Справа № 629/4467/20
Номер провадження 3/629/876/20
06.10.2020 року суддя Лозівського міськрайонного суду Харківської області Харабадзе К.Ш. розглянувши матеріали Лозівського ВП ГУ НП в Харківській області про притягнення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Леонідове Поронайського району Сахалінської області, громадянина України, з середньою-технічною освітою, розлученого, не працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП,
До Лозівського міськрайонного суду Харківської області надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Постановою судді Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 09.09.2020 року протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, з доданими до нього матеріалами, повертався до Лозівського ВП ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
Однак вказані в постанові судді від 09.09.2020 року недоліки не були усунуті в повному обсязі, а саме: як вбачається з рапорта ДОП СП Лозівського ВП ГУНП в Харківській області Василенка В., у нього на розгляді знаходився матеріал внесений в ЖЕО Лозівського ВП ГУНП в Харківській області № 9462 від 22.09.2020 року за фактом звернення ОСОБА_2 , яка мешкає АДРЕСА_2 . По даному матеріалу ЖЕО було проведено повну та об'єктивну перевірку і списано у довідку за № 4073 від 27.09.2020 року.
Разом з тим, в матеріалах про адміністративне правопорушення відсутня довідка про результати розгляду звернення ОСОБА_2 ЖЄО № 9462 від 22.09.2020 року.
Враховуючи викладене, суддя доходить висновку, що процедура оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення проведена в порушення вимог КУпАП, Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України від 06 листопада 2015 № 1376.
У розумінні ст. 251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення. Тому без усунення зазначених вище недоліків протоколу про адміністративне правопорушення розгляд справи по суті є неможливим.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Оскільки вищезазначені порушення та допущена неповнота при складанні адміністративного матеріалу унеможливлюють повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи, суддя вважає за необхідне направити справу для доопрацювання органу, який його склав.
При цьому суд зазначає, що відповідно до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, яка затверджена наказом МВС України від 06 листопада 2015 № 1376, не допускається закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, стосовно якої його складено.
Керуючись ст. 256 КУпАП суддя,
Протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, з доданими до нього матеріалами, повернути до Лозівського ВП ГУ НП в Харківській області для належного оформлення у строк до 16.10.2020 року.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: К.Ш.Харабадзе