ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про повернення позовної заяви
"07" жовтня 2020 р. Справа № 300/2304/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитин Н.М., розглянувши матеріали позовної заяви фермерського господарства "Яніс" до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
Фермерське господарство "Яніс" звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправною та скасування рішення №1128998/32879060 від 02.04.2019 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №1 від 20.03.2019 та зобов'язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну № 1 від 20.03.2019.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.09.2020 залишено дану позовну заяву без руху, у зв'язку з її невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення вказаного недоліку шляхом подання заяви про поновлення пропущеного 3 місяців строку звернення до суду з посиланням на обставини, які перешкоджали позивачу звернутись до суду із відповідним позовом з дотриманням строку, встановленого приписами частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, навести доводи на обґрунтування поважності причин пропуску строку та надати докази на підтвердження даних доводів.
Вищезазначену ухвалу про залишення позовної заяви без руху позивач отримав 28.09.2020, про що свідчить наявне в матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
У встановлений ухвалою суду від 15.09.2020 строк позивач не подав заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з посиланням на обставини, які перешкоджали позивачу звернутись до суду із відповідним позовом з дотриманням строку, встановленого приписами частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, навести доводи на обґрунтування поважності причин пропуску строку та надати докази на підтвердження даних доводів.
Натомість, позивач направив на адресу суду заяву, згідно якої просить суд визнати строк на оскарження рішення №1128998/32879060 від 02.04.2019 таким, що не пропущений. В обґрунтування заяви зазначає, що у податкових спорах застосовуються положення пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України, а відтак строк позовної давності щодо оскарження рішення контролюючого органу становить 1095 днів із дня отримання такого рішення, незалежно від того, чи скористалася особа своїм правом на досудове розв'язання спору шляхом застосування процедури адміністративного оскарження.
Розглянувши подану заяву, дослідивши матеріали справи суд зазначає наступне.
Встановлення строків звернення до адміністративного суду у системному зв'язку з принципом правової визначеності слугує меті забезпечення передбачуваності для відповідача (як правило, суб'єкта владних повноважень у адміністративних справах) та інших осіб того, що зі спливом встановленого проміжку часу прийняте рішення, здійснена дія (бездіяльність) не матимуть поворотної дії у часі та не потребуватимуть скасування, а правові наслідки прийнятого рішення або вчиненої дії (бездіяльності) не будуть відмінені у зв'язку з таким скасуванням. Тобто встановлені строки звернення до адміністративного суду сприяють уникненню ситуації правової невизначеності щодо статусу рішень, дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень.
Загальні норми процедури судового оскарження в рамках розгляду публічно-правових спорів регулюються Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно частини 3 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із частиною 3 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відтак, зазначена норма встановлює загальний строк звернення до адміністративного суду у публічно-правових спорах. Водночас, вона передбачає можливість встановлення строків звернення до адміністративного суду іншими законами.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який встановлює окремі правила та положення для регулювання відносин оподаткування та захисту прав учасників податкових відносин, в тому числі захисту порушеного права в судовому порядку, є Податковий кодекс України.
Пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що з урахуванням строків давності, визначених статті 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Відповідно до статті 102 Податкового кодексу строк давності становить 1095 днів.
За змістом статті 102 Податкового кодексу вищевказаний строк застосовується під час нарахування грошових зобов'язань або під час провадження у справі про стягнення такого податку.
У даному ж випадку позивач оскаржує рішення про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а не податкові повідомлення-рішення.
В зв'язку із наведеним, суд зазначає, що Податковим кодексом України не визначено спеціальні строки для звернення до суду з позовом про скасування рішень контролюючих органів, що не пов'язані з нарахуванням грошових зобов'язань, зокрема, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН. Відтак, слід застосовувати загальні строки, визначені КАС України.
Вказана правова позиція узгоджується з практикою Верховного Суду, викладеною у постанові від 02.07.2020 у справі № 1.380.2019.006119, згідно якої Верховний Суд відступив від висновків щодо застосування норми права у подібних правовідносинах в частині, що положення пункту 56.18 статті 56 ПК України є спеціальними по відношенню до приписів статті 122 КАС України, а тому незалежно від використання платником податків права на адміністративне оскарження, строк звернення до суду з адміністративним позовом про оскарження рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН становить 1095 днів, викладеного у постановах Верховного Суду від 17 липня 2019 року (справа № 640/46/19), від 17 лютого 2019 року (справа № 813/4921/17).
Таким чином, правова позиція Верховного Суду, викладена у цій постанові, полягає перш за все у тому, що у справах цієї категорії застосовуються загальні строки звернення до суду, визначені нормами Кодексу адміністративного судочинства України, а не Податковим кодексом України.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).
В зв'язку із наведеним, суд дійшов висновку про безпідставність посилань позивача, на те, що у податкових спорах про оскарження рішення щодо відмови у реєстрації в ЄРПН податкової накладної застосовуються положення пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України, а відтак строк позовної давності щодо оскарження рішення контролюючого органу становить 1095 днів.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що рішенням Головного управління ДФС у Івано-Франківській області за № 1128998/32879060 від 02.04.2019 відмовлено у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкової накладної ФГ"Яніс" №1 від 20.03.2019.
11.04.2019 року ФГ "Яніс" подано скаргу на зазначене вище рішення до Державної податкової служби України.
Рішенням від 22.04.2019 №24461/32879060/2 комісією ДФС з питань розгляду скарг, за результатами розгляду скарги на рішення про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №1 від 20.03.2019, скаргу фермерського господарства "Яніс" було залишено без задоволення, а рішення №1128998/32879060 від 02.04.2019 без змін.
Відтак, суд зазначає, що позивач скористався досудовим порядком вирішення цього спору у квітні 2019.
Однак до суду із даною позовною заявою фермерське господарства "Яніс" звернулося лише 08.09.2020.
В зв'язку вищенаведеним, суд дійшов висновку, що позивач звернувся до адміністративного суду із пропущенням тримісячного строку звернення та не подав заяви про поновлення строку звернення до суду із зазначенням про існування об'єктивних/непереборних обставин, які б підтверджували поважність причин пропуску строку звернення до суду протягом трьох місяців після досудового врегулювання спору.
Таким чином, у встановлений судом строк, вимоги ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.09.2020 позивачем не виконані.
Якщо заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (частина 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Беручи до уваги наведене, у зв'язку із невиконанням позивачем ухвали суду від 15.09.2020, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає поверненню.
На підставі наведеного, керуючись статтями 122, 123, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву фермерського господарства "Яніс" до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - повернути позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені частиною 2 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Суддя Микитин Н.М.