Справа № 442/6124/20
Провадження №3/442/2526/2020
Іменем України
01 жовтня 2020 року суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області Курус Р.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Дрогобицького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Львів) про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, проживаючого на АДРЕСА_1 ,
за ст. 183-1 КУпАП, -
В проваджені Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області перебуває справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП, згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 63 від 28.09.2020.
Дослідивши матеріали справи, прихожу до висновку про необхідність повернення адміністративного матеріалу для належного оформлення органу, який його склав, з наступних підстав.
За змістом ст. ст. 9-12, 280 КУпАП, підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за нормами КУпАП є встановлення в діянні цієї особи всіх обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого відповідною нормою КУпАП, зокрема об'єктивної та суб'єктивної сторони правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Частиною 2 цієї ж статті регламентовано, що протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
В порушення зазначених вимог, в протоколі № 63 від 28.09.2020 державним виконавцем не вказано точну кваліфікацію дій особи, щодо якої складено протокол, зазначено лише статтю 183-1 КУпАП, однак диспозиція цієї статті має три частини та санкція зазначеної статті передбачає покарання у виді суспільно корисних робіт.
Відповідно до ст. 31-1 КУпАП суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Протокол про адміністративне правопорушення не містить всіх належних даних про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, зокрема до протоколу не додано жодного документу, на підставі якого суд мав би можливість перевірити дані про особу правопорушника. Також відсутні відомості про те, чи взагалі можливим за станом здоров'я є застосування до особи, яка притягається до відповідальності, у разі визнання її винною, такого виду адміністративного стягнення як суспільно корисні роботи.
Згідно з частиною першою статті 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця в галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржувати постанову у справі. Крім того, в цій правовій нормі передбачено, що справа про адміністративне правопорушення повинна розглядатися в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; за відсутності такої особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце й час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Вказані вимоги державним виконавцем, який склав протокол про адміністративне правопорушення дотримані не були, оскільки протокол складено у відсутності особи, яка притягується до відповідальності, в матеріалах справи відсутні пояснення ОСОБА_1 .
Крім того, відсутні відомості та підтвердження того, що копія складеного протоколу була надіслана ОСОБА_1 за місцем проживання останнього (копія супровідного листа, квитанція про поштове відправлення, тощо), а також матеріали не містять відомостей про отримання ним копії протоколу. Долучений ж до матеріалів про протоколу список відправлень містить дані про надсилання ОСОБА_1 рекомендованого листа ще у липні 2020 року.
Приймаючи до уваги, що суд здійснює оцінку вже зібраних та наявних в матеріалах справи доказів, зазначення всіх ознак складу правопорушення має бути належним здійснене в протоколі про адміністративне правопорушення у відповідності до ст. 256 КУпАП.
Враховуючи те, що суд позбавлений можливості належним чином встановити особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, та встановити обставини справи, що в подальшому може унеможливити виконання постанови суду, у зв'язку з чим, з метою об'єктивного розгляду даної справи та отримання додаткових доказів прихожу до висновку про необхідність направлення адміністративного матеріалу для належного оформлення органу, який його склав.
Керуючись ч. 1 ст. 256, ст. ст. 283-285 КУпАП, -
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП, повернути в Дрогобицький міськрайонний відділ державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції(м. Львів) для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Курус Р.І.