м. Вінниця
08 жовтня 2020 р. справа № 120/4757/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
09.09.2020 року ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Головного управління ПФУ у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначила, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29.04.2020 року у справі № 120/1015/20-а, визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зниження грошового забезпечення ОСОБА_1 , встановленого на підставі довідки №ХЛ65588 із урахуванням посадового окладу в розмірі 6480 грн., а також зобов'язано Вінницький обласний військовий комісаріат виготовити та направити нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із урахуванням посадового окладу ОСОБА_1 , який відповідає "46" тарифному розряду.
На виконання зазначеного рішення, Вінницький обласний військовий комісаріат надіслав Головному управлінню ПФУ у Вінницькій області довідку №ХЛ65388 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для обчислення пенсії позивачу.
Разом із тим, відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії позивача, оскільки рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29.04.2020 року у справі №120/1015/20-а винесене до ІНФОРМАЦІЯ_2 та не містить зобов'язань до Головного управління ПФУ у Вінницькій області щодо здійснення перерахунку пенсії.
Не погоджуючись із такою відмовою та вважаючи, що її право на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року є беззаперечним, а його передумовою є оформлення довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 , позивач звернулась з цим позовом до суду, в якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови в перерахунку її пенсії, виходячи із грошового забезпечення ОСОБА_2 , встановленого станом на 01.01.2018 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ХЛ 65388 від 06.08.2020 року, з урахуванням посадового окладу в розмірі 8180 грн.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату її пенсії з урахуванням довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ХЛ 65388 від 06.08.2020 року, з посадового окладу ОСОБА_2 в розмірі 8180 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 року - 1560 грн. тарифний розряд за посадою "46", тарифний коефіцієнт "4,64") згідно Постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 та додатками 23,24 згідно наказу Міністерства Оборони України №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" з 01.01.2018 року.
Ухвалою суду від 15.09.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
23.09.2020 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначає, що територіальні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надано уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу та не наділені повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Також вказав, що на виконання Постанов КМУ № 704 та № 103 Вінницьким обласним військовим комісаріатом видано довідку про розмір грошового забезпечення від квітня 2018 року №ХЛ65388, на підставі якої відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 з урахуванням розміру посадового окладу 6480 грн.
Разом із тим, не погодившись з правильністю видачі такої довідки, позивач звернулась до суду. На виконання рішення суду, Вінницький обласний військовий комісаріат видав нову довідку про розмір грошового забезпечення, обрахованого виходячи з розміру посадового окладу - 8180 грн. Разом із тим, перерахунок пенсії відповідно до наданої довідки проведено не було.
При цьому, представник відповідача зазначає, що відповідач звертався до Пенсійного фонду України та отримав відповідь, у якій зазначено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018. Інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії не приймалось.
З огляду на викладене, вважає, що підстави для задоволення даного адміністративного позову відсутні.
28.09.2020 позивачем подано до суду відповідь на відзив, однак, суд не приймає її до уваги, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України, заявами по суті справи, у даній категорії справ, є позов та відзив.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що в провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №120/1015/20-а за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29.04.2019 року у справі №120/1015/20-а, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23.07.2020 року адміністративний позов задоволено.
Відповідно до ч.1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
У відповідності до ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, обставини встановлені постановою суду від 23.07.2020 року у справі 120/1015/20-а не доказуються при розгляду даної справи.
Судом у адміністративний справі №120/1015/20-а встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію по втраті годувальника в розмірі 30 % пенсії її померлого чоловіка - ОСОБА_2 , якого згідно наказу першого заступника Міністра оборони СРСР № 01342 від 22.12.1988 року було звільнено з військової служби у запас (за віком) з посади начальника інженерної служби військової частини № НОМЕР_1 .
Починаючи з 01.01.2008 розрахунок пенсії позивача здійснювався виходячи із розміру посадового окладу ОСОБА_2 , який становив 1560,00 грн.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" Вінницьким обласним військовим комісаріатом в березні 2018 року виготовлено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України довідку №ХЛ65388 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 із врахуванням постанови КМУ №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29.04.2019 року у справі №120/1015/20-а, яке залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23.07.2020 року, визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зниження грошового забезпечення ОСОБА_2 встановленого на підставі довідки Вінницького обласного військового комісаріату № ХЛ 65388 із урахуванням посадового окладу в розмірі 6480,00 грн. необхідного для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 виготовити та направити нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із урахуванням посадового окладу ОСОБА_2 в розмірі (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 року - 1560 грн., тарифний розряд за посадою « 46», тарифний коефіцієнт « 4,64») згідно постанови КМУ від 30.08.2017 за №704 та додатками 23,24 згідно наказу Міністерства Оборони України № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України».
На виконання зазначеного судового рішення, ІНФОРМАЦІЯ_5 виготовлено на направлено до відповідача довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу №ХЛ65388 від 06.08.2020
Разом із тим, перерахунку пенсії позивача із урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення відповідачем не здійснено, у зв'язку із чим, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2, 3 Порядку № 45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
В свою чергу, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 за № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Із аналізу наведених вище положень слідує, що набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч. 2 ст. 51 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії ОСОБА_2 , призначеної на підставі цього Закону.
Водночас, з огляду на те, що ОСОБА_1 отримує пенсію по втраті годувальника в розмірі 30 % пенсії її померлого чоловіка - ОСОБА_2 та з урахуванням пунктів 1, 2 Постанови № 103, позивач набула право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 року.
В даному ж випадку, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29.04.2019 року у справі №120/1015/20-а, яке залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23.07.2020 року, визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зниження грошового забезпечення ОСОБА_2 встановленого на підставі довідки Вінницького обласного військового комісаріату № ХЛ 65388 із урахуванням посадового окладу в розмірі 6480,00 грн. необхідного для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 виготовити та направити нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із урахуванням посадового окладу ОСОБА_2 в розмірі (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 року - 1560 грн., тарифний розряд за посадою « 46», тарифний коефіцієнт « 4,64») згідно постанови КМУ від 30.08.2017 за №704 та додатками 23,24 згідно наказу Міністерства Оборони України № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України».
На виконання зазначеного судового рішення, ІНФОРМАЦІЯ_5 виготовлено на направлено до відповідача довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачеві, відповідно до Постанови № 103 №ХЛ65388 від 06.08.2020 року.
Разом із тим, отримавши відповідну довідку, відповідачем не здійснено перерахунку пенсії позивача із урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення.
Натомість, суд звертає увагу на те, що право позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2018 є беззаперечним, а передумовою для його проведення є оформлення довідки ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка в даному випадку видана ним на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29.04.2020 року у справі №120/1015/20-а.
При цьому, посилання відповідача на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою ІНФОРМАЦІЯ_2 , з огляду на те, що п. 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05.03.2019, суд оцінює критично адже факт визнання нечинними вказаних норм не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії з 01.01.2018 у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
За таких обставин, дії відповідача щодо відмови в перерахунку грошового забезпечення позивачеві, встановленого станом на 01.01.2018 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЛ65388 із урахуванням посадового окладу в розмірі 8180 грн. є протиправними, а тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії із урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Згідно п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
В даному ж випадку, враховуючи те, що відповідачем протиправно не здійснено перерахунку пенсії ОСОБА_2 , а тому належним для відновлення її порушених прав та інтересів буде зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.01.2018 з урахуванням розміру грошового забезпечення визначеного відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЛ65388 від 06.08.2020 року з посадового окладу ОСОБА_2 в розмірі 8180 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1560 грн. тарифний розряд за посадою 46, тарифний коефіцієнт 4,64) згідно постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 та додаткам № 23, 24 згідно наказу МОУ № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України").
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №ХЛ65388 від 06.08.2020 року з урахуванням посадового окладу 8180,00 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з урахуванням розміру грошового забезпечення визначеного відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЛ65388 від 06.08.2020 року з посадового окладу ОСОБА_2 в розмірі 8180 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1560 грн. тарифний розряд за посадою 46, тарифний коефіцієнт 4,64) згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 та додаткам № 23, 24 згідно наказу Міністерства Оборони України № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України".
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403).
Повний текст рішення виготовлений 08.10.2020 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович