Рішення від 08.10.2020 по справі 140/11702/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2020 року ЛуцькСправа № 140/11702/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.02.2020 № 176801-5233-0306.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням визначено позивачу суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2020 рік в розмірі 389 820,44 грн. Позивач не погоджується із вказаним податковим повідомленням-рішенням, оскільки вважає, що звільнений від сплати земельного податку відповідно до підпункту 4 пункту 297.1 частини першої статті 297 Податкового кодексу України (далі - ПК України) у зв'язку з тим, що є фізичною особою-підприємцем, яка перебуває на спрощеній системі оподаткування (платник єдиного податку 3 групи) та використовує земельну ділянку з кадастровим номером 0710400000:15:008:0153, що знаходиться в АДРЕСА_1 в своїй господарській діяльності. Вказує на те, що на земельній ділянці, що знаходиться за зазначеною адресою здійснює реалізацію будівельних матеріалів покупцям, що підтверджується накладними на реалізацію та товарними чеками. При цьому, накладні містять усі реквізити, передбачені чинним законодавством, зокрема, в них наявна інформація про місце здійснення господарських операцій, а саме: АДРЕСА_1 . Додатково повідомляє, що кошти, які ним отримувались за реалізацію товарів були відображені у книзі обліку доходів та у податковій звітності за відповідні періоди.

Крім того, позивач звертає увагу на те, що обов'язок по нарахуванню сум земельного податку фізичним особам покладено саме на контролюючі органи, яким для визначення розміру вказаного податку на підставі даних державного земельного кадастру необхідно встановити базу оподаткування, наявність грошової оцінки землі, інші відомості для визначення суми податкового зобов'язання. Однак з отриманого податкового повідомлення-рішення вищевказані відомості встановити неможливо. Відповідачем всупереч пункту 58.1 статті 58 ПК України та Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204, не було долучено до спірного податкового повідомлення-рішення розрахунку щодо встановлених сум нарахованого земельного податку з фізичних осіб, що позбавляє позивача можливості ознайомитися із таким розрахунком на предмет його правильності.

Додатково посилається на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15 червня 2020 року у справі № 140/6067/20, яким його позов до ГУ ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 17 жовтня 2019 року №277077-5233-0306, №277078-5233-0306, №277079-5233-0306, винесених з аналогічних підстав, задоволено повністю.

На підставі вищенаведеного просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою судді від 10 серпня 2020 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 14.08.2020 вих. № 4088/03-20-08-02-10 представник відповідача позов не визнав з підстав правомірності винесеного оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Вказує на те, що комісією Виконавчого комітету Ковельської міської ради 05.12.2019 проведено обстеження земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 0710400000:15:008:0153) загальною площею 4,000 га з цільовим призначенням для розміщення виставково-торгово-складського комплексу, за результатами якої складено акт, яким встановлено, що вищезазначена земельна ділянка не використовується за цільовим призначенням та не здійснюється господарська діяльність; відсутні будь-які будівлі та споруди. В даному випадку контролюючий орган нарахував позивачу податкове зобов'язання зі сплати земельного податку у зв'язку з тим, що фізична особа-підприємець не використовує земельну ділянку для провадження підприємницької діяльності, а тому позивач є платником земельного податку на загальних підставах. Крім того, жодного взаємозв'язку з господарською діяльністю позивача згідно видів економічної діяльності використання земельної ділянки немає. Також позивач не надав жодних доказів наявності на земельній ділянці будівель, що використовуються ним у господарській діяльності. Нарахування земельного податку здійснено на підставі даних Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (витяг від 09.10.2019 №962/0/202-19).

Представник відповідача звертає увагу на те, що у наданих позивачем накладних, товарних чеках та книзі обліку доходів відсутні наступні дані: хто саме проводив приймання-відпуск товарів;, факту їх походження та транспортування; факту розрахунків; хто проводив постачання та охорону товарів тощо. Крім того, відповідно до поданої звітності ОСОБА_1 у своїй підприємницькій діяльності за 2020 рік при значній кількості видів діяльності не використовував працю найманих працівників.

На підставі наведеного просить відмовити у задоволенні позову повністю.

У відповіді на відзив від 10.09.2020 представник позивача вважає, що наведений у відзиві складений комісією Виконавчого комітету Ковельської міської ради акт обстеження території земельної ділянки не спростовує аргументів позивача про використання цієї земельної ділянки у господарській діяльності. Зазначає, що земельна ділянка використовується позивачем, який перебуває на спрощеній системі оподаткування для здійснення господарської діяльності, зокрема, оптової торгівлі будівельними матеріалами. Вважає, що факт наявності чи відсутності будівель на земельній ділянці не впливає на обов'язок сплачувати земельний податок, адже єдиною умовою звільнення від такої сплати є факт використання ділянки у власній господарській діяльності, при цьому, незалежно від виду економічної діяльності. З метою підтвердження реальних змін майнового стану позивача в результаті господарських операцій із постачання будівельних матеріалів надано засвідчені копії книги обліку доходів та витрат, видаткових накладних та товарних чеків. Надані накладні містять усі реквізити, передбачені чинним законодавством, зокрема, і місце їх складання, яке відповідає місцю здійснення господарської діяльності, а саме: АДРЕСА_1 . Дослідження факту походження товарів, транспортування та розрахунків не є предметом дослідження в даній адміністративній справі, оскільки жодним чином не впливає на факт сплати чи звільнення від сплати земельного податку.

Ухвалою суду від 14 вересня 2020 року відмовлено у задоволенні клопотань про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та за участю сторін.

У запереченні на відповідь на відзив від 18.09.2020 вих. № 4655/03-20-05-01-10 представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову з підстав, наведених у відзиві.

Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 27 квітня 2007 року зареєстрований як фізична особа-підприємець та перебуває на обліку як платник податків у ГУ ДПС у Волинській області на спрощеній системі оподаткування (платник єдиного податку 3 групи).

Згідно із даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань видами діяльності позивача є:

код КВЕД 46.13 - діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами;

код КВЕД 46.14 - діяльність посередників у торгівлі машинами, промисловим устаткованням, суднами та літаками;

код КВЕД 77.39 - надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.;

код КВЕД 46.73 - оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням;

код КВЕД 47.19 - інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах;

код КВЕД 47.99 - інші види роздрібної торгівлі поза магазинами;

код КВЕД 68.10 - купівля та продаж власного нерухомого майна;

код КВЕД 68.20 - надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

05 лютого 2020 року ГУ ДПС у Волинській області на підставі даних Головного управління Держгеокадастру у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення № 176801-5233-0306, якими позивачу ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем “земельний податок з фізичних осіб” за 2020 рік в сумі 389 820,44 грн.

При цьому, судом встановлено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте за результатами акту обстеження земельної ділянки в АДРЕСА_1 (кадастровий номер 0710400000:15:008:0153) площею 4,0000 га, складеного 04 грудня 2019 року Виконавчим комітетом Ковельської міської ради, відповідно до якого дана земельна ділянка з цільовим призначенням для розміщення виставково-торгово-складського комплексу знаходиться у приватній власності громадянина ОСОБА_1 згідно державного акту від 20 лютого 2009 року серії ЯД 346977. При обстежені даної території було встановлено, що вищезазначена земельна ділянка не використовується за цільовим призначенням та не здійснюється господарська діяльність, відсутні будь-які будівлі і споруди на даній території.

Зазначене податкове повідомлення-рішення ОСОБА_1 оскаржував в адміністративному порядку, проте рішенням ДПС України від 02 липня 2020 року №2773/Г/99-00-06-02-04-06 скарга позивача залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 05.02.2020 № 176801-5233-0306 - без змін.

Не погодившись з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України.

Згідно із підпунктом 269.1.1 пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв).

Пунктом 269.2 статті 269 ПК України визначено, що особливості справляння податку суб'єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються главою 1 розділу XIV цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 4 пункту 297.1 статті 297 ПК України платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.

У значенні наведених норм права спрощена система оподаткування не звільняє суб'єкта господарювання від виконання податкових зобов'язань зі сплати податків, встановлених у пункті 297.1 статті 297 ПК України, а запроваджує інші умови, порядок та механізм їх сплати, а також встановлює можливість відновлення їх сплати на загальних підставах у разі недотримання умов оподаткування за спрощеною системою.

Умовою несплати земельного податку за зазначеною системою оподаткування є те, що суб'єкт господарювання, який є власником чи користувачем земельної ділянки, використовує цю землю для проведення господарської діяльності. Можливість звільнення від сплати цього податку за інших умов, наприклад, коли окремо надається в найм будівля, її частина чи нежиле приміщення без земельної ділянки, на якій розміщена перелічена нерухомість, не встановлена.

Тобто у розумінні положень підпунктів 14.1.72, 14.1.73 пункту 14.1 статті 14, підпунктів 269.1.1, 269.1.2 пункту 269.1, пункту 269.2 статті 269, підпунктів 270.1.1, 270.1.2 пункту 270.1 статті 270, пункту 291.2 статті 291, підпункту 4 пункту 297.1 статті 297 ПК України платником земельного податку є власник земельної ділянки або землекористувач, якими може бути фізична чи юридична особа. Обов'язок сплати цього податку для його платника виникає з моменту набуття (переходу) в установленому законом порядку права власності на земельну ділянку чи права користування нею і триває до моменту припинення (переходу) цього права.

Правове відношення між власністю на земельну ділянку чи користування нею та обов'язком сплати земельного податку не припиняється у разі набуття власником чи користувачем земельної ділянки статусу суб'єкта господарювання та обрання ним виду економічної діяльності і системи оподаткування, які не передбачають використання земельної ділянки в господарській діяльності. Тобто з набуттям ознак (якості) суб'єкта господарювання фізична особа, яка ним стала, не перестає бути власником чи користувачем земельної ділянки і не звільняється від обов'язку сплати земельного податку.

Вказані висновки щодо застосування норм права викладені, зокрема, у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08 серпня 2018 року у справі №820/5485/17, від 06 лютого 2020 року у справі №820/3488/16, та враховуються при вирішенні цієї справи.

З матеріалів справи слідує, що у 2020 році фізична особа-підприємець ОСОБА_1 перебуває на спрощеній системі оподаткування - єдиний податок 3 групи, видами діяльності якого за КВЕД є: 46.13 - діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами; 46.14 - діяльність посередників у торгівлі машинами, промисловим устаткованням, суднами та літаками; 46.73 - оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 47.19 - інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 47.99 - інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; 68.10 - купівля та продаж власного нерухомого майна; 68.20 - надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 77.39 - надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.”, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 21.04.2020 за №1006565567.

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки в АДРЕСА_1 (кадастровий номер 0710400000:15:008:0153) загальною площею 4,0 га з цільовим призначенням для розміщення виставково-торгово-складського комплексу згідно державного акту від 20 лютого 2009 року серії ЯД 346977.

Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 07 лютого 2020 року №437/0/202-20, здійсненого відділом у м. Ковелі міськрайонного управління у Ковельському районі та м. Ковелі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області цільовим призначенням вищезазначеної земельної ділянки вказано В.03.07, нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 35 438 221,22 грн.

Відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за №1011/18306 вид цільового призначення земель В.03.07 передбачає використання земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Однак актом обстеження земельної ділянки в АДРЕСА_1 (кадастровий номер 0710400000:15:008:0153) площею 4,0000 га, складеного 04 грудня 2019 року Виконавчим комітетом Ковельської міської ради встановлено відсутність будь-яких будівель і споруд на даній території. Доказів наявності будівель і споруд на території цієї земельної ділянки позивач суду не надав та не спростував твердження в акті про їх відсутність. Відтак, позивачем не надано доказів використання земельної ділянки за цільовим призначенням.

Разом з тим, позивач стверджує, що на території земельної ділянки з кадастровим номерам 0710400000:15:008:0153, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , здійснює господарську діяльність, зокрема, оптову торгівлю будівельними матеріалами, на підтвердження чого надає копії накладних на реалізацію, товарних чеків та книги обліку доходів за період з січня по серпень 2020 року.

Підпунктами 14.1.36, 14.1.191, 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що: господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами; постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду; продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. Не вважаються продажем товарів операції з надання товарів у межах договорів комісії (консигнації), поруки, схову (відповідального зберігання), доручення, довірчого управління, оперативного лізингу (оренди), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачі прав власності на такі товари.

Згідно із статтею 1 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність” від 16 липня 1999 року № 996-XIV господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

Таким чином, визначальною ознакою господарської операції, зокрема постачання, є те, що вона має спричинити реальні зміни майнового стану.

Здійснення господарської операції і власне її результат підлягають відображенню в бухгалтерському обліку.

Вимоги до оформлення господарських операцій та обов'язкових реквізитів первинних документів визначені Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність” від 16 липня 1999 року № 996-XIV та Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88.

Відповідно до вимог частини другої статті 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність” первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Аналогічні вимоги містяться і в пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку

Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: ідентифікаційний код підприємства, установи з Державного реєстру, номер документа, підстава для здійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу-одержувача тощо.

В матеріалах справи наявні засвідчені копії накладних на реалізацію будівельних матеріалів за період з січня по серпень 2020 року. Дані накладні містять усі реквізити, передбачені чинним законодавством, зокрема, і місце їх складання, а саме: м. Ковель, вул. Варшавська. Кошти за реалізацію товарів були відображені позивачем у Книзі обліку доходів. Разом з тим, позивачем не надано доказів, що підтверджують зберігання будівельних товарів за вказаною адресою (складські документи тощо).

Відповідно до статті 263 Господарського кодексу України господарсько-торговельною є діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання у сфері товарного обігу, спрямована на реалізацію продукції виробничо-технічного призначення і виробів народного споживання, а також допоміжна діяльність, яка забезпечує їх реалізацію шляхом надання відповідних послуг.

Залежно від ринку (внутрішнього чи зовнішнього), в межах якого здійснюється товарний обіг, господарсько-торговельна діяльність виступає як внутрішня торгівля або зовнішня торгівля.

Господарсько-торговельна діяльність може здійснюватися суб'єктами господарювання в таких формах: матеріально-технічне постачання і збут; енергопостачання; заготівля; оптова торгівля; роздрібна торгівля і громадське харчування; продаж і передача в оренду засобів виробництва; комерційне посередництво у здійсненні торговельної діяльності та інша допоміжна діяльність по забезпеченню реалізації товарів (послуг) у сфері обігу.

Господарсько-торговельна діяльність опосередковується господарськими договорами поставки, контрактації сільськогосподарської продукції, енергопостачання, купівлі-продажу, оренди, міни (бартеру), лізингу та іншими договорами.

Згідно з частиною 1 статті 698 Цивільного кодексу України за договором роздрібної купівлі-продажу продавець, який здійснює підприємницьку діяльність з продажу товару, зобов'язується передати покупцеві товар, що звичайно призначається для особистого, домашнього або іншого використання, не пов'язаного з підприємницькою діяльністю, а покупець зобов'язується прийняти товар і оплатити його. Договір роздрібної купівлі-продажу є публічним (ч. 2 цієї статті Кодексу).

Роздрібна торгівля - вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надавання йому торговельних послуг. Оптова торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю, для виробничого споживання та надання пов'язаних із цим послуг (пп. 4.4, 4.5 п. 4 ДСТУ 4303:2004).

Суд звертає увагу на те, що надані копії накладних на реалізацію будівельних матеріалів (блоків ФБС) складені на кінцевих споживачів, якими вказані фізичні особи, а товарні чеки відображають оплату вартості за придбані товари. А тому суд приходить до висновку, що позивач відповідно до цих накладних здійснював роздрібну торгівлю будівельними матеріалами. При цьому, відповідно до класифікації видів економічної діяльності (КВЕД-2010) роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах відноситься до класу 47.52, який включає, зокрема: роздрібну торгівлю залізними виробами; роздрібну торгівлю фарбами, лаками й емаллю; роздрібну торгівлю листовим склом; роздрібну торгівлю іншими будівельними матеріалами, такими як цегла, деревина, сантехнічне устаткування; роздрібну торгівлю матеріалами й устаткованням для самостійного виконання будівельних або ремонтних робіт у домашніх умовах. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 21.04.2020 за №1006565567 такий вид діяльності позивача як клас виду діяльності 47.52 - роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах відсутній. До того ж, позивачем не надано доказів здійснення роздрібної торгівлі будівельними матеріалами в спеціалізованих магазинах на території земельної ділянки (кадастровий номер 0710400000:15:008:0153) за адресою: м. Ковель по вул. Варшавська.

Разом з тим, відповідно до цього витягу позивач має право здійснювати інші види роздрібної торгівлі поза магазинами - 47.99, однак такий вид діяльності включає роздрібну торгівлю будь-якими товарами, які не віднесеної до попередніх класів. Тобто, до такого виду діяльності не включено роздрібну торгівлю будівельними матеріалами.

З вищенаведеного слідує, що позивач здійснював реалізацію будівельних матеріалів на території земельної ділянки (кадастровий номер 0710400000:15:008:0153) за адресою: м. Ковель по вул. Варшавська, не у відповідності до видів господарської діяльності.

Відтак, суд дійшов висновку про відсутність у позивача однієї з умов надання пільги, визначеної у підпункті 4 пункту 297.1 статті 297 ПК України для звільнення від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності із земельного податку, а саме позивач не довів використання власної земельної ділянки у межах господарської діяльності.

Щодо тверджень позивача про відсутність розрахунку розміру земельного податку, який не доданий до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 286.5 статті 286 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Пунктом 9 розділу ІІ Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 р за № 124/28254, передбачено, що до податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання (за наявності), зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та пені із зазначенням у ньому дати та номера декларації (уточнюючого розрахунку), звіту за відповідний звітний період, щодо якого здійснюється розрахунок, та/або іншої інформації, необхідної для їх визначення.

З наведеного слідує, що до податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання лише за його наявності, тобто, складання розрахунку грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішення не є обов'язковим.

Водночас пункт 277.1 статті 277 ПК України визначає, що ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від нормативної грошової оцінки площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Відповідачем у відзиві зазначено, що розрахунок земельного податку позивачу здійснювався на підставі даних Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (витяг від 09.10.2019 №962/0/202-19). Також надав копію рішення Ковельської міської ради Волинської області від 30.06.2015 № 73/48 “Про затвердження Положення про встановлення плати за землю на території міста Ковеля”, відповідно до пункту 5.1 цього Положення встановлено з 01.01.2016 року ставки податку за земельні ділянки у розмірі 1,1 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.

Крім того, позивач надав суду витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 07 лютого 2020 року №437/0/202-20, здійсненого відділом у м. Ковелі міськрайонного управління у Ковельському районі та м. Ковелі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 35 438 221,22 грн. З урахуванням цієї нормативної грошової оцінки земельної ділянки земельний податок станом на 07.02.2020 становить 389 820,43 грн. (35 438 221,22 грн. х 1,1 % = 389 820,43 грн.). Відтак, необхідність у складанні розрахунку суми зобов'язання із сплати земельного податку відсутні.

Щодо посилань позивача на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15 червня 2020 року у справі № 140/6067/20, яким позов позивача до ГУ ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 17 жовтня 2019 року №277077-5233-0306, №277078-5233-0306, №277079-5233-0306, винесених з аналогічних підстав, задоволено повністю суд не бере до уваги, оскільки станом на 08.10.2020 зазначене рішення суду не набрало законної сили.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач всупереч вимогам статті 77 КАС України не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, в той час як відповідачем правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення підтверджено належними та допустимими доказами. Відтак позов задоволенню не підлягає.

Крім того, оскільки судом відмовлено у задоволенні позову, судові витрати позивача не підлягають стягненню з відповідача та залишається за позивачем.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 43143484) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05 лютого 2020 року № 176801-5233-0306 відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.Д. Ковальчук