Рішення від 10.09.2020 по справі 910/7839/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

10.09.2020Справа № 910/7839/20

Суддя Плотницька Н.Б., розглянувши справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумигаз Збут"

доТовариства з обмеженою відповідальністю "Єгаз"

провизнання додаткової угоди укладеною

Представники сторін:

від позивача:Майборода А.Л. - представник за довіреністю

від відповідача:Ткаченко Р.Ю. - представник за довіреністю

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

05.06.2020 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумигаз Збут" з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Єгаз" про визнання додаткової угоди до договору купівлі-продажу природного газу від 19.03.2019 № СМЗ-Н-02-2019-270/12 укладеною в редакції, запропонованій позивачем.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач в порушення норм чинного законодавства України відмовляється від підписання додаткової угоди до укладеного між сторонами договору купівлі-продажу природного газу від 19.03.2019 № СМЗ-Н-02-2019-270/12, яка передбачає внесення змін до договору в частині ціни за 1 метр кубічний природного газу за період з 01.01.2020 по 31.01.2020.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.06.2020 відкрито провадження у справі № 910/7839/20, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 06.07.2020.

22.06.2020 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшли письмові пояснення.

30.06.2020 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

03.07.2020 електронною поштою до Господарського суду міста Києва від позивача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання.

У підготовчому засіданні 06.07.2020 суд, керуючись п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України, постановив закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 10.09.2020.

07.07.2020 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання.

14.07.2020 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшла відповідь на відзив.

05.08.2020 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи.

У судове засідання 10.09.2020 з розгляду справи по суті з'явилися представники сторін та надали пояснення по суті справи.

Представник позивача надав пояснення по суті справи, відповідно до яких у повному обсязі підтримав заявлені позовні вимоги та просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача надав пояснення по суті справи, відповідно до яких заперечив проти заявлених позовних вимог та просить суд відмовити у задоволенні позову.

У судовому засіданні 10.09.2020 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані суду докази, суд

ВСТАНОВИВ:

19.03.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "РГК Трейдінг" (в подальшому найменування змінено на Товариство з обмеженою відповідальністю "Єгаз") (продавець за договором) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Сумигаз Збут" (покупець за договором) укладено договір купівлі-продажу природного газу № СМЗ-Н-02-2019-270/12 (далі - договір), відповідно до умов якого продавець зобов'язується передати покупцеві у 2019 році природний газ, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити його на умовах цього договору.

Відповідно до пункту 1.2 договору природний газ, що передається за цим договором, використовується покупцем виключно для постачання побутовим споживачам.

Згідно з пунктом 2.1 договору продавець передає покупцеві з 01.04.2019 по 30.04.2019 (включно) природний газ обсягом до 262,590 тис. м3.

За умовами пункту 3.1 договору продавець передає покупцеві природний газ у віртуальній точці в газотранспортній системі, в якій здійснюється передача природного газу. Право власності на природний газ переходить від продавця до покупця у віртуальній точці в газотранспортній системі, в якій здійснюється передача природного газу. Після переходу права власності на природний газ покупець несе всі ризики і бере на себе відповідальність, пов'язану з правом власності на природний газ.

Пунктом 3.2. договору визначено, що приймання-передача природного газу, переданого продавцем покупцеві у відповідному місяці купівлі-продажу, оформлюється актом приймання-передачі.

Відповідно до пункту 5.1 договору ціна за 1000 куб метрів газу становить 6 235,51 грн., крім того, податок на додану вартість 20 %. Всього до сплати за 1000 куб метрів газу разом з податком на додану вартість - 7 482,61 грн.

Пунктом 5.2 договору встановлено, що загальна сума вартості природного газу за цим договором складається із сум вартості місячних поставок природного газу.

Цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін (за їх наявності), поширює свою дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01.04.2019, і діє в частині продажу природного газу до 30.04.2019 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення (пункт 11.1 договору).

В подальшому між сторонами укладалися додаткові угоди від 19.04.2019 № 1, від 21.06.2019 № 3, від 18.09.2019 № 6, від 15.10.2019 № 7, від 03.03.2020 № 14, від 24.03.2020 № 16.

Листом від 05.02.2020 № 40701-Сл-598-0220 Товариство з обмеженою відповідальністю "Сумигаз Збут" звернулося до Товариства з обмеженою відповідальністю "Єгаз" з пропозицією розглянути та підписати додаткову угоду від 31.01.2020 № 11 до договору купівлі-продажу природного газу від 19.03.2019 № СМЗ-Н-02-2019-270/12.

Вказана пропозиція обґрунтована тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 17 "Про внесення змін до Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу" внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 867 в частині визначення ціни продажу/постачання Національним акціонерною компанію "Нафтогаз України" природного газу з 01.01.2020 відповідно до пунктів 7, 8 та 11 Положення.

У відповідь на лист від 05.02.2020 № 40701-Сл-598-0220, Товариство з обмеженою відповідальністю "Єгаз" листом від 12.02.2020 № 167-Сл-146-8-0220 відмовилося від підписання додаткової угоди від 31.01.2020 № 11, зазначивши, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, а також мотивуючи це тим, що відповідно до частини 3 статті 632 Цивільного кодексу України зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач стверджує, що укладення між сторонами додаткової угоди від 31.01.2020 № 11 до договору купівлі-продажу природного газу від 19.03.2019 № СМЗ-Н-02-2019-270/12 є обов'язковим відповідно до чинного законодавства та не залежить від волі сторін.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

За приписами статті 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Суд зазначає, що жодних звичаїв ділового обороту, які б передбачали іншу форму внесення змін до договору сторонами суду не повідомлено.

За змістом статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Згідно з частинами 1-3 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 № 867 затверджено "Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу" (далі - Положення).

Відповідно до пункту 1 Положення це Положення визначає обсяг та умови виконання спеціальних обов'язків, що покладаються на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (далі - спеціальні обов'язки), зокрема для забезпечення стабільності, належної якості та доступності природного газу, підтримання належного рівня безпеки його постачання споживачам без загрози першочерговій цілі створення повноцінного ринку природного газу, заснованого на засадах вільної конкуренції з дотриманням принципів пропорційності, прозорості та недискримінації.

Це Положення застосовується у прозорий і недискримінаційний спосіб та не обмежує права суб'єктів господарювання, що створені відповідно до законодавства інших держав - сторін Енергетичного Співтовариства, зокрема право на здійснення постачання природного газу споживачам за умови дотримання вимог законодавства; не позбавляє побутових споживачів, релігійні організації та виробників теплової енергії права обирати постачальника природного газу і права придбавати природний газ за цінами, що вільно встановлюються сторонами договору постачання природного газу згідно із Законом України "Про ринок природного газу".

У додатку до вказаного Положення визначено перелік постачальників природного газу, на яких покладено спеціальні обов'язки щодо постачання природного газу побутовим споживачам та релігійним організаціям (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) до зміни постачальника природного газу.

Так, з додатку до Положення вбачається, що суб'єктом на якого покладено спеціальні обов'язки щодо постачання природного газу побутовим споживачам є, в тому числі, і Товариство з обмеженою відповідальністю "Сумигаз збут". Натомість, Товариство з обмеженою відповідальністю "Єгаз" в даному переліку відсутнє.

24.01.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 17, яка набула чинності 28.01.2020, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 № 867.

Відповідно до абзацу п'ятого пункту 6 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу викладено в такій редакції: "З 1 січня 2020 р. ціна придбання природного газу не може бути вищою за ціну продажу природного газу, визначену відповідно до пункту 13 цього Положення, за вирахуванням торговельної надбавки (націнки) НАК "Нафтогаз України" на рівні 1,917 відсотка зазначеної ціни.".

Пункт 13 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу викладено в такій редакції: "13. З 1 січня 2020 р. НАК "Нафтогаз України" здійснює продаж/постачання природного газу відповідно до пунктів 7, 8 і 11 цього Положення за цінами, що встановлюються продавцем (постачальником) і покупцем (споживачем), але не вище рівня, який, зокрема, враховує середньоарифметичне значення фактичних цін (End of Day) природного газу на наступну добу поставки газу (Day-Ahead and Weekend) на нідерландському газовому хабі (ТТF) за період 1-22 числа місяця постачання газу відповідно до інформації біржі Powernext/EEX, різницю (спред) між ціною на хабі TTF та кордоні України і тариф на послуги транспортування природного газу для точки входу в Україну на міждержавному з'єднанні з Польщею/Словаччиною/Угорщиною.".

У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. До події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ним чинності. Заборона зворотної дії є однією з важливих складових принципу правової визначеності.

Саме спрямованість цього принципу поставити заслін ущемленню прав і свобод людини з боку влади робить його важливою гарантією безпеки людини і громадянина, їх довіри до держави, про що вірно зазначається в мотивувальній частині Рішення Конституційного Суду України.

З вищенаведеного вбачається, що 24.01.2020 Кабінет Міністрів України, приймаючи постанову КМУ № 17, змінив ціну на продаж/постачання природного газу з 1 січня 2020 року, надавши нормативно-правовому акту зворотної дії в часі.

Після прийняття даної постанови на офіційному веб-сайті НАК "Нафтогаз України" опубліковано повідомлення, що у січні 2020 року оптова ціна на природний газ для потреб населення, виробників тепла та інших захищених споживачів, яким НАК "Нафтогаз України" постачає газ в рамках спеціальних обов'язків (ПСО), становитиме 4,65 грн за кубометр (без врахування ПДВ, націнки газзбутів та витрат на транспортування газу магістральними і розподільними трубопроводами). Нова ціна була розрахована НАК "Нафтогаз України" відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 17 від 24.01.2020.

Зі змісту Положення вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Єгаз" не є суб'єктом, на якого покладені будь-які спеціальні обов'язки відповідно до Положення, відтак обов'язки, визначені даним Положенням, в тому числі в частині застосування ціни, не розповсюджуються на Товариство з обмеженою відповідальністю "Єгаз", що спростовує правову позицію позивача відносно розповсюдження дій Постанови КМУ № 867 від 19.10.2018, з у рахуванням змін внесених Постановою КМУ № 17 від 24.01.2020 на постачальника Товариство з обмеженою відповідальністю "Єгаз".

Між тим, Положення не позбавляє постачальників природного газу, зокрема із спеціальними обов'язками, права вільно обирати оптового продавця природного газу для потреб їх господарської діяльності (абз.5 пункту 1 Положення).

Додатковою угодою від 11.12.2019 № 10 сторони доповнили договір підпунктом 5.1.9., відповідно до умов якого ціна за 1 000 куб метрів природного газу з 01.01.2020 по 31.01.2020 - 5 500 грн 00 коп., крім того, ПДВ - 20 %. Разом з ПДВ - 6 600 грн 00 коп.

Отже, ціни, що були визначені сторонами в договорі, зокрема, в січні 2020 року не були дискримінаційними по відношенню до позивача, та як наслідок до його кінцевих споживачів, і повністю відповідали вимогам постанови КМУ від 19.10.2018 № 867 до внесення змін Постановою КМУ № 17 від 24.01.2020.

Суд звертає увагу на те, що статтею 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з частиною 3 статті 5 Цивільного кодексу України, якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Як вбачається із матеріалів справи, між сторонами підписаний договір, в якому сторонами досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов, зокрема, щодо предмета, ціни та строку дії договору; договір виконаний Товариством з обмеженою відповідальністю "Єгаз" в частині поставки природного газу в січні 2020 року.

Так, на виконання умов договору Товариством з обмеженою відповідальністю "Єгаз" було передано Товариству з обмеженою відповідальністю "Сумигаз Збут" в січні 2020 року природний газ в обсязі 22 105 729,89 м. куб. вартістю 145 897 817 грн 28 коп. з ПДВ.

Окрім того, відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи (надалі - Кодекс ГТС), затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2 493, сторонами були вчинені юридично-значимі дії, що передували постачанню природного газу та підписанню актів приймання-передачі природного газу до договору.

Відповідно до загальних термінів, визначених в розділі 1 глави 1 Кодексу ГТС торгове сповіщення - інформаційне повідомлення відповідно до форми, встановленої цим Кодексом, що направляється оператору газотранспортної системи від замовника послуг транспортування природного газу щодо обсягів природного газу, які він відчужив або набув.

Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу XIV передача природного газу, поданого в газотранспортну систему, між двома портфоліо балансування замовників послуг транспортування здійснюється шляхом надання оператору газотранспортної системи торгових сповіщень на відчуження чи набуття природного газу, що були надані оператору газотранспортної системи по відношенню до однієї газової доби. Замовник послуг транспортування має право надавати торгове сповіщення виключно після набуття/відчуження права власності на такий обсяг (об'єм) природного газу за договором купівлі-продажу природного газу (або іншою цивільно-правовою угодою) іншому замовнику послуг транспортування у відповідну газову добу на віртуальну торгову точку.

Оператор газотранспортної системи забезпечує функціонування інформаційної платформи, на якій здійснюється опрацювання наданих торгових сповіщень (п. 1 Глави 2 розділу XIV Кодексу ГТС).

Протягом січня 2020 року щодобово в розрахунковому місяці Оператором ГТС через інформаційну платформу було погоджено передачу природного газу у віртуальній точці (разом по категоріям: побутові споживачі та релігійні організації) від Товариства з обмеженою відповідальністю "Єгаз" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумигаз Збут" в обсязі 25 060 350,00 м. куб. шляхом погодження торгових сповіщень, що в подальшому було відображено у відповідному акті приймання-передачі природного газу до договору в обсязі 22 105 729,89 м. куб. (обсяг, що становить частину із загального, зокрема, для потреб побутових споживачів), який підписаний позивачем та відповідачем і ними не оспорюється.

Відповідно до п. 7 р. 6 гл. XII Кодексу ГТС алокація відборів природного газу споживача можлива тільки на замовника послуг транспортування природного газу, що є діючим постачальником такого споживача згідно з даними Реєстру споживачів постачальника, та відноситься на нього оператором газотранспортної системи до моменту припинення постачання природного газу такому споживачу в установленому порядку, крім випадків, передбачених нижче.

Отже, алокація в розумінні Кодексу ГТС є визначенням обсягу фактично поданого/відібраного природного газу до/з газотранспортної системи замовником послуг транспортування в розрахунковому періоді.

В подальшому зазначені обсяги були відображені Оператором ГТС за січень 2020 року, відповідно до встановлених Кодексом ГТС процедур, в алокаціях на ТОВ "Сумигаз Збут".

Відтак, зміна ціни на вже переданий відповідачу природний газ відповідно до умов договору, та з дотриманням вже закінчених процедур передачі природного газу, в порядку передбаченому Кодексом ГТС, через торгові сповіщення та здійснення остаточних алокацій щодобових подач та відборів природного газу в січні 2020 року, є недопустимим і суперечить вимогам статті 632 Цивільного кодексу України.

Отже, виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку щодо необгрунтованості позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумигаз Збут" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Єгаз" про визнання додаткової угоди укладеною.

З огляду на вищевикладене, приймаючи до уваги встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумигаз Збут".

Згідно з частиною 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Kеруючись статтею 74, статтями 76-79, статтею 86, статтею 123, статтею 129, статтями 232-233, статтями 237- 238, статтею 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумигаз Збут" з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Єгаз" про визнання додаткової угоди до договору купівлі-продажу природного газу від 19.03.2019 № СМЗ-Н-02-2019-270/12 укладеною відмовити повністю.

Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).

Повний текст рішення складено: 05.10.2020

Суддя Н.Б.Плотницька