Рішення від 28.09.2020 по справі 200/5379/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2020 р. Справа№200/5379/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши при секретарі судового засідання Купріян В.Ю. адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

04 червня 2020 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, відповідно до якого просив суд: визнати протиправним та скасувати рішення Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 4690/04/14-50 від 24.02.2020 про відмову у проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» з 01.01.2020, як працюючому пенсіонеру; зобов'язати Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років з 01.01.2020, відповідно до вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-УІІ, виходячи з розміру 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати за останні два роки, тобто із середньої заробітної плати у розмірі 46 тис. 449 грн. та призначити позивачу пенсію у розмірі 27 тис. 869 грн.

Ухвалою від 09 червня 2020 року суд відкрив провадження у справі, призначивши до розгляду на 06 липня 2020 року за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

06 липня 2020 року розгляд справи відкладено на 20 липня 2020 року.

16 липня 2020 року до суду засобами електронного зв'язку надійшов відзив відповідача на позовну заяву. Оригінал відзиву надійшов до суду засобами поштового зв'язку 20 липня 2020 року.

20 липня 2020 року розгляд справи відкладено на 28 липня 2020 року.

22 липня 2020 року ухвалою суду витребувано у відповідача копію пенсійної справи позивача, яку зобов'язано надати до суд до 28 липня 2020 року.

23 липня 2020 року до суду засобами поштового зв'язку від позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов.

28 липня 2020 року до суду засобами електронного зв'язку від відповідача надійшла витребувана судом копія пенсійної справи позивача.

28 липня 2020 року розгляд справи відкладено на 05 серпня 2020 року.

30 липня 2020 року до суду засобами поштового зв'язку надійшла заява позивача про перенесення розгляду справи на дату після 10 вересня 2020 року.

31 липня до суду засобами поштового зв'язку від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог.

05 липня 2020 року ухвалою суду вирішено питання про розгляд справи та вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 08 вересня 2020 року.

08 вересня 2020 року судом в підготовчому засіданні: остаточно визначено предмет спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; визначено обставини справи, які підлягають встановленню, та зібрано відповідні докази; визначено порядок розгляду справи та винесено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті, судове засідання призначено на 28 вересня 2020 року.

24 вересня 2020 року від відповідача надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника відповідача.

28 вересня 2020 року сторони в судове засідання не з'явились, позивач про причини неявки не повідомив.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про їх достатність для вирішення адміністративного спору.

З матеріалів адміністративної справи суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації, паспортних даних: АДРЕСА_1 .

Рішенням Костянтинівського ОУПФУ позивачу з 11.08.2017 призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII) у розмірі 9 050 грн. (60 відсотків від заробітної плати позивача, яка становила 15 033,33 грн.).

Відповідно до довідки прокуратури Донецької області № 18-57-659 від 09.08.2017 середня заробітна плата складала 15 тис. 033 грн., у тому числі оклад 2 тис. 083 грн., надбавка за вислугу років 833 грн. 20 коп.

На час призначення пенсії стаж позивач складав 23 роки 02 місяці 09 днів.

Відповідно до довідки Прокуратури Донецької області № 18-85-27 від 09.01.2020 року за період з січня 2018 по грудень 2019, тобто за 24 відпрацьовані місяці заробітна плата позивача складає 1 млн. 114 тис. 779 грн. Середня заробітна плата за місяць складає 46 тис. 449 грн., у тому числі оклад 5 тис. 730 грн., надбавка за вислугу років 2 тис. 292 грн.

30.01.2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії за вислугу років на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» як працюючому пенсіонеру, відповідно до розміру заробітної плати, отриманої ним за місцем роботи за останні 2 року та згідно рішення Конституційного суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року, до заяви додано довідку про заробітну плату № 18-85-27 від 09.01.2020 року.

Станом на 01.01.2020 року та на час звернення до Костянтинівсько-Дружківського ОУПФУ із заявою про проведення перерахунку пенсії позивач працював на посаді прокурора відділу прокуратури Донецької області, його стаж складав 25 років 07 місяців.

Таким чином, з часу призначення пенсії позивачу за вислугу років збільшився його стаж роботи на посадах, визначених Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ, тобто вислуга років, а також сталось підвищення розміру, як окремих складових заробітної плати, так і всієї заробітної плати в цілому.

Рішенням Костянтинівсько-Дружківського ОУПФУ № 4690/04/14-50 від 24.02.2020 року позивачу відмовлено у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії з 01.01.2020, як працюючому пенсіонеру.

Рішення відповідача мотивовано тим, що відповідно до п. 13-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058- IV) з 01.10.2017 пенсії, призначені після набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (крім осіб з інвалідністю І та III груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», у період роботи на посадах та на умовах, передбачених Законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону № 1058 (у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону № 1058).

Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється.

Згідно п. 1 ст. 26 Закону № 1058 позивач не має права на отримання пенсії за віком, так як не досяг встановленого віку 60 років. Тому підстав для розгляду заяви про перерахунок пенсії по заробітній платі станом на 01.01.2020, згідно наданої довідки від 09.01.2020 за № 18-85-27, відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», не має.

Відповідач зазначив, що рішенням Конституційного суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-УІІ зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-УІІ зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-УІІ підлягає застосуванню в первинній редакції: «20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

За розрахунком позивача, відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-УІІ, після проведення перерахунку, призначена йому пенсія має складати 27 тис. 869 грн. (60 відсотків від середньої заробітної плати, яка становить 46 тис. 449 грн.).

Позивач вважає рішення відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку протиправним та таким, що підлягає скасуванню, просить суд зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії.

У відповіді на відзив на адміністративний позов позивач підтримав доводи адміністративного позову.

В заяві про уточнення позовних вимог від 29 липня 2020 року позивач виклав позовні вимоги викладені в п.п. 2, 3 в наступній редакції: «2. Визнати протиправним та скасувати рішення Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 4690/04/14-50 від 24.02.2020 про відмову у проведенні перерахунку розміру призначеної 11.08.2017, на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_1 , пенсії за вислугу років, відповідно до вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» з 01.01.2020, як працюючому пенсіонеру. 3. Зобов'язати Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок розміру призначеної 11.08.2017 пенсії за вислугу років на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» з 01.01.2020 відповідно до вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, виходячи з розміру 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати за останні два роки, тобто із середньої заробітної плати у розмірі 46 тис. 449 грн. і призначити позивачу пенсію за вислугу років у розмірі 27 тис. 869 грн. та на час роботи на посадах, визначених абз. 4 ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» і абз. 1 ч. 13-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплачувати позивачу пенсію в розмірі, обчисленому відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058».

Відповідач проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до Рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 № 7-р(ІІ)/2019 працівникам прокуратури згідно Закону України «Про прокуратуру» перерахунок пенсії проводиться, зокрема, у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 (далі-постанова № 1155) затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур.

При цьому, пунктом 7 постанови № 1155 встановлено, що зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».

Згідно з частиною І перерахунок пенсій проводиться за зверненнями пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України (незалежно від факту їх роботи) на підставі довідок про заробітну плату (Додаток 1), виданих органом прокуратури, в яких складові заробітної плати визначаються на момент виникнення права на перерахунок (дата збільшення заробітної плати, в тому числі її складових).

Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Якщо пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівника прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

З гідно з частиною II щодо перерахунку пенсій, пенсіонерам які працюють на посадах прокурорів, який проводиться у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати: призначення на вищу посаду; збільшення вислуги років; присвоєння почесного звання; збільшення розміру складових заробітної плати пенсіонера; за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення (перерахунку пенсії); після звільнення з роботи.

Перерахунок пенсії проводиться за зверненням пенсіонера до органів Пенсійного фонду України на підставі довідок про заробітну плату.

Відповідач зазначив, що заявником 30.01.2020 були надані заява, яка не відповідає п. 1.6 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок 22-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 №1566/11846 та довідки про складові заробітної плати, які не відповідають встановленому Порядку відповідно до Рішення згідно Закону України «Про прокуратуру».

З огляду на викладене, відповідач просить відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Згідно відомостей наданої позивачем копії трудової книжки від 16 червня 1991 року, зокрема запису № 24 від 03.02.2020 року, позивача звільнено з посади та органів прокуратури Донецької області за власним бажанням (п. 7 ч. 1 ст. 51 Закону України «Про прокуратуру»), наказ №73-к від 03.02.2020 року.

Згідно запису № 25 трудової книжки від 04.02.2020 року позивача призначено на посаду слідчого Третього слідчого відділу (Відділу розслідування військових злочинів) Слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Краматорськ, як переможця конкурсу, з випробувальним терміном шість місяців. Згідно запису № 26 трудової книжки від 04.02.2020 року позивачем прийнято присягу державного службовця. Позивач продовжує працювати по теперішній час.

Згідно ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Отже, обставини в частині відмови відповідача та підстави такої відмови визнаються відповідачем та підтверджуються відповідними доказами, а тому не викликають у суду обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання, що відповідно до ч. 1 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства, є підставою для звільнення від доказування.

Вирішуючи спірні правовідносини суд виходив з наступного.

Згідно ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність. недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 64 Конституції України гарантовано, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до положень частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначені Законом України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII.

Частиною 2 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно із ч. 13 ст. 86 Закону №1697-VII, пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Згідно з абзацом 1 пункту 13-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю І та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність" у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.

Частиною 15 статті 86 Закону №1697-VII передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII, в первісній редакції, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року, який набрав чинності з 01.01.2015 року було змінено частину 20 статті 86 Закону №1697-VII та викладено її у наступній редакції: "20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Пунктом 16 «Прикінцевих положень» цього Закону було зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом: забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Однак, жодного нормативно-правового акта з метою врегулювання умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України не приймалось.

Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України Про прокуратуру від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

«20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Статтею 152 Конституції України закріплено, що закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Аналогічну норму передбачено ст. 91 Закону України "Про Конституційний Суд України".

Доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Суд враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року, а теперішній розмір пенсії позивача останній раз перераховувався ще у 2015 році.

Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.

Реалізація його права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.

Твердження Пенсійного органу про той факт, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VІІ (у редакції, що діє з 13.12.2019), обов'язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.

Крім того, слід звернути увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».

Таким чином, Верховний Суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Донецької області від 09.01.2020 №18-85-27.

Відтак, позивач, який є працюючим пенсіонером органів прокуратури, з 13.12.2019 року має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою статті 86 Закону № 1697-VII та зі збільшенням вислуги років з урахуванням двох відпрацьованих років з 11.08.2017 року.

Щодо вимоги позивача скасувати рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії №4690/04/14-50 від 24.02.2020 року, суд зазначає наступне.

Предметом оскарження в адміністративному процесі є індивідуальний акт, визначення якого надано в ст. 4 КАС України, згідно якої індивідуальний акт - це акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

З матеріалів справи вбачається, що заява позивача від 30.01.2020 не розглядалась відповідачем як заява на перерахунок пенсії з додаванням стажу, у зв'язку з порушенням позивачем, на думку відповідача, вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення відповідачем в формі акту індивідуальної дії не приймалось, з огляду на що вказана вимога підлягає задоволенню шляхом визнання протиправною відмови Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, викладеної в листі № 4690/04/14-50 від 24.02.2020 року, у проведенні перерахунку розміру призначеної 11.08.2017 на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, з 01.01.2020, як працюючому пенсіонеру.

Щодо вимог стосовно зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії за вислугу років на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» з 01.01.2020 виходячи з розміру 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати за останні два роки, тобто із середньої заробітної плати у розмірі 46 тис. 449 грн. та призначення позивачу пенсії за вислугу років у розмірі 27 тис. 869 грн.

Згідно ч. 13 ст. 86 Закону № 1697-VII, пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Відповідно до п. 1, п/п 7 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2, Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.

Відповідно до ч.ч. 2-5 ст. 86 Закону № 1697-VII, пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Працівникам, які не мають вислуги років, передбаченої частиною першою цієї статті, за наявності необхідного стажу роботи на посадах прокурорів, а також страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", після досягнення чоловіками 57 років, а жінками віку, що на п'ять років менше, ніж пенсійний вік, установлений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія призначається у розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах, із розрахунку 60 відсотків місячної заробітної плати за відповідну вислугу років, передбачену частиною першою цієї статті.

Відповідно до ч. 15 ст. 86 Закону № 1697-VII, з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Дискреційні повноваження пенсійного органу та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу, за умови звернення особи з усіма необхідними для виплати пенсії документами, - призначити (перерахувати) пенсію, що свідчить про те, що за законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями.

За таких обставин, питання про перерахунок особі пенсії не є дискреційними повноваженнями органу пенсійного фонду з огляду на приписи чинного пенсійного законодавства.

Аналогічні висновки викладено в постановах Першого ААС у справі № 360/4366/19 від 22 січня 2020 року, у справі № 360/4452/19, у справі № 200/11405/19-а.

Однак, поряд з цим суд зазначає, що не може перебирати на себе функції щодо безпосереднього проведення такого перерахунку.

Відповідач є спеціально уповноваженим органом державної влади, що здійснює обчислення та проводить перерахунок пенсії, а тому суд не може керуватися розрахунками позивача щодо розміру власної пенсії.

Аналогічні висновки Верховного Суду викладені в постанові від 12.06.2018 по справі №154/2002/16.

Враховуючи викладене, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. TheUnitedKingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Таким чином, враховуючи те, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом та сприяти реальному відновленню порушеного права, беручи до уваги приписи ст. 9 КАС України, приймаючи до уваги відзив на позовну заяву відповідача, докази наявні у матеріалах справи, а також з аналізу норм чинного законодавства, суд приходить висновку про ефективність обраного позивачем способу захисту.

У відповідності до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З огляду на те, що даний адміністративний позов позивачем було подано до суду виключно у зв'язку з діями відповідача, які судом визнано неправомірними, суд дійшов висновку щодо стягнення судових витрат з відповідача на користь позивача в повному обсязі.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації, паспортних даних: АДРЕСА_1 ) до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25, ЄДРПОУ 42171400) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, викладену в листі № 4690/04/14-50 від 24.02.2020 року, у проведенні перерахунку розміру призначеної 11.08.2017 пенсії ОСОБА_1 на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» за вислугу років з 01.01.2020 як працюючому пенсіонеру.

Зобов'язати Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок розміру призначеної 11.08.2017 ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.01.2020 в порядку, визначеному ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, виходячи з розміру 60 відсотків місячної заробітної плати за відповідну вислугу років та на час роботи на посадах, визначених абз. 4 ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» виплачувати в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25, ЄДРПОУ 42171400) на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Вступну та резолютивну частини рішення складено та підписано 28 вересня 2020 року.

Повний текст рішення складено та підписано 05 жовтня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.М. Кониченко