Рішення від 05.10.2020 по справі 200/2315/20-а

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

05 жовтня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 200/2315/20-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кисельової Є.О.,

при секретарі судового засідання: Сухової Г.В.,

без участі представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Луганського національного аграрного університету про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єкту,-

ВСТАНОВИВ:

07.05.2020 до Луганського окружного адміністративного суду відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 21.04.2020 та ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 03.03.2020 надійшла адміністративна справа за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (далі - позивач, ГУДСНС України у Донецькій області) до Луганського національного аграрного університету (далі - відповідач, ЛНАУ), в якому позивач після уточнення позовних вимог просив суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівлі учбового корпусу Луганського національного аграрного університету, розташованого за адресою: Донецька обл., м. Костянтинівка, пр. Ломоносова, 157б; будівлі лабораторного корпусу та будівлі гуртожитку відокремленого структурного підрозділу «Донбаський аграрний фаховий коледж Луганського національного аграрного університету», розташованих за адресою: Костянтинівський район, с. Іллінівка, вул. Учбова, буд. 1 до повного усунення порушень, шляхом заборони експлуатації вищезазначених об'єктів.

В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.

У період з 28.12.2019 по 02.01.2020 відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», листа Першого заступника Голови ДСНС України Мельчуцького О.Г. від 11.12.2019 № 02-17767/261, доручення Прем'єр-міністра України від 11.12.2019 № 44205/1/1-19, наказу ДПРЗ-16 ГУ ДСНС України у Донецькій області, копії наказу від 20.12.2019 № 178 «Про проведення позапланових перевірок та внесення змін до наказу 16 державного пожежно-рятувального загону від 13.12.2019 № 173 «Про проведення позапланових перевірок»» проведено позапланову перевірку приміщень та території Луганського національного аграрного університету, розташованого за адресами: Донецька обл., м. Костянтинівка, пр. Ломоносова, 157б; м. Костянтинівка, вул. Учбова, 1.

Актом перевірки суб'єкту господарювання - Луганського національного аграрного університету щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту від 02.01.2020 № 1 встановлені численні порушення вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697.

На думку позивача, вищезазначені порушення, встановлені актом перевірки від 02.01.2020 № 1 створюють безпосередню загрозу виникнення пожежі, несуть загрозу життю та здоров'ю людей, перешкоджають вільній евакуації людей у разі настання надзвичайної ситуації (пожежі, аварії та ін.), ускладнюють гасіння пожежі.

Подальша експлуатація Луганського національного аграрного університету із вищезазначеними порушеннями пожежної безпеки створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.

05.06.2020 від представника відповідача до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду за вхідним реєстраційним номером 23313/2020 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував щодо задоволення позовних вимог в повному обсязі у зв'язку із необґрунтованістю (том № 1 арк.спр.133-138)

Судом по справі вчинено наступні процесуальні дії:

- ухвалою суду від 12.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі (том № 1 арк.спр.122-123);

-ухвалою суду від 18.05.2020 виправлено описку в ухвалі суду від 12.05.2020 (том № 1 арк.спр.126);

- ухвалою суду від 09.06.2020 витребувано від ГУ ДСНС у Донецькій області додаткові докази (том № 2 арк.спр.29-30);

- ухвалою суду від 08.07.2020 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів (том № 2 арк.спр.55);

- ухвалою суду від 04.08.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (том № 3 арк.спр.105);

- ухвалою суду від 18.09.2020 в задоволенні клопотання представника ГУДСНС у Донецькій області відмовлено (том № 3 арк.спр.117).

Представники сторін в судове засідання не прибули, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялись належним чином (том № 3 арк.спр.156-157).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79,90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

Луганський національний аграрний університет зареєстрований як державна організація (установа, заклад), код ЄДРПОУ: 00493669, 09.07.2002, номер запису: 13821200000001440 Старобільською районною державною адміністрацією Луганської області, засновник - Міністерство освіти і науки України, керівником є Подольський Р.Ю. до даних про відокремлені підрозділи юридичної особи внесено відомості, зокрема, про відокремлений структурний підрозділ «Донбаський аграрний фаховий коледж Луганського національного аграрного університету», код ЄДРПОУ ВП: 43638845, місцезнаходження: Донецька обл., Костянтинівський район, село Іллінівка, вул. Учбова, буд. 1, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 01.10.2020 (том № 3 арк.спр.158-164).

Наказом Міністерства освіти і науки України від 31.01.2019 № 86, затверджено Статут Луганського національного аграрного університету (далі - Статут).

Так, відповідно до пункту 1.1. Статуту, ЛНАУ - заклад вищої освіти, що провадить інноваційну освітню діяльність, за різними ступенями вищої освіти, проводить фундаментальні та прикладні наукові дослідження, має розвинуту інфраструктуру навчальних, наукових і науково-виробничих підрозділів, сприяє поширенню наукових знань та провадить культурно-просвітницьку діяльність. Університет є закладом вищої освіти державної форми власності, що знаходиться у сфері управління Міністерства освіти і науки України (том № 2 арк.спр.4-12).

Наказом ГУ ДСНС України у Донецькій області від 20.12.2019 № 178 «Про проведення позапланових перевірок та внесення змін до наказу 16 державного пожежно-рятувального загону від 13.12.2019 № 173 «Про проведення позапланових перевірок», зобов'язано у термін з 28.12.2019 по 02.01.2020 провести позапланові перевірки стану техногенної і пожежної безпеки Костянтинівського коледжу ЛНАУ за адресою: Констянтинівський район, с. Іллінівка, вул. Учбова, буд. 1 та з 27.12.2019 по 28.12.2019 Луганського національного аграрного університету на об'єкті за адресою: м. Костянтинівка, пр. Ломоносова, буд. 157б (том № 1 арк.спр.63-67).

26.12.2019 ГУ ДСНС України у Луганській області видано посвідчення №80 про проведення заходу державного на нагляду (контролю) на проведення позапланової перевірки Луганського національного аграрного університету на об'єктах за адресами: м. Костянтинівка, пр. Ломоносова, 157Б та Костянтинівський район, с. Іллінівка, вул. Учбова, буд. 1 (том № 1 арк.спр.69-70).

Посадовими особами ГУДСНС України у Донецькій області було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Луганського національного аграрного університету на об'єктах за адресами: м.Костянтинівка, пр. Ломоносова, 157Б та Костянтинівський район, с. Іллінівка, вул. Учбова, буд. 1 (том № 1 арк.спр.20- 61).

За результатами проведення перевірки було складено Акт перевірки від 02.01.2020 № 1 (далі - Акт перевірки від 02.01.2020 № 1) (том № 1 арк.спр.20-61).

Вищезазначеним актом встановлені наступні порушення:

1. Будівля за адресою: м.Костянтинівка, пр.Ломоносова, 157 Б:

- приміщення не обладнано системою протипожежного захисту згідно ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (пожежа, аварія);

- коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням (пожежа, аварія);

- електрощити, групові електрощити не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки) (пожежа, аварія);

- територія об'єкта, а також приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення не відповідають ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) (пожежа, аварія);

- приміщення не доукомплектовані первинними засобами пожежогасіння згідно з «Типовими нормами належності вогнегасників» (пожежа, аварія);

- посадові особи не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки (пожежа, аварія);

- не вибрано тип та не визначено необхідну кількість вогнегасників відповідно до Типових норм належності вогнегасників (пожежа, аварія);

- для кожного приміщення об'єкта не розроблені інструкції про заходи пожежної безпеки (пожежа, аварія);

- для кожного приміщення об'єкта не розроблені інструкції про заходи пожежної безпеки (пожежа, аварія);

- дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (пожежа, аварія);

- не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (пожежа, аварія);

- пожежний щит не доукомплектований протипожежним інвентарем, а саме відсутні вогнегасники - 2шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 1 шт., лопати - 1 шт., сокири - 1 шт. (пожежа, аварія);

- переносні вогнегасники не розміщені шляхом: навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення; установлювання в шафи пожежних кран-комплектів, у спеціальні тумби, на підставки, що надійно закріплені, на підлозі (якщо дозволяє конструкційне виконання), у пожежні щити (стенди) (пожежа, аварія);

- вогнегасники, які експлуатуються, не мають: облікові (інвентарні) номери за прийнятою на об'єкті системою нумерації (пожежа, аварія);

- ящик для піску не укомплектований совковою лопатою (пожежа, аварія);

- лінія живлення до побутового кондиціонера в аудиторії № 101 не забезпечена автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії (пожежа, аварія);

- облицювання стін у коридорі ННІ будівництва виконане з горючих матеріалів (пожежа, аварія);

- двері горища не утримуються зачиненими (пожежа, аварія);

- горище захаращене сторонніми предметами (пожежа, аварія);

- з'єднувальна коробка не закрита кришкою з негорючого або важкогорючого матеріалу біля дверей горища (пожежа, аварія);

- з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів у з'єднувальній коробці біля дверей горища (пожежа, аварія);

- допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж, а саме від з'єднувальної коробки біля дверей горища під стелю коридору ННІ агрономії (пожежа, аварія);

- не надано акти проведення прихованих робіт прокладання проводів над підвісною стелею в усіх приміщеннях (пожежа, аварія);

- лампи освітлення у підсобному приміщенні експлуатуються зі знятими ковпаками (розсіювачами) (пожежа, аварія);

- двері електрощитових не утримуються зачиненими (пожежа, аварія);

- зменшено кількість евакуаційних виходів з будівлі (пожежа, аварія);

- на другому поверсі встановлені глухі ґрати на вікні не зроблені такими щоб розкривалися, розсувалися або знімалися (пожежа, аварія);

- бокс не очищається від горючого сміття (пожежа, аварія);

- допускається користування пошкодженим вимикачем у боксі (пожежа, аварія);

- лампа освітлення у котельні експлуатується зі знятим ковпаком (розсіювачем) (пожежа, аварія);

- допускається користування пошкоджению розеткою, вимикачем у котельні (пожежа, аварія);

- у котельні допускається складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м від електроустаткування (пожежа, аварія);

- з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів у котельні (пожежа, аварія);

- усі працівники не пройшли інструктажі з питань пожежної безпеки (пожежа, аварія);

- результати перевірок теплових мереж не фіксуються у спеціальному журналі (пожежа, аварія);

- особа, яка проводить топлення котлу не пройшла протипожежний інструктаж (пожежа, аварія);

- розпорядженням керівника не встановлено режим, час та тривалість топлення (пожежа, аварія);

- не проводиться очищення димоходів та печей від сажі з фіксацією у відповідному журнал (пожежа, аварія);

- димову трубу не обладнано іскрогасником (пожежа, аварія);

- допущено використання для димової труби металеву трубу (пожежа, аварія);

- особа допущена до роботи у котельні не пройшла навчання з пожежно-технічного мінімуму (пожежа, аварія);

- не призначена особа, відповідальна за пожежну безпеку будівлі, приміщень (пожежа, аварія);

- об'єкт не забезпечений телефонним зв'язком (пожежа, аварія);

- для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не установлені вказівні знаки згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір», ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (пожежа, аварія);

- для отримання працівниками відомостей про конкретні дії у надзвичайних ситуаціях не обладнаний інформаційно-довідковий куточок з питань цивільного захисту (пожежа, аварія);

- не приведено у відповідність до встановлених вимог забезпечення працюючого персоналу засобами радіаційного та хімічного захисту (пожежа, аварія);

- початок використання суб'єктом господарювання об'єкту нерухомості здійснено без подання декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (пожежа, аварія);

- не проведено ідентифікацію щодо визначення потенційної небезпеки об'єкта (пожежа, аварія);

- допущено розміщення людей у приміщеннях, а також на поверхах (у будинках), не забезпечених двома евакуаційними виходами (пожежа, аварія);

- знижено рівень пожежної безпеки, а саме прибудовано котельню до навчального корпусу (пожежа, аварія);

- знижено рівень пожежної безпеки, а саме обшито зовнішні стіни будинку (пожежа, аварія).

2. Будівля лабораторного корпусу:

- приміщення не обладнано системою протипожежного захисту згідно ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (пожежа, аварія);

- коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням (пожежа, аварія);

- електрощити, групові електрощити не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки) (пожежа, аварія);

- не проведено ідентифікацію щодо визначення потенційної небезпеки об'єкта (пожежа, аварія);

- горище захаращене сторонніми предметами (пожежа, аварія);

- з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, 58зварювання, паяння аб59о затискачів (пожежа, аварія);

- допускається користування пошкодженими розетками у приміщеннях (пожежа, аварія);

- установлювати глухі ґрати на вікнах не дозволяється. Грати повинні розкриватися, розсуватися або зніматися (пожежа, аварія);

- не заборонено улаштування та експлуатацію тимчасових електромереж у лаборантській, вчительській, диспетчерській, кабінеті заступника директора, секретаря (пожежа, аварія);

- електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати не встановлені на не горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра (пожежа, аварія);

- електрощити, групові електрощити повинні оснащуватися схемою підключення споживачів з пояснювальними написами але не вказано значення номінального струму апарата захисту (плавкої вставки) (пожежа, аварія);

- у приміщеннях допущено використання матеріалів з вищою пожежною небезпекою, ніж: Г2, В2, Д2, Т2 опорядження (облицювання) стелі у конференц-залі (пожежа, аварія);

- біля місць розташування пожежних гідрантів не встановлені покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них: для пожежного гідранта - літерним індексом ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева) (пожежа, аварія);

- необхідна кількість первинних засобів пожежогасіння не визначена відповідальним за пожежну безпеку на об'єкті окремо для кожного поверху та приміщення, а також для етажерок відкритих установок (пожежа, аварія);

- для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будинках, спорудах, а також на території підприємств не встановлено в достатній кількості спеціальні пожежні щити (стенди). Пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об'єкта площею більше 200 м-2 з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м-2 захищуваної площі, (площа об'єкта 3,67 га). До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт. (пожежа, аварія);

- приховане прокладання проводів (кабелів), не підтверджено актом проведення прихованих робіт у кабінеті заступника директора, диспетчерській (пожежа, аварія);

- переносні вогнегасники повинні не розміщені шляхом: навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення; установлювання в шафи пожежних кран-комплектів, у спеціальні тумби, на підставки, що надійно закріплені, на підлозі (якщо дозволяє конструкційне виконання), у пожежні щити (стенди) (пожежа, аварія);

- двері на шляхах евакуації відчиняються проти напрямку виходу з будівель (приміщень). За наявності людей у приміщенні двері евакуаційних виходів можуть зачинятися лише на внутрішні запори, які відчиняються зсередини без ключа (пожежа, аварія);

- на території об'єкта площею понад 3 га на в'їздах (виїздах) не встановлені схеми території, в яких слід вказувати розміщення будівель, водойм, гідрантів, пірсів та градирень, під'їздів пожежних автомобілів до них (пожежа, аварія);

- територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (пожежа, аварія);

- не приведено у відповідність до встановлених вимог забезпечення працюючого персоналу засобами радіаційного та хімічного захисту (пожежа, аварія);

- для отримання працівниками відомостей про конкретні дії у надзвичайних ситуаціях не обладнаний інформаційно-довідковий куточок з питань цивільного захисту (пожежа, аварія);

- облицювання стін у класах № 22,27,31 виконане з горючих матеріалів (пожежа, аварія);

- не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (пожежа, аварія);

- відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) не встановлений протипожежний режим, який включає: порядок утримання шляхів евакуації; визначення спеціальних місць для куріння; порядок застосування відкритого вогню; порядок використання побутових нагрівальних приладів; порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт; правила проїзду та стоянки транспортних засобів; місця для зберігання і допустиму кількість сировини, напівфабрикатів та готової продукції, що можуть одночасно знаходитися у приміщеннях і на території; порядок прибирання горючого пилу й відходів, зберігання промасленого спецодягу та ганчір'я, очищення елементів вентиляційних систем від горючих відкладень; порядок відключення від мережі електроживлення обладнання та вентиляційних систем у разі пожежі; порядок огляду й зачинення приміщень після закінчення роботи; порядок проходження посадовими особами навчання й перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення; порядок організації експлуатації і обслуговування наявних засобів протипожежного захисту; порядок проведення планово-попереджувальних ремонтів та оглядів електроустановок, опалювального, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання; порядок збирання членів пожежно-рятувального підрозділу добровільної пожежної охорони та посадових осіб, відповідальних за пожежну безпеку, у разі виникнення пожежі, виклику вночі, у вихідні й святкові дні; порядок дій у разі виникнення пожежі: порядок і способи оповіщення людей, виклику пожежно-рятувальних підрозділів, електроспоживачів, застосування засобів пожежогасіння; послідовність евакуації людей та матеріальних цінностей з урахуванням дотримання техніки безпеки. Працівники об'єкта мають бути ознайомлені з цими вимогами на інструктажах або під час проходження пожежно-технічного мінімуму (пожежа, аварія);

- особи, які прийняті на роботу, пов'язану з підвищеною пожежною небезпекою, не пройшли, попередньо (до початку самостійного виконання роботи) пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум) (пожежа, аварія);

- шляхи евакуації першого поверху захаращені меблями, обладнанням, різними матеріалами (пожежа, аварія);

- для кожного приміщення об'єкта не розроблені інструкції про заходи пожежної безпеки (пожежа, аварія);

- на території об'єкта площею понад 3 га на в'їздах (виїздах) не встановлені схеми території, в яких слід вказувати розміщення будівель, водойм, гідрантів, пірсів та градирень, під'їздів пожежних автомобілів до них (пожежа, аварія);

- стаціонарні зовнішні пожежні сходи, сходи на перепадах висот і огорожі на покриттях будівель та споруд не пофарбовані (пожежа, аварія);

- для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу власнику мережі водопостачання або іншій відповідальній особі, визначеній у відповідному договорі згідно з вимогами чинного законодавства не проводиться 1 раз на рік випробування на тиск та витрату води з оформленням акта. Випробування водопроводу повинно проводитися також після кожного ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водопроводу (пожежа, аварія);

- водонапірна башта не пристосована для відбору води пожежно-рятувальною технікою будь-якої пори року. На корпусі водонапірної башти не нанесено позначення, яке вказує на місце розташування пристрою для забирання води пожежно-рятувальною технікою (пожежа, аварія).

3. Будівля гуртожитку № 1 за адресою : м. Костянтинівка, вул. Учбова, 1:

- будівлю та приміщення не обладнано системою протипожежного захисту згідно ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (пожежа, аварія);

- сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням (пожежа, аварія);

- об'єкт не забезпечено адресним вказівником (назва вулиці), встановленим на фасаді будівлі або інших видних місцях і освітлюваним у темний час доби (пожежа, аварія);

- приміщення не доукомплектовані первинними засобами пожежогасіння згідно з «Типовими нормами належності вогнегасників» (пожежа, аварія);

- дозволяється зниження рівня пожежної безпеки, система протипожежного водопостачання не виконана з металевих труб. ДБН В. 2.5 - 64:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація»,

п.9.3.розділ 9 (пожежа, аварія);

- на першому та другому поверсі будівлі гуртожитку №1 встановлені глухі ґрати на вікнах, які не зроблені такими щоб розкривалися, розсувалися або знімалися (пожежа, аварія);

- лампи освітлення не мають захисного скла у підвальному приміщенні (пожежа, аварія);

- лампи освітлення не мають захисного скла на першому поверсі (пожежа, аварія);

- лампи освітлення не мають захисного скла у електрощитовій (пожежа, аварія);

- допускається підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи, а також експлуатація їх зі знятими ковпаками (розсіювачами) у спортзалі (пожежа, аварія);

- з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів у підвальному приміщенні не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (пожежа, аварія);

- з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів у кухні не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (пожежа, аварія);

- з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів у спортзалі не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (пожежа, аварія);

- на дверях електрощитової та підвального приміщення не вказано місце зберігання ключів (пожежа, аварія);

- електрощити, групові електрощити не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки) (пожежа, аварія);

- вогнегасник у гуртожитку №1 не навішені на вертикальну конструкцію на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення, або не установлений у спеціальну тумбу, на підставки, що надійно закріплені, на підлозі (пожежа, аварія);

- допускається улаштування тимчасових електромереж, а саме з'єднання з'єднувальних коробок з вимикачами та розетками на 1 та 2 поверсі та у спортзалі (пожежа, аварія);

- пожежний кран-комплект не укомплектований пожежним стволом, та важелем для полегшення відкривання вентиля (пожежа, аварія);

- пожежні кран-комплекти розміщені у навісних шафках не мають отвори для провітрювання і не пристосовані для опломбування (пожежа, аварія);

- пожежні кран-комплекти не підлягають технічному обслуговуванню не рідше одного разу на рік (пожежа, аварія);

- дозволяється застосування саморобних подовжувачів, які не відповідають вимогам ПУЕ у кабінеті бухгалтерії (пожежа, аварія);

- дозволяється застосування саморобних подовжувачів, які не відповідають вимогам ПУЕ у кабінеті обслуговуючого персоналу (пожежа, аварія);

- дозволяється застосування саморобних подовжувачів, які не відповідають вимогам ПУЕ у спортзалі (пожежа, аварія);

- вимикач у електрощитовій встановлений на горючій основі (конструкції) (пожежа, аварія);

- дозволяється експлуатація проводів з пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості, ізоляцією у кухні на 1 поверсі (пожежа, аварія);

- дозволяється експлуатація пошкодженими розетками у кімнаті відпочинку та кімнаті № 219 на 2 поверсі (пожежа, аварія);

- пожежний щит не доукомплектований засобами пожежогасіння (пожежа, аварія);

- на пожежному щиті не вказано його порядковий номер та номер телефону для виклику пожежно-рятувального підрозділу (пожежа, аварія);

- біля місць розташування пожежних гідрантів не встановлені покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них: для пожежного гідранта - літерним індексом ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева) (пожежа, аварія);

- дозволяється захаращення шляху евакуації меблями, обладнанням та різними матеріалами біля пожежного щита (пожежа, аварія);

- для отримання працівниками відомостей про конкретні дії у надзвичайних ситуаціях не обладнаний інформаційно-довідковий куточок з питань цивільного захисту (пожежа, аварія);

- не приведено у відповідність до встановлених вимог забезпечення працюючого персоналу засобами радіаційного та хімічного захисту (пожежа, аварія).

Акт підписано в.о. директора навчально-наукового інституту будівництва ЛНАУ Д.С.Соповим та в.о. директора відокремленого структурного підрозділу «Костянтинівський коледж Луганського національного аграрного університету» О.М. Воронцовою (том № 1 арк.спр.20-61).

Судом встановлено, що 15.06.2020-16.06.2020 у складі комісії було проведено перевірку Луганського національного аграрного університету та відокремленого структурного підрозділу «Донбаський аграрний фаховий коледж Луганського національного аграрного університету», розташованих за адресою: м. Костянтинівка, пр. Ломоносова, № 157Б та Костянтинівський район, с. Іллінівка, вул. Учбова, буд. 1 по усуненню недоліків та порушень, виявлених під час перевірки, яка проводилась 28.12.2019 по 02.01.2020. За результатами вказаної перевірки складено Акт від 16.06.2020 (том № 3 арк.спр.10-21).

Під час перевірки комісією було встановлено, що недоліки та порушення згідно акту № 1 від 02.01.2020 № 1 усунені, окрім пунктів порушень, а саме №№: 1,2,5,7,17,23,35,38,39,40,41,43,45,46,47,48,49,50,51,52,53,55,57,59,60,61,63,64,66,67,69,70,71,72,74,75,77,82,83,84,85,86,87,88,89,90,91,94,95,100,101,102,103,108,110,112,115 (том № 3 арк.спр.10-21).

З матеріалів справи вбачається, що у період з 15.09.220 по 16.09.2020 комісією було проведено обстеження будівель та приміщень ЛНАУ та ВП «Донбаський аграрний фаховий коледж Луганського національного аграрного університету», які розташовані за адресою: м. Костянтинівка, пр. Ломоносова, буд. № 157-Б та Костянтинівський район, с. Іллінівка, вул. Учбова, буд. 1 щодо усунення не виконаних порушень, виявлених під час обстеження, яке проводилось 15.06.2020-16.06.2020. За результатами вказаної перевірки складено Акт від 16.06.2020 (том № 3 арк.спр.143-148).

Із змісту Акту від 16.06.2020 вбачається, що комісією встановлено перелік порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, які залишились не виконаними, а саме №№: 1,5,17,23,35,38,40,41,46,47,48,49,50,51,52,53,59,60,63,66,77,82,83,84,85,87,878,89,101,110,115. Інші порушення усунуто (том № 3 арк.спр.143-148).

21.09.2020 від представника відповідача на адресу суду надійшли письмові пояснення та надано план щодо усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки (том № 3 арк.спр.132-142).

Доказів щодо повного усунення вищевказаних порушень, які зазначені в Акті перевірки від 02.01.2020 № 1 відповідачем до матеріалів справи не надано.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України від 05.04.2007 № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

В силу статті 47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Приписами статті 4 Закону України від 05.04.2007 № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Відповідно до частин першої та другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Підстави для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів передбачені частиною першою статті 70 Кодексу цивільного захисту України та полягають у:

1) недотриманні вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушенні вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуску і реалізації вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійсненні заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутності на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

6) невідповідності кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

7) порушенні правил поводження з небезпечними речовинами;

8) відсутності або непридатності до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутності на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовності до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

10) неготовності до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;

11) проведенні робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга статті 70 Кодексу цивільного захисту України).

Визначення небезпечного чинника міститься у пункті 26 статті 2 Кодексу цивільного захисту України та означає складову частину небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.

Отже, законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.

Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).

Настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі пов'язане з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.

Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, письмовими, речовими і електронними доказами.

Частиною першою статті 72 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Станом на дату та час розгляду справи відповідачем не надано доказів, які б свідчили про повне усунення порушень, встановлених за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки та відображених в Акті перевірки від 02.01.2020 № 1.

Враховуючи викладене, на даний час виявлені позивачем порушення залишаються не усунутими та становлять загрозу життю та здоров'ю людей.

Разом з тим, суд звертає увагу, що абзацом 1 частини першої статті 6 Закону №877-V встановлено, що підставою для здійснення позапланових заходів є подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням.

Отже, належним доказом усунення суб'єктом господарювання порушень, виявлених під час перевірки та які слугували підставою для звернення до суду з позовом про застосування заходів реагування, є відповідний акт перевірки, в якому буде вказано про повне усунення обставин (порушень), що слугували підставою для вжиття заходів реагування.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

Зважаючи на те, що відповідачем не усунуті порушення вимог пожежної безпеки, де перебувають діти, суд вважає недопустимою експлуатацію будівель та приміщень до повного усунення виявлених перевіркою порушень.

Таким чином, оскільки на час розгляду справи доказів, які б свідчили про повне усунення відповідачем порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, не було надано, та порушення продовжують створювати загрозу життю та здоров'ю людей, суд вважає, що наявність наведених порушень вимог протипожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.

Такий правовий висновок зроблено Верховним Судом у постанові від 26.06.2018 у справі № 803/209/16.

Аналізуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що існуючі порушення у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, що зафіксовані в акті перевірки, в їх сукупності можуть кваліфікуватись як такі, що створюють реальну загрозу життю і здоров'ю людей, що є підставою для задоволення позову та застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення експлуатації будівель та приміщень до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, вказаних в Акті перевірки від 16.01.2020 № 112.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Луганського національного аграрного університету про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єкту - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Луганського національного аграрного університету (код ЄДРПОУ: 00493669, місцезнаходження: 92703, Луганська обл., Старобільський район, м. Старобільськ, вул. Слобожанська, буд.68) у вигляді зупинення експлуатації до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, вказаних в Акті перевірки від 02 січня 2020 року № 1, а саме: будівлі учбового корпусу Луганського національного аграрного університету, місцезнаходження: Донецька обл., м. Костянтинівка, пр. Ломоносова, 157б; будівлі лабораторного корпусу та гуртожитку № 1 відокремленого структурного підрозділу «Донбаський аграрний фаховий коледж Луганського національного аграрного університету» (код ЄДРПОУ ВП № 43638845), місцезнаходження: Донецька обл., Костянтинівський район, с. Іллінівка, вул. Учбова, буд.1.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 06 жовтня 2020 року.

Суддя Є.О. Кисельова