Рішення від 30.09.2020 по справі 560/4988/20

Копія

Справа № 560/4988/20

РІШЕННЯ

іменем України

30 вересня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.

за участю:секретаря судового засідання Бачок О.В. представника позивача - Валігури О.О., представника відповідача - Величко І.В.

розглянувши адміністративну справу за позовом ТОВ "Нафтагруп" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області № 0000563201 від 21.11.2019.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області проведена фактична перевірка з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним. За результатами даної перевірки 31.10.2019 складений акт (довідка) про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним № 0024/22-01-32-01/40949912, згідно якого контролюючим органом встановлено, що у ТОВ «НАФТАГРУП» ліцензія на право оптової торгівлі пальним виписана з терміном дії 08.07.2019, а дана фірма розпочала торгівлю з 01.07.2019, що підтверджується з Єдиного реєстру податкових накладних, а саме 01.07.2019 відпустило продукції ПАТ «Хмельницьке будівельно-монтажне управління № 69» на об'єм 1741,226 л. і сума 13191,67 грн.; Фермерське господарство «Бротське 2018» на 2000 л. і суму 37500,00 грн. З вищевикладеного контролюючий орган встановив, що ТОВ «НАФТАГРУП» в період з 01.07.2019 по 07.07.2019 здійснювало торгівлю пальним без ліцензії. Крім того даним актом встановлено, що фактом реалізації пального без ліцензії може підтверджуватись виписаними товарно - транспортними накладними № 001400 від 01.07.2019 та № 001390 від 03.07.2019. Крім того контролюючим органом в згаданому акті зроблено висновок, що ТОВ «НАФТАГРУП» порушило ст. 15 ЗУ № - 481/95-ВР від 19.12.95 - оптова торгівля без ліцензії пальним. На підставі акту перевірки було складено податкове повідомлення - рішення від 21.11.2019 № 0000563201, згідно якого встановлено порушення ч. 8 ст. 15 Закону «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР, п. п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 розд. 2 Податкового кодексу України № 2755-УІ від 02.12.2010 та прийнято рішення застосувати штрафну санкцію в розмірі 500000 (п'ятсот тисяч) гривень. Також було складено розрахунок штрафних санкцій до згаданого податкового повідомлення-рішення форми «С» прийнятого на підставі акту перевірки, який взагалі не стосується перевірки, яка здійснювалась 31.10.2019, а стосується акту перевірки № 0024/22-01-32-01/ НОМЕР_1 . Вважаючи дане рішення протиправним ТОВ «НАФТАГРУП» оскаржило її до Державної податкової служби України, шляхом надсилання скарги вих. № 77 від 18.12.2019. 19.02.2020 ДПС прийняло рішення № 6297/6/99-00-08-05-06-06 про результати розгляду скарги, згідно якого ППР № 0000563201 від 21.11.2019 залишено без змін, а скаргу - без задоволення. Позивач вважає, рішення про застосування фінансових санкцій протиправним, та таким, що підлягає скасуванню внаслідок чого звернувся до суду про його скасування.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 вересня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено провадити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін.

ГУ ДПС у Хмельницькій області надало відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. За змістом відзиву відповідач вважає, що здійснював повноваження щодо контролю за додержанням платниками податків вимог податкового законодавства України в межах та засобами, що передбаченні чинним законодавством України.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити, посилаючись на обставини, які у ньому викладені.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову з підстав, викладених у відзиві, вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач діяв правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства, просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення позивача та представника сторін, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Товариство з обмеженою відповідальністю «НАФТАГРУП» (ідентифікаційний код 40949912) зареєстроване як юридична особа і знаходиться за адресою: 31340, Хмельницька область, Хмельницький район, с. Лісові Гринівці, вул. Центральна, 1/1, що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

04.06.2019 ТОВ «НАФТАГРУП» звернулось до Державної фіскальної служби України із заявою вих. № 122-ХМ про видачу ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності у ліцензіата місць оптової торгівлі таким пальним.

08.07.2019 ДФС України видана ТОВ «НАФТАГРУП» ліцензія на право оптової торгівлі пальним за відсутності у ліцензіата місць оптової торгівлі таким пальним, реєстраційний номер 990614201901218.

На підставі наказу від 30.10.2019 № 481 Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області видані направлення від 30.10.2019 № 446 і № 447 щодо проведення фактичної перевірки ТОВ «НАФТАГРУП» за адресою 31340, Хмельницька область, Хмельницький район, с. Лісові Гринівці, вул. Центральна, 1/1.

Вказані направлення та наказ отримав директор ТОВ «НАФТАГРУП» ОСОБА_1 ..

Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області проведено фактичну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним.

За результатами проведення фактичної перевірки складено акт (довідку) від 31.10.2019 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним № 0024/22-01-32-01/40949912, в якому встановлено, що у ТОВ «НАФТАГРУП» ліцензія на право оптової торгівлі пальним виписана з терміном дії 08.07.2019, а дана фірма розпочала торгівлю з 01.07.2019, що підтверджується з Єдиного реєстру податкових накладних, а саме 01.07.2019 відпустило продукції ПАТ «Хмельницьке будівельно-монтажне управління № 69» на об'єм 1741,226 л. і сума 13191,67 грн.; Фермерське господарство «Бротське 2018» на 2000 л. і суму 37500,00 грн. Також, даним актом встановлено, що факт реалізації пального без ліцензії підтверджується товарно - транспортними накладними № 001400 від 01.07.2019 та № 001390 від 03.07.2019, чим порушено вимоги статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

На підставі вказаного акту (довідки) перевірки Головним управління ДПС у Хмельницькій області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000563201 від 21.11.2019, яким на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені на суму 500000,00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення позивач оскаржив в адміністративному порядку.

Рішенням Державної податкової служби України від 19.02.2020 №6297/6/99-00-08-05-06-06 скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ "Нафтагруп" залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Хмельницькій області від 21.11.2019 №0000563201 - без змін.

Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Предметом спору у даній справі є оцінка правомірності, винесеного ГУ ДПС у Хмельницькій області податкового повідомлення - рішення від 21.11.2019 №0000563201.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає, що згідно абзацу 57 статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі Закон №481) оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23.11.2018 №2628-111 були внесені зміни до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі Закон №481), а саме: частини першу і четверту викладено у такій редакції: «Імпорт, експорт алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності без ліцензії. Оптова торгівля на території України алкогольними напоями та тютюновими виробами здійснюється за наявності у суб'єктів господарювання всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами. Оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії».

Згідно з Прикінцевими та перехідними положеннями Закону від 23.11.2018 №2628-111 вказана норма набирає чинності з 1 липня 2019 року. Отже, з 1 липня 2019 року запроваджено ліцензування роздрібної торгівлі пальним.

Суд зазначає, що актом перевірки встановлено, що позивачем за адресою: 31340, Хмельницька область, Хмельницький район, с. Лісові Гринівці, вул. Центральна, 1/1, здійснено оптову торгівлю пальним без ліцензії з 01.07.2019 по 07.07.2019.

Згідно абзацу 8 частини 2 статті 17 Закону №481 до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500000 гривень.

Разом з цим, згідно частини 30 статті 15 Закону №481 суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва. Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п'ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» утворено Державну податкову службу шляхом реорганізації Державної фіскальної служби. Згідно з підпунктом 27 пункту 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року N 227 ДПС відповідно до покладених на неї завдань здійснює ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з виробництва пального, з оптової, роздрібної торгівлі та зберігання пального і контроль за таким виробництвом. ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.

Листом Державної фіскальної служби від 30.05.2019 за №17014/7/99-99- 12-01-01-17 на виконання Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» доведено територіальним органам - головним управлінням ДФС в областях та м. Києві, що суб'єкти господарювання можуть подати документи на розгляд до органу ліцензування для отримання відповідних ліцензії на адресу Головних управлінь ДФС в областях та м. Києві за місцем роздрібної торгівлі пальним, починаючи з 12.06.2019. При цьому Головні управління ДФС у областях та м. Києві мають видавати зазначені ліцензії суб'єктам господарювання, починаючи з 01.07.2019.

Виходячи із норм Закону №481 та листа Державної фіскальної служби від 30.05.2019 року за № 17014/7/99-99- 12-01-01-17 відповідач мав право видавати ліцензії на роздрібну торгівлю пальним з 1 липня 2019 року, тобто з дня, коли при здійсненні роздрібного продажу пального за відсутності ліцензії наступала відповідальність у вигляді штрафу.

Як зазначено у п. 70 рішення Європейського суду з прав людини від 20 жовтня 2011 року «Рисовський проти України» Європейський суд підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування". Вказаний принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовний спосіб. Європейський суд звертає увагу на те, що на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

Таким чином, у зв'язку з тим, що Законом №481 чітко не врегульовано відносини щодо органу, який видає ліцензії на роздрібну торгівлю пальним, а Державна фіскальна служба України лише 30.05.2019 направила лист за №17014/7/99-99- 12-01-01-17 із розпорядженням про видачу ліцензій головними управліннями в областях з 1 липня 2019 року, держава штучно створила для добросовісних платників перешкоди в господарюванні, що призвело до накладення штрафу на Позивача.

При вирішенні вказаного спору судом взято до уваги приписи пп. 4.1.4 ПК України, згідно з яким у разі якщо норми законодавчих актів припускають неоднозначне (множинне) трактування, то правомірним вважається саме рішення платника податків, а не контролюючого органу, та п. 56.21 ст. 56 ПК України, який регламентує, що у разі коли норма цього закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Так, до 01.07.2019 Закон №481 не передбачав ліцензування роздрібної торгівлі паливом. Фактично редакція цього Закону зі змінами та доповненнями від 23.11.2018 №2628 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» розширила його дію та погіршила становище позивача. При цьому Кабінет Міністрів України не визначив органи виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання, уповноважені видавати такі ліцензії.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 7 «Перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню» Закону №222-VIII, в редакції з 01.07.2019, ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності, як, зокрема, виробництво і торгівля і пальним, яка ліцензується відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

Частиною першою статті 8 Закону №222-VIII із змінами, внесеними Законом №139-ІХ у разі запровадження ліцензування нового виду господарської діяльності або нової частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, ліцензійні умови провадження нового виду господарської діяльності або нової частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, набирають чинності у строк, необхідний для приведення суб'єктом господарювання своєї діяльності у відповідність із вимогами ліцензійних умов, але не менш як через два місяці з дня їх опублікування.

Згідно абзацу четвертого пункту 4 частини першої статті 3 Закону №222-VIII діє принцип державної політики у сфері ліцензування, згідно якого у разі внесення змін до нормативно-правових актів у сфері ліцензування, передбачається достатній для реалізації цих змін строк, але не менш як два місяці.

Вказаний строк визначений законом як для держави, з метою унормування змін у правовідносинах або при запровадженні нових видів діяльності, що підлягають ліцензуванню, так і для суб'єктів господарювання, які мають забезпечити виконання вимог закону, пов'язаних із запровадженими змінами. Наведений двомісячний строк встановлений законом саме для додержання балансу у спірних правовідносинах між державою та суб'єктом господарювання (до 01.09.2019), позивач виконав свій обов'язок та у межах вищевказаного строку отримав ліцензію на право оптової торгівлі пальним №990614201901218, термін дії: з 08.07.2019 по 08.07.2024.

Таким чином, з набуттям 01.07.2019 змін до Законів №481/95-BP та №222-VIII, визначення з 01.07.2019 територіальних органів ДФС органами ліцензування діяльності з торгівлі пальним та не встановленням для суб'єкта господарювання строку для приведення діяльності у відповідність до вимог закону, суд вважає порушеним вищевказаний баланс та допущення непропорційності.

До спірних правовідносин підлягає застосуванню рішення Конституційного Суду України від 27.02.2018 №1-р/2018 (справа № 1-6/2018), яким сформовано правову позицію щодо верховенства права, а саме - основними елементами конституційного принципу верховенства права є справедливість, рівність, правова визначеність. Конституційні та конвенційні принципи, на яких базується гарантія кожному прав і свобод осіб та їх реалізація, передбачають правові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано (абзац третій пункту 4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005 №8-рп/2005). Принцип правової визначеності вимагає від законодавця чіткості, зрозумілості, однозначності правових норм, їх передбачуваності (прогнозованості) для забезпечення стабільного правового становища

Наведене узгоджується із сталою практикою ЄСПЛ, яка знайшла своє відображення у справі «Звежинський проти Польщі», в якій Суд підкреслив, що, розглядаючи питання, які мають загальний інтерес, органи державної влади повинні діяти конкретно і дуже послідовно (рішення у справі «Беєлер проти Італії»). Крім того, як охоронець громадського порядку держава має моральне зобов'язання бути взірцевою, вона повинна стежити за тим, щоб такими були й державні органи, що захищають публічний порядок (пункт 73).

Також, судом взято до уваги той факт, що в акті фактичної перевірки від 31.10.2019 зазначено, що позивач реалізував 01.07.2019 продукцію ПАТ «Хмельницьке будівельно-монтажне управління № 69» на об'єм 1741,226 л. і сума 13191,67 грн. та Фермерське господарство «Бротське 2018» на 2000 л. і суму 37500,00 грн., однак, відповідачем у відзиві та представником відповідача в судовому засіданні зазначено, що позивачем у період з 01.07.2019 по 08.07.2019 реалізовувалася продукція за відсутності ліцензії іншим суб'єктам господарювання, а саме: ТОВ «Цемікс» 02.07.2019 - 9000 л. пального; реалізація ТОВ «Цемікс» 02.07.2019 - 5000 л. пального; реалізація ФГ «Полонське» 03.07.2019 - 5000 л. пального; реалізація ТОВ «Нафтагруптранс 1» 02.07.2019 - 1000 л. пального; реалізація ПП «МВМ-1» 05.07.2019 - 5000 л. пального, про що надано до суду відповідні докази.

Факт реалізації палива суб'єктам господарювання, які визначені у акті перевірки - ПАТ «Хмельницьке будівельно-монтажне управління № 69» та Фермерське господарство «Бротське 2018» жодними доказами не підтверджено, а також даного факту не міг спростувати представник відповідача в судовому засіданні.

На підставі вищевикладених обставин суд дійшов висновку визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області № 0000563201 від 21.11.2019.

У зв'язку із вищевикладеним суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області № 0000563201 від 21.11.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області на користь ТОВ "Нафтагруп" судові витрати в сумі 7500,00 грн. (сім тисяч п'ятсот гривень нуль копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 02 жовтня 2020 року

Позивач:ТОВ "Нафтагруп" (вул. Центральна, 1/1, с. Лісові Гринівці, Хмельницький район, Хмельницька область, 31340 , код ЄДРПОУ - 40949912)

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький

Згідно з оригіналом

Суддя І.І. Тарновецький