30 вересня 2020 року Справа № 160/7291/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпро адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АТУМ ЕНЕРДЖІ» до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень,-
02.07.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АТУМ ЕНЕРДЖІ" до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України, в якому позивач просить:
1) визнати протиправними та скасувати рішення прийняті Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області:
- рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №31006 від 14.05.2020року.
- рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №35471 від 09.06.2020року.
- рішення від 03.06.2020 року №1607887/40535284 про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про відмову в реєстрації ПН №28 від 28.04.2020 року в ЄРПН.
2) зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "АТУМ ЕНЕРДЖІ" (49044, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Барнаульська, будинок 2А, код ЄДРПОУ 40535284) з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості.
3) зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну подану Товариством з обмеженою відповідальністю "АТУМ ЕНЕРДЖІ" (49044, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Барнаульська, будинок 2А, код ЄДРПОУ 40535284): податкову накладну №28 від 28.04.2020 року датою їх подання.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 28.04.2020 року підприємством було складено податкову накладну за №28 по операціям з ТОВ «БАЗІС ГРУП», яку було направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте, згідно отриманої квитанції №1 від 15.05.2020 року податкову накладну було прийнято, проте реєстрацію зупинено відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, у зв'язку з тим, що платника податку визнано таким, що відповідає п.8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість. Так, Комісією регіонального рівня Головного управління ДПС у Дніпропетровській області було прийнято Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 14.05.2020 року №31006, відповідно до якого прийнято рішення про відповідність платника податку, підстава - п.8 Критеріїв ризиковості платника податку - «податкова інформація, зазначено в додатках». Проте, всупереч нормам діючого законодавства, жодних додатків, якими підтверджується та визначається ризиковість здійснення господарських операцій до рішення комісії від 14.05.2020 року №31006 не надано. Крім того, на виконання п.5 «Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019р., позивачем 30 травня 2020 року було надано таблиці, пояснення та усі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній №28 від 28.04.2020 року. Проте, дані таблиці не були враховані контролюючим органом і 09.06.2020 року за №35471 було прийнято Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 09.06.2020 року №35471,з урахуванням отриманих від платника податку інформації та документів від 30.05.2020 року прийнято рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку. 03.06.2020 року було прийнято рішення №1607887/40535284 від 03.06.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №28 від 28.04.2020 року, у зв'язку з ненаданням платником податку копії документів. Позивач вважає, що оспорювані рішення приймалися безпідставно, оскільки позивачем надавалися усі необхідні документи, які підтверджують реальність господарських операцій. Крім того, рішення відповідача чітко не визначено яких саме документів не вистачає для прийняття позитивного рішення, в ньому не зазначено яка саме податкова інформація стала підставою для встановлення відповідності платника податку критеріям ризиковості.
06.07.2020 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду було залишено позовну заяву без руху, через невідповідність вимогам ст.ст.160, 161 КАС України та встановлено позивачу строк для усунення недоліків.
13.07.2020 року на виконання вимог ухвали від 06.07.2020 року про залишення позову без руху ТОВ "АТУМ ЕНЕРДЖІ" було надано суду платіжне доручення щодо сплати судового збору на суму 4204,00грн.
17.07.2020 року ухвалою суду було відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 14.08.2020 року (а.с. 218-219).
Відповідачі позов не визнали та надали до суду відзиви на позов, у яких просили відмовити у задоволенні позову.
06.08.2020 року представником відповідача 2 було подано письмовий відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача 2 з посиланням на відповідні норми податкового законодавства зазначає, що зобов'язання зареєструвати податкові накладні, є похідною вимогою до ДПС України від вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, оскільки скасування рішення відповідної комісії контролюючого органу є самостійною підставою для реєстрації відповідної податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п.28 Порядку.
06.08.2020 року представником відповідача 1 було подано письмовий відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача 1 зазначає про правомірність оскаржених рішень, посилаючись на те, що подана позивачем податкова накладна відповідали п.п. 1.6. п.1 Критеріїв ризиковості платника податків, що було достатнім для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, а надані позивачем пояснення та документи виявлених порушень не усунули. Також, в обґрунтування відзиву відповідач-2 з посиланням на відповідні норми податкового законодавства зазначив, що включення позивача до переліку ризикових здійснено на підставі доведеної ДПС України податкової інформації, яка свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій зазначеним платником. Також, представник відповідача 1 зазначив, що не вчиняв дій/бездіяльності які б зачіпали права та обов'язки позивача, оскільки дії контролюючого органу щодо внесення до переліку ризикових ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ» є лише службовою діяльністю працівників ДПС та не створюють для платника податків жодних правових наслідків у вигляді зміни або припинення прав та не породжують для нього обов'язків юридичних наслідків. На підставі вищенаведеного, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Позивач своїм правом на подання відповіді на відзив не скористався.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "АТУМ ЕНЕРДЖІ" 03.06.2016 року було зареєстровано як юридичну особу за адресою: 49044, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Барнаульська, буд. 2-А, основним видом економічної діяльності є: неспеціалізована оптова торгівля код КВЕД 46.90. Підприємство є платником податку на додану вартість (а.с. 195-208, 210).
Так, 10.12.2019 року між ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ» (далі - постачальник) та ТОВ «БАЗІС ГРУП» (далі - покупець) було укладено договір про закупівлю (поставку) товарів за №10/12-1, відповідно до п.п. 1.1 цього договору, постачальник зобов'язується поставити покупцю товар (продукцію) згідно умов договору. Датою поставки є дата підписання уповноваженими представниками сторін акту приймання-передачі продукції. Згідно п.1.3, 3.2 договору найменування (номенклатура, асортимент), ціна, кількість, строки (графік) та місце поставки зазначені в додатку до договору. Відповідно до п.4 додатку №1 до договору постачальник зобов'язаний здійснити поставку на умовах DDP (правила Інкотермс 2010) за адресою: 63640, смт. Слобожанське, Зміївського району, Харківської області. У відповідності до п. 3 Додатку №1 до договору оплата за товар, який постачається постачальником здійснюється покупцем протягом 45 календарних днів після підписання акту приймання-передачі продукції (а.с. 80-95).
Так, 28.04.2020 року постачальник поставив, а покупець прийняв товар на загальну суму 2800428,00 грн. з ПДВ 20%, що підтверджується видатковою накладною №72 від 28.04.2020 року та актом приймання-передачі продукції №2 від 28.04.2020 року, копія яких знаходяться в матеріалах справи (а.с. 101-102,103).
Відповідно до вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, позивачем було оформлено за вказаною господарською операцією податкову накладну №28 від 28.04.2020 року, що підтверджується копією даної податкової накладної (а.с. 16-18) та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Проте, згідно з отриманою квитанцією реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена із зазначенням: “Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/PK від в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податків відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків (а.с.19).
Відповідно до рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.05.2020 р. № 31006 про відповідність/ невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, визначено відповідність ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ» критеріям ризиковості платника податку (а.с.41).
Користуючись зазначеним правом, позивач в електронному вигляді направив на адресу податкового органу 30.05.2020 року таблиці даних платника податку на додану вартість (додаток 5 до порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних), а також пояснення та копії документів на повідомлення щодо подачі документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій з контрагентами по відмовленим податковим накладним (а.с.21-31, 46-51).
Проте, згідно Квитанцій №2 інформацію таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованих у контролюючому органі 30.05.2020 року за відповідними номерами не враховано автоматично через невиконання вимог ч.1 абз.3 п. 18 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 (а.с.32 ).
При цьому, в Квитанції №2 зазначено, що повідомлення від 30.05.2020 року №1 щодо надання пояснення та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято до розгляду (а.с.52,53).
Проте, рішенням Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.06.2020 року № 35471 про відповідність/ невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, зазначено, що з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 30.05.2020 року, ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ» відповідає критеріям ризиковості платника податку (а.с.42).
Так, 03.06.2020 року відповідачем 1 було прийнято рішення №1607887/40535284 про відмову у реєстрації у ЄРПН податкової накладної №28 від 28.04.2020 року, у зв'язку з ненаданням платником податку копій документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларацій про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством, відсутні документи щодо походження ТМЦ (а.с.43).
Отже, спір між сторонами виник з підстав правомірності та обґрунтованості винесення відповідачем 1 вищезазначених рішень.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно з пунктом 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (далі - ПК України) об'єктом оподаткування є операції платників податку зокрема з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються, та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статі 201 ПК України).
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165 (набрала чинності 01.02.2020), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Порядок №1165).
Даний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п.2 Порядку№ 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.
Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Згідно з п. 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 Порядку №1165, передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку №1165).
Додатками №1 та №3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість та Критерії ризиковості здійснення операцій відповідно.
Так, Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:
1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.
4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.
5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).
6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України.
7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.
8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення.
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Як вбачається з наданої відповідачем 1 копії протоколу №217 від 14.05.2020 року з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за результатами розгляду фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання та їх схеми роботи, Комісією враховано інформацію відповідних структурних підрозділів, отриману в межах Алгоритму дій, щодо віднесення (внесення) ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ» до відповідного переліку (бази даних ІС “Податковий блок”), як такого що відповідає пункту 8 критеріям ризиковості та відповідно до рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.05.2020 р. № 31006 про відповідність/ невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, визначено відповідність ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ» критеріям ризиковості платника податку.
Зокрема, в матеріалах справи наявна копія Інформаційної довідки щодо включення до переліку ймовірно ризикованих ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ» (Додаток 1 до Алгоритму дій щодо моніторингу реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з метою виявлення платників - ймовірно «зустрічних транзитерів») в якій зазначено, що підприємство здійснює безтоварні операції з метою формування податкового кредиту третім особам. В податковому кредиті підприємства є постачальник ТОВ «Інком Трейд», внесений до реєстру ризикових 14.02.2020 року, який реалізував ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ» певні товари, які не прослідковуються по ланцюгу постачання. Також зазначено, що сума ризикового податкового кредиту становить 53,3%. Окрім цього, встановлено, що місцезнаходження підприємства м. Дніпро, а весь електронний документообіг ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ» здійснює з ір-адреси, розташованої у Дніпропетровській області, с. Кайдаки, при цьому інформація щодо зміни місцезнаходження (реєстрації) від органів державної реєстрації або від самого платника не надходила. Крім того, господарська діяльність ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ» потребує значно більшої кількості працівників, основних засобів, технічних та фізичних можливостей. Таким чином, в Довідці зроблено висновок, що платник відповідає критеріям ризиковості платника податку та критеріям ризиковості здійснення операцій.
Як вбачається з наданої відповідачем 1 копії протоколу №278 від 09.06.2020 року за результатами розгляду фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання та його схеми роботи, Комісією враховано інформацію та документи отримані від ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ», проте дійшли висновку, що у Комісії відсутні підстави щодо виключення ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ» з бази даних ІС «Податковий блок», у зв'язку із тим, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, тобто відповідає пункту 8 критеріїв ризиковості платника податків.
Положеннями п. 6 Порядку № 1165 визначено, що комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття.
Додатком 4 до Порядку № 1165, затверджено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуване рішення прийнято з підстав відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, а саме пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Додатком № 1 до Порядку № 1165 визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, пункт 8 яких передбачає, що такий критерій, як наявність у контролюючих органів податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з додатком 4 Порядку № 1165 в рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку обов'язково зазначається підстава його прийняття, зокрема, відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація.
Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акту правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Разом з тим, оскаржуване рішення не містить жодної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку за ознакою - «Зустрічний транзит».
В якості доказів, на підставі яких винесено оскаржуване рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, відповідачем надано, зокрема, інформаційну довідку ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо включення до переліку ймовірно ризикових ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ».
Відповідач зазначає, що рішення щодо включення до переліку ризикових платників було прийнято з урахуванням наявної податкової інформації по ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ», а саме: платником ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ» здійснює безтоварні операції з метою формування податкового кредиту третім особам. Місцезнаходження підприємства м. Дніпро, а весь електронний документообіг ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ» здійснює з ір-адреси, розташованої у Дніпропетровській області, с. Кайдаки, при цьому інформація щодо зміни місцезнаходження (реєстрації) від органів державної реєстрації або від самого платника не надходила. Крім того, господарська діяльність ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ» потребує значно більшої кількості працівників, основних засобів, технічних та фізичних можливостей.
Разом з тим, відповідачем як суб'єктом владних повноважень, жодних доказів на підтвердження зазначеної інформації суду не надано.
Крім того, суд зазначає, що питання дотримання податкового законодавства під час здійснення фінансово-господарських відносин між підприємствами можуть бути встановлені лише під час проведення документальних перевірок відповідно до п.п.75.1.2. п. 75.1 т. 75 Податкового кодексу України, однак, відомості щодо таких перевірок у суду відсутні.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено, що існують підстави для застосування до позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку з відповідними наслідками у вигляді внесення до переліку ризикових суб'єктів господарювання за ознакою «Зустрічний транзит», у зв'язку з чим рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 31006 від 14.05.2020 року та №35471 від 09.06.2020 року про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача, який забезпечить їх ефективне поновлення, є зобов'язання ГУ ДПС у Дніпропетровській області виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов'язання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.
Посилання відповідача на правову позицію Верховного Суду, викладену у постановах від 20.11.2019 року у справі № 480/4006/18 (№ К/9901/18097/19), від 18.08.2018 року у справі № 480/398/15, від 25.04.2018 року у справі №826/1902/15, в межах розгляду даної справи, суд вважає безпідставними, оскільки останні сформульовані при застосуванні норм Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 (далі - Порядок № 117), який втратив чинність 01.02.2020 року.
На даний час спірні правовідносини врегульовані Порядком № 1165, який істотно відрізняється від Порядку № 117 в частині встановлення відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Зокрема, істотні відмінності полягають саме у тому, що за Порядком № 1165 контролюючий орган приймає рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку, про що безпосередньо зазначається у самому рішенні.
Відтак, висновок Верховного Суду про те, що дії контролюючого органу щодо внесення до Інтегрованої системи результатів засідання Комісії (за результатами, якої не приймалось рішення про відмову у реєстрації податкової накладної) не породжують правових наслідків для платників податків та не порушують їхні права, оскільки розміщена в цій системі інформація є службовою та використовується податковими органами для обробки зібраної інформації в автоматичному режимі (використовуються для виконання покладених на контролюючі органи, функцій та завдань) з метою здійснення відповідних прав та обов'язків, в даному випадку не може бути врахований судом під час розгляду даної справи, оскільки правове регулювання спірних правовідносин змінилося.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1607887/40535284 про відмову в реєстрації податкової накладної № 28 від 28.04.2020 року та зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову накладну № 28 від 28.04.2020 року, суд зазначає наступне.
Так, наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).
Пунктами 2-7 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно пунктів 9-11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
З аналізу викладеного вбачається, що комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Отже, контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.
Також, аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Під час розгляду справи судом встановлено, що 10.12.2019 року між ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ» та ТОВ «БАЗІС ГРУП» укладений договір про закупівлю (поставку) товарів № 10/12-1.
У відповідності до п. 1.1. даного договору ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ» (постачальник) зобов'язується поставити ТОВ «БАЗІС ГРУП» (покупець) товар (продукцію) згідно умов договору. Датою поставки є дата підписання уповноваженими представниками сторін акту приймання-передачі продукції (п.5.3 договору).
Згідно п. 1.3, 3.2 договору, найменування (номенклатура, асортимент), ціна, кількість, строки( графік) та місце поставки зазначені в додатку до договору.
Так, відповідно до п. 4 додатку № 1 до договору постачальник зобов'язаний здійснити поставку на умовах DDР (правила Інкотермс 2010) за адресою: 63640, смт. Слобожанське, Зміївського району, Харківської області (склад Зміївської ТЕС).
У відповідності до п. З додатку № 1 до договору оплата за товар, який постачається постачальником, здійснюється покупцем протягом 45 календарних днів після підписання акту приймання-передачі продукції.
28.04.2020 року постачальник поставив, а покупець прийняв товар на загальну суму 2800428,00 (два мільйони вісімсот тисяч чотириста двадцять вісім) гривень з ПДВ 20%, що підтверджується видатковою накладною № 72 від 28.04.2020 року та актом приймання-передачі продукції № 2 від 28.04.2020 року.
Вказана операція відображена в бухгалтерському обліку, що підтверджується звітом «Обороти рахунку 361» за квітень 2020 року.
Документи, що підтверджують якість продукції згідно п. 6 додатку № 1 - Сертифікат якості № 04/28-1 від 28.04.2020 року, замовник сертифікату ТОВ «БАЗІС ГРУП», адреса: м. Київ, вул. Миколи Василенка, буд.7-А, який оплатив сертифікат.
При цьому, сертифікат якості на запасні частини до високовольтних повітряних вимикачів типу ВВШ-110, ВВН-33---15, ВВ-ЗЗОБ не підлягають обов'язковій сертифікації, що підтверджено листом ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» № 303-07/600 від 21.10.2019 року.
Оскільки поставка товару здійснювалась на умовах DDР (правила Інкотермс 2010) за адресою покупця, постачальник на підставі укладеного договору перевезення вантажів залучив автомобільного перевізника для перевезення цього товару.
Так, у відповідності до укладеного 03.02.2020 року договору перевезення № 11/20 з ТОВ «МАСС-ТРАНС», 28.04.2020 року постачальнику були надані послуги з перевезення партії товару.
Перевезення партії товару здійснювалось на підставі товарно-транспортної накладної № 2804-1 від 28.04.2020 року зі складу постачальника за адресою: м. Дніпро, пр. Нігояна, буд. 62, на склад Зміївської ТЕС, за адресою: 63640, смт. Слобожанське, Зміївського району, Харківської області.
На підтвердження надання послуг з перевезення партії товару між постачальником та ТОВ «МАСС-ТРАНС» підписаний акт виконаних робіт на послуги перевезення № 2804/001 загальною вартістю 4750 грн. з ПДВ 20%. Ці послуги на підставі наданого перевізником рахунку-фактури № 2804/5 від 28.04.2020 року в повному обсязі оплачені постачальником, що підтверджується платіжним дорученням № 1028 від 29.04.2019 року.
Закупка відвантаженої ТОВ «БАЗІС ГРУП» партії товару здійснювалася у наступних постачальників: ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «АКОРД-СЕРВІС», ТОВ «ЕНЕРГОПРОМ ЗАПОРІЖЖЯ», ТОВ «МАРПОСТ».
Судом встановлено, що ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ» подавались до контролюючого органу - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - пояснення з відповідними первинним документами щодо наявності підстав реєстрації податкової накладної №28 від 28.04.2020 року, що підтверджено повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрації якої зупинена, та письмовими поясненнями.
Проте, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, незважаючи на зазначені повідомлення ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ» та додані до них документи про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація яких зупинена, прийнято рішення № 1607887/40535284 від 03.06.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 28 від 28.04.2020 року.
Крім того, суд звертає увагу, що спірне рішення містить лише загальні твердження: «ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством (документи, які не надано, підкреслити)», проте не вказано яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Отже, позиція відповідача щодо ненадання платником податку копій документів, згідно з п. 201.16 ст.201 ПК України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, є необґрунтованою, а в спірному рішенні не наведено обґрунтувань причин відмови в реєстрації податкової накладної №28 від 28.04.2020 року, складеної ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ».
При цьому, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 04.12.2018 у справі № 821/1173/17.
З урахуванням наведеного, відповідачем не доведено правомірності та обґрунтованості оскаржуваного рішення, у зв'язку з чим рішення від 03.06.2020 року № 1607887/40535284 про відмову в реєстрації податкової накладної № 28 від 28.04.2020 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Суд також враховує, що чинним законодавством покладено на Державну податкову службу України обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Тобто, податковому органу надано право вільно обирати одне з двох рішень, яке на його думку є законодавчо обґрунтованим та правильним. А отже, «свобода розсуду» податкового органу, у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в даному випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних спірну податкову накладну №28 від 28.04.2020 року, подану ТОВ «АТУМ ЕНЕРДЖІ».
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
В той же час, і ч. 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог позивача щодо протиправності рішень Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про відмову у реєстрації, а тому дані позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з вимог вищенаведеного чинного законодавства України та обставин, встановлених в ході розгляду справи.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить із того, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у сумі 6 306,00 грн., понесені позивачем згідно платіжних доручень №109 від 30.06.2020 року на суму 2 102,00 грн. та №121 від 13.07.2020 року на суму 4 204,00 грн.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що при прийнятті рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідач-1 діяв всупереч Конституції України та чинному законодавству України, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АТУМ ЕНЕРДЖІ» (49044, м. Дніпро, вул. Барнаульська, буд. 2А, код ЄДРПОУ 40535284) до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а, код ЄДРПОУ 43145015), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 31006 від 14.05.2020 року та №35471 від 09.06.2020 року про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «АТУМ ЕНЕРДЖІ» критеріям ризиковості платника податку.
Зобов'язати Головне управління ДПС в Дніпропетровській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «АТУМ ЕНЕРДЖІ» з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.06.2020 року №1607887/40535284 про відмову в реєстрації податкової накладної № 28 від 28.04.2020 року.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №28 від 28.04.2020 року, яка складена Товариством з обмеженою відповідальністю «АТУМ ЕНЕРДЖІ» та направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, з дати подання її на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю «АТУМ ЕНЕРДЖІ», а саме 28.04.2020 року.
Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а, код ЄДРПОУ 43145015) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АТУМ ЕНЕРДЖІ» (49044, м. Дніпро, вул. Барнаульська, буд. 2А, код ЄДРПОУ 40535284) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4 204,00 (чотири тисячі двісті чотири гривні 00 копійок) грн.
Стягнути з Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АТУМ ЕНЕРДЖІ» (49044, м. Дніпро, вул. Барнаульська, буд. 2А, код ЄДРПОУ 40535284) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2 102,00 (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок) грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець