Рішення від 01.10.2020 по справі 620/2164/20

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2020 року Чернігів Справа № 620/2164/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Ткаченко О.Є.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (без повідомлення учасників справи) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 01.04.2020 № 71 «Про створення позаштатної команди санітарних інструкторів-дезінфекторів військової частини».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваний наказ, виданий від імені суб'єкта владних повноважень, є не законним, ухваленим за межами наданих Законом повноважень, оскільки на даний час позивачка позбавлена можливості виконувати обов'язки за штатною посадою, грубо обмежено її конституційне право на працю, що включає в тому числі проходження військової служби, відповідно до її освіти, кваліфікації та займаної посади.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.06.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позов, в якому останній заперечував проти його задоволення з підстав того, що Збройні Сили України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом COVID-19, та збереження здоров'я військовослужбовців та своєчасного проведення профілактичних заходів проводять заходи, що обмежують можливість поширення коронавірусу серед військовослужбовців та працівників ЗС України. Так, відповідно до оскаржуваного наказу №71 від 01.04.2020 «Про створення позаштатної команди санітарних інструкторів-дезинфекторів військової частини» позивачку тимчасово переміщено з посади медичної сестри кардіологічного кабінету терапевтичного відділення на посаду позаштатного дезінфектора. Таке переміщення відбулося у повній відповідності до норм чинного законодавства.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 проходить військову службу на посаді медичної сестри кардіологічного кабінету терапевтичного відділення військової частини НОМЕР_1 (Чернігівський військовий госпіталь) у військовому званні «старший солдат» відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 19.10.2016 № 233.

До кола функціональних обов'язків позивачки за займаною посадою входить виконання лікарських призначень, здійснення нагляду за хворими, спостереження за харчуванням хворих, проведення збору матеріалу для відповідних медичних досліджень та ін.

01.04.2020 наказом командира Військової частини НОМЕР_1 № 71 «Про створення позаштатної команди санітарних інструкторів-дезінфекторів військової частини» позивачку звільнено від виконання обов'язків за посадою медичної сестри кардіологічного кабінету терапевтичного відділення та призначено членом позаштатної команди санітарних інструкторів-дезінфекторів Військової частини НОМЕР_1 .

На думку позивача, її протиправно переведено на позаштатну посаду санітарного інструктора-дезінфектора, у зв'язку з чим остання звернулась до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції, чинній на момент укладення контракту) визначено, що військовослужбовці, які проходять кадрову або строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, громадяни призовного віку, які мають вищу, професійно-технічну, повну або базову загальну середню освіту і не проходили строкової військової служби, військовозобов'язані, а також жінки, які не перебувають на військовому обліку, укладають контракт про проходження військової служби за контрактом з додержанням умов, передбачених статтею 20 цього Закону.

До відносин, що виникають у зв'язку з проходженням у Збройних Силах України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби застосовується Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджене Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (далі - Положення).

Пунктом 2 Положення передбачено, що громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом.

У добровільному порядку громадяни проходять військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.

З громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладається контракт згідно з додатками 1 і 2.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (тут і далі в редакції, чинній на дату виникнення спірних відносин) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Збройні Сили України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом COVID-19, та збереження здоров'я військовослужбовців та своєчасного проведення профілактичних заходів відповідно до статті 11 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», наказу Міністерства охорони здоров'я України від 13.03.2020 №663 «Про оптимізацію заходів щодо недопущення і поширення на території України випадків COVID-19», розпорядження першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України 31.01.2020. №2641/С «Щодо недопущення занесення та поширення у військових частинах Збройних Сил України захворювання, спричиненого коронавірусом», наказу Командувача Медичних сил Збройних Сил України від 07.02.2020 №5 «Про затвердження методичних вказівок про заходи щодо недопущення занесення і поширення у військових частинах Збройних Сил України випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом COVID-2019» проводять заходи, що обмежують можливість поширення коронавірусу серед військовослужбовців та працівників ЗС України.

Відповідно до вищевикладеного, командуванням Міністерства оборони України було проведено організацію та забезпечення безумовного виконання Плану заходів щодо недопущення занесення і поширення у військових частинах Збройних Сил України випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої корона вірусом COVID-2019.

Усім Збройним Силам України доведені рекомендації, які стосуються застосування гігієнічних правил, обмеження або призупинення участі у навчальних та масових заходах, обмеження або повністю призупинення поїздок до районів підвищеного ризику захворювання, проведення інформаційних заходів у сфері профілактики.?

У Збройних силах України аби запобігти поширенню гострих респіраторних захворювань спричиненої коронавірусом COVID-19 виконані наступні заходи:

1. Розроблено і доведено до військових частин ЗС України, а також до тих, що виконують завдання за призначенням в районі ООС, ряд розпоряджень і наказів.

2. Начальником Генерального штабу затверджено план заходів щодо недопущення занесення в частини гострої респіраторної хвороби спричиненої коронавірусом.

3. Командуванням медичних сил було запроваджено разом з науковцями Української військово-медичної академії та Науково-дослідного інституту методичні вказівки, які оновлюються у відповідності до змін законодавства Міністерства охорони здоров'я України, а також рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я.

З метою виконання вище викладених вказівок та рекомендацій було створено позаштатну команду санітарних інструкторів-дезинфекторів, про що було видано відповідний оспорюваний наказ.

Як зазначено вище, відповідно до наказу командира Військової частини НОМЕР_1 «Про створення позаштатної команди санітарних інструкторів-дезинфекторів військової частини» №71 від 01.04.2020 старшого солдата ОСОБА_1 було тимчасово переміщено з посади медичної сестри кардіологічного кабінету терапевтичного відділення на посаду позаштатного дезінфектора.

Відповідно до ч. 13 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Отже, таке переміщення відбулося у повній відповідності до п.п. 120-122 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України, затвердженого Президентом України від 10.12.2008 року та ст.ст. 32, 33 КЗпП України.

Суд звертає увагу, що ст.ст. 32, 33 КЗпП України регулюють дані правовідносини, оскільки вони чітко не виписані Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України.

Функціональні обов'язки медичної сестри кардіологічного кабінету, з якими позивач була обізнана під підпис, включають в себе обов'язки санітарного інструктора дезінфектора, а саме :

п. 2.10 Медична сестра виконує санітарну обробку хворого, готує і застосовує дезінфекційні розчини;

п. 2.22 Слідкує за санітарно-гігієнічним та протиепідемічним станом відділення, порядком у ньому, за чистотою, прибиранням тощо.

Окрім цього, відповідно до п.п.2.32, 2.33 при переведенні госпіталю на функціонування в умовах особливого періоду діє згідно окремої інструкції; у всіх випадках, які не передбачені викладеними вище положеннями, медична сестра кардіологічного кабінету діє за вказівкою начальника відділення, начальника кабінету, та старшої медичної сестри відділення.

Отже, наказ командира Військової частини НОМЕР_1 №71 від 01.04.2020 року «Про створення позаштатної команди санітарних інструкторів-дезинфекторів військової частини» виданий із дотриманням усіх правових норм та повністю відповідає чинному законодавству.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Приписами ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на встановлені судом обставини, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 01 жовтня 2020 року.

Суддя О.Є. Ткаченко