печерський районний суд міста києва
Справа № 757/62226/19-п
02.09.2020 року суддя Печерського районного суду м. Києва Карабань В.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 за ст.185 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ГП № 535850, ОСОБА_1 15.11.2019 близько 03 години 30 хвилин за адресою: м. Київ, вул. Є. Коновальця, 5, керуючи автомобілем «Шкода, державний номерний знак НОМЕР_1 був зупинений за орієнтуванням та на вимогу поліцейського ОСОБА_2 обмежити пересування особи за ст. 37 ЗУ «Про національну поліцію», особа з явними ознаками алкогольного сп'яніння відмовилась виконувати законну вимогу, грубо виражався на адресу поліцейських та чіплявся за формений одяг, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.185 КУпАП.
Відповідно до ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що адміністративний матеріал складений відносно ОСОБА_1 необхідно направити на доопрацювання з наступних підстав.
Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України).
Відповідно до вимог ст. ст. 254, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Постановою судді Печерського районного суду м. Києва Бортницької В.В. від 03.02.2020 адміністративний матеріал направлено до УПП в м. Києві для до оформлення, оскільки в матеріалах справи відсутній відеозапис з боді-камери та не вказані свідки події і не відібрані їх пояснення, однак вказані вимоги не були виконані відповідальною особою УПП в м. Києві.
Відповідно до рапорту складеного поліцейським роти № 3 батальйон № 3 полк № 1УУП в м. Києві рядовим поліції Троценком Б.Т., ОСОБА_1 було запропоновано пройти тест на стан алкогольного спяніння за допомогою приладу «Драгер» в присутності двох свідків, проте ОСОБА_1 відмовився та почав нецензурно висловлюватися в бік поліцейських, однак дані свідки події не вказані в протоколі про адміністративне правопорушення. Більше того, згідно вищевказаного рапорту, весь час спілкування з ОСОБА_1 велась відеофіксація на боді-камеру, але даний відеозапис відсутній в матеріалах справи, що позбавляє суд можливості повно та об'єктивно дослідити обставини справи.
Враховуючи зазначене, вивчивши матеріали справи, оцінивши факт неможливості розгляду адміністративного матеріалу без належного його оформлення, вважаю за необхідне, протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 направити до Управління патрульної поліції в м. Києві, для усунення вищезазначених порушень.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 251 КУпАП, суддя, -
постановив:
Направити адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в м. Києві, для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: В. М. Карабань