Справа № 420/10023/20
05 жовтня 2020 року 15 год. 35 хв. м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.,
при секретарі: Сердюк І.С.
сторін:
позивач: Лупу С.С. (представник за ордером)
відповідачі: не з'явилися
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до голови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області Романенка Романа Сергійовича (67844, Одеська область, Овідіопольський район, село Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, буд. 1), Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (67844, Одеська область, Овідіопольський район, село Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, буд. 1; код ЄДРПОУ 43782503) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду 03.10.2020 р. о 18:42 год. надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до голови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області Романенка Романа Сергійовича, в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність голови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області Романенка Романа Сергійовича, яка полягає у нездійсненні:
визначення способу оприлюднення та оприлюднення відомостей про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади (ч. 7 ст. 228 Виборчого кодексу України);
визначення способу розміщення та розміщення рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади (ч. 8 ст. 228 Виборчого кодексу України);
передачі відомостей щодо зареєстрованих кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку (ч. 8 ст. 228 Виборчого кодексу України);
визначення способу оприлюднення та оприлюдення відомостей про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови (ч. 8 ст. 229 Виборчого кодексу України);
визначення способу розміщення та розміщення рішення про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови (ч. 9 ст. 229 Виборчого кодексу України);
зобов'язати голову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород- Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 :
- оприлюднити відомості про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади в алфавітному порядку (за прізвищем), із зазначенням номера багатомандатного виборчого округу, в якому висувається кандидат, суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата в депутати у визначений Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області спосіб;
- розмістити рішення Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород- Дністровського району Одеської області про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади на офіційному веб-сайті Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії;
- передати відомості щодо зареєстрованих кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади із зазначенням номера багатомандатного виборчого округу, в якому висувається кандидат, суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата в депутати для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку;
- оприлюднити відомості про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови із зазначенням суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), всіх попередніх прізвищ, власних імен, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного,
- міського голови змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата у визначений Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області спосіб;
- розмістити рішення Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород- Дністровського району Одеської області про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови на офіційному веб-сайті Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що станом на 03.10.2020р. голова Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 в порушення приписів ч.ч. 7-8 ст. 228, ч.ч. 8, 9 ст. 228 ВК України не забезпечив: 1) визначення способу оприлюднення та не оприлюднив відомостей про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади (ч. 7 ст. 228 Виборчого кодексу України); 2) визначення способу розміщення та не розмістив рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади (ч. 8 ст. 228 Виборчого кодексу України); 3) не здійснив передачу відомостей щодо зареєстрованих кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку (ч. 8 ст. 228 Виборчого кодексу України); 4) визначення способу оприлюднення відомостей про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазської сільського голови (ч. 8 ст. 229 Виборчого кодексу України); визначення способу розміщення та розміщення рішення про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови (ч. 9 ст. 229 Виборчого кодексу України). На думку позивача, оскаржувана бездіяльність є грубим порушенням Виборчого кодексу України.
Ухвалою від 03.10.2020р. прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у справі та визначено, що справа буде розглядатися з урахуванням особливостей, встановлених ст.ст. 268-273 КАС України; призначено судове засідання на 04.10.2020р. о 15 год. 00 хв.; надано відповідачу строк для подання відзиву на позов до 04.10.2020р. 12 год. 00 хв.; роз'яснено право позивача подати до суду відповідь на відзив до 04.10.2020р. 13 год. 00 хв.; роз'яснено право відповідача подати до суду заперечення до 04.10.2020р. 14 год. 00 хв.; зобов'язано Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області надати докази по справі.
Ухвалою суду від 04.10.2020р., яка занесена до протоколу засідання, залучено до участі у справі в якості другого відповідача Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області; повторно зобов'язано Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області надати до суду витребувані судом докази у строк до 04 жовтня 2020 року 17 години 30 хвилин та повідомлено останню про необхідність вжиття заходів щодо невідкладного виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 03.10.2020 р. у справі №420/10023/20 та надання витребуваних судом доказів у визначений судом строк. Судове засідання відкладено на 04.10.2020 р. о 18 год. 00 хв.
До судового засідання, призначеного на 04.10.2020 р. о 18 год. 00 хв., з'явився представник позивача. Відповідачі до судового засідання не з'явилися, явку представників не забезпечили, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином; витребуваних судом доказів до суду не надано.
Ухвалою суду від 04.10.2020 р., яка занесена до протоколу засідання, в судовому засіданні оголошено перерву до 05.10.2020р. 14 год. 30 хв.
До судового засідання, призначеного на 05.10.2020р. 14 год. 30 хв., з'явився представник позивача. Відповідачі до судового засідання не з'явилися, явку представників не забезпечили, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов у повному обсязі.
За правилами ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
За приписами ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд,-
15.07.2020 р. Верховною Радою України прийнято постанову № 795-IX «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році», якою призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25.10.2020 р.
30.08.2020 р. Центральною виборчою комісією винесено постанову № 208 «Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року», якою оголошено з 05.09.2020 р. початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25.10.2020 р.
Вважаючи, що відповідач (голова Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 ) не забезпечив: 1) визначення способу оприлюднення та не оприлюднив відомостей про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади (ч. 7 ст. 228 Виборчого кодексу України); 2) визначення способу розміщення та не розмістив рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади (ч. 8 ст. 228 Виборчого кодексу України); не здійснив передачу відомостей щодо зареєстрованих кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку (ч. 8 ст. 228 Виборчого кодексу України); визначення способу оприлюднення відомостей про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазської сільського голови (ч. 8 ст. 229 Виборчого кодексу України); визначення способу розміщення та розміщення рішення про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови (ч. 9 ст. 229 Виборчого кодексу України), в зв'язку з чим допустив протиправну безліяльність, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.
Таким чином, суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.
Відповідно до ч.6 ст.103 Конституції України порядок проведення виборів Президента України встановлюється законом.
Виборчий кодекс України (далі - ВК України) відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Згідно ст. 20 ВК України виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
За змістом ч.1 ст. 33 ВК України виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства.
Згідно із ч. 1 ст. 36 ВК України порядок організації роботи виборчих комісій нижчого рівня визначається Центральною виборчою комісією відповідно до цього Кодексу. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії. На письмову вимогу третини складу виборчої комісії голова виборчої комісії або його заступник зобов'язаний скликати засідання комісії не пізніше наступного дня після отримання такої вимоги.
Суд вважає необгрунтованими та такими що не підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності голови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області Романенка Романа Сергійовича, яка полягає у нездійсненні:
визначення способу оприлюднення відомостей про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади (ч. 7 ст. 228 ВК України);
визначення способу розміщення рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади (ч. 8 ст. 228 ВК України);
визначення способу оприлюднення відомостей про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови (ч. 8 ст. 229 ВК України);
визначення способу розміщення рішення про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови (ч. 9 ст. 229 ВК України), з огляду на наступне.
Аналіз положень ВК України свідчить, що на законодавчому рівні не встановлено обов'язку виборчої комісії щодо визначення єдиного способу оприлюднення відомостей про реєстрацію кандидатів у депутати.
Натомість ВК України визначено альтернативу способу такого оприлюднення, зокрема: на офіційному веб-сайті виборчої комісії (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений нею спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії з урахуванням змісту приписів ч.ч. 7-8 ст. 228, ч.ч.8, 9 ст. 228 ВК України, яких, на думку позивача, не дотримано відповідачем.
Щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача в іншій частині позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, з огляду на наступне.
Приписами ч.ч. 7-8 ст. 228, ч.ч. 8, 9 ст. 228 ВК України чітко визначено строки виконання передбачених вказаними нормами заходів відповідною територіальною виборчою комісією.
Крім того, Постановою Центральної виборчої комісії № 163 від 08.08.2020р. затверджено Календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року (далі також - Календарний план).
Так, згідно ч. 7 ст. 228 ВК України відомості про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах в алфавітному порядку (за прізвищем), із зазначенням номера багатомандатного виборчого округу, в якому висувається кандидат, суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата в депутати не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування оприлюднюються територіальною виборчою комісією у визначений нею спосіб.
Згідно п.69 Календарного плану, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 163 від 08.08.2020р., визначено, що оприлюднення відомостей про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах з виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч)(ч. 7 ст. 228) здійснюється відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування - до 2 жовтня 2020 року включно.
Відповідач не довів та не підтвердив факту оприлюднення відомостей про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади у визначений відповідною комісією спосіб, чим порушено приписи ч. 7 ст. 228 ВК України.
На офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії відомості про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області відстутні(https://www.cvk.gov.ua/pls/vm2020/pvm159pt001f01=695pid100=51pid111=61rej=0.html).
Зазначене свідчить про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 , яка полягає у нездійсненні оприлюднення відомостей про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування у визначений нею спосіб (ч. 7 ст. 228 ВК України).
За приписами ч. 8 ст. 228 ВК України у разі реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидата в депутати, висунутого організацією партії, або кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування, відповідна територіальна виборча комісія у триденний строк з дня прийняття рішення про реєстрацію видає представнику організації партії або відповідному кандидату в депутати посвідчення кандидата в депутати за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в триденний строк з дня його прийняття розміщується відповідною територіальною виборчою комісією на її офіційному веб-сайті (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений нею спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії.
Відомості щодо зареєстрованих кандидатів у депутати сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) із зазначенням номера багатомандатного виборчого округу, в якому висувається кандидат, суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата в депутати передаються для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку.
Згідно п.65 Календарного плану, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 163 від 08.08.2020р., передбачено розміщення рішення про реєстрацію кандидатів на офіційному вебсайті (за наявності), вебсайтах відповідних місцевих рад (за наявності) або в інший визначений цими комісіями спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії (ч. 8 ст. 228 ВК України) у триденний строк з дня прийняття відповідного рішення. Суб'єктом виконання заходу за вказаним пунктом є відповідна територіальна виборча комісія.
Відповідачем не надано до суду доказів розміщення рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади на її офіційному вебсайті (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений нею спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії відповідно до вимог ч. 8 ст. 228 ВК України.
На офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії не розміщено відомостей щодо рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади.
Таким чином, Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у нерозміщенні на її офіційному веб-сайті (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений нею спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в триденний строк з дня його прийняття (ч. 8 ст. 228 ВК України).
На офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії не оприлюднені відомості щодо зареєстрованих кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади.
Доказів виконання Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області вимог, передбачених абз. 3 ч. 8 ст. 228 ВК України, щодо передачі для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку відомостей щодо зареєстрованих кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади із зазначенням номера багатомандатного виборчого округу, в якому висувається кандидат, суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата в депутати відповідачі не надали.
Відтак, з урахуванням встановлених судом обставин, суд дійшов висновку, що Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у нездійсненні передачі відомостей щодо зареєстрованих кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку (ч. 8 ст. 228 ВК України).
За змістом ч. 8 ст. 229 ВК України відомості про реєстрацію кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови із зазначенням суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), всіх попередніх прізвищ, власних імен, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування оприлюднюються територіальною виборчою комісією у визначений нею спосіб.
За змістом п.69 Календарного плану, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 163 від 08.08.2020р., оприлюднення відомостей про реєстрацію кандидатів на посаду сільських, селищних, міських голів у визначений відповідною комісією спосіб (ч. 8 ст. 229 ВК України) здійснюється відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування - до 2 жовтня 2020 року включно.
Відповідачем не надано до суду доказів оприлюднення відомостей про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови у визначений відповідною комісією спосіб, чим порушено приписи ч. 8 ст. 229 ВК України.
На офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії відомості про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови.
Зазначене свідчить про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, яка полягає у нездійсненні оприлюднення відомостей про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування у визначений нею спосіб (ч. 8 ст. 229 ВК України).
Відповідно до ч. 9 ст. 229 ВК України у разі реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія у триденний строк з дня прийняття рішення про реєстрацію видає представнику організації партії або кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови відповідне посвідчення кандидата за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Рішення про реєстрацію кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови в триденний строк з дня його прийняття розміщується відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на її офіційному веб-сайті (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений нею спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії.
Відомості щодо зареєстрованих кандидатів на посаду міського голови із зазначенням суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), всіх попередніх прізвищ, власних імен, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня висування кандидатом на посаду голови змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата передаються для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку.
За змістом п.65 Календарного плану, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 163 від 08.08.2020р., передбачено розміщення рішення про реєстрацію кандидатів на офіційному вебсайті (за наявності), вебсайтах відповідних місцевих рад (за наявності) або в інший визначений цими комісіями спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії (ч. 9 ст. 229 ВК України) у триденний строк з дня прийняття відповідного рішення. Суб'єктом виконання заходу за вказаним пунктом є відповідна територіальна виборча комісія.
Відповідачами не надано до суду доказів розміщення рішення про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови на її офіційному вебсайті (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений нею спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії відповідно до вимог ч. 9 ст. 229 ВК України.
На офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії не розміщено відомостей щодо рішення про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови.
Суд враховує, що за приписами ч.1 ст. 216 ВК України висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування.
З урахуванням наведеного 24.09.2020 р. - останній день висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови (ст. 11, ч.ч. 1-3 ст. 216 ВК України) та останній день подання до відповідної територіальної виборчої комісії документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови (ч.2 ст. 227, ч. 2 ст. 228, ч. 2 ст. 229 ВК України).
Відповідно до приписів ч. 6 ст. 228 ВК України територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.
Таким чином, 30.09.2020р. закінчується визначений законодавством строк реєстрації кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації за відповідними заявами кандидатів.
Таким чином, Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у нерозміщенні на її офіційному веб-сайті (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений нею спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії рішення про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови (ч. 9 ст. 229 ВК України).
Визначаючись щодо наявності безпосереднього порушення права позивача у спірних правовідносинах, суд зазначає наступне.
За змістом ч. 2 ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Статтею 38 Конституції України передбачено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Згідно з ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Частиною 3 ст.9 КАС України передбачено, що кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктами 1, 4 ч.1 ст.22 ВК України передбачено, що суб'єктами виборчого процесу відповідних виборів є: виборець, який має право голосу на відповідних виборах; кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст.64 ВК України суб'єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому КАС України.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 64 ВК України виключно до суду шляхом подання позовної заяви оскаржуються рішення, дії, бездіяльність Центральної виборчої комісії, дії або бездіяльність члена Центральної виборчої комісії.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені ст.273 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Частиною 2 ст. 273 КАС України визначено, що виборець, учасник всеукраїнського референдуму (громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.
Гарантоване ст. 55 Конституції України й конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджуване порушення було обґрунтованим.
З наведеного слідує, що суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача - суб'єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або чи мають місце інші ущемлення прав та свобод позивача.
Тобто, при зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який міг би відновити його становище та захистити порушене право.
Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.
У рішеннях Європейського Суду з прав людини у справі «Аксу проти Туреччини» пункт 50, «Берден проти Сполученого Королівства» пункт 33, «Тенасе проти Молдови» зазначено що для того, щоби мати можливість подати звернення на підставі статті 34 Конвенції, особа, неурядова організація чи група осіб мають довести, що вони є жертвами порушення прав, передбачених у Конвенції. Щоби претендувати на статус жертви такого порушення, оспорюваний захід має безпосередньо зашкодити особі.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» висновки Європейського суду з прав людини є джерелом права.
Статтею 6 Виборчого кодексу України визначено, що виборчі права громадян України - це гарантовані Конституцією України та цим Кодексом їхні права на участь у виборах, які проводяться в Україні. Основні виборчі права громадян України включають: 1) право вільно обирати (право голосу на виборах); 2) право бути обраним. Громадяни України мають також інші права на участь у виборчому процесі, пов'язані з їхніми основними виборчими правами. Виборчі права громадян України здійснюються в обсязі і порядку, передбачених виборчим законодавством.
Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 10.09.2020 р. у справі №855/46/20.
З огляду на наведене, скориставшись своїм правом на звернення до суду з позовом до суб'єкта владних повноважень, позивач обгрунтував право звернення до суду з цим позовом тим, що оскаржувана бездіяльність безпосередньо порушує його виборчі права обирати та бути обраним у виборчому процесі як виборця та як кандидата, зареєстрованого для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом.
Позивач як виборець позбавлений можливості ознайомитись з відповідною інформацією, чим порушується його виборче право шляхом вільного вибору кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади та на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований кандидатом в депутати в багатомандатному виборчому окрузі Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади, що підтверджується копією посвідчення № 15 від 22.09.2020р.
Відтак, допущена відповідачем протиправна бездіяльність призводить до порушення його конституційного виборчого права як кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади, оскільки виборці не мають змоги ознайомитись у вільному доступі з відомостями про реєстрацію його як кандидата у депутати, що позбавляє його у позаагітаційний спосіб отримувати голоси виборців та відповідно підвищувати його загальний рейтинг.
Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Як встановлено ч. 1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
При цьому, Європейський суд з прав людини у рішенні від 29.06.2006 р. у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
У рішенні від 31.07.2003 р. у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
При чому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Отже, обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.
Згідно Рішення ЄСПЛ по справі "Рисовський проти України" (Rysovskyyv. Ukraine) від 20.10.2011 року (заява № 29979/04), принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість.
За приписами ч.2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Враховуючи наведені приписи чинного законодавства та встановлені обставини, з метою ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород- Дністровського району Одеської області:
оприлюднити відомості про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади в алфавітному порядку (за прізвищем), із зазначенням номера багатомандатного виборчого округу, в якому висувається кандидат, суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата в депутати у визначений Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області спосіб;
розмістити рішення Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород- Дністровського району Одеської області про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади на офіційному веб-сайті Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії;
передати відомості щодо зареєстрованих кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади із зазначенням номера багатомандатного виборчого округу, в якому висувається кандидат, суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата в депутати для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку;
оприлюднити відомості про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови із зазначенням суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), всіх попередніх прізвищ, власних імен, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата у визначений Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області спосіб;
розмістити рішення Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород- Дністровського району Одеської області про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови на офіційному веб-сайті Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії.
Враховуючи, що приписами ч.ч. 7-8 ст. 228, ч.ч.8, 9 ст. 228 ВК України передбачено обов'язок вчинення відповідних дій саме відповідною територіальною виборчою комісією, відповідно наявні підстави для визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, а не голови цієї комісії.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За приписами ч.4 ст. 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Суд акцентує увагу, що ухвалою від 03.04.2020р. надано відповідачу строк для подання відзиву на позов та зобов'язано Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області надати письмові докази по справі. Ухвалою суду від 04.10.2020р., яка занесена до протоколу засідання, зобов'язано повторно Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області надати витребувані судом письмові докази по справі
Проте відповідачами у встановлений судом строк відзиву на позов та витребуваних судом доказів не надали, до судового засідання явку представників не забезпечили.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Згідно з ч.3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Судом встановлено, що позивачем не сплачено судового збору за подання позову.
Відповідно до ч.9 ст.273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Разом з тим, судом встановлено, що при зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачем не сплачено.
Відповідно ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2102 гривень.
Згідно з ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у сумі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Враховуючи, що позивачем заявлено шість позовних вимог немайнового характеру та похідні від них вимоги, за заявлені позовні вимоги належало сплатити судовий збір у розмірі 5044,00 грн. (840,80 грн. х 6).
За таких підстав, відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, з Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області на спеціальний рахунок Державного бюджету України слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 5044,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 14, 78, 139, 205, 245, 246, 250, 255, 272, 273, 268-273 КАС України, Виборчого кодексу України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до голови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області Романенка Романа Сергійовича (67844, Одеська область, Овідіопольський район, село Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, буд. 1), Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (67844, Одеська область, Овідіопольський район, село Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, буд. 1; код ЄДРПОУ 43782503) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, яка полягає у нездійсненні:
оприлюднення відомостей про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування у визначений нею спосіб (ч. 7 ст. 228 Виборчого кодексу України);
розміщення на її офіційному веб-сайті (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений нею спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в триденний строк з дня його прийняття (ч. 8 ст. 228 Виборчого кодексу України);
нездійсненні передачі відомостей щодо зареєстрованих кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку (ч. 8 ст. 228 Виборчого кодексу України);
нездійсненні оприлюднення відомостей про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування у визначений нею спосіб (ч. 8 ст. 229 Виборчого кодексу України);
нерозміщенні на її офіційному веб-сайті (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений нею спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії рішення про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови (ч. 9 ст. 229 Виборчого кодексу України).
Зобов'язати Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород- Дністровського району Одеської області:
оприлюднити відомості про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади в алфавітному порядку (за прізвищем), із зазначенням номера багатомандатного виборчого округу, в якому висувається кандидат, суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата в депутати у визначений Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області спосіб;
розмістити рішення Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород- Дністровського району Одеської області про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади на офіційному веб-сайті Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії;
передати відомості щодо зареєстрованих кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах Кароліно-Бугазської сільської об'єднаної територіальної громади із зазначенням номера багатомандатного виборчого округу, в якому висувається кандидат, суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата в депутати для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку;
оприлюднити відомості про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови із зазначенням суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), всіх попередніх прізвищ, власних імен, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата у визначений Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області спосіб;
розмістити рішення Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород- Дністровського району Одеської області про реєстрацію кандидатів на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови на офіційному веб-сайті Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (код ЄДРПОУ 43782503, адреса місцезнаходження: 67844, Одеська область, Овідіопольський район, с. Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, 1) на користь Державного бюджету України (реквізити рахунку: УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); МФО89998, р/р UA338999980313181206084015005, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у розмірі 5044,00 грн. (п'ять тисяч сорок чотири гривні 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 278 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 272 КАС України.
Суддя Г.П. Самойлюк
.