Справа № 539/474/20
Провадження № 2-а/539/28/2020
30 вересня 2020 року Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
в складі: головуючого судді Іващенка Ю.А.,
при секретарі Павличенко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Лубни Полтавської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Пікуль Геннадія Івановича про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
Позивач ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Пікуль Геннадія Івановича про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
В позові вказала, що 24.01.2020 року головними спеціалістами відділу контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Тагільцевою Т.І. та Валявською Ю.Г., за результатами перевірки ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» складено протокол № 01 про адміністративне правопорушення відносно неї про вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 165-2 КУпАП. 30.01.2020 начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Пікуль Г.І. винесено відносно неї, як заступника директора з економічних та юридичних питань ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго», постанову №03, якою її притягнуто до адміністративної відповідальності по ч. 1 ст. 165-2 КУпАП та наклав адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170,00 грн. Постанова надійшла на адресу підприємства 04.02.2020. В оскаржуваній постанові, встановлено, що відповідні акту №02 від 24.01.2020 позапланової перевірки підприємства та протоколу, нею застосовані тарифи, які встановлені рішенням № 981 від 21.12.2018 двадцять третьої сесії сьомого скликання Полтавської обласної ради «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго», що є порушенням вимог діючого законодавства. З притягненням її до адміністративної відповідальності позивач не згодна, вважає постанову необґрунтованою та незаконною, такою що підлягає скасуванню.
Відповідач помилково вважає, що ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» та позивач не мали права застосовувати рішення двадцять шостої сесії сьомого скликання Полтавської обласної ради №1112 від 19.07.2019 «Про відновлення дії рішень обласної ради від 21 грудня 2018 року про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» та ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго», яким було відновлено дію рішення № 981 від 21.12.2018 р. в частині встановлених тарифів для населення.
Крім того, рішення Полтавської обласної ради від 21.12.2018 №981 та від 19.07.2019 №1112, в частині встановлених тарифів для населення, у встановленому законом порядку не зупинялись, рішеннями судів протиправними та нечинними не визнавались.
Рішення Полтавської обласної ради від 14.02.2019 №1055 про призупинення дії рішення від 21.12.2018 №981 в частині встановлених тарифів для населення, яке відповідачем у оскаржуваній постанові зобов'язано позивача і підприємство застосовувати у своїй діяльності, втратило чинність відповідно до п.4 Рішення Полтавської обласної ради від 19.07.2019 №1112.
Позивач прохає суд постановити рішення, яким визнати протиправною та скасувати постанову начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Пікуль Геннадія Івановича №3 від 30 січня 2020 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 165-2 КУпАП у виді штрафу в розмірі 170 грн.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, надала суду клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідач начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Пікуль Г.І. в судове засідання не з'явився, надав суду відзив на позов, згідно якого прохав в позові відмовити, оскільки постанову №03 від 30.01.2020 року відносно ОСОБА_1 складено за порушення нею вимог ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VІІІ, Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою КМУ від 01.06.2011 №869, в редакції постанови №291 від 03.04.2019р. і до адміністративної відповідальності вона була притягнута правомірно.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Судом встановлено, що до відповідача разом з депутатським зверненням від 08.11.2019 року надійшло звернення ОСОБА_2 від 05.10.2019 щодо порушення ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» її законних прав.
24.12.2019 року Міністерством розвитку економики, торгівлі та сільського господарства України за результатами розгляду звернення Держпродспоживслужби надано погодження проведення Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області позапланової перевірки ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води на підставі звернення фізичної особи.
На підставі даного погодження, відповідно до статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п. 1 ч. 1 статті 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та Методичних рекомендацій фіксування процесів здійснення планових або позапланових заходів державного нагляду (контролю) засобами відеофіксації, затверджених головою Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 31.07.2018 року, начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.І. Пікуль був прийнятий наказ від 10.01.2020 року «Про проведення позапланової перевірки», яким передбачено проведення у період 13-24 січня 2020 року позапланової перевірки ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих тарифів на комунальні послуги.
Начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області 10.01.2020 року було видано направлення №124 на проведення службовцями управління позапланової перевірки ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго».
З 13.01.2020 року по 24.01.2020 року ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) шляхом проведення перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго», за наслідками якого складено акт №02 від 29.01.2020 року. Під час проведення даної перевірки встановлено та зафіксовано в акті обставини порушення ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» вимог ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» та Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою КМУ від 01.06.2011 №869. Так, ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» договори про надання послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №830 із населенням та юридичними особами, які купляють послуги у підприємства для потреб населення, не укладено. На момент встановлення тарифів та введення їх в дію з 02.08.2019 року не було затверджено типового договору про надання послуг з постачання теплової енергії, оскільки постанова КМУ №830 була прийнята лише в серпні 2019 року та набрала чинності з 04.09.2019 року.
Згідно інформації ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго», наданої в ході перевірки, між підприємством та споживачами укладені договори відповідно до постанови КМУ від 21.07.2005 №630 про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Крім того, рішення від 21.12.2018 року №981 було прийнято Полтавською обласною радою керуючись ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», Порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 в редакції, яка була чинною на час прийняття рішення.
Станом на липень 2019 року у наведені вище нормативно-правові акти були внесені зміни і вже діяв Закон України від 09.11.2017 року №2189-VІІІ «Про житлово-комунальні послуги» та Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869 в редакції постанови КМУ від 03.04.2019 року №291.
Враховуючи викладене, ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області зазначало, що Полтавська обласна рада і ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» не мали законних підстав після 01 травня 2019 року формувати, встановлювати та застосовувати тарифи на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води.
За наслідками розгляду заперечення ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» на акт перевірки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області 14.02.2020 року надало відповідь на заперечення, якою підтвердив правильність висновків зроблених в акті №02 від 24.01.2020 року.
ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області винесено припис №03 від 29.01.2020 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яким перед ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» поставлено вимогу застосовувати з 02.08.2019 року тарифи встановлені рішенням №1055 від 14.02.2019 24 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради в розмірах:
тариф на надання послуг з централізованого опалення, грн/Гкал (з ПДВ) -1425,50;
тариф на надання послуг з централізованого опалення, грн/м2 (з ПДВ) - 39,67;
тариф на надання послуг з централізованого постачання гарячої води з рушникосушилками, грн/1м3 (з ПДВ) - 83,26;
тариф на надання послуг з централізованого постачання гарячої води без рушникосушилок, грн/1м3 (з ПДВ) - 76,93;
у 30 денний термін з дня отримання припису зменшити заборгованість населення за послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води на зайво нараховану суму коштів за жовтень 2019 року - грудень 2019 року в розмірі 11794166,88 грн.;
у триденний термін з моменту виконання припису повідомити ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області про вжиті заходи.
28.12.2019 року начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.І. Пікуль винесено присис №042 від 28.12.2019 року про виконання вимог про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яким перед Полтавською обласною радою поставлено вимогу скасувати рішення №1112 від 19.07.2019 року 26 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради «Про відновлення дії рішень обласної ради від 21.12.2018 року про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, ща надаються ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» та ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» з моменту прийняття.
24.01.2020 року головними спеціалістами відділу контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Тагільцевою Т.І. та Валявською Ю.Г., за результатами перевірки ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» складено протокол №01 про адміністративне правопорушення відносно позивача ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 165-2 КУпАП.
30.01.2020 року начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Пікуль Г.І. винесено відносно позивача, як заступника директора з економічних та юридичних питань ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго», постанову №03, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності по ч. 1 ст. 165-2 КУпАП та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170,00 грн.
В оскаржуваній постанові, зазначено, що відповідно акту №02 від 24.01.2020 року позапланової перевірки підприємства та протоколу, ОСОБА_1 застосовані тарифи, які встановлені рішенням № 981 від 21.12.2018 року двадцять третьої сесії сьомого скликання Полтавської обласної ради «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго», що є порушенням вимог діючого законодавства.
Не погодившись із правомірністю даної постанови, позивач звернувся до суду з позовом про її скасування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 09.11.2017 року №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги», який набрав чинності 10.12.2017 року та вводиться в дію поетапно з 01.01.2019 року та з 01.05.2019 (надалі Закон №2189-VIII).
Відповідно до частини першої статті 10 вказаного Закону ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Аналогічно, пунктом 2 частини першої статті 7 Закону України від 24.06.2004 року №1875-IV «Про житлово-комунальні послуги», який втратив чинність з 01.05.2019 року, було передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Відповідно до п. 37 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання як встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада, а також суб'єктами господарювання, що здійснюють управління (експлуатацію) цілісними майновими комплексами таких підприємств.
Згідно зі статутом ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» підприємство засноване на майні спільної (комунальної) власності територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області і переданим в управління Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та житлово-комунального господарства Полтавської обласної державної адміністрації.
Відповідно до п. 37 ч. 1 ст. 43 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України від 24.06.2004 року №1875-IV «Про житлово-комунальні послуги», абз. 6-9 ст. 13 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання», Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою КМУ від 01.06.2011 року №869, 21.12.2018 року на пленарному засіданні 23 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради було прийнято рішення №981 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго».
Даним рішенням були встановленні тарифи для потреб населення у таких розмірах:
тариф на надання послуг з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії, грн./Гкал, (з ПДВ) - 2028,11;
тариф на надання послуг з централізованого опалення для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії, грн./м2 за місяць протягом опалюваного періоду, (з ПДВ) - 49,85;
тариф на надання послуг з централізованого постачання гарної води, грн./м3, (з ПДВ) - 117,48;
тариф на теплову енергію грн./Гкал (без ПДВ) 1674,88, у т.ч.:
- тариф на виробництво теплової енергії, грн./Гкал (без ПДВ) 1576,55;
- тариф на транспортування теплової енергії, грн./Гкал (без ПДВ) 91,58;
- тариф на постачання теплової енергії, грн./Гкал (без ПДВ) 6,75;
Для потреб бюджетних установ, організацій та інших споживачів:
тариф на надання послуг з централізованого постачання гарячої води, грн./м3, (з ПДВ) - 116,51;
тариф на теплову енергію грн./Гкал (без ПДВ) 1674,88, у т.ч.:
- тариф на виробництво теплової енергії, грн./Гкал (без ПДВ) 1576,55;
- тариф на транспортування теплової енергії, грн./Гкал (без ПДВ) 91,58;
- тариф на постачання теплової енергії, грн./Гкал (без ПДВ) 6,75.
Рішенням Полтавської обласної ради 24 сесії 7 скликання від 14.02.2019 року №1055 з метою зняття соціальної напруги, перевірки процедури встановлення розміру тарифів було, зокрема, призупинено дію рішення від 21.12.2018 року №981 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються Обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Лубнитеплоенерго».
Цим же рішенням ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» були встановлені тарифи з ПДВ:
- послуга з централізованого опалення за 1 Гкал - 1425,50 грн;
- послуга з централізованого опалення за 1 м2 - 39,67 грн;
- послуга з централізованого постачання гарячої води з рушникосушилками за l м3 - 83,26 грн;
- послуга з централізованого постачання гарячої води без рушникосушок за 1 м3 - 76,93 грн;
- теплова енергія для бюджетних установ з ПДВ за 1 Гкал - 2009,86 грн;
- теплова енергія для інших споживачів з ПДВ за 1 Гкал - 2009,86 грн.
19.07.2019 року на пленарному засіданні 26 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради було прийнято рішення №1112 «Про відновлення дії рішень обласної ради від 21.12.2018 року про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» та ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго», яким, зокрема, відновлено дію рішення обласної ради від 21.12.2018 року №981 в частині встановлених тарифів для населення.
Відповідач вважає, що Полтавською обласною радою 19.07.2019 року для ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» були встановлені тарифи для населення на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води після 01.05.2019 року, тобто після введення в дію Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року №2189-VІІІ.
Пунктом 3 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» даного Закону передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону (тобто, до 01.05.2019), зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення його в дію (тобто до 01.05.2020). У разі, якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах. Істотними умовами договору є розмір тарифів за наданні послуги.
На час проведення перевірки ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» договори про надання послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №830 із населенням та юридичними особами, які купляють послуги у підприємства для потреб населення, не укладено.
Згідно інформації ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» наданої в ході перевірки, між підприємством і споживачами укладені договори відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630 про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води.
Рішення від 21.12.2018 року №981, на підставі якого позивач здійснює обчислення вартості комунальних послуг, було прийнято Полтавською обласною радою відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.04.2004 року №1875-ІV, Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869, в редакції яка була чинна на час прийняття рішення. Станом на липень 2019 року у наведені вище нормативно-правові акти були внесені зміни і вже діяв Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIII та Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869 в редакції постанови №291 від 03.04.2019 року.
Виходячи з наведеного відповідач робить висновок про те, що Полтавська обласна рада і ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» не мали законних підстав після 01.05.2019 року формувати, встановлювати та застосовувати тарифи на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що призвело до порушення позивачем вимог Закону України від 09.11.2017 року №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги», Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 в редакції постанови №291 від 03.04.2019.
Разом із тим, відповідно до ст. 13 ЗУ «Про теплопостачання» від 02.06.2005 року №2633-IV до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать, зокрема, встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством.
Ч.1 ст. 10 Закону України від 09.11.2017 року №2189-VІІІ «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
При цьому пунктом 3 Розділу VI Прикінцеві та перехідні положення вказаного Закону (у редакції чинній на момент проведення перевірки) було передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення в дію цього Закону. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
Чинною редакцією Закону строк укладення договорів про надання комунальних послуг пролонговано на п'ять місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.
На час проведення перевірки ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» договори про надання послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №830 із населенням та юридичними особами, які купляють послуги у підприємства для потреб населення, не укладено.
Відтак, державне регулювання цін (тарифів) на житлово-комунальні послуги має здійснюватися уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування, яким у даному випадку є Полтавська обласна рада, оскільки ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» згідно зі статутними документами є комунальним підприємством, заснованим на майні, що є спільною (комунальною) власністю територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області.
У відповідності до п. 37 ч. 1 ст. 43 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» 21.12.2018 року на пленарному засіданні 23 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради було прийнято рішення №981 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються Обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Лубнитеплоенерго».
Дія даного рішення зупинялася рішенням Полтавської обласної ради від 14.02.2019 року №1055 з метою зняття соціальної напруги, але в подальшому рішенням тієї ж ради від 19.07.2019 року №1112 його дія була поновлена, у зв'язку з чим позивач керується ним на даний час.
Крім цього, вищевказані рішення Полтавської обласної ради нечинними не визнавалися та не скасовувалися, а тому є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами влади, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, відповідно до вимог ст. 73 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».
Враховуючи викладене, суд визнає безпідставними висновки відповідача щодо порушення позивачем вимог ЗУ від 09.11.2017 року №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги», Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869 в редакції постанови №291 від 03.04.2019 року.
За таких обставин суд вважає, що є підстави для визнання протиправною та скасування постанови №03 від 30.01.2020 року, винесеної начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Пікуль Г.І. про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 165-2 КУпАП у виді штрафу в розмірі 170 грн.
Разом із тим, відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Згідно позовної заяви позивач ОСОБА_1 не прохала закрити справу.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене, керуючись ч. 2 ст. 9, п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та закрити справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 9, 77, 139, 243-246, 250, 286 КАС України,
Позов ОСОБА_1 / ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 / до начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Пікуль Геннадія Івановича /місце знаходження м. Полтава, вул. Воскресенський узвіз, 7/ про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Пікуль Геннадія Івановича №3 від 30 січня 2020 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 165-2 КУпАП у виді штрафу в розмірі 170 грн. та закрити справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 165-2 КУпАП.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням положень п.п. 15.5) Перехідних положень КАС України.
Відповідно до ст. 286 КАС України апеляційну скаргу на судове рішення може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Дата складення повного рішення 02.10.2020 року.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду Ю.А. Іващенко