Рішення від 05.10.2020 по справі 420/1256/19

Справа № 420/1256/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, Військової прокуратури Південного регіону України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить визнати неправомірною бездіяльність Військової прокуратури Південного регіону України щодо ненадання довідки-розрахунку про грошове забезпечення позивача з урахуванням основних і додаткових виплат відповідно до постанови КМУ № 103 від 22.02.2018 та зобов'язати останню надати зазначену довідку станом на 01.03.2018 до Одеського обласного військового комісаріату; визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненадання до ГУ ПФУ в Одеській області довідки про грошове забезпечення позивача з урахуванням основних і додаткових виплат станом на 01.03.2018 та зобов'язати надати зазначену довідку; визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Одеській області щодо перерахунку пенсії позивача з урахуванням основних та додаткових виплат за посадою старшого слідчого військової прокуратури Південного регіону України станом на 01.03.2018 та зобов'язати здійснити зазначений перерахунок відповідно до постанови КМУ № 103 від 22.02.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 13.10.2005 є пенсіонером органів прокуратури. У зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, позивач звернувся до військового прокурора Південного регіону України із заявою щодо грошового забезпечення прирівняної посади старшого слідчого військової прокуратури Південного регіону України станом на 01.10.2017 та 01.03.2018, отримавши у відповідь відповідну інформацію. У вересні 2018 р. позивач звернувся до управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії, додавши лист військового прокурора. За результатами опрацювання звернення управлінням ПФУ листом від 03.10.2018 № 2278/К-11 відмовлено в перерахунку пенсії з тих підстав, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, саме постановами № 45 та № 103; при цьому лист військової прокуратури від 04.07.2019 № 18-3061 не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії. Після ознайомлення із матеріалами справи позивач дізнався, що 02.04.2018 Одеський обласний військовий комісаріат склав довідку № ЮО106682 про розмір грошового забезпечення позивача всього 7032,50 грн (без додаткових видів грошового забезпечення та премії). Позивач вважає вказані дії відповідачів протиправними, оскільки, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам визначені ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якої обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Наголошує на тому, що призначення органами Пенсійного фонду України особі пенсії та проведення її перерахунку є різними формами реалізації права громадянина на пенсійне забезпечення, а тому при проведенні перерахунку пенсії особи застосуванню підлягає редакція статті Закону, яким визначався порядок та розмір відповідного пенсійного забезпечення такої особи, саме на момент призначення йому пенсії.

Ухвалою від 07.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін згідно з ст. 262 КАС України.

Ухвалою суду від 28.03.2020 провадження по справі № 420/1256/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової прокуратури Південного регіону України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі № 240/6263/18.

08.04.2020 до суду від військової прокуратури Південного регіону України надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги в частині визнати неправомірною бездіяльності Військової прокуратури Південного регіону України щодо ненадання довідки-розрахунку про грошове забезпечення позивача з урахуванням основних і додаткових виплат відповідно до постанови КМУ № 103 від 22.02.2018 та зобов'язаннч останньої надати зазначену довідку станом на 01.03.2018 до ІНФОРМАЦІЯ_1 не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що згідно з п. 3 Порядку № 45 особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом па пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України. Водночас ІНФОРМАЦІЯ_2 , ГУ ПФУ в Одеській області не направляли до Військової прокуратури Південного регіону України вказані запити та списки пенсіонерів, на підставі яких, відповідно до вимог Порядку № 45, має бути підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 . Матеріали справи таких доказів не містять. Крім того, громадянин ОСОБА_1 у своїй позовній заяві вірно зазначив, що «Одеський обласний військовий комісаріат не звернувся до Військової прокуратури Південного регіону України з запитом про надання такої довідки та виготовив свою довідку..». Отже, Військова прокуратура Південного регіону України позбавлена можливості видавати довідки про розмір грошового забезпечення, на підставі яких здійснюється перерахунок пенсії звільненим військовослужбовцям (облік яких у прокуратурі не здійснюється), за відсутності списків вказаних осіб, які формуються органами, до повноважень яких входить облік пенсіонерів-військовослужбовців (обласні військові комісаріати, головні управління Пенсійного фонду України). Разом з тим, Одеським ОВК після отримання відповідних списків пенсіонерів з органів Пенсійного фонду України надано вказані списки до органу державної влади, до якого відряджався ОСОБА_1 - Генеральної прокуратури України. Генеральною прокуратурою України листом від 19.06.2018 № 18-875вих18 надано до Одеського ОВК довідки про грошове забезпечення військовослужбовців для перерахунку пенсії. З огляду на відсутність нормативно-правового акту Уряду щодо прирівняння посад в органах прокуратури, які ліквідовано, до посад, які передбачені діючим штатним розписом надати довідки про розмір грошового забезпечення за вказаними посадами не видається можливим. З урахуванням того, що ОСОБА_1 був звільнений у запас з посади прокурора-криміналіста Військової прокуратури Південного регіону України, та відсутності нормативно-правового акту щодо прирівняння вказаної посади до передбачених діючим штатними розписом посад в органах прокуратури, Генеральною прокуратурою України не було видано відповідну довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії. Зважаючи на викладене, довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (якого було направлено на військову службу у розпорядження Генеральної прокуратури України відповідно до його Послужиого списку) могла бути надана Військовою прокуратурою Південного регіону України лише після надходження списків від органів, які відповідно до законодавства здійснюють облік пенсіонерів (ГУ ПФУ в Одеській області, Одеського ОВК). Крім цього, вимога щодо зобов'язання Військової прокуратури Південного регіону України надати довідку-розрахунок про грошове забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням основних і додаткових виплат за посадою старшого слідчого Військової прокуратури Південного регіону України станом на 01.03.2018 не ґрунтується на вимогах чинного законодавства. Зокрема, відповідно до п. 1 постанови КМУ № 103 Кабінет Міністрів України постановляє перерахувати пенсії з урахуванням лише розміру окладу за посадою, військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років. Будь-які інші виплати при перерахуванні пенсії на підставі постанови КМУ № 103 не враховуються. Зазначені складові передбачені і довідкою про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій, передбаченою додатком 2 до Порядку № 45. Аналогічної правової позиції притримувався Верховний Суд під час розгляду справи № 240/6263/18 (постанова від 13.03.2019).

26.08.2020 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45). Пунктом 1 Порядку № 45 зазначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. На підставі вищевказаного порядку, Пенсійний фонд України листом від 26.02.2018 № 6194/02-23 повідомив головне управління та Міністерство оборони України про прийняття Постанови № 103, та зазначив, що дана Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій. Листом головного управління від 28.02.2018 № 3192/03 направлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 запит щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та надано списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Одеським обласним військовим комісаріатом головному управлінню передана довідка від 02.04.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку Позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” за нормами, чинними на 01.03.2018. На виконання вищезазначеної Постанови № 103 головним управлінням проведено перерахунок пенсії Позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу в сумі 3440 грн, окладу за військовим званням в сумі 1410 грн та надбавки за вислугу років в сумі 2182,50 грн. Звернуто увагу, що уповноважені органи Пенсійного фонду України з 1 січня 2007 року здійснюють функції щодо призначення (перерахування) та виплати пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на підставі статті 99 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян”. Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів. Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить. Первинні документи, які містять відомості щодо розміру грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб наявні лише у органів, де проходили службу зазначені особи. Індивідуальні перерахунки пенсій військових пенсіонерів, пов'язані з уточненням їх вислуги років (трудового стажу), розміру грошового забезпечення або його окремих видів здійснюється виключно на підставі документів, поданих уповноваженим структурним підрозділом міністерства, в якому вони проходили службу. При цьому, уповноважений структурний підрозділ надсилає органам Пенсійного фонду України офіційне подання з необхідними поясненнями. На адресу головного управління після 02.04.2018 від ІНФОРМАЦІЯ_1 не надходили довідки про інші складові грошового забезпечення, на які посилається Позивач (такі як посадовий оклад - 5730 грн, надбавка за військове звання - 1410 грн, надбавка за вислугу років - 2005,5 грн, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 6401,85 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 859,50 грн, надбавка за службу на посадах слідчих - 714 грн та премія - 9416,47 грн) з відповідним поданням із поясненнями про необхідність здійснити перерахунок пенсії на підставі таких довідок. З огляду на вищевикладене, у головного управління відсутні підстави здійснити перерахунок пенсії Позивачу на підставі листа Військової прокуратури Південного регіону України від 11.06.2020 № 18-1935, у порядку, визначеному постановою № 103, виходячи з розміру грошового забезпечення, зазначеного у даному листі. Враховуючи, що рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103, та Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося, у Головного управління відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення. Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, а не на момент призначення пенсії, та регламентовано нормами закону, чинного на час такого перерахунку. Враховуючи, що на момент надання Одеським обласним військовим комісаріатом довідки Постановою № 103 було визначено, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови № 704, а також, абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням, Одеським обласним військовим комісаріатом довідку надано лише з врахуванням зазначених цими нормативними актами видами грошового зебезпечення. Відповідно до пункту 9 порядку № 45 головне має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не має. Відтак, враховуючи, що головним управлінням при перерахунку пенсії на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, Постанови № 704 та Постанови № 103 враховані всі складові, зазначені Одеським обласним військовим комісаріатом в довідці від 02.04.2018, підстави для визнання бездіяльності головного управління протиправною відсутні.

Ухвалою суду від 11.08.2020 провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової прокуратури Південного регіону України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії поновлено.

05.08.2020 від позивача надійшла заява про уточнення адміністративного позову, згідно якої позивач, змінивши предмет та підстави позову, збільшив розмір позовних вимог та просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Військової прокуратури Південного регіону України щодо ненадання довідки-розрахунку про грошове забезпечення підполковника юстиції ОСОБА_1 за посадою прокурора Військової прокуратури Південного регіону України за період з 01 березня 2018 року по 05 березня 2019 року для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 22 лютого 2018 року в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року;

зобов'язати Військову прокуратуру Південного регіону України надати до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку- розрахунок про грошове забезпечення підполковника юстиції ОСОБА_1 за посадою прокурора Військової прокуратури Південного регіону України для перерахунку пенсії за період з 01 березня 2018 року по 05 березня 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 22 лютого 2018 року в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року та оновлену довідку станом на 06 березня 2019 року про розмір грошового забезпечення за посадою прокурора Військової прокуратури Південного регіону України, у формі, встановленій додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла до 21 лютого 2018 року з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії;

визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (до 29.12.2018 р. "Одеський обласний військовий комісаріат") щодо ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки-розрахунку про грошове забезпечення підполковника юстиції ОСОБА_1 за посадою прокурора Військової прокуратури Південного регіону України за період з 01 березня 2018 року по 05 березня 2019 року для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 22 лютого 2018 року в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року;

зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (до 29.12.2018 р. "Одеський обласний військовий комісаріат") направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області довідку-розрахунок про грошове забезпечення підполковника юстиції ОСОБА_1 за посадою прокурора Військової прокуратури Південного регіону України для перерахунку пенсії за період з 01 березня 2018 року по 05 березня 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 22 лютого 2018 року в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року та оновлену довідку станом на 06 березня 2019 року про розмір грошового забезпечення за посадою прокурора Військової прокуратури Південного регіону України, у формі, встановленій додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла до 21 лютого 2018 року з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії;

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в частині не проведення перерахунку пенсії підполковника юстиції ОСОБА_1 за посадою прокурора Військової прокуратури Південного регіону України за період з 01 березня 2018 року по 05 березня 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 22 лютого 2018 року в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок розміру пенсії підполковника юстиції ОСОБА_1 за посадою прокурора Військової прокуратури Південного регіону України за період з 01 березня 2018 року по 05 березня 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 22 лютого 2018 року в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року та перерахунок пенсії починаючи з 01 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки станом на 06 березня 2019 року про розмір грошового забезпечення за посадою прокурора Військової прокуратури Південного регіону України, у формі, встановленій додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла до 21 лютого 2018 року з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Ухвалою суду від 11.08.2020 прийнято до провадження уточнений адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військової прокуратури Південного регіону України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

26.08.2020 до суду від ГУ ПФУ в Одеській області надійшов відзив на уточнений адміністративний позову, згідно з яким відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що головним управлінням при перерахунку пенсії на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, Постанови № 704 та Постанови № 103 враховані всі складові, зазначені Одеським обласним військовим комісаріатом в довідці від 02.04.2018, підстави для визнання бездіяльності головного управління протиправною відсутні.

27.08.2020 від військової прокуратури Південного регіону України надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги в частині вимог до військової прокуратури Південного регіону України не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову поросив відмовити, зазначивши, що на момент уточнення позивач позову діяв п. 3 Порядку № 45, відповідно до якого обов'язок видачі довідок про розмір грошового забезпечення покладено на орган державної влади, відповідно до наказу якого особа відряджалася для виконання службових обов'язків (зміни згідно з постановою КМУ від 21.09.2019 № 784).

Розгляд справи здійснюється без проведення судового засідання та по суті розпочатий через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до ч.2 ст. 262 КАС України, з урахуванням п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його часткового задоволення.

Судом встановлено, що позивач, перебуваючи на військовій служби з 06.08.1984 був відкомандирований 03.03.2000 в розпорядження Генерального прокурора України і до 12.10.2005 проходив службу в органах військової прокуратури. Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) № 88 від 08.09.2005 звільнений у запас за п. 63, пп. «а» (за станом здоров'я) з посади прокурора-криміналіста військової прокуратури Південного регіону України у військовому званні підполковника юстиції. 13.10.2005 позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 35%, надбавка за службу на посадах слідчих понад 3 років - 10%, надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи у розмірі 70%, премії у розмірі 130%. Розмір пенсії склав 53% грошового забезпечення. Також розмір пенсії був підвищений як учаснику бойових дій та учаснику розмінування у воєнний та повоєнний час.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

У квітні 2018 року призначена позивачеві пенсія була перерахована з 01.01.2018, виходячи з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, однак до проведення перерахунку пенсія позивачеві виплачувалась з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а не лише виходячи з основних видів грошового забезпечення.

У травні 2018 р. позивач звернувся до військового прокурора Південного регіону України із заявою про надання інформації щодо грошового забезпечення прирівняної посади старшого слідчого військової прокуратури Південного регіону України станом на 01.10.2017 та 01.03.2018.

Листом від 04.08.2019 № 18-3061 заступник військового прокурора Південного регіону України надав витребувану позивачем інформацію.

У вересні 2018 р. позивач звернувся до управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії, додавши лист військового прокурора. За результатами опрацювання звернення управлінням ПФУ листом від 03.10.2018 № 2278/К-11 відмовлено в перерахунку пенсії з тих підстав, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, саме постановами № 45 та № 103; при цьому лист військової прокуратури від 04.07.2019 № 18-3061 не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими частковому задоволенню у зв'язку з наступним.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Таким чином, після 01 січня 2015 року повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури на законодавчому рівні делеговано Кабінету Міністрів України.

15 липня 2015 року набув чинності Закон № 1697-VІІ, згідно з «Прикінцевими положеннями» якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом: Закон № 1789-ХІІ, крім <…> частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

Отже, на час звернення позивача із заявою про надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність.

Згідно ч. 1 ст. 7 Закон № 1697-VІІ систему прокуратури України становлять Генеральна прокуратура України; регіональні прокуратури; місцеві прокуратури; військові прокуратури.

За змістом ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Однак, виходячи із суті та обсягу заявлених вимог, можна підсумувати, що на час звернення позивача до Військової прокуратури Південного регіону України із заявою про надання довідки про заробітну плату, складові якої відповідають заробітній платі працюючого працівника органів прокуратури, який обіймає посаду подібну до тої, що обіймав позивач, для здійснення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі Закону № 1789-ХІІ та постанови № 657 станом на 01.01.2018, нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта її видачі, немає. Відсутність цього акта зумовлена тим, що на законодавчому рівні закону не передбачено (не врегульовано) можливості, умов і порядку перерахунку пенсії за вислугу років для непрацюючих пенсіонерів органів прокуратури, для досягнення мети якої й існує потреба у довідці з відомостями про заробітну плату.

Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом у рішенні від 16.04.2018 за результатами розгляду зразкової справи № 825/506/18 (провадження № Пз/9901/16/18).

В то й же час, пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Кабінетом Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків.

За таких підстав, саме орган, який видавав наказ про відрядження позивача видає довідку про розмір грошового забезпечення, а тому доводи відповідача щодо того, що Військова прокуратура Південного регіону України не уповноважена видавати довідки про розмір грошового забезпечення, на підставі яких здійснюється перерахунок пенсій звільнених військовослужбовцям, є обґрунтованими.

Також, Верховним Суд України в постанові від 02 грудня 2008 року у справі № 21-1169во08 зазначено, що норми права, що зазнавали змін, мають застосовуватися виключно в межах дії кожної з їх редакцій і не можуть бути застосовані за аналогією права.

При цьому, станом на дату звернення позивача до Військової прокуратури Південного регіону України діяв пункт 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 45, згідно якого обов'язок видачі довідок про розмір грошового забезпечення покладено саме на орган державної влади, відповідно до наказу якого особа відряджалась для виконання службових обов'язків.

Таким чином, саме на Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

В той же час, з матеріалів справи вбачається, що перерахунок пенсії ГУ ПФУ в Одеській області було здійснено на підставі довідки, наданої Одеським обласним військовим комісаріатом.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 1 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною 2 вказаної статті встановлено, що у випадку коли пенсіонер подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Між тим, 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Крім того, згідно п. 1 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», зобов'язано перерахувати пенсії, призначені згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Згідно п. 2 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Згідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим п. 5 Порядку № 45, у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додатком № 2 до Порядку № 45 затверджено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року, у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Згідно з абзацами другим та четвертим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року № 937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку № 3-1. У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто на Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.

У зв'язку із цим позовні вимоги, що звернуті до Військової прокуратури Південного регіону України щодо ненадання довідки-розрахунку про грошове забезпечення та зобов'язання вчинити відповідні дії - є безпідставними та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

З огляду на викладене Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.06.2020 по зразковій справі № 160/8324/19 не погодилась із доводами відповідачів про відсутність підстав для задоволення позовних вимог стосовно зобов'язання Центру підготувати та надати до Управління нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року, оскільки Кабінетом Міністрів України не встановлено умови та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, бо така процедура встановлена Порядком № 45.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Разом із цим до моменту отримання належної довідки від Центру в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Водночас відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що постанова Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі - Постанова № 804), якою визначено відповідний порядок виплати перерахованих сум підвищених пенсій, не впливає на обов'язок Центру щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ та не встановлює інших умов і порядку для такого перерахунку.

Відмова Центру в наданні оновленої довідки порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення ЄСПЛ у справі «Кечко проти України» від 8 листопада 2005 року).

Зазначена позиція також підтримана Конституційним Судом України в рішеннях від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року № 20-рп/2004, від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007.

Велика Палата ВС також зауважила, що це рішення зразкове для справ, у яких: позивачами у них є особи, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ; відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (орган, уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії); спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку із відмовою уповноваженим органом підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії; позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов'язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704.

Згідно вимог ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення тих вимог, що заявлені до Центру.

В свою чергу, щодо вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Одеській області щодо проведення позивачу перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови КМУ № 704 від 30 серпня 2017 року, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та зобов'язання провести відповідний перерахунок, суд зазначає наступне.

Так, Верховним Судом у вищевказаній зразковій справі зроблено висновок про те, що до моменту отримання належної довідки від центру комплектування та соціальної підтримки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

У зв'язку із цим суд вважає передчасними вищезазначені вимоги, заявлені до ГУ ПФУ в Одеській області, так як обов'язок з перерахунку пенсії позивача виникне у останнього лише після отримання нової довідки про грошове забезпечення позивача, виготовленої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання даного судового рішення.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для часткового задоволення позову.

Судові витрати розподілити за правилами ст. 139 КАС України, - пропорційно до задоволеної та відхиленої частин позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385), Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (65044, м. Одеса, вул. Пироговська, 6; ЄДРПОУ 08402040), Військової прокуратури Південного регіону України (65012, м. Одеса, вул. Піроговська, 11; код ЄДРПОУ 38296363) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

Зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя І.В. Завальнюк