01 жовтня 2020 року справа № 580/4209/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Руденко А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Сачинської В.С.,
позивача - ОСОБА_1 , представника позивача - адвоката Кулика В.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області про визнання протиправними дій, скасування постанови, зобов'язання прийняти заяву та прийняти рішення про реєстрацію кандидатом у депутати,-
встановив:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області, у якому просить:
- визнати дії відповідача щодо відмови у прийнятті, реєстрації заяви від 24.09.2020 та СД-носія з електронною версією автобіографії та фото позивача незаконними та скасувати постанову №68 від 25.09.2020;
- зобов'язати відповідача прийняти від позивача заяву від 24.09.2020 та СД-носій з електронною версією автобіографії, фото та прийняти рішення про реєстрацію позивача кандидатом в депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 23.09.2020 подала відповідачу заяву з додатками про самовисування в депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області. До заяви додала документи, визначені частиною 2 статті 223 Виборчого кодексу України в паперовому вигляді. 24.09.2020 близько 21 год. 00 хв. позивач звернулась до відповідача із заявою від 24.09.2020 для долучення до заяви від 23.09.2020 електронної версії автобіографії та фото на СД-носії. Проте відповідач не зареєстрував заяву позивача від 24.09.2020 та в подальшому виніс оскаржувану постанову №68 від 25.09.2020 про відмову у реєстрації позивача кандидатом у депутати. Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо реєстрації її заяви від 24.09.2020, яка стала передумовою для прийняття оскаржуваної постанови №68 від 25.09.2020, протиправною та такою, що порушує її права як суб'єкта виборчого процесу.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечив з тих підстав, що постановою Матусівської сільської ТВК Звенигородського району Черкаської області №3 від 22.08.2020 встановлено розпорядок роботи комісії з 9.00 год. до 17.00 год., коли відбувається прийом документів, проте прийом документів відбувався і до 23.59 24 вересня 2020 року. Позивач намагалась подати не документи для її реєстрації як кандидата у депутати, які вже були подані. а звичайне та окреме звернення. Виборчим кодексом України не передбачено можливості повторного чи додаткового подання документів щодо реєстрації кандидатом, коли такі документи комісією вже прийняті. Надані позивачем докази не підтверджують обставини, на які посилається позивач.
Ухвалою суду 29.09.2020 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання на 15 год 00 хв 30 вересня 2020 року.
За клопотанням відповідача у підготовчому засіданні була оголошена перерва до 15 год. 30 хв 01.10.2020.
У підготовче засідання представник відповідача не прибув. Про причини неявки не повідомив.
Усною ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та враховуючи, що згідно ст. 273 КАС України суд вирішує справи за позовами до територіальних виборчих комісій у дводенний строк, призначено розгляд справи 01.10.2020 після закінчення підготовчого засідання.
Позивач та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, позов просили задовольнити.
Представники відповідача у судове засідання не з'явились.
Заслухавши позивача та представника позивача, дослідивши подані письмові та електронні докази, суд встановив наступне.
Верховна Рада України постановою від 15 липня 2020 року №795-IX призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.
Центральна виборча комісія постановою від 8 серпня 2020 року №160 призначила перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, а постановою від 14 серпня 2020 року №176 призначила перші вибори депутатів районних рад на 25 жовтня 2020 року.
Матусівська сільська територіальна вибора комісія Звенигородського району Черкаської області прийняла постанову №1 від 22.08.2020, якою встановила порядок прийняття документів лише на цифрових носіях у вигляді СD-R диску.
Згідно скрін-шоту з електронної адреси « ОСОБА_2 23.09.2020 о 15 годині 06 хвилин на електронну адресу відповідача надійшли фотографія та автобіографія позивача в електронному вигляді.
23.09.2020 о 15 год. 14 хв. ОСОБА_1 (позивач у справі) подала до Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області (відповідач у справі) заяву про реєстрацію про самовисування її як кандидата в депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, що підтверджується довідкою відповідача №41 від 23.09.2020.
До заяви від 23.09.2020 позивач додала автобіографію кандидата, одну фотографію 4*6 см, копію 1 і 2 сторінок паспорта, квитанцію про сплату грошової застави.
24.09.2020 фізичні особи в кількості 27 осіб, у т.ч. позивач і член комісії ОСОБА_3 склали акт про те, що відповідач не прийняв заяви громадян та електронні носії з фотокартками 4*6 та автобіографії кандидатів у депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, серед яких 21 особа, у т.ч. позивач.
25.09.2020 року відповідач прийняв постанову №68, якою відмовив у реєстрації позивача кандидатом у депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року на підставі пункту 1 частини 2 статті 230 Виборчого кодексу України, оскільки відсутні документи, передбачені п. 5 та п. 7 ч. 1 ст. 223 Виборчого кодексу України, а саме: електронні версії автобіографії та фотографії кандидата на СД-диску, а інші способи надання таких документів в електронному вигляді не можуть бути визнані комісією за спосіб особистої подачі документів, що є обов'язковою умовою для подання документів щодо реєстрації самовисуванцем.
Вважаючи відмову у реєстрації кандидатом у депутати до Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області протиправною, позивач звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1 Виборчого кодексу України (далі - ВК України) вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом. Вибори є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України "Про Центральну виборчу комісію", "Про Державний реєстр виборців", іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії (ч.1 ст.2 ВК України).
Частиною першою статті 11 ВК України визначено, що громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії (далі - партії) та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 32 ВК України визначено, що в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.
Частиною другою статті 32 ВК України визначено перелік виборчих комісій: Центральна виборча комісія; окружні виборчі комісії; територіальні виборчі комісії; дільничні виборчі комісії.
Повноваження територіальних виборчих комісій щодо організації підготовки і проведення місцевих виборів визначені ст.206 ВК України.
Згідно з п. 4 ч. 2 ст.206 ВК України територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірених осіб, представників, уповноважених осіб організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу та видає їм посвідчення.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 ВК України право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) реалізується виборцями через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з ч. 11 вказаної статті громадянин України, який відповідно до статті 193 цього Кодексу має право бути кандидатом на місцевих виборах, може самовисунутися кандидатом у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) шляхом подачі заяви про самовисування до відповідної територіальної виборчої комісії. До заяви про самовисування додаються документи, передбачені частиною другою статті 223 цього Кодексу. Особа може бути висунута кандидатом у депутати шляхом самовисування лише в одному виборчому окрузі. Порядок реєстрації кандидатів у депутати сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) врегульований ст. 228 ВК України.
Так, відповідно до норм ч.ч. 1-2 ст. 228 ВК України сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, висунутих організацією партії в багатомандатному виборчому окрузі, або кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування, за умови подання до відповідної комісії документів, передбачених статтею 223 цього Кодексу. Подання документів до виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати закінчується за тридцять днів до дня голосування.
Отже, особа, яка має намір балотуватися у місцевих виборах на 25.10.2020, має право подати пакет документів для реєстрації її кандидатом до 25.09.2020.
Згідно з ч. 6 ст. 228 ВК України територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.
Отже, прийнявши 23.09.2020 заяву позивача з документами, у відповідача виник обов'язок прийняти рішення з питання реєстрації її, як кандидата в депутати, до 28.09.2020 включно. Спірним рішенням підтверджується дотримання відповідачем такого строку.
Умови реєстрації кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч осіб) визначені в ст. 223 ВК України.
Згідно з ч. 2 ст. 223 ВК України відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред'явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 цього Кодексу, та подання ним документів, передбачених пунктами 4 - 7 частини першої цієї статті, а також особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом у депутати із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних у зв'язку з участю у виборах до сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч).
Кандидату у депутати, який подав документи про самовисування, територіальна виборча комісія видає довідку із зазначенням дати і часу прийняття документів, переліку прийнятих документів.
В свою чергу, відповідно до п. 4-7 ч. 1 ст. 223 ВК України кандидат у депутати, висунутий шляхом самовисування, подає такі документи:
4) документ про внесення кандидатом грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;
5) автобіографію кандидата у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня висування кандидатом у депутати змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата у депутати (складається у друкованому вигляді);
6) одну фотографію кандидата у депутати розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
7) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного кандидата у депутати.
Судом встановлено, що Матусівська сільська територіальна вибора комісія Звенигородського району Черкаської області прийняла постанову №1 від 22.08.2020, якою встановила порядок прийняття документів лише на цифрових носіях у вигляді СD-R диску.
23.09.2020 о 15 год. 14 хв. ОСОБА_1 подала до Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області заяву про реєстрацію про самовисування її як кандидата в депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, що підтверджується довідкою відповідача №41 від 23.09.2020.
До заяви від 23.09.2020 позивач додала автобіографію кандидата, одну фотографію 4*6 см, копію 1 і 2 сторінок паспорта, квитанцію про сплату грошової застави.
Отже позивач при поданні заяви 23.09.2020 не надала в електронному вигляді на СD-R диску автобіографію та фотографію.
Позивач вказану обставину не спростовує та зазначає, що подала вказані документи у електронному вигляді на флешкартці.
Разом з цим, позивач стверджує, що 24 вересня 2020 близько 21 години намагалась додатково надати відповідачу СD-R диск з електронною версією автобіографії та фотографії, проте відповідач відмовився прийняти її заяву від 24.09.2020 та СD-R диск, мотивуючи тим, що іде засідання територіальної виборчої комісії, яке закінчилось 25 вересня 2020 близько 0 год. 30 хв.
Заслухавши позивача, дослідивши акт від 24 вересня 2020 року про відмову відповідачем прийняти документи та дослідивши електронні докази, а саме: відеозапис, який міститься на електронному носії інформації СD-R диску, створеного 25.09.2020 о 0:51:28, суд зазначає, що пояснення відповідача є послідовними, відповідають змісту відеозапису та акту від 24.09.2020, тому дійшов висновку, що відповідач не забезпечив приймання додаткових документів від кандидатів у депутати Матусівської сільської ради у період з 21 години до 24 години 24.09.2020року.
Проте з даних, які містяться на електронному носії інформації, а саме: СD-R диску, вбачається, що файл з назвою «Автобіографія» створений 29 вересня 2020 року о 12:02:16.
Отже наданий позивачем СD-R диск не міг бути поданий відповідачу 24.09.2020.
Надані позивачем та досліджені судом відеозаписи містять зображення позивача, проте не містять зображень на підтвердження факту надання позивачем документів відповідачу 24.09.2020.
Судом встановлено, що згідно скріншоту з електронної адреси « ОСОБА_2 23.09.2020 о 15 годині 06 хвилин на електронну адресу відповідача надійшли фотографія та автобіографія позивача в електронному вигляді.
Проте згідно ч. 2 ст. 223 ВК України документи повинні бути подані кандидатом у депутати особисто. Крім цього, електронна версія документів має міститись на СD-R диску.
П. 1 ч. 2 ст. 230 ВК України передбачає, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі відсутності хоча б одного з документів стосовно кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зазначених у пунктах 5-12 частини першої статті 222, пунктах 3-7 частини першої статті 223, частині першій статті 224 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави кандидата на посаду міського голови).
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства україни України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За вказаних обставин позивач не довела, що 24 вересня 2020 року надавала відповідачу додаткові документи, а саме: СD-R диск з електронною версією автобіографії та фотографії, тому постанова №68 від 25.09.2020 про відмову у реєстрації позивача кандидатом у депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року прийнята на законних підставах і скасуванню не підлягає.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ВК України строки, визначені у цьому Кодексі, обчислюються в календарних днях.
Згідно ч. 2 ст. 228 ВК України подання документів до виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати закінчується за 30 днів до дня голосування.
Згідно п. 59 Календарного плану основних організаційних заходів з підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 8 серпня 2020 року №163 подання документів кандидатами у депутати сільської ради закінчується о 24 годині 24.09.2020 року.
Отже суд не погоджується з доводами відповідача про те, що прийом документації відбувається з 9.00 год. до 17.00 год, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 4 ВК України строки, визначені у цьому Кодексі, обчислюються в календарних днях.
Також є безпідставними посилання відповідача на ту обставину, що Виборчим кодексом України не передбачено надання додаткових документів до прийняття рішення територіальною виборчою комісією про реєстрацію чи про відмову у реєстрації кандидата у депутати, оскільки прямої заборони Виборчий кодекс України не містить, а ч. 3 ст. 230 ВК України передбачає подання додаткових документів у разі виявлення недоліків у поданих документах.
Враховуючи, що позивач не довела, що надавала відповідачу електронну версію автобіографії та фотографії на СD-R диску 24.09.2020, позовні вимоги про визнання незаконними дій відповідача щодо відмови у прийнятті, реєстрації заяви від 24.09.2020 та СД-носія з електронною версією автобіографії та фото позивача і скасування постанови №68 від 25.09.2020 є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
Розподіл судових витрат здійснюється у порядку визначеному ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Відповідно до ч.1 вказаної статті при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач сплатила судовий збір, однак зважаючи на відмову у задоволенні позову судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст.2-20 72-78, 132-139, 268, 272, 273, 275, 295 КАС України, суд,-
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом двох днів з дня проголошення рішення.
Головуючий суддя А.В. Руденко