Справа №705/2781/20
3/705/2241/20
18 вересня 2020 року місто Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Коваль А.Б., вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, та додані до протоколу матеріали,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №399342, що надійшов до суду 27.08.2020 року, ОСОБА_1 07.07.2020 року о 19 годині 35 хвилин в Уманському районі смт.Бабанка по вул.Соборній, керував мопедом Сузукі б/н з ознаками алкогольного сп'яніння: нестійка хода, запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку ОСОБА_1 відмовився в присутності двох свідків.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 07.07.2020 вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Станом на 07 липня 2020 року частина 1 статті 130 КУпАП, передбачала відповідальність за керування річковими, морськими або маломірними суднами судноводіями в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само передача керування судном особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а також відмова осіб, які керують річковими, морськими або маломірними суднами від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В аналогічній редакції викладена диспозиція ч.1 ст.130 КУпАП і станом на 17 вересня 2020 року.
Вказане підтверджується текстом Кодексу України про адміністративні правопорушення, який оприлюднено на офіційному веб-сайті Верховної ради України.
У відповідності до Розпорядження Голови Верховної Ради України №699 від 19 травня 2015 року « Про веб-ресурси Верховної Ради України» веб-ресурси Верховної Ради України (в тому числі веб-сайт Верховної Ради України) є офіційним джерелом інформації Верховної Ради України, що забезпечують висвітлення діяльності Верховної Ради України, парламентських органів та Апарату Верховної Ради України, сприяють обміну інформацією з іншими органами державної влади та органами місцевого самоврядування, інформаційній взаємодії з урядовими і неурядовими організаціями інших країн, із громадськістю.
З наведеного вбачається, що у протоколі про адміністративне правопорушення викладена суть правопорушення, що не відповідає диспозиції ч.1 ст.130 КУпАП, так як остання не передбачає відповідальність водіїв транспортних засобів.
На зазначені недоліки було вказано у постанові судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 27.07.2020, якою протокол про адміністративне правопорушення повертався для належного оформлення.
Проте, в ході дооформлення співробітником поліції до справи долучено лише роздруківку Роз'яснень комітету Верховної Ради України, з якої вбачається, що на думку комітету з 3 липня 2020 року стаття 130 КУпАП підлягає застосуванню в редакції, що діяла до набрання чинності Законом №2617, а стаття 286-1 КК України виключена.
Проте, в своїй діяльності співробітник поліції, а також суддя, повинні керуватись положеннями законодавчих актів, а не роз'ясненнями.
Як зазначив суддя вище, стаття 130 КУпАП з 1 липня 2020 року не передбачає відповідальності водіїв за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння. Натомість, діючою є стаття 286-1 КК України, яка передбачає кримінальну відповідальність за такі дії.
Тобто, співробітник поліції, складаючи протокол про адміністративне правопорушення, не врахував норми діючого законодавства, та безпідставно склав протокол за ч.1ст.130 КУпАП на водія транспортного засобу, в той час, коли дії водія містять всі ознаки кримінального проступку, передбаченогост. 286-1 КК України.
Відповідно дост.253КУпАП суддя прийшов висновку про скерування матеріалів прокурору для вирішення питання про внесення відомостей до ЄРДР та організації досудового розслідування в порядку ст.214КПК України щодо ОСОБА_1 за фактом вчинення кримінального проступку, передбаченогост. 286-1 КК України.
Керуючись ст. ст. 130, 245, 246, 253, 284 КУпАП, суддя
Матеріали відносно ОСОБА_1 про вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, направити керівнику Уманської місцевої прокуратури Черкаської області для вирішення питання про внесення відомостей до ЄРДР та організації досудового розслідування в порядку ст.214 КПК України щодо ОСОБА_1 за фактом вчинення кримінального проступку, передбаченого ст. 286-1 КК України.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: А.Б. Коваль