СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/16090/20
пр. № 3/759/6901/20
06 жовтня 2020 року Суддя Святошинського районного суду м. Києва Шум Л.М, розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції у м. Києва, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, адреса: АДРЕСА_1 , за ч. 3 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
22.09.2020 року в провадження Святошинського районного суду м. Києва з Управління патрульної поліції у м. Києва надішли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною третьою статті 130 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 № 131205 від 23.08.2020 року вбачається, що ОСОБА_1 , 23.08.2020 року о 09 год. 10 хв., рухаючись в м. Києві по вул. Л. Курбаса, 5-в, керував транспортним засобом - автомобілем марки "Hyundai", державний номерний знак НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння.
Від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився в присутності двох свідків. А відтак своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що справа про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає поверненню органу, який склав протоколи для належного оформлення та доопрацювання, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративний правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує серед інших питань і питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Адміністративна відповідальність за ч.3 ст.130 КУпАП настає за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Матеріали адміністративної справи містять довідку інспектора ВАП УПП у м. Києві ДПП ст.. лейтенанта Шахова В. про те, що фабулу протоколу серії ДПР 18 № 131205 від 23.08.2020 року вважати як ч. 2 ст. 130 КУпАП, однак суду не було надано доказів, які підтверджують повторність вчинення ОСОБА_1 вищезазначеного правопорушення.
Матеріалами справи не підтверджено, що ОСОБА_1 був двічі протягом року притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП, оскільки довідка інспектора поліції не є належним доказом в розумінні ст. 251 КУпАП.
Суддею також звертається увага, що під час викладення суті правопорушення в протоколі особою, яка його складала, не порушується та не обґрунтовується питання повторності.
За таких обставин, враховуючи неповноту проведеної перевірки, зазначеній, вважаю за необхідне матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.130 ч.3 КУпАП, повернути органу, який складав відповідний протокол, для належного оформлення та доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 278, 245 КУпАП, суддя, -
Повернути справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у м. Києві для доопрацювання на виконання вимог ст. 256 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Святошинського
районного суду м. Києва Шум Л.М.