Справа № 574/660/20
Провадження № 3/574/180/2020
14 вересня 2020 року м. Буринь
Суддя Буринського районного суду Сумської області Куцан В.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Буринського ВП Конотопського ВП ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фізичної особи-підприємця, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ст.44-3 КУпАП,
Відносно ОСОБА_1 посадовою особою Буринського ВП Конотопського ВП ГУ НП в Сумській області складено протокол про те, що вона «27.06.2020 року о 11 год. 40 хв., перебувала в приміщенні магазину ФОП « ОСОБА_2 » за адресою АДРЕСА_2 без засобу індивідуального захисту, а саме продавала товар продавцям, чим порушила вимоги встановлені Постановою КМУ від 20.09.2020 року №392 та Постановою КМУ №500 від 17.06.2020 р. п.п.2.5,3.1», тобто вчинила адміністративне правопорушення передбачене ст.44-3 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала та пояснила, що дійсно вона являється фізичною особою - підприємцем та здійснює торгівлі продовольчою групою товарів в магазині. 27.06.2020 року, перед обідом, вона перебувала в магазині, де здійснює торгівлю. Покупців не було і вона сіла порахувати свою бухгалтерію. При цьому вона посунула захисну маску з обличчя на підборіддя. У цей момент зайшов працівник поліції і звинуватив її, що вона без маски в умовах карантину. Але, жодних порушень вона не допускала, так як маска була у неї на підборідді, бо люде не було і їй було важко дихати. Пояснення яке написав поліцейський не читала, просто підписала з його слів.
Дослідивши обставини справи, представлені докази та давши їм оцінку, приходжу до наступних висновків.
Статтею 44-3 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Постановою Кабінету Міністрів України № 392 від 20.05.2020 року «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2» (далі Постанова), в редакції постанови КМУ №500 від 17.06.2020 року, на всій території України дію карантину, встановленого постановою КМУ від 11.03.2020 р. № 211, з 22.05.2020 р. по 31.07.2020 р.
За змістом п.п.1) п.3 цієї Постанови на період дії карантину забороняється перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
У відповідності до положень ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Статтею 7 КУпАП встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст.9 КУпАП).
Згідно ст. 245 цього Кодексу, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього кодексу.
В матеріалах справи наявний лише один доказ - протокол про адміністративне правопорушення, в якому викладено обвинувачення відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст.44-3 КУпАП, обґрунтованість якого не визнається останньою.
Інших доказів, згідно з вимогами ст.251 КУпАП, які б свідчили, що остання порушила правила карантину людей матеріали справи не містять.
Предмет судового розгляду обмежений даними, які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення та які визначають його суть, а суд неуповноважений самостійно збирати докази, порушуючи загальний принцип диспозитивності судового процесу.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyevav. Russia», рішення від 30.05.2013 р., заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 р.), «…суд не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом)».
Статтею 62 Конституції України встановлено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Виходячи із змісту ст.8 Конституції України щодо визначення і дії в Україні верховенства права, положення ст.62 цього Закону розповсюджуються і на обвинувачення особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на те, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст.44-3 КУпАП наявними у справі доказами не доведена, вважаю, що провадження по ній підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.247,283-285 КУпАП, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення передбачене ст.44-3 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Буринський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.М.Куцан