Справа № 199/6016/20
(3/199/3275/20)
іменем України
06 жовтня 2020 року м. Дніпро
Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська Сенчишин Ф.М., за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , захисника Макарова М.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , офіційно не працевлаштованого,
за ч. 2 ст. 130 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 27 серпня 2020 року о 21 год. 00 хв. ОСОБА_1 в районі будинку № 127 по вул. Каруни у м. Дніпро, керував транспортним засобом «MERCEDES-BENZ A170CDI», реєстраційний номер НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: виражене тремтіння пальців рук, неприродна блідість, та від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився в присутності двох свідків. Водій протягом встановленого часу не пройщов огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку.
ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечив фактичні обставини справи та свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав. Пояснив, що дійсно того дня керував транспортним засобом «MERCEDES-BENZ A170CDI», реєстраційний номер НОМЕР_2 , та був зупинений працівниками патрульної поліції. Не заперечує, що через хвилювання у нього могли тремтіти руки, адже вперше стикнувся з такою ситуацією. На пропозицію пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння він погодився, після чого працівники поліції відвезли його до спеціалізованого медичного закладу, де вони довго чекали у черзі, після чого його оглянув лікар, який потім направив його для здачі аналізів. Виконавши все зазначене, він вийшов на вулицю до працівників патрульної поліцій та попросив їх зайти, щоб забрати висновок, на що йому було відмовлено. Працівники поліції повідомили, що вони нікуди йти не будуть і що він не пройшов огляд у визначений законом термін, тому вони запросили двох свідків та складають відносно нього протокол про адміністративне правопорушення за відмову від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан сп'яніння. На його слова, що він огляд пройшов і треба лише зайти та забрати висновок не відреагували, склали протокол та поїхали. Після цього він самостійно забрав висновок та також поїхав.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов висновку що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, з наступних підстав:
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 2 ст. 130 КУпАП, яка передбачає відповідальність за повторну протягом року, відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Положеннями ч. 1 ст. 11 Загальної декларації прав людини від 10 грудня 1948 року та ч. 2 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 01 листопада 1950 року, рішенням Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року № 23 рп/2010 у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 14-1 КУпАП передбачено, що кожен, кого обвинувачено у вчиненні правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено у законному порядку при додержанні, зокрема, процедури притягнення до адміністративної відповідальності, яка повинна ґрунтуватись на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
Наведені правові позиції закріплюють, що особа не вважається винною, доки її провина не буде доведена у встановленому законом порядку. Тобто, особа не повинна доказувати свою невинуватість і її поведінка вважається правомірною, доки не буде доведено зворотне.
За вимогами ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього кодексу.
Порядок огляду на стан алкогольного сп'яніння встановлений наступними правовими нормами:
У відповідності ч.ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Згідно п. 3, 6 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17 грудня 2008 року, огляд проводиться:
-поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом;
-лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Огляд може також проводитися в спеціально обладнаних пересувних пунктах (автомобілях), що належать закладам охорони здоров'я і відповідають установленим МОЗ вимогам.
Згідно п. 7 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17 грудня 2008 року, поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Згідно наданого ОСОБА_1 висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 4005, останній за направленням співробітника патрульної поліції пройшов огляд на стан сп'яніння о 22 год. 15 хв. 27 серпня 2020 року, тобто менше ніж через дві години після виявлення у нього ознак сп'яніння та до складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення (23:35 год.).
Зазначені відомості підтверджуються переглянутим в судовому засіданні відеозаписом з нагрудних камер працівників патрульної поліції, на якому зафіксовано, як ОСОБА_1 повідомляє працівникам патрульної поліції про те, що він пройшов медичний огляд на стан сп'яніння, але поліцейські відповідають, що це вже не важливо, і вони складають відносно нього протокол про адміністративне правопорушення за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння, оскільки він не пройшов зазначений огляд протягом визначеного законом часу, на його слова, що він огляд пройшов і їм треба лише отримати результат, йому повідомили, що ніхто нікуди не піде і все вже вирішено, пояснення свідків відібрані, протокол складається.
Більше того, за вищезазначеним висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, у ОСОБА_1 ознак сп'яніння не виявлено.
З урахуванням послідовної позиції ОСОБА_1 , який як під час судового розгляду, так і під час складання протоколу про адміністративне правопорушення категорично заперечував факт відмови від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан сп'яніння, зазначена обставина визнається судом недоведеною.
За наведених обставин, згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 247, 284 КУпАП, суд -
Провадження у справі закрити за відсутністю в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя:
06.10.2020