03 жовтня 2020 року справа № 580/4297/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гараня С.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Ковтун Л.Б.,
представника позивача - адвоката Чорноіваненка Д.О. (за ордером),
представника відповідача - Богославець Ю.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Уманської міської організації політичної партії “ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ” до Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
02.10.2020 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася Уманська міська організація політичної партії “ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ” (20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Східна, 6а, далі - позивач) з позовом до Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області (20301, Черкаська область, м. Умань, вул. Європейська, 1, далі - відповідач), в якому з урахуванням заяви від 03.10.2020 просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області від 28.09.2020 року за №35 про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, включених до переліку кандидатів у депутати від Уманської міської організації політичної партії “ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ”;
- зобов'язати Уманську міську територіальну виборчу комісію Уманського району Черкаської області зареєструвати уточнені списки кандидатів в депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, включених до переліку кандидатів у депутати від Уманської міської організації політичної партії “ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ”, а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 ; ОСОБА_17 ; ОСОБА_18 ; ОСОБА_19 ; ОСОБА_20 ; ОСОБА_21 ; ОСОБА_22 ; ОСОБА_23 ; ОСОБА_24 ; ОСОБА_25 ; ОСОБА_26 ; ОСОБА_27 ; ОСОБА_28 ; ОСОБА_29 ; ОСОБА_30 .
Ухвалою від 02.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження, розгляд справи за правилами статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України призначено у відкритому судовому засіданні на 03.10.2020 з викликом сторін.
Згідно з позовною заявою та поясненнями представника позивача в судовому засіданні, вимоги ґрунтуються на тому, що 24.09.2020 Уманська міська організація політичної партії “ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ” звернулася до Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області із заявою про реєстрацію кандидатів у депутати до Уманської міської ради Уманського району Черкаської області. Уманська міська територіальна виборча комісія Уманського району Черкаської області 28.09.2020 о 18 год. 20 хв. прийняла постанову №35, відповідно до якої вирішила відмовити в реєстрації всіх кандидатів у депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, включених до виборчих списків (єдиного та територіальних) Уманської міської організації політичної партії “ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ” з посиланням на порушення порядку висування кандидатів у депутати, а саме на частину дев'яту статті 219 Виборчого кодексу України.
Позивач зазначає, що відповідач відмовив у реєстрації кандидатів у депутати до Уманської міської ради у зв'язку із тим, що під час формування виборчих списків, а саме територіального виборчого списку по округу №2, №3, №4 представником позивача було помилково зазначено неправильну черговість включення до списку кандидатів різної статі. При цьому, також вказує, що відповідачем в порушення ч.3 ст.230 Виборчого кодексу України не було надано можливості усунути недоліки виявлені у документах поданих для реєстрації кандидатів у депутати.
Позивач оскаржувану постанову вважає протиправною та такою, що порушує право громадян України бути обраними до органів місцевого самоврядування і просить її скасувати в судовому порядку з покладанням на відповідача обов'язку повторно розглянути уточнені списки кандидатів в депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, включених до переліку кандидатів у депутати від Уманської міської організації політичної партії “ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ”.
На обґрунтування своїх заперечень представник відповідача посилалась на те що, під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п'ятірці кожного виборчого списку чоловіків і жінок не менше двох кандидатів кожної статі. Оскільки правило гендерної квоти позивачем не було дотримано, Уманська міська територіальна виборча комісія Уманського району Черкаської області констатувала порушення позивачем порядку висування кандидатів у депутати, а відтак у повній відповідності до пункту 1 частини першої статті 230 Виборчого кодексу України, прийняла рішення про відмову в реєстрації кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати Уманської міської ради. За наведеного сторона відповідача просила у позові відмовити повністю.
Заслухавши учасників справи, оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.
Судом встановлено, що 24.09.2020 Уманська міська організація політичної партії “ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ” звернулася до Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області із заявою про реєстрацію кандидатів у депутати до Уманської міської ради Уманського району Черкаської області.
До заяви було додано: заяви про реєстрацію кандидатів у депутати; рішення загальних зборів місцевої організації політичної партії про висування кандидатів у депутати; єдиний виборчий список кандидатів у депутати; територіальні виборчі списки кандидатів у депутати; заяви осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати про згоду балотуватися кандидатами в депутати від позивача; автобіографії осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати від позивача; заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини кожного кандидата в депутати; документ про внесення грошової застави; фотографії осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати; копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України; передвиборна програма.
Постановою Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області №35 від 28.09.2020 позивачу відмовлено у реєстрації кандидатів у депутати до Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, включених до виборчих списків (єдиного та територіальних) Уманської міської організації політичної партії “ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ” на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року.
Постанова мотивована тим, що під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п'ятірці (місцях з першого по п'яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі). У разі формування організацією партії єдиного та територіальних виборчих списків з кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п'яти, до останніх у списку кандидатів (від 1 до 4) застосовується вимога щодо почергового включення кандидатів різної статі до списку (ч. 9 ст. 219 Виборчого кодексу України).
Так, якщо місцева організація партія сформувала територіальний виборчий список у кількості 7 кандидатів у депутати, то в першій п'ятірці (місцях з першого по п'яте) має бути не менше двох кандидатів однієї статі, а також шостий та сьомий кандидати в депутати мають бути особами різної статі.
Враховуючи наведене, Уманською міською організацією політичної партії “ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ” під час подання заяви з доданими до неї документами від 25.09.2020 не було усунуто недоліків та порушено вимоги гендерної рівності для реєстрації кандидатів в депутати міської ради в територіальних виборчих списках у територіальному виборчому окрузі №2, №3 та №4, що є порушенням порядку висування кандидатів у депутати.
Вважаючи постанову від 28.09.2020 № 35 протиправною, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
15.07.2020 Верховною Радою України прийнято постанову №795-ІХ "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році", якою призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25 жовтня 2020 року.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.
Спеціальним нормативно-правовим актом, що відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, є Виборчий кодекс України від 19 грудня 2019 року № 396-IX (далі - ВК України).
За приписами статті 6 ВК України, виборчі права громадян України - це гарантовані Конституцією України та цим Кодексом їхні права на участь у виборах, які проводяться в Україні. Основні виборчі права громадян України включають: 1) право вільно обирати (право голосу на виборах); 2) право бути обраним. Громадяни України мають також інші права на участь у виборчому процесі, пов'язані з їхніми основними виборчими правами. Виборчі права громадян України здійснюються в обсязі і порядку, передбачених виборчим законодавством.
За правилами статті 11 ВК України, громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Кодексом.
Пунктом 2 частини першої статті 12 Закону України «Про політичні партії в Україні» №2365-III від 05.04.2001, передбачено, що політичні партії мають право, зокрема, брати участь у виборах до органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у порядку, встановленому відповідними законами України.
Загальний порядок висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови встановлений положеннями статті 216 ВК України.
Згідно з частинами першою, другою цієї статті, висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування. Право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій у порядку, передбаченому цим Кодексом. Право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) реалізується виборцями через організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом. Право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови реалізується виборцями через організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Кодексом.
За вимогами частини четвертої статті 217 ВК України, обласна організація партії може висунути єдиний обласний виборчий список кандидатів у депутати відповідної обласної ради. Обласна організація політичної партії згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм може також висунути: 1) кандидатів у депутати на виборах депутатів відповідних районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад (районів, міст, районів у містах, сіл, селищ, що входять до складу відповідної області, Автономної Республіки Крим згідно з адміністративно-територіальним устроєм); 2) не більше ніж по одному кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови (сіл, селищ, міст, що входять до складу відповідної області, Автономної Республіки Крим згідно з адміністративно-територіальним устроєм).
Загальний порядок висування кандидатів організацією партії встановлений статтею 218 ВК України і передбачає, що висування кандидатів організацією партії проводиться на її зборах, конференції у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом.
Порядок висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також кандидатів у депутати міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) встановлений статтею 219 ВК України.
Згідно з частинами першою, третьою, четвертою цієї статті, висування кандидатів у депутати організацією партії, формування та затвердження єдиного та територіальних виборчих списків здійснюються на її зборах, конференції організації партії у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом. Організація партії висуває кандидатів у вигляді єдиного виборчого списку, який формується та затверджується на зборах, конференції організації партії. Кількість кандидатів у депутати, які включаються до єдиного виборчого списку організації партії, не повинна перевищувати кількісний склад депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради.
А згідно з частинами п'ятою, шостою цієї статті, у єдиному виборчому списку визначається перший кандидат. З числа інших кандидатів, включених до єдиного виборчого списку, організація партії на тих самих зборах, конференції формує і затверджує територіальні списки кандидатів у депутати у кожному територіальному виборчому окрузі. Територіальний виборчий список організації партії повинен включати не менше п'яти і не більше дванадцяти кандидатів у депутати. Кожен кандидат у депутати, включений до єдиного виборчого списку (крім першого кандидата), також має бути включений до одного з територіальних виборчих списків. Кандидат не може бути включений до єдиного виборчого списку (крім першого кандидата) організації партії більше ніж один раз, а також до двох чи більше різних територіальних виборчих списків.
За правилами частини восьмої цієї статті, черговість (порядкові номери) кандидатів у єдиному виборчому списку та у територіальних виборчих списках визначається на зборах, конференції організації партії під час висування кандидатів у депутати та формування відповідних списків.
Наведена норма кореспондує з положеннями частини дванадцятої цієї ж статті, де визначено, що у єдиному виборчому списку стосовно кожного кандидата зазначається, зокрема, порядковий номер кандидата у єдиному виборчому списку, та положеннями частини тринадцятої цієї статті, де визначено, що у кожному територіальному виборчому списку стосовно кожного кандидата зазначається, зокрема, його порядковий номер у цьому списку.
Абзацом першим частини дев'ятої цієї статті закріплено правило, в силу якого, під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п'ятірці (місцях з першого по п'яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі).
Абзацом другим цієї частини передбачено, що у разі формування організацією партії єдиного та територіальних виборчих списків з кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п'яти, до останніх у списку кандидатів (від 1 до 4) застосовується вимога щодо почергового включення кандидатів різної статі до списку.
Згідно ж з частиною десятою статті 219 ВК України, рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від партії приймається шляхом затвердження єдиного виборчого списку та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, віднесених організацією партії до відповідних територіальних виборчих округів, які додаються до такого рішення і є його невід'ємною частиною. Рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати підписується керівником організації партії і скріплюється печаткою цієї місцевої організації партії або печаткою організації партії вищого рівня, а також погоджується центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою партії.
За правилами частин першої, другої статті 227 Виборчого кодексу України кандидати у депутати, включені організацією партії до єдиного та територіальних виборчих списків, реєструються територіальною виборчою комісією Автономної Республіки Крим, відповідною територіальною обласною, районною, міською, районною у місті, сільською, селищною виборчою комісією за умови подання комісії документів, передбачених статтею 222 цього Кодексу. Подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати закінчується за тридцять днів до дня голосування.
А в силу вимог частин шостої цієї статті, територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.
Частиною першою статті 230 Виборчого кодексу України, визначено виключний перелік підстав, коли територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах.
Пунктом 1 цієї частини визначено таку підставу для відмови, як: «порушення встановленого цим Кодексом порядку висування кандидатів, у тому числі перевищення встановленої цим Кодексом кількості кандидатів у депутати у єдиному виборчому списку та територіальному виборчому списку організації партії на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), кандидатів у депутати в кожному багатомандатному окрузі на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), які можуть бути висунуті організаціями партій».
Як встановлено з матеріалів справи, відповідно до протоколу зборів позивача № 2 від 15.09.2020 висунуто кандидатів у депутати до Уманської міської ради та затверджено єдиний і територіальний виборчі списки кандидатів у депутати від Уманської міської організації політичної партії “ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ” на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
З досліджених під час розгляду справи примірників копій зазначених списків, що подані відповідачу на реєстрацію, судом встановлено таке.
Що стосується Єдиного виборчого списку кандидатів у депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, висунутих Уманською міською організацією політичної партії “ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ” у територіальному виборчому окрузі №2, то до нього включено 8 кандидатів (а.с.71-72) у такому порядку: 1. ОСОБА_2 , 2. ОСОБА_5 , 3. ОСОБА_6 , 4. ОСОБА_8 , 5. ОСОБА_10 , 6. ОСОБА_31 , 7. ОСОБА_24 , 8. ОСОБА_29 .
Стосовно територіального виборчого округу №3, то до нього включено 7 кандидатів (а.с.73-74) у такому порядку: 1. ОСОБА_9 , 2. ОСОБА_16 , 3. ОСОБА_17 , 4. ОСОБА_19 , 5. ОСОБА_21 , 6. ОСОБА_20 , 7.Мікаєлян Артем Ігрович.
Щодо територіального виборчого округу №4, то до нього включено 7 кандидатів (а.с.75-76) у такому порядку: 1. ОСОБА_3 , 2. ОСОБА_4 , 3. ОСОБА_7 , 4. ОСОБА_11 , 5. ОСОБА_25 , 6. ОСОБА_32 , 7. ОСОБА_23 .
Під час розгляду справи судом встановлено, та не заперечується позивачем, що списки кандидатів у депутати подані до відповідача мають розбіжності із списками затвердженими протоколом № 2 від 15.09.2020.
Зміст єдиного та територіальних виборчих списків свідчить про те, що при їх формуванні дотримано вимоги ст. 219 Виборчого кодексу України стосовно присутності визначеної кількості осіб різної статі та їх черговості.
Зокрема, у кожній п'ятірці організація забезпечила присутність не менше двох кандидатів кожної статі, що відповідає вимогам порядку висування кандидатів у депутати.
В той же час, щодо зазначення у списку шостим та сьомим кандидатом в депутати в територіальному окрузі №3 дві особи чоловічої статі та в територіальному окрузі №4 дві особи жіночої статі та розміщення кандидатів не по черговості, суд вважає за необхідне врахувати принцип гендерної рівності.
Принцип гендерної рівності в України, що визначений у статті 24 Конституції України та Законі України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".
Так, рівність прав та можливостей жінок і чоловіків забезпечується Законом України від 8 вересня 2005 року №2866-IV "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків", метою якого є досягнення паритетного становища жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства шляхом правового забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.
Зокрема, вказаний Закон дискримінацією за ознакою статі визначає ситуацію, за якої особа та/або група осіб за ознаками статі, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними, зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами або привілеями в будь-якій формі, встановленій Законом України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні", крім випадків, коли такі обмеження або привілеї мають правомірну об'єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними; а гендерну рівність як рівний правовий статус жінок і чоловіків та рівні можливості для його реалізації, що дозволяє особам обох статей брати рівну участь у всіх сферах життєдіяльності суспільства (частина перша статті 1 Закону).
Практикою Європейського Суду з прав людини встановлено, що дискримінація означає поводження з особами у різний спосіб, без об'єктивного та розумного обґрунтування, у відносно схожих ситуаціях (рішення у справі "Вілліс проти Сполученого Королівства", заява №36042/97). Відмінність у ставленні є дискримінаційною, якщо вона не має об'єктивного та розумного обґрунтування, іншими словами, якщо вона не переслідує легітимну ціль або якщо немає розумного співвідношення між застосованими засобами та переслідуваною ціллю (рішення у справі "Ван Раалте проти Нідерландів" від 21.02.1997.) (п.п. 48-49 рішення ЄСПЛ у справі "Пічкур проти України" від 07.11.2013, заява № 10441/06).
Аналогічний підхід у своїх рішеннях використовує і Конституційний Суд України вказуючи на те, що мета встановлення певних відмінностей (вимог) у правовому статусі повинна бути істотною, а самі відмінності (вимоги), що переслідують таку мету, мають відповідати конституційним положенням, бути об'єктивно виправданими, обґрунтованими та справедливими. У противному разі встановлення обмежень означало б дискримінацію (абзац 7 пункту 4.1. мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 7 липня 2004 року №14-рп/2004).
Враховуючи зазначене, суд вважає, що оскільки позивачем фактично дотримано при формуванні виборчих списків визначену законом кількість осіб чоловічої та жіночої статі, та нерозміщення у деяких списках їх по черговості, не є грубим порушенням порядку висування кандидатів у депутати, тому може бути підставою для визнання протиправною постанови, якою не зареєстровано значну кількість кандидатів у депутати, оскільки фактично це буде порушенням виборчих прав інших осіб.
Більш того деякі недоліки чи неточності у документах не можуть свідчити про порушення порядку висування кандидатів та підставою для відмови у реєстрації кандидатів.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що обираючи належний спосіб захисту прав позивача, в даному випадку необхідно врахувати принципи пропорційності та дотримання справедливого балансу.
Аналізуючи вказані у позовній заяві підстави для скасування спірної постанови та встановлені в ході розгляду справи обставини, суд вважає за необхідне зазначити про те, що у разі відмови у задоволенні позовних вимог буде порушено принцип пропорційності та справедливого балансу, оскільки фактично призведе до порушення права усіх кандидатів від Уманської міської організації політичної партії “ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ”, які включені у списки, з урахуванням тих, які відповідно до поданих заяв не мають намір брати участь у виборах до Уманської міської ради Уманського району Черкаської області.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування постанови Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області від 28.09.2020 року за №35 про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, включених до переліку кандидатів у депутати від Уманської міської організації політичної партії “ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ” та відповідно зобов'язання відповідача прийняти рішення про реєстрації всіх зазначених кандидатів. А відтак позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 3 статті 160 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Оскільки позивачем при поданні до суду даної позовної заяви не сплачено судовий збір у сумі 2102 грн., що у відповідності до ч. 9 ст. 273 КАС України не є перешкодою для прийняття позовної заяви до розгляду, суд дійшов висновку стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 2102 грн.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 272, 273, 278 КАС України
Позовні вимоги Уманської міської організації політичної партії “ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ” - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області від 28.09.2020 №35 про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, включених до переліку кандидатів у депутати від Уманської міської організації політичної партії “ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ”.
Зобов'язати Уманську міську територіальну виборчу комісію Уманського району Черкаської області зареєструвати уточнені списки кандидатів в депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, включених до переліку кандидатів у депутати від Уманської міської організації політичної партії “ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ”, а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 ; ОСОБА_17 ; ОСОБА_18 ; ОСОБА_19 ; ОСОБА_20 ; ОСОБА_21 ; ОСОБА_22 ; ОСОБА_23 ; ОСОБА_24 ; ОСОБА_25 ; ОСОБА_26 ; ОСОБА_27 ; ОСОБА_28 ; ОСОБА_29 ; ОСОБА_30 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області на користь Державного бюджету України (отримувач коштів УК у м. Черкасах/Черкаси/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ 38031150, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA418999980313121206084023002, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 272 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими частиною 2 статті 278 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом двох днів з дня його проголошення.
Суддя С.М. Гарань