Ухвала від 02.10.2020 по справі 712/9413/20

Справа № 712/9413/20

Провадження №1-кс/712/4808/20

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про тимчасовий доступ до речей та документів

02 жовтня 2020 року м. Черкаси

Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

слідчого судді ОСОБА_1

за участю секретаря ОСОБА_2

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси винесене в кримінальному провадженні №42019251010000080, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17 травня 2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 191 КК України, слідчим СВ Черкаського відділу поліції ГУНП України в Черкаській області ст. лейтенантом поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Черкаської місцевої прокуратури ОСОБА_4 клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся слідчий СВ Черкаського відділу поліції ГУНП України в Черкаській області ст. лейтенант поліції ОСОБА_3 з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.

Клопотання мотивує тим, що в провадженні СВ Черкаського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області перебуває кримінальне провадження зареєстроване в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 42019251010000080 від 17.05.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 191 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 зловживаючи владою прийняли рішення «Про призначення управителя багатоквартирних будинків», яким в три рази збільшено вартість тарифів за комунальні послуги, що надаються мешканцям багатоквартирних будинків у місті Черкаси, що спричинило тяжкі наслідки.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 14.12.2018 прийнято рішення № 1176 «Про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкаси». 13.02.2019 на сайті ІНФОРМАЦІЯ_1 оголошено конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкаси.

Відповідно до вказаного рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 вирішив оголосити конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку в м. Черкаси згідно з переліком будинків, в яких не створено об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, співвласники яких не приймали рішення про форму управління багатоквартирним будинком та здійснити організаційні заходи щодо підготовки та проведення конкурсу в установленому законодавством порядку.

Для участі у конкурсі подано п'ять організацій: КПТМ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 ». За результатами розгляду конкурсних пропозицій переможцем визначено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».

Таким чином за результатами вказаного вище конкурсу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » отримала повну монополію на утримання багатоквартирних будинків м. Черкаси де не створені ОСББ з загальним розрахунком на утримання 848 будинків близько 320 мли. грн. В подальшому між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та уповноваженим від ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 було укладено 846 договори з утримання багатоквартирних будинків в м. Черкаси.

Разом з тим отримано інформацію про те, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_1 , які були організаторами проведення конкурсу з визначення управителя з утримання багатоквартирних будинків в м. Черкаси, зловживаючи службовим становищем в інтересах ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », неодноразово змінювали умови конкурсу прописуючи їх під вищевказане товариство з метою його подальшої перемоги, та в свою чергу не сприяли діючим комунальним підприємствам ІНФОРМАЦІЯ_1 , які здійснювали до цього обслуговування багатоквартирних будинків та мали відповідний досвід та матеріально- технічну базу. Також прийняття зазначеного вище рішення призведе до підвищення тарифів на обслуговування багатоквартирних будинків в два-три рази та стане монополістом з надання послуг з утримання багатоквартирних будинків в м. Черкаси.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої влади, на території якої розташований багатоквартирний будинок.

Відповідно до п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово - комунальні послуги» у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласниками не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком та не оголошено конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку відповідно до частини п'ятої статті 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", виконавчий орган місцевої ради (або інший орган - суб'єкт владних повноважень, якому делеговані функції із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг) зобов'язаний оголосити і провести такий конкурс у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя. Рішення щодо цього питання вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.

У листі комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово - комунального господарства від 23.04.2018 № 04-12/11-204 Комітет, зазначено, що редакція Закону України від 09.11.2017 № 2189- VIII «Про житлово - комунальні послуги» повністю кореспондується із Законами України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та іншими. Пунктом 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово - комунальні послуги» було внесено зміни до порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, відповідно до якого виконавчий орган місцевої ради зобов'язаний оголосити і провести такий конкурс у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя.

Тобто, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 зловживаючи службовим становищем в інтересах ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », прийняли рішення про призначення управителя багатоквартирного будинку в м. Черкаси згідно з переліком будинків, в яких не створено об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, співвласники яких не приймали рішення про форму управління багатоквартирним будинком.

В подальшому під час оперативного супроводження кримінального провадження та виконання доручень слідчого було встановлено що квитанції на оплату з утримання багатоквартирних будинків в м. Черкаси жителям приходять не на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », а на новостворені суб'єкти господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (з зазначенням відповідної дільниці) всього встановлено 42 юридичних особи (дільниці) всі зареєстровані за однією адресою: АДРЕСА_1 директором яких являється ОСОБА_6 (прож. АДРЕСА_2 ), а засновниками ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 з розміром внеску до статутного фонду по 2500. Під час подальшого аналізу новостворених 42 суб'єктів господарської діяльності з назвою ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » встановлено що останні не є переможцями конкурсу з утримання багатоквартирних будинків в м. Черкаси та не є платниками податку на загальній системі. Також в жителів будинків встановлено що послуги протягом червня- липня місяця 2019 року не надаються, а квитанції на оплату прийшли в повному обсязі та на невідоме підприємство.

Виходячи з вище викладеного можна вважати що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », діючи умисно, з метою привласнення грошових коштів в тому числі податку на додану вартість включеного до розрахунків на квадратний метр з утримання багатоквартирних будинків в м. Черкаси створили ряд суб'єктів господарської діяльності, які не є платниками податку, для подальшого переведення безготівкових коштів в готівку без надання відповідних послуг, виконання яких покладено на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».

З метою перевірки викладених обставин у органу досудового розслідування виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до оригіналів документів, їх електронних варіантів, а саме, отримати ОРИГІНАЛИ регістрів синтетичного та аналітичного бухгалтерського обліку, у яких ведеться облік нарахування плати за надання послуг з утримання багатоквартирних будинків, оплати за такі послуги та заборгованості в розрізі кожного будинку за період 01.06.2019 по 01.07.2020; ОРИГІНАЛИ регістрів синтетичного та аналітичного бухгалтерського обліку, у яких ведеться облік отриманих компенсацій з бюджету у вигляді різниці між вартістю наданих послуг та фактично сплаченими сумами співвласниками (субсидії) за ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , так як іншим способом отримати вказану інформацію не можливо. Крім того вказана інформація буде використана як доказ в указаному кримінальному провадженні. Вилучення саме оригіналів відповідних вказаних документів спричинена необхідністю проведення ряду судових експертиз, результати яких можуть бути використані як докази у вказаному кримінальному провадженні.

В судове засідання слідчий не з'явився, скерував до суду заяву про розгляд клопотання без його участі. Клопотання підтримав в повному обсязі

Представник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » до судового засідання не з'явився, про час та місце розгляду клопотання був повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомили.

Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання. (ч. 4 ст. 163 КПК України).

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Згідно із ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно із ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів.

Відповідно до п.4 та п. 8 ч.1 ст.162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в документах, належить: конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.

Слідчим суддею встановлено, що в провадженні СВ Черкаського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області перебуває кримінальне провадження зареєстроване в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 42019251010000080 від 17.05.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 191 КК України.

Дослідивши матеріали справи та матеріали кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що подане клопотання підлягає до задоволення, оскільки у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що проведення тимчасового доступу до речей та документів має суттєве значення для встановлення важливих обставини під час здійснення досудового розслідування, а відомості, які містяться у вказаних документах, можуть бути доказами під час судового розгляду.

З метою отримання доказів у вказаному кримінальному провадженні та встановлення істини по справі, необхідно провести ряд експертиз, для проведення яких необхідно отримати документи, які стосуються регістрів синтетичного та аналітичного бухгалтерського обліку, у яких ведеться облік нарахування плати за надання послуг з утримання багатоквартирних будинків, оплати за такі послуги та заборгованості в розрізі кожного будинку за період 01.06.2019 по 01.07.2020; регістрів синтетичного та аналітичного бухгалтерського обліку, у яких ведеться облік отриманих компенсацій з бюджету у вигляді різниці між вартістю наданих послуг та фактично сплаченими сумами співвласниками (субсидії) за період 01.06.2019 по 01.07.2020, які стосуються ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 з можливістю їх подальшого вилучення в оригіналі та електронному варіанті.

Керуючись ст. ст. 160-165, 309, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого СВ Черкаського відділу поліції ГУНП України в Черкаській області ст. лейтенанта поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити.

Надати тимчасовий доступ до оригіналів документів, які стосуються регістрів синтетичного та аналітичного бухгалтерського обліку, у яких ведеться облік нарахування плати за надання послуг з утримання багатоквартирних будинків, оплати за такі послуги та заборгованості в розрізі кожного будинку за період 01.06.2019 по 01.07.2020; регістрів синтетичного та аналітичного бухгалтерського обліку, у яких ведеться облік отриманих компенсацій з бюджету у вигляді різниці між вартістю наданих послуг та фактично сплаченими сумами співвласниками (субсидії) за період 01.06.2019 по 01.07.2020, які стосуються ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 з можливістю їх подальшого вилучення в оригіналі та електронному варіанті.

Строк виконання ухвали 30 діб з моменту її проголошення.

Організацію виконання ухвали покласти на слідчого Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , старшого слідчого Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_10 , слідчого Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_11 , заступника начальника відділу УЗЕ в Черкаській області ДЗЕ НП України ОСОБА_12 , старшого оперуповноваженого УЗЕ в Черкаській області ДЗЕ НП України ОСОБА_13 , оперуповноваженого УЗЕ в Черкаській області ДЗЕ НП України ОСОБА_14 .

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1