні з 01.09.1975 (наказ № 198-у від 22.08.1975) і був відрахований у зв'язку із закінченням технікуму 03.07.1979 (наказ № 62у від 03.07.1979, диплом НОМЕР_4 р.н.3312). Підстава: книга реєстрації наказів за 1975-1979.

72. Однак, з матеріалів справи судом не встановлено надання позивачем зазначеної довідки до Пенсійного фонду для підтвердження періоду навчання.

73. При цьому, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

74. Таким чином, в частині незарахованих періодів з 19.11.1982 по 10.01.1994, з 10.01.1994 по 20.10.1994, з 24.10.1994 по 21.07.1998, з 01.09.1975 по 23.06.1979 відповідачем допущено надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).

75. З урахуванням викладеного, суд визнає протиправним та скасовує рішення Відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Про відмову у призначенні пенсії», яке оформлено листом від 10.06.2020 № 0400-0305-8/41417, яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 за наслідками розгляду заяви від 27.05.2020.

щодо зобов'язання вчинити певні дії

76. Позивачем заявлені похідні вимоги про зобов'язання відповідача зарахувати періоди з 19.11.1982 по 10.01.1994 та з 01.09.1975 по 23.06.1979 до трудового стажу.

77. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

78. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

79. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

80. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

81. Оскільки оскаржуваним рішенням відмовлено в призначенні пенсії, зобов'язання відповідача врахувати визначені періоди до трудового стажу не буде ефективним способом захисту та не призведе до поновлення порушеного права.

82. З метою ефективного та повного захисту прав позивача суд виходить за межі позовних вимог та зобов'язує відповідача:

- зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 19.11.1982 по 10.01.1994, з 10.01.1994 по 20.10.1994, з 24.10.1994 по 21.07.1998 та період навчання з 01.09.1975 по 23.06.1979;

- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 27.05.2020.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

83. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

84. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

85. Суд визнає протиправним та скасовує рішення Відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Про відмову у призначенні пенсії», яке оформлено листом від 10.06.2020 № 0400-0305-8/41417, яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 за наслідками розгляду заяви від 27.05.2020.

86. Визнаючи протиправними та скасовуючи рішення «Про відмову у призначенні пенсії», яке оформлено листом від 10.06.2020 № 0400-0305-8/41417, суд вважає належним способом захисту порушеного права, у тому числі із виходом за межі позовних вимог, зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу незараховані періоди роботи та навчання.

87. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

88. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.

89. Оскільки до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань, суд з метою ефективного та повного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 КАС України зобов'язує відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 27.05.2020, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.

щодо розподілу судових витрат

90. Оскільки судом задоволено одну основну позовну вимогу немайнового характеру, із похідною вимогою, на користь позивача, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, присуджуються понесені судові витрати на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру.

91. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -

вирішив:

92. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_6 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

93. Визнати протиправними та скасувати рішення Відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Про відмову у призначенні пенсії», яке оформлено листом від 10.06.2020 № 0400-0305-8/41417.

94. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:

- зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 19.11.1982 по 10.01.1994, з 10.01.1994 по 20.10.1994, з 24.10.1994 по 21.07.1998 та період навчання з 01.09.1975 по 23.06.1979;

- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 27.05.2020, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.

95. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 840,80 грн.

96. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба