05.10.2020
Справа № 522/14988/20
Провадження № 3/522/9101/20
05 жовтня 2020 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Циб І.В., розглянувши в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , адміністративні матеріали, що надійшли з Приморського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Туркменістану, який має вищу освіту, одруженого, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
На адресу Приморського районного суду м. Одеси надійшли адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 191047 від 27.08.2020 року, встановлено, що 27.08.2020 року о 12 год. 30 хв. гр. ОСОБА_2 за адресою: м. Одеса, Італійський бульвар, 6, перебуваючи на робочому місці, був без засобів індивідуального захисту, чим порушив Постанову Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020 року.
Згідно протоколу дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 44-3 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Згідно вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В судове засідання ОСОБА_2 з'явився, свою провину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП не визнав та вказав, що не порушував правил щодо карантину людей, оскільки проходячи стажування в закладі був без маски індивідуального захисту, через те, що він тільки пообідав. ОСОБА_2 запевнив, що в приміщенні людей не було, він нікого не обслуговував.
Варто зазначити, що до матеріалів справи не було долучено ніякого відео- чи фотофіксації, хоча ОСОБА_2 суду пояснив, що працівники поліції знімали його на відео.
Ознайомившись із матеріалами справи, вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку, що даний адміністративний матеріал не може бути предметом судового розгляду і підлягає поверненню для належного оформлення у зв'язку з порушенням ч. 1 ст. 256 КУпАП за наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, та іншими документами. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Зі змісту ч. 1 ст. 256 КпАП України можна дійти висновку, що протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій особи, та є одним із основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити усі дані, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається у протоколі.
Крім того, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення (суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Згідно диспозиції ст. 44-3 КУпАП відповідальність настає за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Відповідальність за порушення вказаних норм покладається виключно на суб'єктів господарювання, а не на їх персонал.
Норма ст. 44-3 КУпАП є бланкетною, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативних актів. Конкретизований зміст бланкетної диспозиції передбачає певну деталізацію відповідних положень інших нормативно-правових актів, що наповнює норму більш конкретним змістом, для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації за відповідною статтею чи частиною статті КУпАП.
Формулювання суті правопорушення не може обмежуватися посиланням на нормативний акт, а повинно також містити відомості про вчинене правопорушення згідно з диспозицією ст. 44-3 КУпАП з конкретизацією суті порушення у відповідності до вказаного Закону, інших актів законодавства або рішень органів місцевого самоврядування.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення ВАБ № 191047 від 27.08.2020 року, гр. ОСОБА_2 27.08.2020 року о 12 год. 30 хв. за адресою: м. Одеса, Італійський бульвар, 6, перебуваючи на робочому місці, був без засобів індивідуального захисту, чим порушив Постанову Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020 року.
При цьому, в порушення вище наведених вимог, особа, яка складала протокол не зазначила, який саме пункт Постанови Кабінету Міністрів України № 641 було порушено ОСОБА_3 , таким чином неможливо встановити, які саме правила карантину він порушив.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено дані про свідків вчиненого правопорушення. В матеріалах справи відсутні будь-які пояснення осіб, які могли б підтвердити обставини вчинення ОСОБА_3 вказаного у протоколі правопорушення.
Крім протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 191047 від 27.08.2020 року складеним ДОП СП Приморського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області лейтенантом поліції Марангоз А.К., рапорту від 27.08.2020 року, пояснень ОСОБА_1 та неналежно засвідченої ксерокопії його паспорта, інших доказів, відео- чи фотофіксації, пояснень свідків чи понятих матеріали справи не містять.
Виходячи з вищевикладеного, зазначені вище недоліки не можуть бути усунені в суді, що позбавляє суд можливості повно та всебічно розглянути дану адміністративну справу у встановлений Законом строк. Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняти у справі законного й обґрунтованого судового рішення, також визначенню розміру санкції статті, що перешкоджає в подальшому виконати постанову про накладення адміністративного стягнення. Тому без усунення зазначених недоліків протоколу про адміністративне правопорушення розгляд справи є неможливим.
За таких обставин суд позбавлений можливості, на виконання ст. 245 КУпАП, своєчасно, всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, вирішити її в точній відповідності з законом.
Відповідно до абз. 5 п. 24 Постановою Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП України, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, для з'ясування всіх обставин вчинення адміністративного правопорушення, усунення недоліків протоколу, встановлення свідків події, доповнення матеріалів адміністративної справи доказами вчинення ОСОБА_3 правопорушення та який саме пункт Постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020 року було порушено, суд, вважає за необхідне повернути матеріали справи про адміністративні правопорушення для належного оформлення до Приморського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 7, 9, 44-3, 221, 251, 256, 278, 280, 283, 284 КУпАП, суд -
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 44-3 КУпАП повернути для належного оформлення, з підстав вказаних в мотивувальній частині, до Приморського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя Приморського районного
суду м. Одеси І. В. Циб