про відкриття провадження у адміністративній справі
м. Вінниця
04 жовтня 2020 р. Справа № 120/5427/20-а
21:30 год
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Яремчук Костянтин Олександрович, розглянувши матеріали за позовом Вінницької територіальної організації політичної партії "Європейська Солідарність" (місцезнаходження: 21000, м. Вінниця, площа Гагаріна, 4) до Могилів-Подільської міської територіальної виборчої дільниці Могилів-Подільського району Вінницької області (місцезнаходження: 24000, Вінницька обл., м. Могилів-Подільський, вул. Київська, 39) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,
04 жовтня 2020 року близько 17:41 години до Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Вінницької територіальної організації політичної партії "Європейська Солідарність" до Могилів-Подільської міської територіальної виборчої дільниці Могилів-Подільського району Вінницької області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначила, що 30 вересня 2020 року Могилів-Подільською міською територіальною виборчою комісією Могилів-Подільського району Вінницької області прийнято постанову №39 «Про реєстрацію кандидатів у депутати Могилів-Подільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Вінницької обласної організації політичної партії «Опозиційна платформа - За життя», на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року» із порушенням пункту 1 частини 1 статті 230 Виборчого кодексу України в частині, що стосується порядку висування кандидатів.
Представник позивача вважає вказану постанову протиправною, оскільки така прийнята із порушенням пункту 1 частини 1 статті 230 Виборчого кодексу України в частині порядку висування кандидатів, у зв'язку із чим звернувся до суду з цим позовом та просить:
- визнати протиправною і скасувати постанову Могилів-Подільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області від 30 вересня 2020 року №39 «Про реєстрацію кандидатів у депутати Могилів-Подільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Вінницької обласної організації політичної партії «Опозиційна платформа - За життя», на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року»;
- зобов'язати Могилів-Подільську міську територіальну виборчу комісію Могилів-Подільського району Вінницької області прийняти рішення про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати Могилів-Подільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, включених до єдиного та територіального виборчих списків Вінницької обласної організації політичної партії «Опозиційна платформа - За життя», на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
Відповідно до статті 168 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.
Згідно із частиною 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені статтею 273 КАС України.
Так, частиною 1 цієї статті передбачено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вважаю, що вона підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду, відповідає вимогам, передбаченим статтями 160, 161 КАС України, що є підставою для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
Судовий збір позивачем не сплачений.
Водночас, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору (частина 9 статті 273 КАС України).
Пунктом 4 частини 9 статті 171 КАС України визначено, що про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій, окрім іншого, вказується за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Визначаючись з приводу того, за якими правилами позовного провадження здійснюватиметься розгляд адміністративної справи, зважаю на таке.
Адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні (частини 1, 2, 3 статті 12 КАС України).
Згідно з частиною 3 статті 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відтак, керуючись частиною 3 статті 12 та частиною 3 статті 257 КАС України, а також враховуючи характер спірних правовідносин, категорію справи, предмет доказування, склад учасників справи, дійшов висновку розгляд цієї адміністративної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до частини 7 статті 31 КАС України, якщо справа має розглядатися суддею одноособово, але цим Кодексом передбачена можливість колегіального розгляду такої справи і про це прийнято відповідне рішення, така справа розглядається в суді першої інстанції - колегією суддів, до складу якої включається суддя, визначений Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою при автоматизованому розподілі справ, та два судді, додатково визначених Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою після прийняття рішення про колегіальний розгляд справи.
Згідно з частиною 2 статті 33 КАС України будь-яку справу, що відноситься до юрисдикції суду першої інстанції, залежно від категорії і складності справи, може бути розглянуто колегіально у складі трьох суддів, крім справ, які розглядаються в порядку спрощеного позовного провадження. Питання про призначення колегіального розгляду вирішується до закінчення підготовчого засідання у справі (до початку розгляду справи, якщо підготовче засідання не проводиться) суддею, який розглядає справу, за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, про що постановляється відповідна ухвала.
З огляду на категорію і складність справи, значення справи для учасників справи, обсяг та характер доказів, що слід дослідити, вважаю за необхідне здійснювати розгляд даної адміністративної справи колегією у складі трьох суддів.
Керуючись статтями 12, 31, 33, 160, 161, 168, 171, 248, 257, 273 КАС України,
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом Вінницької територіальної організації політичної партії "Європейська Солідарність" до Могилів-Подільської міської територіальної виборчої дільниці Могилів-Подільського району Вінницької області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії.
Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Призначити колегіальний розгляд справи, визначивши колегію суддів відповідно до частини 7 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович