Рішення від 06.10.2020 по справі 300/1899/20

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" жовтня 2020 р. справа № 300/1899/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1

до Міністерства внутрішніх справ України,

Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області",

Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області,

про визнання протиправними відмови та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ), 03.08.2020 звернувся в суд із позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України (надалі - відповідач 1, МВС України), Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" (надалі - відповідач 2, ДУ «ТМО МВС України по Івано-Франківській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач 3, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), у якій просить:

- визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України та Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" у наданні до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 01.03.2018, із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії; зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України та Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" подати до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області таку довідку;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо не направлення списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку до відповідачів 1 і 2, та не здійснення перерахунку пенсії позивачу у відповідності до вимог чинного законодавства після набрання 5 березня 2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, з врахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018; зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії з врахуванням усіх видів грошового забезпечення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 з 1 березня 2018 пенсію протиправно обчислено без урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Позивач переконаний, що у відповідності до статей 43 та 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (надалі, також - Закону №2262), йому гарантовано право на врахування під час перерахунку пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Окрім цього, позивач вказує, що Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі, також - Постанова №103) всупереч конституційних норм та вимог пенсійного законодавства внесено протиправні зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (надалі, також - Порядок №45), згідно яких під час перерахунку пенсії використовуються тільки основні види грошового забезпечення. Разом з тим, протиправні пункти 1 та 2 Постанови №103 скасовані рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва №826/3858/18 від 12.12.2018. Таким чином, з 05.04.2019 відновлена дія Порядку №45 до змін, внесених Постановою №103, що дає підстави стверджувати про підставність позовних вимог. Також позивач зазначає, що суд повинен врахувати висновки наведені Верховним Судом у зразковій справі №160/8324/19.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.08.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи, відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.26-28).

До суду 17.08.2020 від позивача надійшло електронне звернення про допущення в ухвалі суду технічної помилки (а.с.34).

Ухвалою суду від 19.08.2020 заяву ОСОБА_1 задоволено. Виправлено описку в ухвалі Івано-Франківського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі №300/1899/20 від 07 серпня 2020 року, шляхом викладення другого абзацу описової частини ухвали у такій редакції: "визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України та Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" у наданні до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 01.03.2018, із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії; зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України та Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" подати до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області таку довідку;" (а.с.36-37).

Від представниці ДУ «ТМО МВС України по Івано-Франківські області» 25.08.2020 надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що вважає цей позов таким, що не підлягає до задоволення. Представниця зазначила, що Ліквідаційна комісія МВС України з дотриманням вимог постанов Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 та №704 від 30.08.2017 видала позивачу довідку про розмір грошового забезпечення. З того моменту розміри окладів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №704 не збільшувались. Щодо виготовлення нової довідки вказала, що на сьогодні списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, від територіальних органів Пенсійного фонду України до МВС не надходили. Одночасно представниця зазначила, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі 286/3858/18 не змінило діючий алгоритм видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а відповідно до висновку Верховного Суду в справі №160/8324/19 складання та надсилання територіальним органам Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, залишаються однією з умов для підготовки відповідних довідок уповноваженими органами силових структур. З огляду на наведене підстави для виготовлення нової довідки відсутні. Окрім цього до повноважень ДУ «ТМО МВС України по Івано-Франківські області» не входить виготовлення та направлення довідок про розмір грошового забезпечення, а тому вказаний орган є неналежним відповідачем у справі. Відповідно до наказу МВС України від 25.02.2019 №129 уповноваженим структурним підрозділом для видачі довідки є Департамент персоналу МВС України, який є структурним підрозділом МВС України, а тому належним відповідачем у даній справі є МВС України (а.с.40-44).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області також скористалось правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 25.08.2020 (а.с.54-62). Так, у відзиві відповідач 3 із позовними вимогами не погодився, вказав на їх безпідставність та необґрунтованість. Зокрема зазначив, що дії відповідача щодо проведення спірного перерахунку пенсії з 01.01.2018 на підставі виданої довідки, у повній мірі відповідали вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, пункти 1, 2 якої на той час були чинними, не скасованими, та неконституційними не визнавалися. Представник зауважив, що вимога позивача про визнання протиправною відмову ГУ ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 із врахуванням до грошового забезпечення щомісячних додаткових його видів, є передчасною, а також, не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки відповідач 3 не наділений повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії. Разом з цим, представник стверджує, що зважаючи на відсутність правового врегулювання проведення нового перерахунку пенсії внаслідок визнання нечинними окремих положень Постанови №103 та Порядку №45, немає підстав для задоволення позовних вимог. Окрім цього, звернув увагу на те, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Згідно з пунктами 20 та 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Стосовно зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, відповідно до складеної нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018, відповідач переконаний, що таке зобов'язання є втручанням в дискреційні повноваження відповідача і таким, що виходить за межі завдань адміністративного судочинства, та задоволенню не підлягає. Також наголосив, що жодною нормою матеріального права не передбачено необхідність враховувати під час перерахунку пенсії інші види грошового забезпечення, які враховувались при її обчисленні до спірного перерахунку на підставі Постанови КМУ №103 та на момент первинного призначення пенсії. Окрім цього вказав на сьогодні чинні постанови Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 та №1088 від 24.12.2019 якими впроваджено аналогічне регулювання, яке передбачалося Постановою КМУ №103. Також відповідач 3 звертає увагу на пропуск строку звернення до суду, який передбачений статтею 122 КАС України. Зважаючи на вказане, просить в задоволенні позову відмовити.

Міністерство внутрішніх справ України також скористалося правом подання відзиву на позов, який надійшов до суду 01.09.2020. Представниця вказала, що МВС України заперечує проти позовних вимог. Звернула увагу, що відповідач 2 прав та інтересів позивача не порушував. Представниця наголосила, що оскільки жодних списків від органів Пенсійного фонду України до МВС України щодо направлення довідки для перерахунку пенсії позивача не надходило, у Міністерстві відсутні підстави для виготовлення та направлення такої довідки для органів Пенсійного фонду. У зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають до задоволення. Також, представниця зазначила, що прийняття актів Кабміну, внесення до них змін, відновлення їх дії, тощо відноситься до виключної компетенції Уряду та не може здійснюватися судом. Крім того, представниця МВС України вказала, що чинне законодавство України не передбачає жодних випадків поняття «відновлення» в силу нормативних актів Уряду, які у встановленому порядку втратили чинність. Звернула увагу, що після визнання нечинними пунктів 1, 2, 3 постанови №103 урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б стосувалася перерахунку пенсії. А рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 не зобов'язано КМУ прийняти іншу постанову на зміну нечинній №103. Також зазначила, що постанова №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» втратила чинність, а тому не може бути застосованою. Тому, відповідно до пункту 3 Постанови №103 застосоване грошове забезпечення поліцейських відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Також, представниця зазначила, що положення постанови КМУ №103 та №45 були чинними станом на момент видачі довідки.

Також від представниці МВС України 01.09.2020 надійшло клопотання про вихід зі спрощеного провадження (а.с.88-89).

Ухвалою суду від 02.09.2020 відмовлено в задоволенні клопотання Міністерства внутрішніх справ України про вихід із спрощеного провадження (а.с.92-94).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області як колишній працівник по лінії МВС, майор внутрішньої служби начальник ДПЧ-10 по охороні Долинського газопереробного заводу, і отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно із протоколом за пенсійною справою 00-5544 (МВС) від 01.07.2012 (а.с.16), пенсія позивача обраховувалась в основному розмірі 89% грошового забезпечення, яке включало такі складові: - посадовий оклад; - оклад за військове звання; - процентна надбавка за вислугу років 40%; надбавка за особливо важливі завдання 43%; премія 15%.

Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктами 1 та 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом України" Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704.

Ліквідаційною комісією МВС України в Івано-Франківській області, з метою проведення перерахунку пенсій, передбаченого Постановою №103, складено та направлено до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача (на звороті а.с.72), що враховується для перерахунку пенсій, на підставі якої, відповідно до протоколу за пенсійною справою №00-5544 (МВС) від 01.01.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії (на звороті а.с.17) виходячи з таких видів грошового забезпечення: - посадовий оклад; - оклад за військове звання; - процентна надбавка за вислугу років 50%.

ОСОБА_2 звернувся до ДУ «ТМО МВС України по Івано-Франківській області» із запитом, на який надано відповідь, що підстави для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення та перерахунку пенсії з 01.01.2018 на даний час відсутні. Також зазначено, що функції підготовки і подання документів щодо пенсійних виплат покладено на Департамент персоналу МВС України.

Вважаючи відповідь відповідача 2 протиправною та такою, що порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд при вирішенні даної справи керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.

Водночас, враховуючи відповідність даної адміністративної справи ознакам типової справи, визначеної в ухвалі Верховного Суду від 18.11.2019 в зразковій справі №160/8324/19, висновки, викладені у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду а також, постанові Великої Палати Верховного Суду, що ухвалені за наслідком розгляду вказаної зразкової справи належить застосовувати судом під час розгляду цієї адміністративної справи.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі, також - Закон №2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 (надалі, також - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45, в редакції Постанови №103, передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Водночас, у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено у новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зауважує, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45. Проте, зміни внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними та, як наслідок, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Суд погоджується із доводами ДП «ТМО МВС України по Івано-Франківській області», з посиланням на відповідні відомчі розпорядження, що належною уповноваженою собою на видачу довідок є МВС України (Департамент персоналу).

При цьому, алгоритм дій, які повинні вчинити відповідачі, зокрема ГУ ПФУ в Івано-Франківській області та МВС України (Департамент персоналу) у зв'язку із втратою чинності положень пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, станом на момент виникнення спірних правовідносин, не змінився.

Тобто, на МВС України (Департамент персоналу) покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

У свою чергу, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ. Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 прийнято постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, та пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (надалі, також - Постанова №704). Суд зазначає, що для військових внутрішньої служби додатком №14 до постанови №704 затверджена схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. До набрання чинності цією постановою, схема тарифних коефіцієнтів передбачалася Постановою №1294 від 07.11.2007 року.

Отже, враховуючи приписи частини 2 статті 265 КАС України, а також принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі, саме з 05.03.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 і скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, встановлених Постановою №704.

Разом з цим, суд зазначає, що до моменту отримання належної довідки від МВС України, у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Крім того, суд встановив, що на виконання вимог Постанови №103 позивачеві здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018, тому, на момент здійснення перерахунку пенсії позивачу, відповідач 1 в особі ліквідаційної комісії врахував усі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку №45 та пунктом 1 Постанови №103.

Суд звертає увагу, що на час виготовлення довідки, згідно якої позивачу з 01.01.2018 пенсійним органом і здійснено спірний перерахунок, положення Постанови №103 та Порядку №45 були чинні, у встановленому законом порядку не скасовувались та неконституційними не визнавались, що свідчить, про правомірність та обґрунтованість дій Ліквідаційної комісії.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ, згідно із якими, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Як зазначено Окружним адміністративним судом м. Києва у своєму рішенні від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, пункти 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 не відповідають вимогам статей 11, 13, 43, 63 Закону №2262-ХІІ, оскільки змінюють умови і норми пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, що можливо виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до частин 1 і 2 статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно із положеннями статті 9 Конституції України та статтею 17, частиною 5 статті 19 Закону України від 23.02.2006 за №3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у рішенні від 08.11.2005 по справі "Кечко проти України" (заява №63134/00) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах "Беєлер проти Італії", заява №33202/96, "Онер'їлдіз проти Туреччини", заява №48939/99, "Москаль проти Польщі", заява №10373/05).

При обранні способу захисту порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Враховуючи викладене, у зв'язку із наявністю підстав для обчислення розміру пенсії позивача з 05.03.2019, враховуючи додаткові види грошового забезпечення, МВС України необхідно зобов'язати скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Такий висновок суду відповідає правовій позиції, висвітленій в рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, яке набрало законної сили 24.06.2020.

У відзиві на позов представник відповідача 3 звертає увагу на приписи чинних на момент розгляду справи постанов Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” (надалі, також - Постанова №804), та №1088 від 24.12.2019 “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян” (надалі, також - Постанова №1088), якими постановлено виплату пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснювати у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 та у 2020 році - в розмірі 100 відсотків суми такого підвищення.

Однак суд вказує на те, що зі змісту положень Постанов №№804, 1088 вбачається, що ними, як і пунктами 1 та 2 Постанови №103 обмежено складові грошового забезпечення з яких обчислюється пенсія та обмежено розмір перерахованої пенсії, що підлягає виплаті.

Суд вважає, що право позивача на перерахунок пенсії із врахуванням до складу грошового забезпечення щомісячних додаткових його видів, є "законними сподіваннями" на отримання пенсії в належно обчисленому розмірі, та підпадає під дію статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

В даному випадку слід вказати, що частиною 3 статті 7 КАС України передбачено, що у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Також, суд стверджує, що вказані вимоги до застосування норм з дотриманням принципу верховенства права стосуються не лише суду, але й органів державної влади. Так, згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, пункту 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, територіальні підрозділи Пенсійного фонду України у своїй діяльності керується в першу чергу Конституцією та законами України, а також підзаконними нормативно-правовими актами прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Отже, на переконання суду, застосування до спірних правовідносин положень постанов Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 та №1088 від 24.12.2019, якими встановлено аналогічне з пунктами 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 обмеження, правова оцінка яким вже надана при розгляді адміністративної справи №826/3858/18 буде несумісним з принципом верховенства права.

Підсумовуючи все вищезазначене, зважаючи на висновки Європейського Суду з прав людини, з метою забезпечення належного та ефективного відновлення порушених прав позивача на відповідне пенсійне забезпечення, суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, на підставі виданої на виконання рішення суду МВС України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача, визначений за відповідною посадою станом на 05.03.2019, провести з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунок призначеної позивачу пенсії.

Суд додатково констатує те, що у відзиві ГУ ПФУ в Івано-Франківській області також вказує на недотримання процедури подання нових довідок про грошове забезпечення прирівняних до позивача військових та відсутністю іншого нормативного регулювання окрім Постанов КМУ №№ 103, 804, 1088, тому наявний потенційний спір щодо обов'язку пенсійного органу здійснювати перерахунок на підставі оновленої довідки. Таким чином, з метою уникнення необхідності повторного звернення до суду позивачем та для повного захисту його прав, необхідно зобов'язати пенсійний фонд здійснити перерахунок пенсії позивачу.

Отже, беручи до уваги законність і обґрунтованість дій відповідачів щодо проведеного перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 на підставі чинних положень Постанови №103, Порядку №45, та зважаючи на безпідставність доводів позивача про неправомірність відмови відповідачів скласти та надати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 01.03.2018 та здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки, яка мала б бути виготовленою МВС України починаючи з 01.01.2018, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

З приводу розподілу судових витрат, суд зазначає, що квитанцією №0.0.1784399983.1 підтверджується сплата позивачем судового збору у загальному розмірі 1 681,60 грн (а.с.1).

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи відсутність у матеріалах справи доказів понесення сторонами будь-яких інших витрат, пов'язаних з розглядом справи та часткове задоволення позовних вимог, підлягають стягненню на користь позивача витрати зі сплати судового збору пропорційно до задоволених вимог, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1 в розмірі 420,40 грн та з відповідача 3 в розмірі 420,40 грн. Стягненню з бюджетних асигнувань відповідача 2 судові витрати не підлягають, оскільки судом не встановлено протиправності його дій.

Враховуючи наведене, на підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 139, 241-246, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684) скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) для перерахунку пенсії, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії визначених станом на 05.03.2019, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) на підставі оновленої довідки, виданої Міністерством внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684) здійснити, починаючи з 01 квітня 2019 року, перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), з урахуванням проведених платежів.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ;

відповідач 1: Міністерство внутрішніх справ України, адреса: вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684;

відповідач 2: Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області", адреса: вул. Академіка Сахарова, буд. 11, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 08734204;

відповідач 3: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області адреса: вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.