Справа № 559/1875/20
02 жовтня 2020 року місто Дубно Рівненська область
Cуддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Ралець Р.В. за участі захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності адвоката Гай І.М., розглянувши матеріали, які надійшли від УПП в Рівненській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жит. АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
Захисник ОСОБА_1 адвокат Гай І.М. подав до суду клопотання про повернення матеріалів про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, відносно ОСОБА_2 для належного оформлення/а.с.15-17/. Своє клопотання обґрунтовує тим, що в протоколі про адміністративне правопорушення серії БД №199538 від 25.08.2020 не зазначено ні місце ні час вчинення адміністративного правопорушення, а саме відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, а зазначено тільки місце та час керування водієм транспортним засобом з явними ознаками алкогольного сп'яніння.
В судовому засіданні адвокат Гай І.М. пітримав клопотання із викладених у ньому обставин, проси його задовольнити.
Заслухавши учасників судового розгляду, розглянувши клопотання, вважаю, що для задоволення вказаних клопотань про направлення матеріалів на дооформлення немає підстав, з огляду на наступне:
Відповідно до положень ч. 2 ст. 279 КУпАП під час розгляду справи про адміністративне правопорушення на засіданні, крім іншого, вирішуються клопотання.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом /ст. 245 КУпАП/.
Згідно з пунктом 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, питання про те чи правильно складено протокол та інші матеріали у даній справі, уже вирішувалось суддею при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення і повторного дослідження не потребує.
Окрім того, диспозицією частини першої статті 130 КУпАП встановлено, що відповідальність за вказаною нормою закону настає у разі, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або під впливом лікарських препаратів що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває у стані такого сп'яніння, чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або що до вживання лікарських препаратів що, що знижують увагу та швидкість реакції.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення - передбаченої нормами права сукупності об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи те діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він включає в себе: а) об'єкт; б) об'єктивну сторону; в) суб'єкт; г) суб'єктивну сторону.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Дорожній рух - це процес руху по дорогах транспортних засобів та учасників дорожнього руху, сукупність суспільних відносин, що виникають у процесі переміщення людей і вантажів за допомогою транспортних засобів або без таких у межах дороги.
Одним з складів об'єктивної сторони вказаного правопорушення полягає у керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.(водії транспортних засобів, інші особи, що керували транспортними засобами - ч.ч. 1-4 цієї статті; судноводії - ч. 5 цієї статті; інші особи, які керували річковими або маломірними суднами, - ч. 6 цієї статті).
Отже, часом вчинення даного правопорушення, на думку суду, є час керування транспортним засобом особою.
Так, протокол серії БД №199538 містить усі необхідні елементи, передбачені ст. 256 КУпАП, якою визначені вимоги до такого документа, в тому числі, час вчинення правопорушення та місце його вчинення - 25.08.2020 о 01 год. 47 хв. в м.Дубно по вул.Семидубська.
Протокол про адміністративне правопорушення є одним із доказів, які допускаються в провадженні з розгляду справи про адміністративне правопорушення /ч. 1 ст. 251 КУпАП/.
Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Зі змісту ст. 279 КУпАП вбачається, що розгляд справи про адміністративне правопорушення судом першої інстанції проводиться в межах обставин, зазначених в протоколі про адміністративні правопорушення.
Таким чином, підстави для задоволення клопотання відсутні.
Керуючись ст.ст. 7, 245, 251, 256, 279 КУпАП,
постановила:
У задоволенні клопотання захисника ОСОБА_1 адвокат Гай І.М. про повернення адміністративних матеріалів відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП для належного оформлення - відмовити.
Постанова оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути включені до скарги на постанову за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Суддя Р.В.Ралець