04 жовтня 2020 рокуЛьвівСправа № 460/7176/20 пров. № А/857/11730/20
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Заверухи О.Б.,
суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,
за участю секретаря судового засідання Юник А.А.,
представника позивача Фурманюка С.В.,
розглянувши у судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2020 року у справі за позовом Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» до Здолбунівської міської територіальної виборчої комісії Рівненського району Рівненської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,-
суддя (судді) в суді першої інстанції - Дудар О.М.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м. Рівне,
дата складання повного тексту рішення - 01 жовтня 2020 року,
28 вересня 2020 року Рівненська Обласна організація ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» звернулася в суд з адміністративним позовом до Здолбунівської міської територіальної виборчої комісії Рівненського району Рівненської області, в якому просила: визнати протиправною та скасувати постанову Здолбунівської міської територіальної виборчої комісії Рівненського району Рівненської області від 24 вересня 2020 року №19 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області, висунутих та включених до єдиного та територіальних виборчих списків Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»; зобов'язати Здолбунівську міську територіальну виборчу комісію Рівненського району Рівненської області протягом одного дня з дня набрання рішенням суду у справі законної сили повторно розглянути заяву Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» та інші, визначені ч. 1 ст. 222 Виборчого кодексу України, документи для реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2020 року, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати від Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ», з урахуванням документів, поданих щодо виправлення допущеної помилки, та прийняти рішення про реєстрацію кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати від Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ».
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що 23 вересня 2020 року представник позивача Плясуля Р.Ю. подав до відповідача документи для реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської міської територіальної виборчої комісії Рівненського району Рівненської області на місцевих виборах. 24 вересня 2020 року Здолбунівська міська територіальна виборча комісія Рівненського району Рівненської області прийняла постанову №19 про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області, висунутих та включених до виборчих списків (єдиного та територіальних) Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ», з покликанням на встановлене порушення порядку висування кандидатів у депутати, а саме на абз. 1 ч. 9 ст. 219 Виборчого кодексу України та п. 1 ч. 1 ст. 230 Виборчого кодексу України. Вказує, що у єдиному виборчому списку кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області, висунутих Рівненською обласною організацією ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» на перших виборах депутатів Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області 25 жовтня 2020 року, у першій п'ятірці кандидатів присутні чотири особи чоловічої та одна жіночої статі. Зазначає, що ним було подано усі необхідні документи та дотримано вимоги абз. 1 ч. 9 ст. 219 Виборчого кодексу України, що підтверджується оригіналами документів, зокрема, витягом з протоколу конференції з додатками. Водночас, при безпосередній підготовці документів для подання у виборчу комісію, а саме їх друкуванні, було допущено технічну помилку в єдиному виборчому списку організації партії. Факт допущення технічної помилки підтверджується територіальними виборчими списками організації партії, у яких не лише дотримано відповідну гендерну квоту, але й нумерація кандидатів у депутати у територіальних виборчих округах співпадає з тією, що відображена у єдиному виборчому списку. Таким чином, постанова Здолбунівської міської територіальної виборчої комісії Рівненського району Рівненської області №19 від 24 вересня 2020 року є незаконною та такою, що порушує право громадян України бути обраними до органів місцевого самоврядування.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2020 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що у єдиному виборчому списку кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області, висунутих Рівненською обласною організацією ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» в єдиному багатомандатному виборчому окрузі, який був поданий відповідачеві, у першій п'ятірці кандидатів (місця з першого по п'яте) присутні чотири особи чоловічої статі та одна - жіночої, у другій п'ятірці кандидатів (місця з шостого по десяте) присутні чотири особи чоловічої статі та одна - жіночої, що є порушенням вимог абз. 1 ч. 9 ст. 219 Виборчого кодексу України і кваліфікується як порушення встановленого цим Кодексом порядку висування кандидатів у депутати, а тому відповідач приймаючи оскаржувану постанову діяв у повній відповідності до вимог п. 1 ч. 1 ст. 230 Виборчого кодексу України, обґрунтовано та підставно.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Рівненська Обласна організація ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким адміністративний позов задовольнити повністю. Також, скаржник просив: викликати та допитати в якості свідків ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - забезпечення їх явки бере на себе скаржник; дослідити в судовому засіданні електронний доказ, на якому наявний відеозапис засідання відповідача виключно з розгляду питання, що стосується поданих документів Рівненською Обласною організацією Політичною Партією «СЛУГА НАРОДУ».
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржуване рішення є незаконним та необґрунтованим, прийняте з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції не звернув увагу на те, що згідно ч. 3 ст. 230 Виборчого кодексу України помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, а у відповідача виникає не право, а обов'язок повідомити про це суб'єкта подання. Зауважує, що при розгляді пакету документів, відповідачем в порушення закону (ст. 222 Виборчого кодексу України) розглянуто було лише єдиний виборчий список без інших документів, зокрема - територіальних виборчих списків та заяв кандидатів про згоду балотуватися, то він не мав об'єктивної можливості зробити висновок про наявність помилок та неточностей. При цьому, зі справи не вбачається, що відповідач був позбавлений можливості запросити представник позивача на розгляд документів або повідомити його про вказані розбіжності. Суд першої інстанції безпідставно зробив висновок про те, що в судовому засіданні під час судового розгляду не підтвердилися факти того, що при безпосередній підготовці документів для подання відповідачу, було допущено технічну помилку виключно в єдиному виборчому списку організації партії. Крім того, суд першої інстанції, як і відповідач розглядаючи подані позивачем документи на реєстрацію кандидатів, мав би дослідити ситуацію з списками позивача в комплексі з іншими документами, що передбачено ст. 222 Виборчим кодексом України.
В судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав, в своїх поясненнях покликався на доводи в ній викладені.
Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що відповідно до частин 2, 3 ст. 268 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не перешкоджає розгляду справи.
За наслідками розгляду клопотань позивача про виклик та допит свідків та дослідження в судовому засіданні електронного доказу колегія суддів приходить до висновку, що в задоволенні таких слід відмовити з огляду на те, що наявність у справі матеріалів цілком було достатнім для надання належної правової оцінки спірним правовідносинам.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, постановою Верховної Ради України «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» №795-IX від 15 липня 2020 року призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року. Цією ж Постановою визначено, що чергові місцеві вибори не проводяться у разі призначення перших виборів депутатів відповідних місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2020 року.
З урахуванням постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» №807-IX від 17 липня 2020 року та розпоряджень Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року, якими визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад областей, Центральна виборча комісія постановою №160 від 08 серпня 2020 року призначила перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, а постановою №176 від 14 серпня 2020 року призначила перші вибори депутатів районних рад на 25 жовтня 2020 року.
Додатком 16 до постанови Центральної виборчої комісії №160 від 08 серпня 2020 року Здолбунівська міська рада Рівненського району Рівненської області визначена тією міською радою Рівненської області, що обиратиметься на перших виборах депутатів місцевої ради 25 жовтня 2020 року.
За даними офіційного сайту політична партія «СЛУГА НАРОДУ» включена до Переліку політичних партій, якими прийнято рішення про участь їх місцевих організацій у місцевих виборах 25 жовтня 2020 року. Вказані обставини також підтверджуються копією рішення позачергового з'їзду ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» від 30 серпня 2020 року(а.с.11).
Рівненська Обласна організація ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» включена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань(а.с.33-37).
Постановою Центральної виборчої комісії №172 від 10 серпня 2020 року утворено та сформовано склад обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (крім міст в Автономній Республіці Крим), районних у місті Києві територіальних виборчих комісій.
Додатком 357 до цієї Постанови утворено і сформовано склад Здолбунівської міської територіальної виборчої комісії Рівненського району Рівненської області. Головою комісії є ОСОБА_4 .
Судом встановлено, що Рівненською обласною організацією ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» Здолбунівській міській територіальній виборчій комісії Рівненського району було подано заяву від 19 вересня 2020 року про реєстрацію кандидатів у депутати до Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області Заява про реєстрацію кандидатів у депутати, підписана головою Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» та скріплена печаткою (а.с.85-86).
До заяви було додано: рішення конференції місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати (на 1 аркуші); єдиний виборчий список кандидатів у депутати (на 4 аркушах та електронному носії); територіальні виборчі списки кандидатів у депутати (на 6 аркушах та електронному носії); заяви осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати (на 22 аркушах); автобіографії осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати (на 22 аркушах та електронному носії); заяви про (наявність) відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини (на 22 аркушах); документ про внесення грошової застави (на 1 аркуші); фотографії осіб, включених до виборчих списків кандидатів( на 22 аркушах та електронному носії); копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки(на 22 аркушах); передвиборна програма організації партії (на 1 аркуші та електронному носії).
Постановою Здолбунівської міської територіальної виборчої комісії Рівненського району №19 від 24 вересня 2020 року відмовлено Рівненській обласній організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» у реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області, включених до виборчих списків (єдиного та територіальних) Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» на перших виборах депутатів Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області 25 жовтня 2020 року(а.а.с.13-14). Постанова мотивована п. 1 ч. 1 ст. 230 Виборчого кодексу України в поєднанні з положеннями абз. 1 ч. 9 ст. 219 Виборчого кодексу України та ґрунтується на тому, що у єдиному виборчому списку кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області висунутих Рівненською обласною організацією ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» на перших виборах депутатів Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області 25 жовтня 2020 року у першій п'ятірці (місцях з першого по п'яте) кандидатів присутні чотири особи чоловічої та одна особа жіночої статі, що є порушенням встановленого, зокрема, абз. 1 ч. 9 ст. 219 Виборчого кодексу України, порядку висування кандидатів у депутати..
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції прийшов до висновку про безпідставність позовних вимог.
Однак, колегія суддів не погоджується з обгрунтованістю такого висновку суду першої інстанції з наступних підстав.
Виборчий кодекс України відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Центральна виборча комісія 30 серпня 2020 року прийняла Постанову №208 «Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року».
Приписами частини першої статті 20 Виборчого кодексу України передбачено, що виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Висування кандидатів у депутати організацією партії, формування та затвердження єдиного та територіальних виборчих списків здійснюються на її зборах, конференції організації партії у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом (частина перша статті 219 Виборчого кодексу України).
Частиною 3 статті 219 Виборчого кодексу України визначено, що організація партії висуває кандидатів з числа осіб, зазначених у частині другій цієї статті, у вигляді єдиного виборчого списку, який формується та затверджується на зборах, конференції організації партії.
Відповідно до частини 8 статті 219 Виборчого кодексу України черговість (порядкові номери) кандидатів у єдиному виборчому списку та у територіальних виборчих списках визначається на зборах, конференції організації партії під час висування кандидатів у депутати та формування відповідних списків.
Абзацом першим частини 9 цієї статті передбачено, що під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п'ятірці (місцях з першого по п'яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі).
Згідно частини 10 статті 219 Виборчого кодексу України рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від партії приймається шляхом затвердження єдиного виборчого списку та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, віднесених організацією партії до відповідних територіальних виборчих округів, які додаються до такого рішення і є його невід'ємною частиною.
Рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати підписується керівником організації партії і скріплюється печаткою цієї місцевої організації партії або печаткою організації партії вищого рівня, а також погоджується центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою партії.
Нормами частини 12 статті 219 Виборчого кодексу України визначено, що у єдиному виборчому списку стосовно кожного кандидата зазначаються, зокрема, порядковий номер кандидата у єдиному виборчому списку та порядковий номер кандидата у відповідному територіальному виборчому списку (крім першого кандидата).
Умови реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 і більше тисяч) визначені нормами статті 222 Виборчого кодексу України.
За вимогами частини першої статті 222 Виборчого кодексу України виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті, сільська, селищна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею вичерпного переліку документів.
Серед іншого, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 222 Виборчого кодексу України виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті, сільська, селищна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання, зокрема, рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від організації партії, передбаченого частиною десятою статті 219 цього Кодексу, підписаного керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається).
А пунктом 3 частини 1 статті 222 Виборчого кодексу України визначено, що виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання, зокрема, єдиного виборчого списку та всіх територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, віднесених організацією партії до відповідних багатомандатних виборчих округів, за формами, встановленими Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, які обов'язково повинні містити відомості, передбачені частиною десятою статті 220 цього Кодексу, підписаних керівником організації партії і скріплених печаткою організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді.
Територіальна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи, (частина друга статті 222 Виборчого кодексу України)
В частині шостій статті 227 Виборчого кодексу України зазначено, що територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.
За нормами частини першої статті 230 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах, у разі, зокрема, порушення встановленого цим Кодексом порядку висування кандидатів.
Провівши системний аналіз зазначених норм права, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що у спірних правовідносинах дослідженню та правовій оцінці підлягають обставини, які стосуються процедури висування кандидатів у депутати організацією партії в контексті забезпечення гендерної квоти, позаяк саме порушення цієї процедури стало підставою для відмови в реєстрації всіх кандидатів у депутати.
Матеріалами справи підтверджується, що на конференції Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» 19 вересня 2020 року розглядалося, зокрема, питання щодо прийняття рішення про висування кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області та було затверджено єдиний та територіальний виборчі списки кандидатів у депутати від Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
Рівненською Обласною організацією ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» Здолбунівській міській територіальній виборчій комісії Рівненського району було подано заяву від 19 вересня 2020 року про реєстрацію кандидатів у депутати до Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області. Заява про реєстрацію кандидатів у депутати, підписана головою Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» та скріплена печаткою (а.а.с.85-86).
До заяви було додано: рішення конференції місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати (на 1 аркуші); єдиний виборчий список кандидатів у депутати (на 4 аркушах та електронному носії); територіальні виборчі списки кандидатів у депутати (на 6 аркушах та електронному носії); заяви осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати (на 22 аркушах); автобіографії осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати (на 22 аркушах та електронному носії); заяви про (наявність) відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини (на 22 аркушах); документ про внесення грошової застави (на 1 аркуші); фотографії осіб, включених до виборчих списків кандидатів( на 22 аркушах та електронному носії); копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки (на 22 аркушах); передвиборна програма організації партії (на 1 аркуші та електронному носії).
Як слідує з матеріалів справи та не заперечується позивачем, у поданому, в додатку до заяви, до Здолбунівської міської територіальної виборчої комісії Рівненського району на виконання п. 3 ч. 1 ст. 222 Виборчого кодексу України єдиному виборчому списку кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області у першій п'ятірці кандидатів присутні чотири особи чоловічої та одна жіночої статі.
Відтак, відповідачем було відмовлено позивачу в реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області.
Колегія суддів апеляційного суду вважає таку відмову необгрунтованою та передчасною з огляду на наступне.
Як зазначено вище, підставою для відмови в реєстрації всіх кандидатів у депутати є порушення пункту 1 частини 1 статті 230 Виборчого кодексу України, а саме : процедури висування кандидатів у депутати організацією партії.
Відтак, для прийняття належного та обгрунтованого рішення щодо відмови у реєстрації кандидатів у депутати, відповідачу слід було встановити дотримання суб'єктом виборчого процесу вимог чинного законодавства в частині дотримання процедури висування кандидатів у депутати організацією партії.
Суд зазначає, що рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.
Згідно з дослідженого судом апеляційної інстанції витягу з протоколу № 4 конференції Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» проведеної 19 вересня 2020 року затверджено єдиний виборчий список та територіальний виборчий список кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області.
З аналізу змісту єдиного виборчого списку колегія суддів приходить до висновку, що такий сформований у відповідності до норм абз. 1 ч. 9 ст. 219 Виборчого кодексу України в частині дотримання порядку висування кандидатів у депутати міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше), згідно якого під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п'ятірці (місцях з першого по п'яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі).
Так, згідно витягу з протоколу № 4 Конференції єдиний виборчий список в частині першої п'ятірки сформований належним чином, а саме : 1. ОСОБА_5 , 2. ОСОБА_6 , 3. ОСОБА_7 , 4. ОСОБА_8 , 5. ОСОБА_9 .
Судом апеляційної інстанції дійсно встановлено, що єдиний виборчий список, який був поданий позивачем до Здолбунівської міської територіальної виборчої комісії Рівненського район, як додаток до заяви, містить відмінну порядкову нумерацію кандидатів, ніж у єдиному виборчому списку, що був сформований на конференції Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» 19 вересня 2020 року, що в свою чергу, на думку відповідача, призвело до недотримання гендерної квоти у першій п'ятірці кандидатів.
В той же час, зі змісту дослідженого в судовому засіданні протоколу засідання Здолбунівської міської територіальної виборчої комісії Рівненського району № 7 від 24 вересня 2020 року слідує, що відповідач не досліджував питання дотримання позивачем порядку висування кандидатів у депутати в контексті розбіжності нумерації у єдиному виборчому списку, як і не досліджував матеріалів конференції.
Крім того, із долученого до матеріалів справи відеозапису засідання Здолбунівської міської територіальної виборчої комісії Рівненського району 24 вересня 2020 року також слідує, що члени комісії не досліджували дотримання вимог чинного законодавства позивачем в частині дотримання порядку висування кандидатів у депутати міських, сільських, селищних рад.
Як встановлено апеляційним судом в ході судового розгляду із поданих доказів, позивач помилково надав позивачу Єдиний виборчий список у редакції іншій, ніж затверджений на конференції Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ», що відбулась 19 вересня 2020 року. Такі доводи позивача, не заперечувались і відповідачем.
В суді апеляційної інстанції також знайшли своє підтвердження і твердження позивача про те, що поданий 23 вересня 2020 року відповідачу Єдиний виборчий список не співпадав з відповідною редакцією, яка була затверджена на конференції Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ», що відбулась 19 вересня 2020 року.
Таким чином, суд погоджується із позицією позивача, що у даному випадку мала місце помилка, а відповідачем було здійснено неналежний розгляд документів.
Щодо доводів апелянта про порушення відповідачем процедури розгляду поданих документів, колегія суддів зазначає наступне.
Положення статті 230 Виборчого кодексу України зобов'язують виборчу комісію прийняти рішення про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій, у разі недотримання порядку висування кандидатів, так і зобов'язує повідомити відповідний суб'єкт подання документів про наявність помилок і неточностей у таких документах.
При цьому, частина 4 статті 230 ВК України містить імперативний припис, який зобов'язує виборчу комісію навести у відмові в реєстрації кандидата у депутати вичерпні підстави відмови, тобто вимагає прийняття обґрунтованого рішення.
Постановою Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2020 року № 173 затверджено Порядок організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів (далі- Порядок).
Відповідно до п. 4.4. Порядку на засідання обов'язково запрошуються, як правило, не пізніш як за день до дня проведення засідання, заявники, суб'єкти звернення зі скаргою, суб'єкти оскарження, заінтересовані особи, -зазначені у скаргах, інші особи, якщо питання, включене до проекту порядку денного, стосується їх прав або законних інтересів щодо участі у виборчому процесі.
Матеріалами справи підтверджується, що представник позивача не був запрошений на засідання відповідача.
Відтак, колегія суддів вважає обгрунтованими доводи апеляційної скарги про те, що позивачем було порушено як вимоги Виборчого кодексу України, так і Порядку в частині повідомлення позивача, як суб'єкта виборчого процесу, щодо участі його у засіданні комісії.
Досліджені в судовому засіданні докази дають підстави для висновку про те, що приймаючи оскаржуване рішення, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав позивача.
На наведені обставини суд першої інстанції уваги не звернув, у зв'язку з чим дійшов помилкового висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення відповідача.
При ухваленні рішення апеляційний суд відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовує висновки Європейського суду з прав людини, наведені у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Жоффр де ля Прадель проти Франції» від 16 грудня 1992 року, де суд зауважив, що не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, оскільки захист прав повинен бути не лише формальним, але й реальним. Також надмірні формальності не можуть покладатися в основу рішень адміністративного органу, якими б заперечувалася сутність змісту конституційно гарантованого права.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Здолбунівської міської територіальної виборчої комісії Рівненського району Рівненської області повторно протягом одного дня з дня набрання рішенням суду у справі законної сили розглянути документи щодо реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2020 року, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати від Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» та прийняти рішення про реєстрацію кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності.
Частиною четвертою статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
За приписами вказаної правової норми слідує, що у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення.
Якщо ж таким суб'єктом на момент прийняття рішення не перевірено дотримання суб'єктом звернення усіх визначених законом умов або при прийнятті такого рішення суб'єкт дійсно має дискреційні повноваження, то суд повинен зобов'язати суб'єкта владних повноважень до прийняття рішення з урахуванням оцінки суду.
Отже, критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб'єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб'єкта владних повноважень права діяти при прийнятті рішення на власний розсуд.
Такий підхід, встановлений процесуальним законодавством, є прийнятним не тільки при розгляді вимог про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, але і у випадку розгляду вимог про зобов'язання відповідного суб'єкта вчинити дії після скасування його адміністративного акта.
Тобто, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб'єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення з урахуванням обставин конкретної справи.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 16 травня 2019 року у справі №826/17220/17.
З матеріалів справи слідує, що відповідачем не встановлено інших порушень виборчого законодавства при зверненні позивача з документами про реєстрацію кандидатів в депутати.
Враховуючи те, що визнання протиправним і скасування оскаржуваного рішення та лише зобов'язання Здолбунівську міську територіальну виборчу комісію Рівненського району Рівненської області розглянути подані позивачем документи не призведе до повного захисту прав позивача, оскільки реєстрація кандидатів у депутати сільських, селищних, міських рад закінчилася, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати відповідача зареєструвати кандидатів у депутати Здолбунівської міської територіальної виборчої комісії Рівненського району Рівненської області, включених до Єдиного та територіальних виборчих списків Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ».
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 29 червня 2019 року у справі № 855/161/19.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Отже, оскільки відповідачем не доведено правомірності та обґрунтованості винесеного рішення, з урахуванням вимог, визначених частиною 2 статті 19 Конституції України, частиною 3 статті 2 КАС України, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов'язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов'язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат (ч. 4 ст. 139 КАС України).
За подання адміністративного позову до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2102, грн, та при поданні апеляційної скарги сплачено судовий збір у розмірі 3153,00 грн. Вказане підтверджується квитанціями, які знаходяться в матеріалах справи.
Враховуючи вищевказане, колегія суддів вважає, що на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути всі судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви у розмірі 2102, грн, та за подання апеляційної скарги у розмірі 3153,00 грн.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та допущено порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до частини 1 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення.
Керуючись ст. 243, ст. 245, ст. 272, ст. 273, ст. 278, ст. 308, ст. 311, п. 2 ч. 1 ст. 315, ст. 317, ч. 1 ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 328 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» задовольнити частково.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2020 року у справі № 460/7176/20 - скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Здолбунівської міської територіальної виборчої комісії Рівненського району Рівненської області від 24 вересня 2020 року №19 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області, висунутих та включених до єдиного та територіальних виборчих списків Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ».
Зобов'язати Здолбунівську міську територіальну виборчу комісію Рівненського району Рівненської області зареєструвати кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати від Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Рівненської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» за рахунок бюджетних асигнувань Здолбунівської міської територіальної виборчої комісії Рівненського району Рівненської області судові витрати на сплату судового збору за подання позовної заяви в сумі 2102,00 грн (дві тисячі сто дві гривні) та судові витрати на сплату судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 3153,00 грн (три тисячі сто п'ятдесят три гривні).
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та не може бути оскаржена.
Головуючий суддя О. Б. Заверуха
судді О. М. Гінда
В. В. Ніколін
Повне судове рішення складено 04 жовтня 2020 року.