05 жовтня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4209/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Автозаводського районного відділу у м. Кременчуці Управління державної міграційної служби України в Полтавській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
06 серпня 2020 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі також - позивач) до Автозаводського районного відділу у м. Кременчуці Управління державної міграційної служби України в Полтавській області (надалі також - відповідач) про:
- визнання протиправними дії Автозаводського районного відділу у м. Кременчуці Управління державної міграційної служби України в Полтавській області щодо відмови у вклеюванні до паспорта громадянина України (зразка 1994 року) ОСОБА_1 нової фотокартки у зв'язку з досягненням ним 25 років;
- зобов'язання Автозаводський районний відділ у м. Кременчуці Управління державної міграційної служби України в Полтавській області вклеїти до паспорта громадянина України (зразка 1994 року) ОСОБА_1 нову фотокартку у зв'язку з досягненням ним 25 років.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що 29.07.2020 звернувся до Автозаводського районного відділу в місті Кременчуці Управління державної міграційної служби України в Полтавській області з заявою про вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України у формі книжечки по досягненню 25-річного віку, проте відповідачем протиправно, на думку позивача, відмовлено у вклеюванні такої фотокартки, з посиланням на те, що оформлення та видача паспортів зразка 1994 року здійснюється громадянам України щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та провадження у справі відкрито. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
26.08.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній не погоджується з позовними вимогами та просить суд відмовити у їх задоволенні. Зазначає, що позивачу виповнилося 25 років ІНФОРМАЦІЯ_2, проте у місячний строк, тобто до 06.04.2019, ОСОБА_1 для вклеювання фотокартки до уповноваженого органу не звертався, відтак позивач звертаючись 29.07.2020 для вклеювання фотокартки мав подати також відповідне рішення суду /а.с. 16-23/.
01.09.2020 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач зазначає, що позбавлення права особи на вклеювання нового фото у паспорт громадянина України у формі книжечки при досягнені певного віку лише у зв'язку з пропуском строку звернення є порушенням його прав /а.с.29-35/.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся із заявою до Автозаводського районного відділу у м. Кременчуці Управління державної міграційної служби України в Полтавській області із заявою про вклеювання фотокартки зразка 1994 року по досягненню 25-річного віку, що зареєстрована за № Н-7/6/5316-20 від 30.07.2020 /а.с. 24/.
Листом № Н-7/6/5316-20/5316/2915-20 від 30.07.2020 Автозаводський районний відділ у м. Кременчуці Управління державної міграційної служби України в Полтавській області повідомив ОСОБА_1 , що частиною 2 розділу 5 Тимчасового порядку оформлення та видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС від 06.06.2019 № 456 передбачено, що для вклеювання фотокартки при досягненні віку 25 або 45 років особа, на ім'я якої оформлений паспорт, протягом 30 календарних днів подає працівнику територіального підрозділу заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку.
Для вклеюванням фотокартки при досягненні відповідного віку особа після спливу тридцятиденного строку подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку, та відповідне рішення суду.
Таким чином, за відсутності відповідного рішення суду у Автозаводського РВ відсутні правові підстави здійснити вклеювання фотокартки у паспорт громадянина України по досягненню 25-річного віку /а.с. 26/.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у вклеюванні фотокартки у паспорт громадянина України у формі книжечки позивач звернувся до суду за даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 № 5492-VI (далі - Закон № 5492-VI) до документів, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, та за функціональним призначенням посвідчують особу та підтверджують громадянство України, відноситься зокрема, паспорт громадянина України.
Частиною 1, 2 ст. 21 Закону № 5492-VI встановлено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На виконання абзацу другого частини 2 ст. 21 Закону України №5492-VI постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 затверджений Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі також - Порядок № 302).
Згідно пункту 2 Порядку № 302 паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Відповідно до пп. 6 п. 6 Порядку № 302 обмін паспорта здійснюється у разі, якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток.
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2019 р. № 398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302" внесено зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", доповнивши його абзацом такого змісту: "Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року".
Пунктом 2 вищевказаної постанови встановлено Міністерству внутрішніх справ до набрання чинності цією постановою забезпечити розроблення та прийняття акта, що випливає із цієї постанови.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 червня 2019 року № 456 відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302", Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року № 719-V) затверджено Тимчасовий порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України (далі - Тимчасовий порядок), який визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, засвідчене в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 2 Розділу І Тимчасового порядку паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 1994 року № 353 "Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України".
Відповідно до пункту 1, 2 Розділу V Тимчасового порядку третя і п'ята сторінки паспорта передбачені для вклеювання в паспорт додаткових фотокарток при досягненні особою віку 25 або 45 років. Для вклеювання фотокартки при досягненні віку 25 або 45 років особи, на ім'я якої оформлений паспорт, протягом 30 календарних днів заявник подає працівнику територіального підрозділу заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку. Для вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку особа після спливу тридцятиденного строку заявник подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку, та відповідне рішення суду.
Вклеювання до паспорта фотокартки при досягненні особою віку 25 і 45 років здійснюється у строки, встановлені законодавством. Рішення про вклеювання фотокартки до паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами проведених перевірок (пункт 4, 5 Тимчасового порядку).
Суд зауважує, що до теперішнього часу залишається чинною постанова Верховної Ради України "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон" від 26.06.1992 № 2503-XII, якою затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі - Положення про паспорт), пункт 3 якого встановлює, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 8, 15 Положення про паспорт термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується. До паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.
Для вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку подаються паспорт і дві фотокартки зазначеного розміру.
Відповідно до п. 18 Положення про паспорт для одержання, обміну паспорта і вклеювання до нього нових фотокарток громадянин подає документи і фотокартки не пізніш як через місяць після досягнення відповідного віку або зміни (переміни) прізвища, імені чи по батькові, встановлення розбіжностей у записах або непридатності паспорта для користування.
В ході розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 виповнилося 25 років ІНФОРМАЦІЯ_2, однак з вимогою вклеїти фотокартку у зв'язку з досягненням 25-річного віку він звернувся лише 29.07.2020, тобто з порушенням тридцятиденного строку, визначеного у Тимчасовому порядку. Пропущення такого строку позивачем не заперечується, проте позивач не бажає отримувати паспорт у форму картки та не надає згоди на обробки його персональних даних.
Правова позиція щодо права особи на отримання паспорта в формі паспортної книжечки сформована в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 року в зразковій справі № 806/3265/17.
Велика Палата Верховного Суду констатувала, що норми Закону України №5492-VI, на відміну від норм Положення про паспорт, не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорта у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, імені та по батькові, та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій. На переконання Великої Палати Верховного Суду, це є безумовним порушенням вимог ст.22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Також такий підхід не відповідає вимогам якості закону (тобто, таке втручання не було "встановлене законом"), не є "необхідним у демократичному суспільстві". Зазначене допускає свавільне втручання в право на приватне життя в контексті неможливості реалізації права на власне ім'я, що становить порушення ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що законодавством не врегульовано питання щодо наслідків відмови особи від обробки її персональних данних, тобто фактично відсутня будь-яка альтернатива такого вибору, що в свою чергу обумовлює неякість закону та порушення конституційних прав такої особи.
Велика Палата Верховного Суду зазначила, що реалізація державних функцій має здійснюватися без примушення людини до надання згоди на обробку персональних даних, їх обробка повинна здійснюватись, як і раніше, в межах і на підставі тих законів і нормативно-правових актів України, на підставі яких виникають правовідносини між громадянином та державою. При цьому, згадані технології не повинні бути безальтернативними і примусовими. Особи, які відмовилися від обробки їх персональних даних, повинні мати альтернативу - використання традиційних методів ідентифікації особи.
Крім того, позбавлення особи можливості отримання паспорта в традиційній формі - у вигляді паспортної книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не є необхідним у демократичному суспільстві, і таке втручання є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.
Судом встановлено та сторонами не заперечується пропущення позивачем строку для звернення до відповідача із заявою щодо вклеювання фотокартки в паспорт громадянина України у формі книжечки у зв'язку із досягнення 25-річного віку без поважних причин і це є порушенням вимог підпункту 6 пункту 6 Порядку № 302. В той же час за це порушення позивач може бути притягнутим до адміністративної відповідальності, однак це не можна тлумачити так, що особа взагалі повинна бути позбавлена права на користування паспортом у формі книжечки.
При цьому, паспорт, в якому не вклеєно фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним для встановлення відповідної особи, однак визнання паспорту недійсним немає наслідком його вилучення. Крім того, вказаними нормами не встановлено заборони для вклеювання фотокартки у паспорт після спливу тридцятиденного строку.
Аналогічна правова позиція викладена у в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 31.03.2020 у справі № 460/842/19.
Щодо посилання відповідача на відсутність порушеного права позивача, оскільки відповідачем у відповідні строки розглянуто заяву позивача та роз'яснено правила та процедуру оформлення паспорта громадянина України відповідно до Закону України «Про звернення громадян» суд зазначає наступне. ОСОБА_1 звернувся до уповноваженого органу із заявою від 29.07.2020 саме про вклеювання у його паспорт зразка 1994 року фотокартки у зв'язку з досягненням ним 25-річного віку, а не із заявою щодо надання роз'яснення правил та процедури оформлення паспорта громадянина України. Уповноважений орган, отримавши відповідну заяву мав розглянути її у встановлений законодавством строк та відповідно до пункту 5 Розділу V Тимчасового порядку за результатами проведених перевірок прийняти рішення про вклеювання фотокартки до паспорта або рішення про відмову у вклеюванні фотокартки із зазначенням підстави відмови відповідно до Розділу ІХ Тимчасового порядку.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновок Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
За таких обставин, суд вважає, що позивач має право на вклеювання до паспорту громадянина України нової фотокартки у зв'язку з досягненням ним 25-річного віку.
При цьому, суд приходить до висновку щодо можливості задовольнити вимоги позивача у обраний ним спосіб судового захисту, який суд вважає належним та дієвим в межах спірних правовідносин, оскільки законодавством не передбачено іншого належного способу захисту порушеного права позивача у спірних правовідносинах, ніж зобов'язання відповідача вклеїти до паспорта позивача зразка 1994 року нової фотокартки у зв'язку з досягненням 25 років. Відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у сумі 878,80 грн, що підтверджується квитанцією № ПН2061 від 03 серпня 2020 року /а.с.9/.
Частиною другою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, за звернення з даним позовом позивач мав сплатити судовий збір у розмірі 840,80 грн (2102,00 грн*0,4)
З огляду на вищевикладене, зважаючи на задоволення адміністративного позову, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Автозаводського районного відділу у м. Кременчуці Управління державної міграційної служби України в Полтавській області на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Згідно із частиною 2 статті 7 Закону України "Про судовий збір" у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.
Відтак, питання повернення надміру сплаченого судового збору у розмірі 38,00 грн буде вирішено судом після надходження клопотання особи, яка його сплатила.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Автозаводського районного відділу у м. Кременчуці Управління державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. І. Сердюка, 31/16, м. Кременчук, Полтавська область, 39600) про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Автозаводського районного відділу у м. Кременчуці Управління державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. І. Сердюка, 31/16, м. Кременчук, Полтавська область, 39600) щодо відмови у вклеюванні до паспорта громадянина України (зразка 1994 року) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) нової фотокартки у зв'язку з досягненням ним 25 років.
Зобов'язати Автозаводський районний відділ у м. Кременчуці Управління державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. І. Сердюка, 31/16, м. Кременчук, Полтавська область, 39600) вклеїти до паспорта громадянина України (зразка 1994 року) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) нову фотокартку у зв'язку з досягненням ним 25 років.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Автозаводського районного відділу у м. Кременчуці Управління державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. І. Сердюка, 31/16, м. Кременчук, Полтавська область, 39600) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн /вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок/.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.Г.Ясиновський