28 вересня 2020 року м. Дніпросправа № 340/644/20
Суддя І інстанції - Петренко О.С.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),
суддів: Сафронової С.В., Мельника В.В.,
за участю секретаря судового засідання Царьової Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2020 року у справі за адміністративним позовом Військової частини НОМЕР_1 до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
Військова частина НОМЕР_1 звернулася до суду з вищевказаним позовом в якому просила визнати протиправним та скасувати визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Кіровоградській області №0183835308 від 09.12.2019 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що своєчасно перерахувала ЄСВ але на інший рахунок, що не може бути підставою для застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату ЄСВ.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2020 року позов задоволено.
Не погодившись з прийнятим рішенням Головне управління ДПС у Кіровоградській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив рішення суду скасувати та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Вказує, що сплативши, навіть помилково, кошти на рахунок призначений для зарахування сум ЄСВ, нарахованого на суми грошового забезпечення військовослужбовців (код 71020000), позивач не звільняється від обов'язку сплатити відповідні суми на рахунок, що призначений для зарахування ЄСВ, нарахованого роботодавцем на уми заробітної плати, винагороди за договором ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності (код 71010000), оскільки переплата по одному рахунку не може свідчити про виконання податкового обов'язку платника щодо сплати по іншому.
У письмовому відзиві на апеляційну скаргу Військова частина НОМЕР_1 просить відмовити у її задоволенні та залишити без змін рішення суду першої інстанції.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представники Військової частини НОМЕР_1 просили відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити без змін рішення суду першої інстанції, представник Головного управління ДПС у Кіровоградській області не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що військовою частиною отримано рішення ГУ ДПС у Кіровоградській області №0183835308 від 09.12.2019 року щодо застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперарахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Згідно з розрахунком, долученим до оскаржуваного рішення, встановлено, що відповідач вважає, що позивачем у період з березня по листопад 2019 року допущено несвоєчасну сплату ЄСВ, в зв'язку з чим нараховано суму штрафу:
- за несвоєчасну сплату в сумі 19808,70 грн. - 15.11.2019 року в сумі 3961,74 грн.
- за несвоєчасну сплату в сумі 11396,55 грн. - 12.09.2019 року в сумі 2279,31 грн.
- за несвоєчасну сплату в сумі 14555,85 грн. - 10.10.2019 року в сумі 2911,17грн.
- за несвоєчасну сплату в сумі 273432,85 грн. - 30.05.2019 року в сумі 54686,57 грн.
- за несвоєчасну сплату в сумі 260384,00 грн. - 30.08.2019 року в сумі 52076,80 грн.
- за несвоєчасну сплату в сумі 280235,45грн. - 29.03.2019 року в сумі 56047,09 грн.
- за несвоєчасну сплату в сумі 292238,55 грн. - 29.11.2019 року в сумі 58447,71 грн.
- за несвоєчасну сплату в сумі 273190,40грн. - 29.10.2019 року в сумі 54638,08 грн.
- за несвоєчасну сплату в сумі 269814,10 грн. - 27.06.2019 року в сумі 53962,82 грн.
- за несвоєчасну сплату в сумі 277669,25 грн. - 27.09.2019 року в сумі 55533,85 грн.
- за несвоєчасну сплату в сумі 256647,75 грн. - 26.04.2019 року в сумі 51329,55 грн.
- за несвоєчасну сплату в сумі 280951,45 грн. - 26.07.2019 року в сумі 56190,29 грн.
Загальна сума штрафу - 502064,98 грн. За аналогічні періоди податковим органом нараховано пеню в розмірі 19707,20 грн.
Задовольняючи позов суд першої інстанцій виходив з того, що здійснення помилки під час перерахування єдиного внеску до державного бюджету в строк, встановлений п.1 ч.2 ст.6, п.8 ст.9 Закону України 2464, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак, дії, які не містять ознак бездіяльності платника єдиного внеску при його сплаті, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених п.11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Помилкове зазначення іншого розрахункового рахунку в платіжному дорученні під час сплати суми збору не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми єдиного внеску у визначений вказаною нормою Закону строк, а відтак, і для застосування на підставі п.11 ст.25 Закону штрафних (фінансових) санкцій.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з позицією суду першої інстанцій, виходячи з наступного.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року №2464-VI (далі - Закон України №2464), єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На підставі Закону України №2464 розроблено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року №449.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 8 та ст. 12 Закону №2464, єдиний внесок не входить до системи оподаткування. Завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.6, п.8 ст.9 Закону України №2464, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Частиною 12 статті 9 Закону України №2464 передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до п.3 ч.1 ст.7 Закону України №2464, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у п.4 ч. 1 ст. 4 цього Закон, які обрали спрощену систему оподаткування, на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Платники, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний соціальний внесок (п. 2 ч. 6 розділу ІV Інструкції 449).
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України № 2464, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, є недоїмкою.
Пунктом 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України № 2464 передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до частини 2 пункту 2 розділу VIІ Інструкції 449, розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску виноситься за даними інформаційної системи та без проведення перевірки.
Судом першої інстанції встановлено, що для перерахування єдиного внеску на заробітну плату працівників та грошового забезпечення військовослужбовців є два розрахункових рахунки: №37190201021107 та №37199202021107.
26.02.2019 року військовою частиною було здійснено перерахування єдиного внеску, нарахованого на фонд оплати працівників платіжним дорученням №217 в сумі 286801,17 грн. (а.с.72).
Позивачем помилково здійснено перерахування на рахунок №37199202021107 (для сплати ЄСВ, нарахованого на фонд оплати праці працівників), що призвело до виникнення недоїмки по сплаті єдиного внеску на нараховану заробітну плату працівників та переплати єдиного внеску по грошовому забезпеченню. Отримувачем вказаних перерахувань є ГУ ДПС у Кіровоградській області (код 43142606).
Відповідно, своєчасно переховані позивачем кошти не були зараховані відповідачем на належний рахунок.
Про виникнення недоїмки по сплаті єдиного внеску військову частину повідомили представники ДПІ в м. Знам'янка в кінці листопада 2019 р. телефонним зв'язком.
28.11.2019 року позивач, відповідно до платіжного доручення №1474 часткового відкоригував суму недоїмки - 120433,54 грн. (а.с.85).
05.12.2019 року, відповідно до платіжного доручення №1521 було відкореговано останню суму недоїмки - 166367,63 грн. (а.с.86).
Відповідно до частини 4, 5 статті 45 Бюджетного кодексу України (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).
Податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Згідно з положеннями розділу VII Інструкції №449, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Відповідно до п. 8 розділу VI Інструкції №449, за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Пунктом 11 ст. 9 Закону України №2464 передбачено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Аналізуючи вищезазначені правові норми, що регулюють порядок сплати ЄСВ суд першої інстанції дійшов вірних висновків, що помилкове зазначення іншого розрахункового рахунку в платіжному дорученні під час сплати суми збору не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми єдиного внеску у визначений вказаною нормою Закону строк, а відтак, і для застосування на підставі п.11 ст.25 Закону штрафних (фінансових) санкцій.
В той же час матеріалами справи підтверджено, що позивачем вживалися заходи для своєчасної та повної сплати єдиного внеску та фактично була здійснена сплата єдиного внеску.
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що помилка при зазначенні невідповідного рахунку, не може слугувати підставою для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасне перерахування ЄСВ, оскільки перерахування коштів з помилковим зазначенням іншого розрахункового рахунку не вплинуло на виконання обов'язку платника зі сплати єдиного внеску.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанцій про безпідставність прийнятого відповідачем оскарженого рішення щодо застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись п.1 ч. 1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2020 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі.
В повному обсязі постанова складена 30 вересня 2020 року.
Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.В. Сафронова
суддя В.В. Мельник