Апеляційне провадження № 22-ц/824/10928/2020
справа № 754/2090/20
1 жовтня 2020 року Київський апеляційний суд в складі:
Суддя - доповідач: Андрієнко А.М.
Суддів: Соколової В.В.
Поліщук Н.В.
При секретарі Дроздовій Ж.В.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Деснянського районного суду м. Києва, постановлене суддею Грегуль О.В. 06 липня 2020 року по цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації, про встановлення факту,
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту залучення його до складу Цивільної оборони при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 24.04.1986 року по 29.06.1986 року з метою отримання статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення. Зазначає, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія І) та йому визначена перша «Б» група інвалідності, яка пов'язана з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується відповідними посвідченням і довідкою МСЕК. Заявник звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації з заявою про встановлення йому статусу інваліда війни та видачу посвідчення інваліда війни. Листом заінтересованої особи від 27.01.2020 року, заявнику відмовлено в задоволенні заяви про встановлення статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни з підстав ненадання даних про залучення до складу формувань Цивільної оборони при ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та роз'яснено право в такому випадку встановити необхідний фат в судовому порядку.
Рішенням Деснянського районного суду м. Києва від 06 липня 2020 року відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_1 .
Не погоджуючись із рішенням суду, заявник звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду скасувати та постановити нове рішення, оскільки судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, має місце невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, бездоказово та необґрунтовано зазначив, що не надано доказів, які б підтверджували участь заявника у складі ЦО при ліквідації наслідків на ЧАЕС.
Заявник ОСОБА_1 та його представник підтримали апеляційну скаргу та просили її задовольнити. Рішення суду першої інстанції скасувати та задовольнити вимоги заяви.
Представник Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації до суду апеляційної інстанції не зявився, у заяві просили розглянути справу за їх відсутності.
На підставі ст. 372 ЦПК України колегія суддів прийшла до висновку про можливість розгляду справи за відсутності осіб, що не з'явились.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість постановленого рішення, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволеннюз наступних підстав.
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частин першої, другої та п'ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до ч.1 ст.367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія І) та йому визначена перша «Б» група інвалідності, яка пов'язана з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується відповідними посвідченням і довідкою МСЕК.
Заявник ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації з заявою про встановлення йому статусу інваліда війни та видачу посвідчення інваліда війни.
Листом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації від 27.01.2020 року заявнику відмовлено в задоволенні заяви про встановлення статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни з підстав ненадання даних про залучення до складу формувань Цивільної оборони при ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно з довідкою № 08-13/306 від 26.12.2012 року, виданою Державним підприємством водних шляхів «Укрводшлях» ОСОБА_1 про те, що він працюючи на посаді старшого лебідчика-моториста земснаряду «Дніпровський-19» Державного підприємства водних шляхів «Укрводошлях» з 24 червня 1986 року по 29 червня 1986 року в складі екіпажу приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30-кілометровій зоні р. Прип'ять (біля с. Оташів) по розробці підходу та котловану до причалу полів фільтрації під сланевих вод. Працівникам плавскладу відрядження не видавались на виконання робіт виконробом видавались наряд-завдання.
Порядок розгляду в окремому провадженні справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, визначений главами 1 і 6 розділу IV ЦПК України.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина перша статті 293 ЦПК України).
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Визначений у частині першій статті 315 ЦПК України перелік фактів, які можуть встановлюватися судом, не є вичерпним, оскільки згідно з частиною другою зазначеної статті у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
При цьому суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення такого факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право.
Суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо із заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право (цивільне), а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду (частина четверта статті 315 ЦПК України).
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Відповідно до пункту 9 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать, зокрема, інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Правовий статус інваліда війни підтверджується відповідним посвідченням, виданим відповідно до Порядку видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 (далі також: Порядок).
У пункті 10 Порядку зазначено, що посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
На підтвердження факту залучення до формувань цивільної оборони для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС і для доведення неправомірності відмови заінтересованої особи у наданні заявникові статусу інваліда війни, подаючи до суду заяву про встановлення факту, що має юридичне значення, заявник надав копії посвідчення постраждалого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, експертного висновку , довідку медико-соціальної експертної комісії щодо встановлення інвалідності, трудової книжки, довідки з місця роботи .
З огляду на документи, які є у матеріалах справи на час апеляційного провадження, колегія суддів вважає, що заявник звернувся до суду з метою отримання доказу, який би підтверджував правомірність його дій, спрямованих на отримання статусу інваліда війни. Оскільки законодавство передбачає спеціальний порядок встановлення статусу інваліда війни, то в окремому провадженні не може бути встановлений юридичний факт залучення заявника до складу невоєнізованих формувань цивільної оборони для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який фактично підтвердить належність заявника до інвалідів війни.
За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 , однак, колегія суддів вважає, що правове обґрунтування такої відмови повинно бути змінене та викладене в редакції цієї постанови.
У випадку, якщо заінтересована особа отримала від заявника документи, які підтверджують факт його залучення до формувань цивільної оборони для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, проте надала відмову, яку заявник, маючи документальні підтвердження зазначеного факту, вважає безпідставною, він може оскаржити такі дії заінтересованої особи до адміністративного суду, до повноважень якого належить, зокрема, перевірка законності й обгрунтованості відмови заінтересованої особи та оцінка наданих їй заявником документів як доказів його залучення до формувань цивільної оборони для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Керуючись ст.ст. 367, 374, 376 ЦПК України, колегія суддів
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Деснянського районного суду м. Києва від 06 липня 2020 року змінити в мотивувальній частині, виклавши мотивувальну частину у редакції цієї постанови.
В решті рішення Деснянського районного суду м. Києва від 06 липня 2020 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного суду протягом 30 днів з дня складання повного тексту постанови.
Повний текст постанови виготовлено 06 жовтня 2020 року.
Суддя - доповідач:
Судді: