07 жовтня 2020 року ЛуцькСправа № 140/12085/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»; зобов'язання проводити, починаючи з 01.03.2019, перерахунок та виплату пенсії на підставі частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Деякі питання проведення індексації пенсій у 2019» без урахування пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з січня 2018 року. З 01 березня 2019 року вона має право на здійснення перерахунку її пенсії, розмір якої на підставі судового рішення обчислений з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні на одну застраховану особу за 2016-2017 роки, із застосуванням коефіцієнта його збільшення в розмірі 1,17. З листа відповідача позивачу стало відомо, що у зв'язку з тим, що їй була призначена пенсія у січні 2018 року, а перерахунку, на думку відповідача, підлягають пенсії лише призначені станом на 01.10.2017, тому пенсію ОСОБА_1 відповідач індексувати не буде ні у 2019, ні у всі послідуючі роки, незважаючи на норми пункту 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вважає дії відповідача щодо відмови у здійсненні такого перерахунку протиправними, з огляду на що просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.14).
У відзиві на позов (а.с.17-19) представник відповідача його вимог не визнав та просив відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Деякі питання проведення індексації пенсій у 2019 році» затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначений перерахунок пенсій, затверджений вищезазначеною постановою, проведено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки (3764,40 грн), який збільшено на коефіцієнт 1,17 (3764,40 х 1,17=4404,35) та проведено порівняння перерахованого розміру пенсії з врахуванням усіх доплат, надбавок, підвищень. Оскільки розмір пенсії позивача визначено з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2016-2017 роки (згідно рішення суду від 16.07.2018 по справі №803/826/18) в сумі 5377,90 грн для проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.03.2019 на підставі частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Деякі питання проведення індексації пенсій у 2019 році» та без урахування пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» підстави відсутні.
Враховуючи вимоги статті 263 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено другу групу інвалідності (а.с.10) та остання перебуває на обліку у Ковельському об'єднаному управлінні ПФУ як отримувач пенсії по інвалідності, яка призначена їй з 16.01.2018 в сумі 5520,33 грн (а.с.21).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 16.07.2018 у справі №803/826/18, яке постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2018 залишено без змін, визнано протиправними дії Ковельського об'єднаного УПФУ Волинської області щодо застосування при призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за її заявою від 16.01.2018 показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки; зобов'язано Ковельське об'єднане управління Пенсійного фонду України для призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності за її заявою від 16.01.2018 застосувати показник середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки відповідно до частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язано Ковельське об'єднане управління Пенсійного фонду України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.02.2018 щодо призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Судове рішення набрало законної сили 25.09.2018 (а.с.28-35).
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 16.07.2018 у справі №803/826/18 Ковельським об'єднаним УПФУ Волинської області 03.12.2018 позивачу проведений перерахунок пенсії за віком з 16.01.2018, після якого розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився до 5769,70 грн (а.с.37).
11.06.2020 позивач звернулася із заявою до відповідача, у якій просила роз'яснити, чи проводився їй з 01.03.2019 перерахунок пенсії на підставі частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, якщо ні - то з яких причин (а.с.11 зворот).
Листом від 16.07.2020 №7405-7976/К-02/8-0300/20 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Деякі питання проведення індексації пенсій у 2019 році» затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначений перерахунок пенсій проведено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки, який збільшено на коефіцієнт 1,17 (3764,40 х 1,17 = 4404,35) та проведено порівняння перерахованого розміру пенсії з врахуванням усіх доплат, надбавок, підвищень…. Оскільки, розмір пенсії ОСОБА_1 визначено з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2015-2017 роки 5377,90 грн, для проведення вищезгаданого перерахунку пенсії підстави відсутні (а.с.11).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом, який на цей час регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення та визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно із частиною другою статті 42 Закону для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Постановою Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20.02.2019 №124 (далі - Постанова №124) затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок) та встановлено, що в 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,17.
Згідно із положеннями пунктів 2 та 3 Постанови №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону №1058 (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Пунктом 5 Постанови №124 встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
З аналізу вищенаведених норм слідує, що з 01 березня 2019 року перерахунок пенсій здійснюється за наступних умов: перерахунку підлягають пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, та для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року.
Разом з тим, суд зазначає, що при обчисленні пенсій станом на 01 жовтня 2017 року застосовувався усереднений показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки - 3764,40 грн.
Таким чином, з 01 березня 2019 року перерахунку підлягають пенсії, для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року, тобто 3764,40 грн.
Як встановлено судом, на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 16.07.2018 у справі №803/826/18, яке набрало законної сили 25.09.2018, розмір пенсії позивача з 16.01.2018 визначено з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2016-2017 роки.
З огляду на викладене, оскільки з 01 березня 2019 року перерахунку підлягають пенсії, для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 01.10.2017, а саме усереднений показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки - 3764,40 грн, суд дійшов висновку про відсутність підстав для перерахунку з 01.03.2019 пенсії позивача, нарахованої та виплаченої з урахуванням середньої заробітної плати працівників за 2016-2017 роки в розмірі - 5377,90 грн на виконання судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність своїх дій, а тому суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій