Справа № 372/1314/20 Головуючий у суді першої інстанції: Висоцька Г.В.
№ апеляційного провадження: 22-ц/824/12580/2020 Доповідач у суді апеляційної інстанції: Волошина В.М.
14 вересня 2020 року Київський апеляційний суд в складі судді-доповідача Волошиної В.М., перевіривши матеріали справи за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на рішення Обухівського районного суду Київської області від 24 липня 2020 року в справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Обухівської районної державної адміністрації Київської області, третя особа, без самостійних вимог на стороні позивача: Головне управління Держгеокадастру у Київській області про визнання права власності на земельні ділянки,
Рішенням Обухівського районного суду Київської області від 24 липня 2020 року в позові ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Обухівської районної державної адміністрації Київської області, третя особа, без самостійних вимог на стороні позивача: Головне управління Держгеокадастру у Київській області про визнання права власності на земельні ділянки відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленим рішенням суду першої інстанції, позивачі: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 подали апеляційну скаргу.
Суддею-доповідачем встановлено, що апеляційна скарга подана в межах строків апеляційного оскарження згідно з частиною 1 статті 354 ЦПК України.
Так, за загальними правилами вказаної норми апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
З матеріалів справи вбачається, що в судовому засіданні 24 липня 2020 року судом першої інстанції проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення. Повний текст судового рішення складено 29 липня 2020 року.
У відповідності до вимог статей 122, 123, 124 ЦПК України перебіг тридцятиденного строку, визначеного статтею 354 ЦПК України, на оскарження рішення суду почався з наступного дня після складення повного судового рішення і закінчився 28 серпня 2020 року.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подана позивачами 25 серпня 2020 року, тобто протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Перевіривши апеляційну скаргу, суд вважає, що вона підлягає залишенню без руху з наступних підстав:
Відповідно до положень Закону України «Про судовий збір» ( далі - Закон № 3674-VІ) за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством; за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, заяви про скасування рішення третейського суду, заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду та заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України; за видачу судами документів; у разі ухвалення судового рішення, передбаченого цим Законом справляється судовий збір. Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 6 пункту 1 частини другої статті 4 Закону визначено розмір ставки судового збору за подання апеляційної на рішення суду, а саме 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
При поданні позовної заяви у 2020 році позивачами сплачено 4 934,79 грн. судового збору.
Отже, у відповідності до вимог підпункту 6 пункту 1 частини другої статті 4 Закону судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції повинен складати розмір 7 402,18 грн. із розрахунку (4 934,79 грн. х 150% ).
Частиною 7 статті 6 Закону № 3674-VІ передбачено, що у разі якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом.
При цьому, Закон № 3674-VІ не містить заборони й можливості сплати усієї суми судового збору одним із кількох позивачів у справі; визначальним у такому разі є факт надходження усієї належної до сплати суми судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Як передбачено частиною 4 статті 356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються: документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Якщо апеляційна скарга подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення від сплати судового збору - частина 5 статті 356 ЦПК України.
Однак, при подачі апеляційної скарги позивачами не подано належних доказів сплати судового збору у встановленому розмірі.
До апеляційної скарги позивачами подано клопотання, в якому останні порушують питання про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Обухівського районного суду Київської області від 24 липня 2020 року. В обґрунтування доводів клопотання посилаються на ту обставину, що вони є особами похилого віку, мають статус «Діти війни», розмір пенсії складає 5 824,83 грн.
Долучили до клопотання наступні документи: посвідчення, видане на ім'я ОСОБА_1 , на підтвердження статусу дитина війни, довідку з управління праці та соціального захисту населення № 125 від 14 липня 2014 року, видану ОСОБА_2 , про те, що вона має право на пільги відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», довідку з Головного управління Пенсійного фонду України № 36 від 14 серпня 2020 року на підтвердження отримання ОСОБА_2 пенсії за віком, розмір якої за період з лютого 2020 року по липень 2020 року складає суму 34 948,98 грн., довідку з Садівницького товариства «Берізка-1» про те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 постійно протягом року проживають у дачному будинку, що знаходиться на території СТ «Берізка-1».
Вивчивши клопотання позивачів, суд вважає, що воно не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, відповідно до статті 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Отже, порядок відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення або звільнення від сплати судового збору встановлюється законом.
Таким спеціальним законом є Закон України від 8 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» із змінами і доповненнями.
Згідно зі статтею 8 Закону враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, відповідно до статті 8 Закону № 3674-VI підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення або звільнення від сплати судового збору є врахування одночасно як майнового стану сторони, так і наявність однієї із умов визначеної цією статтею, перелік яких є вичерпним.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 12 ЦПК повинна навести підстави (умови) для застосування положень статті 8 Закону, а також подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
У поданому клопотанні позивачі наводять доводи про незадовільне матеріальне становище, проте не надають докази на підтвердження того, що їх майновий стан перешкоджає сплаті судового збору у розмірі 7 402,18 грн. та умови, за наявності яких суд може застосувати положення статті 8 Закону.
Надана довідка з Головного управління Пенсійного фонду України № 36 від 14 серпня 2020 року на підтвердження отримання ОСОБА_2 пенсії за віком не є належними доказами на підтвердження джерел та сум отриманих доходів ОСОБА_2 за попередній календарний рік, оскільки не містять інформацію щодо предмету доказування.
За умовами пункту 1 частини 1 статті 8 закону України «Про судовий збір» підлягають підтвердженню обставини щодо розміру річного доходу, тоді як Пенсійний фонд України володіє інформацією не про доходи фізичної особи, а про перебування особи на пенсійному обліку та розмір призначеної пенсії, про що засвідчує вказаний факт у довідці.
Інформація про суми виплачених доходів та утриманих податків (відомості про доходи) формується органами Державної фіскальної службу України. Таких відомостей позивачами до клопотання не подано.
Суд при визначенні пільг щодо звільнення від сплати судового збору може керуватися іншим законодавством України, якими передбачені пільги щодо сплати судового збору.
Так, з метою надання соціальної підтримки дітям війни Законом України «Про соціальний захист дітей війни» ( у редакції на момент подання апеляційної скарги) встановлені такі пільги дітям війни:
право на переважне залишення на роботі при скороченні чисельності або штату працівників;
використання чергової відпустки в зручний для них час; одержання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік;
виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;
першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва та городництва;
право на 25-відсоткову знижку при платі за користування комунальними послугами (газом, електроенергією тощо) у межах середніх норм споживання за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
діти війни, які є особами з інвалідністю, мають право на стаціонарну медичну допомогу в госпіталях ветеранів війни та у військово-медичних закладах охорони здоров'я (госпіталях). Госпіталізація проводиться при відповідних показаннях та наявності вільних місць.
Отже, серед встановлених пільг звільнення від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях громадян, віднесених до категорії діти війни, не передбачено.
Враховуючи вищевикладене, правові підстави для задоволення клопотання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про звільнення від сплати судового збору відсутні.
Відмова в задоволенні клопотання не позбавляє права позивачів знову заявити клопотання з того самого питання, якщо при цьому немає зловживання процесуальними правами. Суд вправі при вирішенні повторного клопотання з урахуванням зміни обставин постановити іншу ухвалу по суті заявленого клопотання.
Відповідно до вимог статей 185, 357 ЦПК України суддя, встановивши, що апеляційну скаргу подано без додержання вимог статті 356 ЦПК України, а також у разі несплати суми судового збору, постановляє ухвалу про залишення її без руху, про що повідомляє відповідну особу і надає строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання ухвали.
За таких обставин скарга підлягає залишенню без руху для усунення вказаних недоліків.
З урахуванням наведеного, особам, які подають апеляційну скаргу слід сплатити судовий збір у розмірі 7 402,18 грн. та надати суду апеляційної інстанції оригінал платіжного документу.
Реквізити рахунку для сплати судового збору: Отримувач коштів - УК у Солом.р-ні/Соломян.р-н, код отримувача (код ЄДРПОУ) 38050812, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA548999980313101206080026010 , код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Керуючись ст. 136, 357 ЦПК України, Закон України «Про судовий збір», суд
у х в а ли в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на рішення Обухівського районного суду Київської області від 24 липня 2020 року залишити без руху та надати строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання ухвали.
У разі невиконання вимог ухвали протягом десяти днів з дня її отримання скарга буде вважатись неподаною та повернута апелянту.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач