Постанова від 28.09.2020 по справі 904/6241/19

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.09.2020 року м. Дніпро Справа № 904/6241/19

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Чередка А.Є. (доповідач)

суддів: Коваль Л.А., Мороза В.Ф.

при секретарі судового засідання: Мудрак О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Уніком"

на рішення Господарського суду Дніпропетровської області (суддя Мілєва І.В) від 10.06.2020р. (дата складання повного тексту рішення - 10.06.2020) у справі № 904/6241/19

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Уніком", Дніпропетровська область, смт. Слобожанське

до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, Дніпропетровська область, м. Дніпро

третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Кам'янська міська рада, Дніпропетровська область, м. Кам'янське,

третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Приватне підприємство “Вогник”, Дніпропетровська область, м. Кам'янське

про скасування реєстрації земельної ділянки та зобов'язання скасувати запис, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Уніком" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, в якій просило суд:

- скасувати реєстрацію земельної ділянки за адресою м. Кам'янське, пр. Свободи, 32 (кадастровий номер 1210400000:02:016:0450);

- зобов'язати Державного кадастрового реєстратора відділу Держгеокадастру у м. Дніпродзержинську скасувати запис в Поземельній книзі щодо реєстрації земельної ділянки за адресою м. Кам'янське, пр. Свободи, 32 (кадастровий номер 1210400000:02:016:0450) шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 10.06.2020р. у справі № 904/6241/19 в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із зазначеним рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Уніком" звернулося до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на невідповідність висновків суду першої інстанції, викладених у рішенні, обставинам справи, порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 10.06.2020р. у справі № 904/6241/19 та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги позивача задовольнити в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт, зокрема вказує наступне:

- суд першої інстанції не надав жодної оцінки аргументам позивача та наданим ним доказам, а також не навів належного мотивування відмови у задоволенні обгрунтованих позовних вимог позивача, що суперечить ст. 238 ГПК України;

- судом першої інстанції не враховані фактичні обставини справи щодо наявності на спірній земельній ділянці об'єкту нерухомого майна, який на праві власності належить позивачу та відсутність погодження зовнішніх меж земельної ділянки суміжними землекористувачами, що згідно з ст.ст. 123, 124, 134 ЗК України свідчить про протиправність реєстрації 09.12.2016р. земельної ділянки за адресою м. Кам'янське, пр. Свободи, 32 (кадастровий номер 1210400000:02:016:0450);

- судом першої інстанції також не враховано, що на момент реєстрації спірної земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, проект землеустрою земельної ділянки кадастровий номер 1210400000:02:016:0450 не відповідав вимогам ст. 50 Закону України «Про землеустрій», а тому згідно з п. 6 ст. 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» у державного реєстратора були відсутні підстави для її реєстрації;

- згідно з ч. 10 ст. 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» підставою для скасування державної реєстрації земельної ділянки є відсутність реєстрації речового права на цю земельну ділянку з вини заявника, що і має місце у даному випадку, оскільки замовлений ПП «Вогник» проект землеустрою не відповідав чинному законодавству.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 06.07.2020р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Уніком" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 10.06.2020р. у справі № 904/6241/19; повідомлено учасників справи, що у зв'язку із встановленням на період дії карантинних заходів в Україні тимчасово особливого режиму роботи Центрального апеляційного господарського суду на виконання постанови Кабінету міністрів України №211 від 11 березня 2020 року "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із змінами), враховуючи Рекомендації Ради суддів України, викладені у листі № 9рс-186/20 від 16 березня 2020 року, відтерміновано розгляд судових справ на період дії карантину, про дату та час судового засідання з розгляду справи учасників буде повідомлено ухвалою суду.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 17.08.2020р. розгляд апеляційної скарги призначено в судове засідання на 10.09.2020р.

В судовому засіданні по справі, шляхом постановлення письмової ухвали, оголошувалась перерва з 10.09.2020р. до 28.09.2020р.

У судовому засіданні по справі представники апелянта доводи апеляційної скарги підтримали у повному обсягу та просили її задовольнити.

Представник відповідача у відзиві на апеляційну скаргу та в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечує, вважає оскаржуване рішення законним та обгрунтованим, прийнятим у відповідності до фактичних обставин справи та з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, посилаючись при цьому на відсутність у діях відповідача порушень вимог чинного законодавства та прав позивача, а також на відсутність вини ПП «Вогник» у не реєстрації речового права на спірну земельну ділянку, тобто відсутність підстав для скасування реєстрації земельної ділянки за адресою м. Кам'янське, пр. Свободи, 32 (кадастровий номер 1210400000:02:016:0450), яка може бути поділена між зацікавленими особами.

Третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Приватне підприємство “Вогник” надало до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу, згідно з яким також заперечує проти її задоволення, зокрема вказуючи про те, що державна реєстрація спірної земельної ділянки відбулась раніше, ніж позивач набув право власності на об'єкт нерухомості, який на ній розташований, тому внаслідок її реєстрації будь-які права позивача не були порушені.

Зазначає третя особа і про те, що реєстрація спірної земельної ділянки вібулась на підставі проекту землеустрою, складеного у відповідності до вимог чинного законодавства на замовлення Приватного підприємства “Вогник”, для впорядкування землекористування земельною ділянкою, на якій розташований будинок побуту «Лада», який належить ПП “Вогник”, та до якого самовільно було прибудовано торгівельний павільйон, на який набув право власності позивач.

Питання щодо укладення з ПП “Вогник” договору оренди земельної ділянки за адресою м. Кам'янське, пр. Свободи, 32 (кадастровий номер 1210400000:02:016:0450) не було своєчасно вирішено Кам'янською міською радою, що було підставою для звернення третьою особою до адміністративного суду та постановою Третього апеляційного Адміністративного суду від 11.12.2018 у справі № 208/1088/17 позов ПП “Вогник задоволено частково, визнано неправомірними дії заступника директора департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради Таліпової Альони Георгіївни щодо прийняття рішення про відмову Приватному підприємству “Вогник” у клопотанні щодо передачі земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Кам'янське, прос. Свобода, 32, орієнтовною площею 0,2027 га від 13.12.2017; зобов'язано Департамент комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради відповідно до Положення про Департамент комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради, Регламенту Кам'янської міської ради, затвердженого рішенням Кам'янської міської ради від 01.12.2015 №03- 01/VII, Земельного кодексу України та чинного законодавства, внести на розгляд пленарного засідання Кам'янської міської ради питання щодо передачі земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Кам'янське, прос. Свободи, 32, в користування за поданим Приватним підприємством “Вогник” клопотання від 13.12.2017.

На теперішній час, Кам'янська міська рада рішення про передачу (відмову у передачі) земельної ділянки м. Кам'янське, прос. Свободи, 32 не приймала, заява ПП “Вогник” по суті залишилась не розглянутою, що унеможливлює реєстрацію речового права третьої особи на спірну земельну ділянку.

Також, ПП “Вогник” вказує, що позивач не звертався до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області з проектом землеустрою щодо земельної ділянки, на якій розташований належний йому торгівельний павільйон, а відповідачем не було відмовлено у реєстрації такої земельної ділянки, що свідчить про відсутність порушення прав позивача внаслідок реєстрації земельної ділянки за адресою м. Кам'янське, пр. Свободи, 32 (кадастровий номер 1210400000:02:016:0450).

Третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Кам'янська міська рада не надала відзив на апеляційну скаргу та не скористалася правом участі в судовому засіданні, як і Приватне підприємство “Вогник”.

Виходячи з належного повідомлення апеляційним судом усіх учасників справи про час та місце судового засідання, що підтверджується матеріалами справи, а також того, що явка представників учасників справи в судове засідання апеляційним судом не визнавалася обов'язковою, а неявка представників третіх осіб не перешкоджає розгляду апеляційної скарги, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу по суті у відсутності представників третіх осіб.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судова колегія дійшла до висновку про необхідність часткового задоволення апеляційної скарги апелянта, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач - ТОВ «Уніком» з жовтня 2017 року є власником об'єкту нерухомого чайна - приміщення магазину продовольчих та непродовольчих товарів за адресою: м. Кам'янське, проспект Свободи, 32Г, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 101451274 від 25.10.2017 (т. 1 а.с. 50).

Відповідно до вказаного витягу підстава виникнення права власності: протокол , серія та номер: 14, виданий 13.10.2017, видавник: загальні збори учасників ТОВ "Уніком"; протокол реєстрації, серія та номер: 1, виданий 13.10.2017, видавник: загальні збори учасників ТОВ "Уніком"; протокол, серія та номер: 236, виданий 13.10.2017, видавник; загальні збори учасників ТОВ II "НЗ-Інвест"; акт приймання-передачі нерухомого майна, серія та номер: б/н, виданий 17.10.2017, видавник: ТОВ ІІ "НЗ-Інвест", ТОВ "Уніком". Підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 37760953 від 25.10.2017 12:38:24, приватний нотаріус Рохман Людмила Анатоліївна, Дніпровський міський нотаріальний округ, Дніпропетровська обл.

Отже, вказане приміщення внесене до статутного капіталу ТОВ «Уніком» його засновником та попереднім власником ТОВ II “НЗ-Інвест”.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 25.09.2018 по справі № 904/2061/18 відмовлено в позові ПП “Вогник” до ТОВ “Уніком”, ПП “Універсал-Холдинг”, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Кам'янська міська рада про зобов'язання усунути перешкоди у користуванні ПП “Вогник” земельною ділянкою і в користуванні та розпорядженні нерухомим майном, а саме будинком побуту “Лада”, розташованим по просп. Свободи, 32 у м. Кам'янському, шляхом демонтування (знесення) приміщення магазину продовольчих товарів за адресою: АДРЕСА_1 і службового приміщення за адресою: АДРЕСА_2 .

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 29.01.2019 № 904/2061/18 вказане рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 16.04.2019 № 904/2061/18 рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 25.09.2018 і постанову Центрального апеляційного господарського суду від 29.01.2019 у справі № 904/2061/18 залишено без змін.

Під час розгляду справи № 904/2061/18 судами встановлено наступне.

Між Дніпродзержинською міською радою (далі - третя особа, орендодавцем) та Приватним підприємством "Вогник" (далі - орендарем, позивач) 11.02.2005 було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до п.1.1., 1.2., 1.5. якого орендодавець на підставі рішення Дніпродзержинської міської ради від 23.12.2004 № 467-17/ІV надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення загальною площею 0,2704га, в тому числі для розміщення будинку побуту - 0,2308га, під проходами, проїздами, площадками - 0,0396га, яка знаходиться за адресою: м. Дніпродзержинськ, просп. Леніна, 32А.

У п. 5.1. договору сторони обумовили, що на використання орендованої земельної ділянки існують такі обмеження: будівництво будівель і споруд здійснюється відповідно до проектів, затверджених та погоджених у встановленому порядку; забезпечення збереження та вільний доступ до мереж і споруд міських комунікацій, які проходять по зазначеній території, для проведення ремонтних та профілактичних робіт, а також можливість прокладення нових інженерних комунікацій по узгодженню з орендарем.

Відповідно до п.2.1 договору його укладено терміном до 23 грудня 2014 року.

Договір оренди земельної ділянки зареєстрований за № 02043 від 17.02.2005.

На час звернення з позовом, земельна ділянка, на якій знаходиться спірне нерухоме майно не перебуває у ПП “Вогник” на праві власності або користування.

Між Приватним підприємством "Вогник", ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено 27.06.2012 договір про спільну діяльність, зареєстрований в реєстрі № 726, відповідно до якого вказані учасники зобов'язалися об'єднати свої вклади і спільно діяти без утворення юридичної особи з метою завершення будівництва тимчасової споруди біля будинку, який належить Приватному підприємству "Вогник", розташованого за адресою: АДРЕСА_3 та одержання у власність зазначеного об'єкту (п.1 договору). Грошові внески учасників, а також майно, створене або придбане учасниками в результаті спільної діяльності, складає їх спільну діяльність, складає їх спільну часткову власність. Після закінчення будівництва, введення об'єкту в експлуатацію та державної реєстрації права власності на об'єкт у учасників виникає право спільної часткової власності. Кожен з учасників має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю 1/3 часткою в праві спільної часткової власності з урахуванням обмежень, встановлених цивільним законодавством щодо розпорядження майном співвласників (п. 6 договору).

В період з 2011 по 2012 роки на земельній ділянці збудовано торговий павільйон впритул до стіни будинку побуту "Лада".

Заводським районним судом м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області винесено рішення від 28.02.2013 по справі № 208/1293/13-ц за позовом ОСОБА_2 до Приватного підприємства "Вогник", ОСОБА_1 , треті особи Управління головного архітектора міста, ОКП "Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації" про визнання за ОСОБА_2 права власності на самочинно збудований торговий павільйон, загальною площею 67,4 кв.м., до складу якого входить; торговий зал - 65,5 м.кв., санвузол - 1,9 кв.м., площа настройки - 79,9 кв.м., який розташований по АДРЕСА_3 , з подальшою реєстрацією у відповідних органах державної реєстрації та отриманням окремої юридичної адреси на торговий павільйон.

12.04.2013 Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Дніпропетровській області за № ДП 142131020730 зареєстровано Декларацію про готовність об'єкта до експлуатації за зверненням ОСОБА_2 .

В подальшому, на підставі договорів купівлі-продажу № 1574 від 05.08.2016, № 1558 від 04.08.2016 торговий павільйон, який розташований по АДРЕСА_3 , був придбаний відповідачем-1 - Товариством з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "НЗ-Інвест".

Таким чином, ТОВ II “НЗ-Інвест” було власником об'єкту нерухомого майна - торгівельного павільйону, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 (колишня адреса: АДРЕСА_3 ). Нерухоме майно було придбане ТОВ II “НЗ-Інвест” у громадянина ОСОБА_2 на підставі нотаріально посвідчених договорів від 04.08.2016 та 05.08.2016.

На момент укладення договорів купівлі-продажу нежитлової будівлі право власності на будівлю торгівельного павільйону було зареєстровано в Реєстрі речових прав на нерухоме майно (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 974469812104) за громадянином ОСОБА_2 , на підставі Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень прийнятим Державним реєстратором Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Дніпродзержинської міської ради від 18.07.2016, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 63877416 від 20.07.2016.

ТОВ II “НЗ-Інвест”, як власник нерухомого майна - торгового павільйону за адресою; АДРЕСА_2 , в червні - липні 2017 року провів реконструкцію нежитлової будівлі торгового павільйону в магазин продовольчих та непродовольчих товарів та службове приміщення, відповідно до декларації про готовність до експлуатації об'єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (СС1) № ДП 141171950740 від 14.07.2017 ввів вказані об'єкти в експлуатацію.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 08.10.2019 по справі № 904/2471/19 у позові приватного підприємства “Вогник” до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Кам'янської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Товариство з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями “НЗ-Інвест” про визнання неправомірною та скасування реєстрації декларації про готовність до експлуатації об'єкта № ДП 141171950740 від 14.07.2017 відмовлено.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 10.02.2020 по справі № 904/2471/19 апеляційну скаргу Приватного підприємства "Вогник" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 08.10.2019 у справі № 904/2471/19 залишено без задоволення. Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 08.10.2019 у справі № 904/2471/19 залишено без змін.

Судами по справі № 904/2471/19 встановлено, що 14.07.2017 Управлінням Державного архітектурно-будівельного контролю Кам'янської міської ради було зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації об'єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (СС1) № ДП 141171950740. В пункті 1 вказаної декларації зазначена інформація про об'єкт: АДРЕСА_4 “Реконструкція нежитлової будівлі торгового павільйону в магазин продовольчих та непродовольчих товарів, та службове приміщення за адресою: АДРЕСА_3 . Відповідно до п. 2 декларації замовник будівництва - ТОВ ІІ “НЗ-Інвест”.

Наказом Управління державного архітектурно-будівельного контролю Кам'янської міської ради від 31.07.2017 № 28 "ОД" скасовано реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 12.04.2013 № ДП 142131020730.

Відповідно до розпорядження Кам'янської міської ради № 293-р від 21.08.2017 (т. 1 а.с. 26) надано магазину продовольчих та не продовольчих товарів, до складу якого входить приміщення поз. 1 загальною площею 57,6 кв.м., розташованому по АДРЕСА_3 , адресу: АДРЕСА_3 згідно з ситуаційною схемою розташування об'єкта; надано службовому приміщенню загальною площею 9,8 кв.м., до складу якого входять приміщення поз. 2-1 (8,9 кв.м.) та поз. 2-2 (0,9 кв.м.), розташованому по АДРЕСА_3 , адресу: АДРЕСА_2 згідно з ситуаційною схемою розташування об'єкта.

Відповідно до розпорядження Кам'янської міської ради № 324-р від 12.09.2017 (т. 1 а.с. 27) внесено до розпорядження міського голови від 21.08.2017 № 293-р “Про надання об'єктам нерухомого майна адрес: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 ” такі зміни: читати у підпункті 1.1. розпорядження замість адреси “ АДРЕСА_1 ” за текстом адресу “просп. Свободи, 32Г”.

Апеляційним судом Дніпропетровської області 21.11.2017 винесено рішення, яким скасовано рішення Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 28.02.2013 по справі №208/1293/13-ц, в позові ОСОБА_2 про визнання права власності на самочинно збудований торговий павільйон відмовлено.

Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 17.06.2016 № 203-08/VII (т. 1 а.с. 210) Приватному підприємству "Вогник" надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , орієнтовною площею 0,2027га для розміщення будинку побуту "Лада".

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-1204198112016 від 09.12.2016 (т. 1 а.с. 28-30), виданого Відділом Держгеокадастру у м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 15.11.2016, розробленого ТОВ “Землеустрій” (Сертифікований інженер-землевпорядник Н.М. Гращенкова), за заявою Приватного підприємства "Вогник" 09.12.2016 в Державному земельному кадастрі зареєстрована земельна ділянка з кадастровим номером 1210400000:02:016:0450 площею 0,2027га за адресою: АДРЕСА_2 із цільовим призначенням: 03.13 для будівництва та обслуговування будівель закладів побуту та обслуговування; вид використання земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови, за видом використання для розміщення будівлі будинку побуту "Лада".

07.09.2016 Кам'янською міською радою в особі ОСОБА_3 було підписано Акт встановлення (відновлення) та узгодження зовнішніх меж спірної земельної ділянки в натурі (на місцевості) (т. 1 а.с. 246), який є складовою частиною проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Листом за вих. № 12вих-09/2645 від 09.12.2016 (т. 1 а.с. 121) заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради О.О. Морохова, який було вручено Відділу Держгеокадастру у м. Дніпродзержинську 09.12.2016, було скасовано погодження зовнішніх меж земельної ділянки, у зв'язку з тим, що на земельній ділянці, на яку розроблено проект, знаходиться об'єкт нерухомого майна, який зареєстровано за іншою особою та який має іншу поштову адресу.

13.12.2016 ПП “Вогник” звернулося з клопотанням до Кам'янського міського голови через Центр надання адміністративних послуг з заявою (вх. № 31242), в якій просило надати в користування на умовах оренди земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , для розміщення будівлі будинку побуту “Лада” на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. До заяви було додано проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення комплексу нежитлових будівель, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 1210400000:02:016:0450.

Листом № 17/1407 від 03.02.2017 (т. 1 а.с. 35) Департамент комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради в особі заступника директора Таліпової А.Г. повідомив ПП “Вогник”, що за результатами розгляду звернення та аналізу документів, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно було встановлено, що споруда, зазначена у кадастровому плані земельної ділянки під № 2 як тимчасова, є капітальною, має іншу поштову адресу та належить на праві власності іншій юридичній особі - ТОВ з ІІ “НЗ-Інвест”. Враховуючи положення статті 120 Земельного кодексу України, у Кам'янської міської ради відсутні правові підстави для надання в користування земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі наданого проекту землеустрою.

Постановою Третього апеляційного Адміністративного суду від 11.12.2018 справа № 208/1088/17 позов ПП “Вогник задоволено частково, визнано неправомірними дії заступника директора Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради Таліпової Альони Георгіївни щодо прийняття рішення про відмову Приватному підприємству “Вогник” у клопотанні щодо передачі земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Кам'янське, прос. Свобода, 32, орієнтовною площею 0,2027 га від 13.12.2017; зобов'язано Департамент комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради відповідно до Положення про Департамент комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради, Регламенту Кам'янської міської ради, затвердженого рішенням Кам'янської міської ради від 01.12.2015 №03-01/VII, Земельного кодексу України та чинного законодавства, внести на розгляд пленарного засідання Кам'янської міської ради питання щодо передачі земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Кам'янське, прос. Свободи, 32, в користування за поданим Приватним підприємством “Вогник” клопотання від 13.12.2017.

В подальшому на вимогу ПП “Вогник” питання про затвердження проекту землеустрою було винесене на розгляд 32 сесії Кам'янської міської ради, яка відбулася 25.04.2019 (т. 1 а.с. 37). За результатами голосування вирішено рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її в користування приватному підприємству “Вогник” не ухвалювати.

Рішенням сесії Кам'янської міської ради № 937-210/VII від 22.12.2017 (т. 1 а.с. 36) Товариству з обмеженою відповідальністю “Уніком” надано дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки за адресою: проси. Свободи, 32Г в м. Кам'янське, орієнтовною площею 0,0300 га, для розміщення магазину продовольчих та непродовольчих товарів.

ТОВ «Уніком» 09 грудня 2019 року за вих. № 118 звернулося до керівництва Держгеокадастру України та підпорядкованих йому управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області і відділу у м. Кам'янське міськрайонного управління у Петриківському районі та м. Кам'янське ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області з клопотанням про скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:016:0450 на підставі частини 10 статті 24 Закону України "Про державний земельний кадастр", у зв'язку з тим, що протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.

19 грудня 2019 року ТОВ «Уніком» отримало відмову Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 32-4-0.221-9807/2-19 від 19.12.2019 в скасуванні реєстрації земельної ділянки.

Порушення вимог діючого законодавства під час державної реєстрації земельної ділянки за адресою м. Кам'янське, пр. Свободи, 32 з кадастровим номером 1210400000:02:016:0450, яка охоплює земельну ділянку, на якій знаходиться належне позивачу нерухоме майно, та відмова Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області у скасуванні державної реєстрації цієї земельної ділянки і була підставою для звернення позивача з даним позовом до господарського суду про скасування реєстрації земельної ділянки за адресою м. Кам'янське, пр. Свободи, 32 (кадастровий номер 1210400000:02:016:0450) та зобов'язання Державного кадастрового реєстратора відділу Держгеокадастру у м. Дніпродзержинську скасувати запис в Поземельній книзі щодо реєстрації земельної ділянки за адресою м. Кам'янське, пр. Свободи, 32 (кадастровий номер 1210400000:02:016:0450) шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог позивача місцевий господарський суд виходив з того, що Приватним підприємством “Вогник” протягом одного року (через 4 дні) з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки (09.12.2016) вчинялись дії, спрямовані на набуття речового права на спірну земельну ділянку, але у розгляді відповідного клопотання було безпідставно відмовлено Департаментом комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради, що встановлено постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.12.2018 по справі № 208/1088/17 та свідчить про відсутність вини ПП “Вогник” у не здійсненні реєстрації речового права на земельну ділянку за кадастровим номером 1210400000:02:016:0450 протягом одного року з дня здійснення її державної реєстрації, а тому підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:016:0450, передбачені ч. 10 ст. 24 Закону України “Про Державний земельний кадастр” відсутні.

Суд першої інстанції також зазначив, що позивач не позбавлений права звернутись до розпорядника земель - Кам'янської міської ради для отримання дозволу на поділ раніше сформованої земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:016:0450.

Проте, колегія суддів апеляційного суду вважає вищенаведені висновки місцевого господарського суду безпідставними та помилковими.

Так, за змістом глави 15 Земельного кодексу України, право користування земельною ділянкою комунальної власності реалізується через право постійного користування або право оренди.

Частина перша статті 93 ЗК України встановлює, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

За ч. 2 ст. 120 ЗК України, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Згідно з ст. 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186 1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Зміна типу акціонерного товариства або перетворення акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.

Згідно з ч. 1 ст. 1861 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Частинами 1, 2 ст. 134 ЗК України передбачено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, зокрема у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Статтею 152 ЗК України передбачено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Згідно з положеннями статті 79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами (ч. 1 ст. 1 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера (ч. 1 ст. 1 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

Кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування (ч. 1 ст. 1 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

Ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом: створення відповідної державної геодезичної та картографічної основи, яка визначається та надається відповідно до цього Закону; внесення відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру; внесення змін до відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру; оброблення та систематизації відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру (ч. 1 ст. 5 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

Державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. У разі виявлення розбіжностей між відомостями на електронних та паперових носіях пріоритет мають відомості на паперових носіях (ч. 2 ст. 5 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

Внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону. Забороняється вимагати для внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених цим Законом (ч. 5 ст. 5 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

Внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 1 ст. 9 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

Об'єктами Державного земельного кадастру є: землі в межах державного кордону України; землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць; обмеження у використанні земель; земельна ділянка (ч. 1 ст. 10 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

До Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку (ч. 1 ст. 15 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ч. 2 ст. 15 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

Земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер (ч. 1 ст. 16 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі (ч. 2 ст. 16 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера (ч. 6 ст. 16 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

Відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру: на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні; на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками; на підставі технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель - за результатами інвентаризації земель; на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) - у разі виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) (ч. 1 ст. 21 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

Подання Державному кадастровому реєстратору заяви про внесення відомостей до Державного земельного кадастру разом із документацією із землеустрою чи документацією із оцінки земель здійснюється розробником такої документації, якщо інше не встановлено договором на виконання робіт із землеустрою чи оцінки земель (ч. 17 ст. 21 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

Згідно зі ст. 18 Закону документами Державного земельного кадастру, які створюються під час його ведення, є, в тому числі, Поземельні книги.

Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку (ч. 1 ст. 24 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 2 ст. 24 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності); замовником технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву) (ч. 3 ст. 24 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа. Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення, а в разі подання заяви в електронній формі - надсилається засобами телекомунікаційного зв'язку (ч. 4 ст. 24 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

При здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер (ч. 9 ст. 24 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

За приписами ст. 25 Закону поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який містить відомості про земельну ділянку, зокрема кадастровий номер; площу; місцезнаходження; інформацію про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки. Поземельна книга відкривається одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки. Поземельна книга ведеться в паперовій та електронній (цифровій) формі. Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

У разі поділу або об'єднання земельних ділянок запис про державну реєстрацію земельної ділянки та кадастровий номер земельної ділянки скасовуються, а Поземельна книга на таку земельну ділянку закривається (ч. 1 ст. 27 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

У Поземельній книзі на земельні ділянки, сформовані в результаті поділу або об'єднання земельних ділянок, здійснюється запис про такий поділ чи об'єднання із зазначенням скасованих кадастрових номерів земельних ділянок (ч. 2 ст. 27 Закону України “Про Державний земельний кадастр”).

Як вбачається з матеріалів справи та не оспорюється її учасниками, будівля приміщення магазину позивача безпосередньо межує з будівлею будинку побуту “Лада” за адресою: м. Кам'янське, пр. Свободи, 32, який належить ПП “Вогник”, а до складу спірної земельної ділянки за кадастровим номером 1210400000:02:016:0450 включено і земельну ділянку під нерухомим майном - магазином, за адресою м. Кам'янське, пр. Свободи, 32Г, власником якого в 2016 році було ТОВ II “НЗ-Інвест”, а на цей час - ТОВ “Уніком”.

Отже, ТОВ “Землеустрій” на замовлення ПП “Вогник” розробило та надало для погодження та реєстрації земельної ділянки проект землеустрою (т. 1 а.с. 201-265) щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Кам'янське, пр. Свободи, 32 із неправильною інформацією стосовно меж земельної ділянки, включивши в межі земельної ділянки площу під об'єктом нерухомості за іншою адресою (м. Кам'янське, пр. Свободи, 32Г), який має іншого власника - ТОВ “Уніком”, що згідно з ст.ст. 123, 124, 134 ЗК України унеможливлює його затвердження та надання ПП “Вогник” в оренду земельної ділянки за кадастровим номером 1210400000:02:016:0450.

При цьому апеляційний суд враховує, що станом на 09.12.2016, тобто на дату реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:016:0450 в Державному земельному кадастрі, право власності на нерухоме майно - торгівельний павільйон було зареєстровано за попереднім власником майна - ТОВ II “НЗ-Інвест”, а на час розгляду даної справи право власності на нерухоме майно торговий павільйон та приміщення магазину продовольчих та непродовольчих товарів за адресою: м. Кам'янське, пр. Свободи, 32Г зареєстровано за ТОВ “Уніком”.

Зазначене право власності позивача ніким не оскаржується, відповідний запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не скасований, а предметом даного спору не є встановлення правомірності набуття позивачем права власності на приміщення магазину продовольчих та непродовольчих товарів за адресою: м. Кам'янське, пр. Свободи, 32Г.

Відповідно до ст. 391 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Для цілей визначення наявності в особи права володіння нерухомим майном має застосовуватися принцип реєстраційного підтвердження володіння, який полягає у тому, що особа, яка зареєструвала право власності на об'єкт нерухомості, набуває щодо нього усі повноваження власника, визначені у ч. 1 ст. 317 ЦК України, зокрема набуває і право володіння. Відтак, враховуючи специфіку речей в обороті, володіння рухомими та нерухомими речами відрізняється: якщо для володіння першими важливо встановити факт їх фізичного утримання, то володіння другими може бути підтверджене, зокрема, фактом державної реєстрації права власності на це майно у встановленому законом порядку.

Допоки особа є власником нерухомого майна, тобто за нею зареєстровано право власності на це майно, вона не може бути обмежена у праві звернутися до суду з позовом про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження цим майном.

За наведених обставин апеляційний суд відхиляє відповідні доводи ПП «Вогник» щодо самовільного будівництва магазину, який належить позивачу та відсутності порушення прав останнього внаслідок державної реєстрації спірної земельної ділянки.

Так, з матеріалів справи вбачається, що ТОВ “Уніком” на підставі рішення Кам'янської міської ради № 937-210/VII від 22.12.2017 також набуло право на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: проси. Свободи, 32Г в м. Кам'янське, орієнтовною площею 0,0300 га, для розміщення магазину продовольчих та непродовольчих товарів.

Втім розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки в користування передбачає формування відповідної земельної ділянки у відповідності до вищенаведених норм земельного законодавства України, що за умов державної реєстріації земельної ділянки за кадастровим номером 1210400000:02:016:0450, до якої включена площа земельної ділянки, на якій знаходиться належне позивачу нерухоме майно, є неможливим.

Як вже вище зазначалось, неможливим є і затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надання в оренду ПП “Вогник” земельної ділянки за кадастровим номером 1210400000:02:016:0450.

Таким чином, державна реєстрація земельної ділянки за кадастровим номером 1210400000:02:016:0450 перешкоджає у реалізації права як ТОВ “Уніком”, так і ПП “Вогник” щодо користування на законних підставах земельними ділянками, на яких розташовані належні цим особам об'єкти нерухомого майна.

Відповідно до ч. 6 ст. 24 Закону України “Про Державний земельний кадастр”, підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Згідно з ч. 10 ст. 24 Закону України “Про Державний земельний кадастр”, державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об'єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-1204198112016 від 09.12.2016 (т. 1 а.с. 28-30) за заявою Приватного підприємства "Вогник" в Державному земельному кадастрі зареєстрована земельна ділянка з кадастровим номером 1210400000:02:016:0450 площею 0,2027га за адресою: м. Кам'янське, просп. Свободи, 32 за видом використання: для розміщення будівлі будинку побуту "Лада".

В матеріалах справи також міститься інформаційна довідка з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 203984421 від 13.03.2020 (т. 2 а.с. 2), відповідно до якої, за результатами пошуку за кадастровим номером 1210400000:02:016:0450, будь-які відомості з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна відсутні.

Таким чином, протягом майже чотирьох років після державної реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером 1210400000:02:016:0450, будь-яке речове право на цю земельну ділянку не зареєстровано.

Колегія суддів вважає безпідставним висновок суду першої інстанції про відсутність вини Приватного підприємства "Вогник" у не реєстрації протягом року речового права на спірну земельну ділянку, оскільки як вбачається з матеріалів справи, це обумовлено саме тим, що при складенні відповідного проекту землеустрою на замовлення ПП "Вогник" не було враховано розташування на цій земельній ділянці нерухомого майна іншої особи, яка також має право на оформлення землекористування.

При цьому, апеляційний суд враховує, що Третім апеляційним адміністративним судом у постанові від 11.12.2018 по справі № 208/1088/17 не було встановлено обставин відповідності проекту землеустрою щодо відведення ПП "Вогник" земельної ділянки за кадастровим номером 1210400000:02:016:0450 вимогам чинного законодавства, а часткове задоволення позову останнього пов'язано з відсутністю компетенції у заступника директора Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради щодо прийняття рішення про відмову Приватному підприємству “Вогник” у клопотанні щодо передачі земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Кам'янське, прос. Свобода, 32, орієнтовною площею 0,2027 га.

Не може бути підставою для відмови у позові позивача про скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:016:0450 і можливість поділу цієї земельної ділянки, про що зазначає суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні, оскільки наведені позивачем підстави для скасування реєстрації передбачені ч. 10 ст. 24 Закону України “Про Державний земельний кадастр”, тобто позивачем обрано належний спосіб захисту порушеного права на свій розсуд, позивач звертався до відповідача з заявою про скасування реєстрації та одержав відмову, а згідно з рішеннями Кам'янської міської ради і ПП "Вогник", і ТОВ “Уніком” було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення об'єктів нерухомості, а не для поділу вже сформованої земельної ділянки.

До того-ж, поділ сформованої земельної ділянки передбачає згоду усіх зацікавлених осіб (власників нерухомості на такій земельній ділянці), чого з обставин даної справи не вбачається.

За наведених обставин колегія суддів апеляційного суду вважає, що заперечення відповідача та третьої особи-2 проти апеляційної скарги є безпідставними, а позовні вимоги позивача про скасування державної реєстрації земельної ділянки за адресою м. Кам'янське, пр. Свободи, 32 (кадастровий номер 1210400000:02:016:0450) є обгрунтованими та підлягають задоволенню, виходячи як з підстав її помилкової реєстрації через невідповідність поданих документів, зокрема проекту землеустрою, вимогам законодавства, а саме знаходження в межах земельної ділянки нерухомого майна іншої особи, так і з підстав не здійснення реєстрації речового права на земельну ділянку, протягом одного року з дня здійснення її державної реєстрації.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Державного кадастрового реєстратора відділу Держгеокадастру у м. Дніпродзержинську скасувати запис в Поземельній книзі щодо реєстрації земельної ділянки за адресою м. Кам'янське, пр. Свободи, 32 (кадастровий номер 1210400000:02:016:0450) шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування, то апеляційний суд не вбачає підстав для її задоволення, оскільки згідно з ч. 4 ст. 25 Закону України “Про Державний земельний кадастр”, Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Враховуючи усе вищевикладене, оскаржуване рішення ухвалене місцевим господарським судом з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з невідповідністю висновків, викладених в рішенні, обставинам справи та неправильним застосуванням норм матеріального права, що є підставою для задоволення апеляційної скарги, скасування рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 10.06.2020р. у справі № 904/6241/19 та ухвалення нового рішення про часткове задоволення позовних вимог позивача.

Згідно з ст. 129 ГПК України та результату розгляду апеляційної скарги, судові витрати по сплаті позивачем судового збору за подання позову у сумі 1921,00грн. та по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги у сумі 2881,50грн. слід покласти на відповідача, а решту сплаченого судового збору на позивача.

З підстав наведеного та керуючись ст.ст. 123, 129, 269, 270, 275-284 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Уніком" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 10.06.2020р. у справі № 904/6241/19- задовольнити частково.

Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 10.06.2020р. у справі № 904/6241/19 - скасувати.

Ухвалити нове рішення.

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Уніком" - задовольнити частково.

Скасувати реєстрацію земельної ділянки за адресою м. Кам'янське, пр. Свободи, 32 (кадастровий номер 1210400000:02:016:0450).

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Уніком" судові витрати по сплаті судового збору за подання позову у сумі 1921,00грн. та по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги у сумі 2881,50грн.

Видачу наказу згідно зі ст. 327 ГПК України доручити Господарському суду Дніпропетровської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту постанови.

Повна постанова складена та підписана 06.10.2020 року.

Головуючий суддя А.Є. Чередко

Суддя Л.А. Коваль

Суддя В.Ф. Мороз